aA
Vieno iš brangiausių pasaulio miestų, Singapūro, centre driekiasi tuščias privačios žemės sklypas, 30 kartų didesnis į Baltųjų rūmų plotą. Netoli JAV ambasados ir prabangių apartamentų, kurių kiekvieno kaina siekia kone 4,5 mln. dolerių (beveik 4 mln. eurų).
Singapūras
Singapūras
© Shutterstock

Singapūro dolerių (3,3 mln. JAV dolerių), neprižiūrėtų džiunglių ruožas, slepiantis dviejų apleistų rūmų liekanas, kainuotų 3,5 mlrd. JAV dolerių, jei būtų parduotas statybų darbams, rodo vieni apskaičiavimai.

Mieste, kuriame vienam kvadratiniam kilometrui tenka beveik 800 žmonių ir kur nekilnojamojo turto kainos yra vienos aukščiausių pasaulyje, tai vienas didžiausių miesto anachronizmų Azijoje.

„Turėti žemės Singapūre, žinoma, yra privilegija, nes žemė yra brangiausias resursas mieste-valstybėje, – sakė Singapūro „Cushman & Wakefield Inc.“ tyrimų vadovė ir vyresnioji direktorė Christine Li. – Per pastaruosius penkis dešimtmečius žemės kainos žymiai pakilo. Tai pakurstė tendenciją rastis turto fondams vyresniosioms kartoms. Daugelis taip pat siekia įgyti žemės nuosavybės, nes ji tarp pasiturinčios klasės atstovų laikoma statuso simboliu“.

Šis pasakojimas galbūt jums primins Kevino Kwano knygos „Pamišę turtingi azijiečiai“ („Crazy Rich Asian“) siužetinę liniją, – knygos apie be proto turtingus žmones, pagal kurią praėjusiais metais buvo sukurtas kino juosta. Pramanyta Youngų šeima gyvena senovinėse valdose, išsidriekusiose Singapūro Tyersallo parko teritorijoje. Tikrame gyvenime 34-erių metų Džohoro kronprincui, Tunku Ismailui Sultanui Ibrahimui, oficialiai priklauso 210 875 kv. metrų sklypas, esantis buvusiame Tyersallo parko teritorijoje, greta Botanikos sodų. Pačioje teritorijoje stūkso gaisrų ir dūlėjimo nuniokoti „Istana Woodneuk“ rūmų, pastatytų jo protėvių vėlyvajame 19-ajame amžiuje, griuvėsiai.

Džuhoro sultonams priklausantis sklypas kitados buvo daug didesnis; palaipsniui jis sumažėjo, nes Singapūro vyriausybė, nutarusi išplėsti Botanikos sodus, UNESCO pasaulio paveldo vietovę, įsigijo dalį jų žemės. 1990 metais valstybė įsigijo sklypo dalį už 25 mln. Singapūro dolerių, o 2009 metais – dar 98 000 kv. metrų ruožą už nepaviešintą sumą, Malaizijos valdymo forma – renkama federacinė konstitucinė monarchija, kai šalies sostas yra ne paveldimas, o renkamas.

Singapūras
Singapūras
© Shutterstock

Vyriausias valdovas renkamas tarp devynių šalies valstijų-sultonatų valdovų penkerių metų terminui. Pietinę Džohoro valstiją valdo kronprinco tėvas, sultonas Ibrahimas Sultanas Iskandaras. Pernai 60-ies metų patriarchas eksponavo 12 prabangių automobilių iš savo eklektiškos automobilių kolekcijos renginyje, surengtame paminėti 90-ąsias Singapūro „Fullerton Heritage“ specialiosios zonos metines.

Tarp eksponuotų automobilių buvo 1991 metų „Lamborghini LM002“ ir 1938 metų „Lagonda Lightweight LG6“, vienintelis pasaulyje. Kitus jo turtus sudaro Malaizijos „Forest City“, 100 mlrd. JAV dolerių vertės kinų sukurto projekto, 22 proc. akcijų, šeimai taip pat priklauso įvairių viešojo kapitalo įmonių – nuo „7-Eleven Malaysia Holdings Bhd“ iki telekomunikacijų bendrovės „REDtone International Bhd.“ – akcijos.

Tačiau kronprincas greitu metu negalės pasipelnyti iš savo turimos Singapūro žemės, net jei ir norėtų. Neįsavintas sklypas priklauso „specialiosios žaliosios erdvės paskirties“ zonai, o tai reiškia, kad šios žemės naudojimas kitiems tikslams, tokiems kaip gyvenamųjų ar komercinių zonų kūrimas, yra griežtai apribotas.

Jei tokios taisyklės pasikeistų – žemė iš tiesų įsikūrusi viename geidžiamiausių Singapūro gyvenamųjų rajonų, – jos vertė galėtų siekti bent 4,7 mlrd. Singapūro dolerių, rodo nekilnojamojo turto agentūros „Savills Plc.“ vyresniojo direktoriaus Alano Cheongo apskaičiavimai.

Brangiausia rezidencija, kuri pakeitė savo šeimininką Singapūre per pastaruosius metus, buvo vadinamasis „geros klasės vieno aukšto namas“ (prabangios valdos, kurios neprieinamos užsieniečiams), taip pat įsikūręs šalia Botanikos sodų. Nuosavybę įsigijo Tony Tungas, naftos prekybos bendrovės „Winson Group“ pirmininkas, už 105,3 mln. Singapūro dolerių (78 mln. JAV dolerių), vasarį skelbė „The Business Tiems“, pabrėždamas, kad už tokio pobūdžio valdą paklota suma yra laikoma rekordine. Susisiekti su kronprinco atstovu ir išgirsti komentarus nepavyko.

Jo tėvas yra pragmatiškas, kai kalba pasisuka apie pinigus. „Būkime atviri, mes – konstitucinė monarchija. Turiu užsidirbti pragyvenimui kaip ir bet kuris kitas, – sakė sultonas 2015 metais duodamas interviu vietos laikraščiui „The Star“. – Negaliu priklausyti nuo savo gaunamų išmokų, 27 000 Malaizijos ringitų (6640 JAV dolerių) per mėnesį. Aš turiu užsidirbti pragyvenimui, kaip eiliniai malaiziečiai“.

Bloomberg
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(17 žmonių įvertino)
2.0000

Didžiausių finansų įmonių vadovai nerimauja: optimizmas prasilenkia su tikrove (15)

Didžiausių finansinių bendrovių vadovai vis optimistiškiau vertina ekonominį atsigavimą,...

ES siūlo apmokestinti rinkos atvėrimą daugiau nei 70 tūkst. įmonių (14)

Europos Sąjunga galėtų apmokestinti 70 000 kompanijų už patekimą į ES rinką, šitaip...

Meksikai gresia didžiausia ekonominė griūtis nuo 1932 metų

Šiais metais Meksikai gresia didžiausias susitraukimas per beveik šimtmetį, nes naftos kainų...

Ferdinando Giugliano: Europos Sąjunga – ties istorinių permainų slenksčiu (10)

Europos Sąjunga įprastai nuvilia, kai mėgina sukurti bendrą atsaką į ekonominę krizę....

Didžiausias pasaulyje karantinas 12 mln. žmonių įstūmė į visišką skurdą (63)

Abdulas Kareemas buvo priverstas palikti mokyklą ir užsiimti atsitiktiniais darbais, pvz., taisyti...

Top naujienos

Nuo šio scenarijaus Lietuvą išgelbėjo ir charakterio ypatumai: tikrą pragarą išgyvenusios šalys pasekmes jaus dar ilgai (132)

Koronaviruso pandemija Europoje skausmingai smogė Ispanijai, Italijai, Prancūzijai, kur galiausiai...

Naujas automobilių mokestis – netrukus: kovojant su krize planų neatsisakoma (126)

Dėl koronaviruso sukeltų sunkumų gyventojų atlyginimai mažėja, nedarbas didėja, tačiau...

Didžiausių finansų įmonių vadovai nerimauja: optimizmas prasilenkia su tikrove (15)

Didžiausių finansinių bendrovių vadovai vis optimistiškiau vertina ekonominį atsigavimą,...

Kauniečiui kelionė į darbą baigėsi labai liūdnai: už nugaros išgirdęs grandinės žvangėjimą sustingo iš baimės (24)

Apie tam tikras netikėtas išlaidas susimąstome tik tada, kai tenka susimokėti. Viena iš jų –...

Policija dar tiria savo veiksmus, bet ir be tyrimo matyti daugybė pažeidimų (248)

Mažeikių rajone, Viekšnių kapinėse, palaidotas 35-asis nepriklausomos Lietuvos istorijoje...

The Economist

Vėl iškilo senas klausimas: kokia ES prasmė? (1)

Prasmės beieškant Covid‑19 pandemija daro spaudimą Europai.

Situacija JAV kaista: Trumpas grasina į gatves pasiųsti tūkstančius karių suimta mažiausiai 5 600 žmonių (160)

JAV prezidentas Donaldas Trumpas pirmadienį pažadėjo įsakyti kariuomenei imtis malšinti šalį...

„TikTok” atradęs Mantas Stonkus sparčiai renka peržiūras: komiškuose video sužibo ir jo mylimoji Gelminė Glemžaitė (68)

Dėl koronaviruso grėsmės kovo mėnesį šalyje įsigaliojo karantinas. Užsidarius tarp keturių...

Legendinis NBA treneris griežtai sukritikavo Trumpą ir pavadino jį griovėju (3)

Legendinis NBA treneris Greggas Popovichius griežtai kritikuoja JAV prezidentą Donaldą Trumpą...

Ką daryti, jei karantino metu pajutau peršalimo simptomus? (13)

Lietuvoje vis dar tęsiasi karantinas . O pajutus peršalimo simptomus, pirmiausia šmėsteli...

|Maža didelių žinių kaina