aA
Robotai, patariantys investuotojams didžiausiuose Šiaurės Europos bankuose, džiaugiasi geriausiu ketvirčiu nuo tada, kai imta naudotis jų paslaugomis.
Bankas
Bankas
© Shutterstock

Staigiai šoktelėjęs jų populiarumas sutapo su COVID-19 sukelta krize. Tačiau bankai, naudojantys botus, teigia, kad tokių programų plėtra atskleidė sritis, kur žmonės, dirbantys finansų konsultantais, nesukuria jokios vertės, o robotai ją sukuria.

Didžiausiame Šiaurės Europos banke, „Nordea“, „įdarbintas“ robotas-konsultantas per kelias neramiausias COVID-19 panikos savaites pritraukė maždaug 40 proc. vartotojų daugiau nei vidutiniškai per praėjusius metus. Per tą patį laikotarpį konsultantais dirbantys darbuotojai naujų operacijų turėjo mažai, dėl to jiems dažniau tekdavo padėti klientams peržiūrėti jų turimus portfelius.

Tanja Eronen, viena iš Helsinkyje veikiančio „Nordea“ turto padalinio investicinių produktų skyriaus vadovė, teigia, kad „Norde“ robotas-konsultantas, pramintas „Nora“, atliko itin svarbų vaidmenį padedant bankui įveikti krizę. Be to, jis atskleidė „įdomią klientų elgsenos tendenciją“, pridūrė ji.

Turbūt nereikia stebėtis, kad milenialsai mieliau kalbėdavosi su robotu nei su banke dirbančiais darbuotojais. Be to, milenialsai buvo labiau linkę tęsti oportunistinį pirkimų bumą nei vyresni klientai, sakė T. Eronen. Štai čia „Noros“ ir labiausiai prisireikė – konsultuoti jaunesnius nei 40-ies metų investuotojus, sakė ji.

60-ies ir vyresni klientai buvo linkę atsisakyti savo akcijų dalies per finansinių instrumentų išpardavimą. Jie mieliau papildomai sumokėdavo už konsultantą-darbuotoją, kuris padėtų jiems išlaviruoti per kilusią paniką, nei kliaudavosi robotu.

„Nordea“ bankui robotas, kuris aptarnauja jaunesnius klientus, dažnai pirmą kartą susiduriančius su investicijomis, pasitvirtino kaip labai naudinga priemonė. Patyrę konsultantai galėjo skirti daugiau laiko investuotojams, kuriems reikėjo daugiau individualaus aptarnavimo.
„Nora“ akivaizdžiai padėjo sumažinti spaudimą mūsų konsultantams investavimo klausimais, kurie ir taip vos spėjo aptarnauti dešimtis tūkstančių turimų klientų, reikalingų pagalbos smarkai keičiantis situacijai rinkoje‘, – sakė T. Eronen.

Nordea
Nordea
© Reuters/Scanpix

Robotai-bankininkai į Skandinavijos rinką įžengė mažiau nei prieš penkerius metus. Dažniausiai pavadinami moterų vardais, botai-konsultantai turėjo patarti klientams renkantis jiems prieinamas investavimo galimybes, paremtas jų priimtinos rizikos įvertinimu. Be to, yra ir botų, kurie teikia įprastesnes paslaugas klientams, pavyzdžiui, paprastą sąskaitų valdymą.

Per tuos kelerius jų gyvavimo metus visi jie – „Nordea“ „Nora“, „Danske“ „June“ ir SEB „Aida“, – jau tapo Šiaurės Europos bankininkystės bendro fono dalimi. „Nordea“ bankas dar turi „Nova“, kuris, pavyzdžiui, padeda žmonėms atidėti paskolų mokėjimus. Per COVID krizę prašymų dėl tokio pobūdžio paslaugų smarkiai išaugo.

„Nordea“ bankui – tai tik pradžia, pažymėjo T. Eronen. „Mes nuolat siekiame automatizuoti funkcijas ten, kur žmonės nesukuria jokios papildomos vertės“, paaiškino ekspertė.

Anot Jacobo Hvidbergo Falkencrone‘o, „Danske“ turto valdymo departamento vyresniojo analitiko ir investicijų roboto „June“ atstovo, trys mėnesiai iki kovo buvo „vienas iš geriausių pirmųjų ketvirčių per visą produkto istoriją“. „June“ dėka, naujų klientų skaičius šoktelėjo 42 proc., sakė jis.

Rinkos nuosmukis kovą neatbaidė investuotojų, tikino J. H. Falkencrone‘as. Pasak jo, „Danske“ klientai pasinaudojo tokiomis sąlygomis „kaip galimybe [veikiau] pirkti nei parduoti“. Taip yra iš dalies dėl to, kad danai vis dažniau dairosi alternatyvų standartinėms indėlių sąskaitoms, kurios, kai kuriais atvejais, taiko neigiamas palūkanų normas.

Šiaurės Europos šalių bankai mėgina rasti būdų, kaip prisitaikyti prie augančių turtingo kliento investavimo poreikių. Danija neseniai sutiko padvigubinti sumą, kurią investuotojai gali investuoti į nuosavo kapitalo investicines sąskaitas su lengvatinėmis apmokestinimo sąlygomis.

Kaip rodo „Nordea“ duomenys, tiek įplaukos, tiek išmokos išaugo, akcijų rinkoms griūvant; investuotojai Švedijoje, regis, vykdo impulsyvesnę prekybą nei klientai kitose Šiaurės Europos rinkose.

Pasak T. Eronen, pastarieji keli mėnesiai pakeitė žmonių supratimą apie robotus.

„Būtent ši krizė padeda mums pritraukti klientus, kurie nori skaitmeninių paslaugų, – sakė ekspertė. – Galbūt jie iki tol nenoriai jomis naudojosi, bet dabar, kai jau tenka, jie išmoksta jomis naudotis, ir tai, savo ruožtu, žemina slenkstį žengiant į ateitį.“

Bloomberg
Turite teisinį klausimą?
Aiškiai ir konkrečiai aprašykite savo situaciją – jos teisinį vertinimą ir savo įžvalgas „Delfi Plius“ platformoje pateiks Lietuvos jaunųjų advokatų asociacijos nariai.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(3 žmonės įvertino)
1.6667
Verslas PliusMathieu Dion

„Circle K“ savininkas dairosi į kitą segmentą: ėmėsi aktyvesnių veiksmų (1)

Brianas Hannaschas, vadovaujantis degalinių ir būtinųjų prekių parduotuvių tinklui „ Circle K...

Anna Shiryaevskaya

Analitikas apie dramatišką eskalaciją: „Nord Stream“ nuotėkiai – tik įžanga

Aptikus keturis nuotėkius iš dujotiekių „Nord Stream“, Rusijos energetinis konfliktas su Europa...

Verslas PliusAyai Tomisawa; Takashi Umekawa

Japonijoje bus išleistos pirmosios tokio tipo obligacijos

Didelė Japonijos jūros gėrybių bendrovė „ Maruha Nichiro “ kitą mėnesį planuoja...

Beprecedentis atvejis: aiškėja slaptos Rusijos biudžeto išlaidos (1)

Rusija nuslėps beveik ketvirtadalio savo planuojamų kitų metų išlaidų paskirtį, pertvarkydama...

Marc Champion

Ukrainiečių įbauginti nebeįmanoma: Putino laukia naujas smūgis – tai tik kelių dienų klausimas

Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui gali netekti ilgai laukti pirmojo rimtesnio savo sprendimo...

Top naujienos

Vladimiras Laučius

Ukrainos politologas: Kyjivas žino, kaip atsakytų į branduolinį smūgį

Ukrainos kariuomenėje tarnaujantis politologas Viktoras Andrusivas paaiškino, kas laukia Rusijos,...

Verslas PliusVytautas Budzinauskas

Paaiškino, ar verta rinktis taupią techniką: išlošiama ne visada

Europai pasineriant į taupymo vajų vienas iš dažniau skambančių patarimų yra pakeisti buitinę...

Žalimas: po Putino sprendimo Vakarams atrištos rankos panaudoti karinę jėgą papildyta (35)

Rusijos prezidento Vladimiro Putino sprendimas aneksuoti Ukrainos Donecko, Luhansko, Chersono ir...

Karas Ukrainoje. Putinas pasirašė dar vieną dekretą dėl šauktinių Pažeminimas Putinui: Rusijos pajėgos sprunka iš Lymano

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pripažino Ukrainos pietinių Zaporižios ir Chersono...

Savaitgalį – kontrastingi orai: pasakė, kuriame regione bus šilčiausia

Šeštadienį šalyje orai numatomi gana kontrastingi. Kiek ryčiau Lietuvos keliaus nedidelis...

„Nepatogūs klausimai“

Nepatogūs klausimai su Rolandu Mackevičiumi. Svečiuose – Julija Jegorova

Atsakymai į klausimus, kuriuos ne visi išdrįsta užduoti, skamba laidoje „Nepatogūs klausimai“...

Jasikevičiui – niuksas ir čempionato starte: paskutinę viltį nubraukė Jokubaičio klaida

Ispanijos vicečempionė „ Barcelona “ nesėkmingai pradėjo naują ACB lygos sezoną, išvykoje...

Po Ukrainos prašymo dėl NATO – ciniškas Zacharovos komentaras (25)

Rusijos užsienio reikalų ministerijos atstovė spaudai Marija Zacharova pakomentavo Ukrainos...

Putinas nori kuo greičiau užbaigti karą Ukrainoje? Ždanovas įvardijo tikslią datą (5)

Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui buvo nustatytas sąlyginis terminas iki lapkričio 15 d....

Užsidaro 18 metų veikusi šeimos kavinė: norint išsilaikyti, dienos pietų kainą tektų kelti iki 60 eurų (29)

Kelmėje savo veiklą sustabdė daugiau nei 18 metų veikusi šeimos kavinė. Anot savininkės,...