aA
Rusenant viltims, kad oro transporto bendrovių pragaištingas sezonas kada nors baigsis, oro linijų akcijų vertė kyla. Po to, kai Singapūras ir Honkongas sutarė nuo lapkričio 22 dienos sukurti kelionių burbulą, „Singapore Airlines Ltd.“ akcijų kainų šuolis antradienį buvo didžiausias per 21 metus, o „Cathay Pacific Airways Ltd.“ akcijos pabrango labiausiai nuo 2008 metų.
Lėktuvas
Lėktuvas
© Shutterstock

„Sunki artilerija“ reikalinga kaip oras, ir kiek įmanoma greičiau. Šiuo metu didžioji pramonės dalis išgyvena itin sunkius laikus. Rugsėjį, palyginti su analogišku praėjusių metų mėnesiu, keleivių srautams sumažėjus net 73 proc. – tarptautiniams skrydžiams sudarant vos 12 proc. praėjusių metų lygio – įprasti įmonių būdai generuoti pelną iš gaunamų pajamų vis dar neprieinami. Tokia situacija gali nusitęsti ir į kitus metus, jeigu atsiras kliūčių gaminant ir skirstant vakcinas tokiais kiekiais, kurių pakaktų atnaujinti tarptautines keliones.

Vis dėlto dar yra vienas būdas, kaip pasirūpinti savo verslo gerove. Jeigu negalite pardavinėti lėktuvų bilietų, galite pamėginti pardavinėti bet ką, ką dar įmanoma parduoti. Pirmas dalykas, kurį įmonės bando parduoti per sunkmetį, yra popieriai. Oro linijos 2020 metais iki dabar išplatino obligacijų už 88 mlrd. JAV dolerių, daugiau nei pusę iš 153 mlrd. dolerių vertės obligacijų, kurias pramonė pardavė per visus pastaruosius keturis dešimtmečius, rodo naujienų agentūros „Bloomberg“ surinkti duomenys. Pridėjus nepadengtas paskolas, bendra skola nuo vasario pabaigos šoktelėjo 124 mlrd. dolerių, rodo duomenys.

Panaši situacija pastebima akcijų fronte.

Japonijos bendrovė „Japan Airlines Co.“ praėjusią savaitę paskelbė planus pritraukti iki 1,6 mlrd. JAV dolerių, išplatinant akcijų kiekį, kuris prilygtų maždaug trečdaliui egzistuojančio registro. Oro linijų „Singapore Airlines“ teisių emisija už 6,5 mlrd. dolerių birželį atspindi didžiausią pritrauktą papildomą kapitalą, kokį tik teko registruoti oro linijoms per visą istoriją. Šiais metais bendras naujų pramonės išplatintų akcijų mastas už 27 mlrd. dolerių prilygsta visai pinigų sumai, pritrauktai tokiu keliu per visus ankstesnius šešerius metus.

Iš viso bendros naujų skolų ir akcijų, parduotų pasaulinių oro transporto vežėjų per šiuos metus, apimtys siekia beveik du trečdalius 241 mlrd. dolerių sumos, kurią pramonė – kaip to tikisi Tarptautinė oro transporto asociacija (IATA) – turėtų surinkti iš keleivių vežimo pajamų per visus metus.

Bendrovės, kurios turi savo nuosavus didelės vertės transporto įrangos parkus, randa ir kitų būdų, kaip surinkti lėšų. „Easy Jet Plc.“ lapkritį pritraukė 170 mln. dolerių iš pardavimų ir atgalinės nuomos sandorių dėl vienuolikos savo orlaivių su lėktuvų nuomos bendrovėmis. Bendrovei „AirCanada“ panašus sprendimas spalį padėjo surinkti 365 mln. dolerių, jos pavyzdžiu pasekė ir „Wizz Air Holdings Plc.“ bei „United Airliens Holding Inc.“

Oro linijos deda milžiniškas pastangas pritraukti lėšų. Palyginkite kai kurių didžiausių pasaulio oro linijų pajamas per pastarąjį ketvirtį su jų pinigų srautais iš finansų bei investicijų, atimkite kapitalo išlaidas, kurias oro linijos paprastai iš anksto įsipareigoja padengti, ir išvysite aiškų paveikslą.

Paprastai oro linijų pinigų išmokas iš finansų ir investicijų turėtų padengti įplaukos iš vykdomos veiklos. Kinijos vežėjoms, kurios pastaraisiais mėnesiais palaipsniui grįžta prie įprasto ritmo, šaliai sėkmingai pristabdžius COVID-19, pavyksta pasiekti šią pusiausvyrą. Tačiau kitose pasaulio šalyse dažnai daugiau pinigų pritraukiama iš pastangų suvesti aktyvų bei pasyvų balansą nei iš transporto paslaugų pardavimo.

Tokį lankstumą galima būtų laikyti vilties teikiančiu ženklu, bet, kaip jau sakėme, prastas trečiasis ketvirtis greičiausiai nulems sunkią žiemą oro linijoms. Padėtį gali apsunkinti tikėtini bankrotai ir restruktūrizacijos. Jei pavyktų išgelbėti pramonę nuo COVID-19 sukeltos skolų naštos, tai gali būti didžiausias dešimtmečio laimėjimas.

Be to, nors lėktuvų bilietų paklausa tarp keliautojų yra daugiau ar mažiau neišsemtas šaltinis, yra nedaug aktyvų, kuriuos vežėjas gali parduoti su atgalinės nuomos sąlyga dar prieš išnaudodamas visus savo rezervus. O paniškas obligacijų ir akcijų platinimas šiais metais greičiausiai smarkiai nusmukdys kreditorių bei akcininkų turėtojų apetitą.

Ir nors akcijų kainos smunka, investuotojai vis dar stebina savo entuziazmu ir domėjimusi oro linijomis. Jeigu tik keleiviai gyventų panašiomis nuotaikomis...

Bloomberg
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(6 žmonės įvertino)
1.6667

Prabangiausi Londono namai stovi tušti: taip nebuvo nuo praeitos finansinės krizės (39)

Londono prabangaus nekilnojamojo turto rinka išgyvena vienišą karantiną.

Kremlius piktinasi žlungančiais planais dėl „Sputnik“: mes suprantame, kur čia šuo pakastas (949)

Rusija kaltina Vakarus, kad šie piktžodžiauja atsiliepdami apie jos laimėjimus pasaulinėse „...

Bandė parduoti save kaip rojaus prieglobstį nuo „Covid“, tačiau patyrė nesėkmę – niekas nesusigundė (1)

Sunku įsivaizduoti prabangesnę vietą praleisti dvi karantino savaites nei Tailando kurortas...

Iš naujoko į pasaulio milijardierių gretas – kojos nepakišo nė pandemija (16)

Tranas Dinhas Longas neturėjo jokios patirties plieno versle, kai nusprendė brautis į pramonę...

Muskas sugalvojo, kaip išdalinti pinigus: žada 100 mln. dolerių prizą (98)

Elonas Muskas pranešė, kad planuoja paaukoti 100 milijonų dolerių kaip prizą už geriausią...

Top naujienos

Orai: žiema vėl paklos šviežio sniego (10)

Keletą dienų besitęsiantis atlydys gerokai suplonino, o kai kur ir beveik visai sutirpdė sniego...

Viktorija Rimaitė | D+

Ankstyva ir keista mirtis: ar garsų bolševiką ir teroristą pražudė gėdinga liga (1)

1924 m. sausio 21 d., būdamas 53 metų amžiaus, likus vos keliems mėnesiams iki 54 gimtadienio,...

Lietuvą šiurpinusios gaujos narys – vėl teisėsaugos akiratyje: klampina pareigūnų agentų liudijimai (60)

Prieš daugiau kaip du dešimtmečius Lietuvoje plačiai išgarsėjusios vadinamosios...

Siekia pažaboti bankų koncentraciją Lietuvoje: negali būti „per didelių, kad žlugtų“ (74)

Lietuvos bankas galėtų įgyti naują įrankį, kuris ateityje leistų užkardyti perteklinį...

Sabonis nusimušusį taikiklį kompensavo atkovotų kamuolių gausa (45)

Domantas Sabonis sužaidė nerezultatyviausias sezono rungtynes, o jo atstovaujama Indianos...

Ekspertai apie pavojingus ženklus dėl vakcinų: kai kurios šalys praranda kantrybę (257)

Skirtinga COVID-19 vakcinų prieiga pasaulio mastu kelia susirūpinimą, kad užsitęsęs...

Kodėl kelius barstyti būtina dar prieš iškrentant sniegui (24)

Intensyvus pastarųjų savaičių snygis ir situacija keliuose priminė – kelių priežiūra taip...

Iš psichiatrinės ligoninės pabėgęs pavojingas ligonis sulaikytas Naujojoje Vilnioje esančioje parduotuvėje „Maxima“   (203)

Sekmadienio vakarą, apie 19.50 val., iš psichiatrinės ligoninės Vilniuje, Parko g. 21, pabėgo...

Sulaukusi pasiūlymo tekėti moteris priėmė griežtą sprendimą: prieš akis vis iškildavo jaunystės orgija (72)

Pirmąją pasakojimo dalį galite perskaityti čia – „Bulviakasis moteriai įstrigo visam...

Žinutė „Žalgiriui“: lietuvius neutralizavęs Valensijos klubas sutalžė „Baskonia“ (19)

Valensijos „Basket“ (14-6) ekipa prieš Eurolygos rungtynes su Kauno „Žalgiriu“ sužaidė...