aA
Berlyno miesto tarybos valdančiosios partijos susitarė įšaldyti būsto nuomos kainas Vokietijos sostinėje penkeriems metams, - tai vienas iš radikaliausių planų įveikti būsto kainų laipsnišką kilimą didmiestyje.
Berlynas
Berlynas
© Shutterstock

Vokietijos sostinės energingos pastangos pažaboti nuomos brangimą sukėlė susidomėjimą ištisoje miestų virtinėje – nuo Amsterdamo iki Niujorko. Nors nuomininkų grupės Miunchene reikalauja, kad būsto nuomos kainos būtų įšaldytos šešeriems metams, kiti Vokietijos miestai vis dėlto neskuba sekti Berlyno-lyderio pavyzdžiu, nerimaudami, jog tokios priemonės gali apsunkinti naujų būstų plėtrą.

Galutinis susitarimas tarp Berlyno socialdemokratų, žaliųjų ir kairiųjų partijos atstovų, buvo pasiektas praėjusios savaitės pabaigoje po kelis mėnesius trukusių derybų, ir tai leidžia tikėtis, kad šį įstatymo projektą Berlyno Senatas patvirtins jau šią savaitę. Jei tokioms priemonėms bus pritarta, jos gali įsigalioti jau 2020 metų pirmąjį ketvirtį.

„Šiuo susitarimu mes žengiame į naują teritoriją, - teigė Berlyno meras Michaelis Muelleris. – Kiti apie tai kalba, o mes iš tikrųjų veikiame“.

Iniciatyva, kurią iškėlė kairiųjų partijos atstovė Katrin Lompscher, Berlyno Senato Miestų plėtros ir būstų vadovė, siekiama sušvelninti finansinę būsto nuomininkų naštą, po to, kai nekilnojamojo turto bumas Berlyne per pastarąjį dešimtmetį sukėlė gyvenamojo ploto nuomos kainas dvigubai.

Politinė intervencija atbaido investuotojus, nes Berlyne jau kurį laiką vykdoma vieša kampanija, kuria tikimasi priversti didžiausius gyvenamojo nekilnojamojo turto valdytojus parduoti turtą vyriausybei.

Berlynas
Berlynas
© Shutterstock

Didžiausi praradimai

Viena iš labiausiai nukentėjusių NT savininkių -„Deutsche Wohnen SE“, didžiausia Berlyno apartamentų savininkė. Bendrovė prarado apie penktadalį savo rinkos vertės nuo birželio, kada buvo paskelbta apie nuomos kainų įšaldymo planą. Įmonės akcijos pirmadienio rytinėje prekyboje nukrito 4,6 proc.; įdienojus nuosmukis kiek atslūgo iki 2,1 procento. „Vonivca SE“, didžiausios nekilnojamojo turto bendrovės Vokietijoje, akcijos pirmadienį atpigo 1,6 procento.

Berlynas nėra vienintelis didmiestis, susiduriantis su staigiai kylančiomis nuomos kainomis ir būsto už prieinamą kainą trūkumu. Ispanijos socialdemokratų vyriausybė kiek anksčiau šiemet šalyje įvedė nuomos kainų didinimo lubas, o niujorkiečiai iš demokratų kontroliuojamos valstijos valdžios išsireikalavo istoriškai svarbius nuomininkų apsaugos teisinius mechanizmus.

Vokietijos didžiausias miestas leis namų savininkams nuo 2022 metų būsto nuomos kainas per metus didinti 1,3 proc., t. y. ne daugiau, nei auga šalyje infliacija. Šis įstatymo projektas, kuriam, kaip tikimasi, didmiesčio Senatas turėtų pritarti antradienį, taip pat leidžia nežymius kainų didinimus, skirtus padengti renovacijų darbus.

Derybos vyko nerimaujant, jog kai kurie iš pasiūlymų gali būti pripažinti kaip nekonstituciniai. Berlyno meras Michaelis Muelleris teigia esąs įsitikinęs, kad minėtos priemonės atrems teisinius iššūkius.

Kiti Vokietijos miestai laikosi kitos nuomonės. Hamburgo mero Peterio Tschentscherio teigimu, vienintelis būdas išvengti tolesnio nuomos kainų didėjimo, yra statyti pakankamas nekilnojamojo turto objektų apimtis, siekiant neatsilikti nuo paklausos. Priverstiniai pardavimai ir nuomos kainų įšaldymas tik atbaidys investuotojus nuo investicijų į naujus būstus, sakė jis sekmadieniniam leidinio „Frankfurter Allgemeine Zeitung“ numeriui.

Bloomberg
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(12 žmonių įvertino)
3.5000

Baisiausia gali tapti ne šalių skolos: gresia ilgas ir skausmingas laikotarpis (225)

Kai koronaviruso pandemija pagaliau pasibaigs, Europa gali apsižiūrėti, jog žalingiausias...

Mažų įsiskolinimų era Rytų Europoje baigiasi: ar skolų duobė netaps per gili (10)

Vadinamųjų „mažų skolų“ ekonomikose, prisijungusiose prie Europos Sąjungos ( ES ) griuvus...

Šaltiniai: į Rusijos „kiemą“ įsibrovusi Turkija keičia planus (80)

Turkija siekia atgaivinti santykius su tradiciniais Vakarų sąjungininkais ir pagrindine regiono...

28 dienas – nė vieno naujo COVID-19 atvejo: išmokome vertingą pamoką (123)

Viktorijos valstijoje, kur kilo didžiausias koronaviruso protrūkis Australijos mastu, per 28...

Negyvos audinės toliau šiurpina Daniją (44)

Danijoje milijonai negyvų audinių, suverstų į masines kapavietes, vėl išlindo į paviršių,...

Top naujienos

Padarė išvadas: FIBA „burbulą“ Lietuvos rinktinė uždarė pergale prieš belgus (338)

FIBA „burbulą“ Vilniuje Lietuvos rinktinė uždarė pergale ir nuplovė gėdą, patirtą pirmoje...

Urologas pasakė, kuriems vyrams labiausiai gresia prostatos vėžys (76)

Lapkritį pasaulis yra paskelbęs mėnesiu, skirtu vyrų sveikatai. Šiuo metu vyrai yra raginami...

Sinoptikų prognozė: sulauksime sniego ir lengvo šaltuko (14)

Paskutiniąją rudens dieną Lietuvos orus lems nedidelis ciklonas, jis į daugelį vietovių...

Prezidentui kritikuojant Dobrovolskos ir Adomaičio patirtį, Armonaitė tvirtina: svarbiausia – ryžtas vykdyti partijos programą (297)

Prezidentas Gitanas Nausėda, šią savaitę susitikęs viso labo su keturiais kandidatais į...

Šie požymiai išduoda, kad turite priklausomybę seksui: tokių žmonių Lietuvoje daugiau nei galima įsivaizduoti (40)

Beprotiška partnerių kaita ir, atrodytų, jokių seksualinių stabdžių. Tai – nebūtinai...

Ekspertas apie pavojingas koronaviruso mutacijas: nereikia net audinių ūkių perspėja, kad grėsmė kiltų net persirgusiems žmonėms (105)

Neseniai kovoje su COVID-19 pasiektos kelios svarbios pergalės: „Pfizer“ ir „BioNTech SE“...

Rimvydas Valatka. Mes, Lietuvos Prezidentas, Žemaičių seniūnas (406)

Rinkimus prapylęs Trumpas ir jo tvirtasprandžiai gerbėjai ragina laukti dienos X. Prasidėjęs...

Karantinas? Prie sostinės Kalėdų eglės toliau plūsta minios žmonių, susidarė automobilių spūstys (552)

Nors epidemiologai prašo likti namuose ir saugoti savo bei aplinkinių sveikatą, sostinės...

|Maža didelių žinių kaina