aA
Prieš penkerius metus Bangladešo ministrei pirmininkei Sheikh Hasinai laimėjus antrąją kadenciją, per santykinai ramų laikotarpį „Viyellatex Group“ savo apyvartą padidino 50 proc. ir dabar per metus gauna 300 milijonų dolerių įplaukų.
© Sipa / Scanpix

Šiam garsiam drabužių gamintojui, kaip ir kitoms šalies įmonėms, išėjo į naudą griežta vyriausybės saugumo kontrolė, siekiant užkirsti kelią teroristiniams išpuoliams, kurių baidėsi tiek užsienio, tiek vietos investuotojai. Artėjant nacionaliniams rinkimams, kurie numatyti gruodžio 30 d., saugumo operacijos suintensyvėjo, buvo įkalinta nemažai iškilių opozicijos lyderių. Bangladešas gruodžio 24 d. visoje šalyje dislokavo kariuomenę, kuri rinkimų metu padės palaikyti įstatymus ir tvarką, savo interneto svetainėje paskelbė Kariuomenės viešųjų ryšių agentūra.

Kompanijos tikisi, kad ekonominis klestėjimas padės ištverti padidėjusio nepastovumo laikotarpį šalyje, turinčioje ilgą politinės prievartos istoriją. Prieš praėjusius rinkimus „Viyellatex“ sunkvežimiams, pristatantiems prekes tokiems klientams kaip „Marks & Spencer Group PLC“ ir „Calvin Klein Inc.“, teko susidurti su Molotovo kokteiliais ir politinių aktyvistų blokadomis keliuose.

„Šiuo metu džiaugiamės politiniu stabilumu, ir jis turi tęstis, – gruodžio 18 d. interviu teigė „Viyellatex“ vadovas Davidas Hasanatas. – Politinis stabilumas padėjo mūsų verslui suklestėti“.

Vis dėlto Jungtinių Valstijų prezidento Donaldo Trumpo administracija Bangladešo vyriausybę kritikuoja už tai, kad ši neįsileido į šalį JAV remiamų tarptautinių rinkimų stebėtojų: Valstybės departamentas gruodžio 21 d. paskelbė pranešimą, raginantį įgyvendinti nacionalinius rinkimus išvengiant „persekiojimo, bauginimo ar smurto“.

Atsakydama į pranešimą, Bangladešo užsienio reikalų ministerija pareiškė, kad buvo akredituoti 175 rinkimų stebėtojai, dirbsiantys kartu su 118 vietinėmis organizacijomis ir 25 920 stebėtojų, kurių kandidatūros buvo patvirtintos rinkimų priežiūrai.

Bangladešo stabilumas ir augimas turi savo kainą
© Archyvas

Dauguma šalies gyventojų mano, kad į valdžią turėtų sugrįžti Hasinos valdančioji „Avami lyga“, vadovavusi Bangladešui ekonominio augimo metais ir sėkmingai susitvarkiusi su 750 000 rohinjų pabėgėlių iš kaimyninio Mianmaro antplūdžiu. Toks rezultatas užtikrintų ekonominės politikos tęstinumą ir padėtų išlaikyti nenutrūkstamą užsienio investicijų srautą.

Opozicija – už grotų

Tuo pat metu vyriausybė pradėjo kovą su opozicine Bangladešo nacionalistų partija (BNP), kuri boikotavo praėjusius rinkimus. BNP surinkti duomenys rodo, kad mažiausiai 8243 aktyvistai ir opozicijos aljanso lyderiai buvo suimti nuo to laiko, kai lapkritį buvo paskelbtas rinkimų tvarkaraštis.

Opozicijos lyderė ir buvusi ministrė pirmininkė Khaleda Zia šiuo metu yra už grotų, o jos sūnus neseniai už akių buvo nuteistas kalėti iki gyvos galvos. Tai sukėlė nerimą dėl šalies demokratijos būklės ir kažko panašaus į vienvaldystės atsiradimą. Tačiau Hasinos vyriausybė su kaltinimais nesutinka.

„Sulaikytieji kaltinami seniai padarytais nusikaltimais, policija nesuiminėja nekaltų žmonių, – telefonu patikslino informacijos ministras Hasanulas Haq Inu. – Jie meta melagingus, išgalvotus kaltinimus valdančiajai partijai. Opozicijos aktyvistai kiekvieną dieną puola valdančiosios partijos šalininkus. Tai kaip turėtume reaguoti?“

Jis pridūrė, kad K. Zia buvo nuteista po dešimtmetį trukusių teismų. „Įstatymas galioja visiems“.

Dabartinė ministrė pirmininkė, kurios administracija daro didelę įtaką teismams, pralaimėjimo atveju smarkiai rizikuotų, nes opozicija veikiausiai pradėtų atsakomąją areštų ir teismo bylų prieš dabartinės administracijos narius seriją, teigia Pratyushas Rao, konsultacijų įmonės „Control Risks“ asocijuotasis direktorius Indijos ir Pietų Azijos reikalams.

„Suprantama, kad ji nervinasi, – teigia P. Rao. – Hasinai tai yra egzistencinė kova“.

„Teroro valdžia“

Valdžios susidorojimas su priešais, leidęs išaugti pajamoms, sukėlė ir politinį pasipiktinimą, kai kurias islamistų grupuotes pakurstydama rengti atakas prieš kavines ir pasaulietiškus tinklaraštininkus.

Tai taip pat paskatino visuomenės pagarbą pelniusio buvusio ministro ir advokato Kamalo Hossaino politinį sugrįžimą: šiuo metu jis yra opozicijos aljanso lyderis, turintis nemažai šansų laimėti rinkimus.

Abi šalys noriai griebiasi politinio smurto.

81-erių K. Hossainas, kadaise dirbęs prie šalies konstitucijos projekto, pagrasino vyriausybei imtis atsakomųjų veiksmų po to, kai šio mėnesio pradžioje valdančiosios partijos rėmėjai užpuolė jo kortežą, apgadindami septynis automobilius ir sužeisdami 12 žmonių.

„Mes neboikotuosime rinkimų, net jei tektų žūti, – neseniai vykusiame mitinge pareiškė K. Hossainas, kaltindamas vyriausybę taikant „terorą“ prieš jo kandidatus. – Mūsų partijos aktyvistai mano negyvą kūną nešte nuneš į balsavimo kabiną“.

Nepaisant 2016 m. išpuolio prieš užsieniečių pamėgtą madingą „Dhaka“ kepyklą, daugybės išpuolių prieš pasaulietiškus tinklaraštininkus ir įtemptos politinės atmosferos, analitikai teigia, kad opozicinės partijos sprendimas dalyvauti rinkimuose yra teigiamas žingsnis šaliai.

„Tai, kad pagrindinė opozicinė partija BNP dalyvaus šiuose rinkimuose – gera naujiena Bangladešui, – teigė Reshmi Khurana, Singapūro konsultacijų įmonės „Kroll“ vadovaujanti direktorė. – Plačiai tikimasi, kad laimės Sheikh Hasina, tačiau, priešingai nei 2014 m., kai BNP boikotavo rinkimus, šį kartą BNP gali įnešti šiokios tokios konkurencijos“.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Ekspertas: Putino spaudimas Lukašenkai gali tapti nepakeliamas (168)

Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui liko daugiau nei penkeri metai kadencijos, bet jis jau turi...

Naujas mados klyksmas Kinijoje: kiekvienas trokšta tapti nauju Elonu Musku (8)

Šiuo metu „ Tesla “ vykdo darbuotojų atranką Kinijoje, o Kinijos verslininkai vykdo darbuotojų...

Laivybos pramonė bando užglaistyti savo purvinas spragas (2)

Automobilių bei gamyklų sukeliama oro tarša daugumos pasaulio valstybių reguliuojama nuo...

Daniel Moss. Kinijos ekonomikoje apdairumas yra dorybė (kol kas)

Jei tai apdairumas, mums jo reikia daugiau.

Lenkijos dovanėlė JAV: „Huawei“ šnipinėjimo byla atveria kelią naujam Varšuvos paktui (65)

Lenkija neseniai įteikė Jungtinėms Valstijoms dovanėlę šalies byloje prieš Kinijos...

Top naujienos

Emigranto nusikaltimas sukrėtė ne tik Lietuvą, bet ir Švediją: nužudytą paauglę rado užklijuotomis lūpomis (19)

Darbą baigusi septyniolikmetė nusiuntė tėvui žinutę, kad grįžta namo, tačiau į juos taip ir...

Kai kuriose Lietuvos įmonėse uždirbti milijonams pakanka vieno darbuotojo: kaip joms tai pavyksta? (80)

Lietuvoje yra ne viena kompanija, vienam darbuotojui sugeneruojanti daugiau kaip 10 milijonų eurų...

Gyvai / LKL rungtynės: „Rytas“ – „Lietkabelis“ tiesioginė vaizdo transliacija (48)

Trečiojo „Betsafe–LKL“ rato starte – trečioji Vilniaus „Ryto“ ir Panevėžio...

„Vaistas“ nuo odos ligų, sifilio ir skrandžio bėdų sukelia haliucinacijas ir mirtį (1)

Turbūt visi žino, kad gyvsidabris – itin nuodingas metalas, tad, pavyzdžiui, sudužus senam...

Stilistas rėžė nuomonę apie „Žmonių“ įvaizdžius: jei nepasiruošei, sėdėk tyliai ir apeik raudoną kilimą ratu (145)

Kiekviename renginyje laukiamiausia smalsuolių dalis – raudonas kilimas ir, žinoma, akį...

Verslininkas Saulius Karosas amžinojo poilsio atgulė Menininkų kalnelyje: atsisveikinimo kalbą tarė ir 18-metis sūnus (440)

Šią savaitę verslo pasaulį ištiko netektis – naktį iš antradienio į trečiadienį mirė...

Ekspertas: Putino spaudimas Lukašenkai gali tapti nepakeliamas (168)

Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui liko daugiau nei penkeri metai kadencijos, bet jis jau turi...

7 daržovės, kurios vertingesnės termiškai apdorotos (1)

Žalios daržovės laikomos naudingesnėmis maistiniu požiūriu. Tiesa, yra daržovių, kurios...

Nori atšaukti Nacionalinę premiją Ivaškevičiui – partizanų vaizdavimas sukėlė tikrą audrą Lietuvos rašytojų sąjunga gina (410)

Lietuvos rašytojų sąjungos valdyba šeštadienį paskelbė rašytoją Marių Ivaškevičių...

Močiutės kiaulienos kepsnys nepaliks abejingo net ir didžiausio maisto kritiko (45)

Močiutė iškepė kiaulienos kepsnį , kuris nepaliks abejingo net ir didžiausio maisto kritiko....