aA
Prieš penkerius metus Bangladešo ministrei pirmininkei Sheikh Hasinai laimėjus antrąją kadenciją, per santykinai ramų laikotarpį „Viyellatex Group“ savo apyvartą padidino 50 proc. ir dabar per metus gauna 300 milijonų dolerių įplaukų.
© Sipa / Scanpix

Šiam garsiam drabužių gamintojui, kaip ir kitoms šalies įmonėms, išėjo į naudą griežta vyriausybės saugumo kontrolė, siekiant užkirsti kelią teroristiniams išpuoliams, kurių baidėsi tiek užsienio, tiek vietos investuotojai. Artėjant nacionaliniams rinkimams, kurie numatyti gruodžio 30 d., saugumo operacijos suintensyvėjo, buvo įkalinta nemažai iškilių opozicijos lyderių. Bangladešas gruodžio 24 d. visoje šalyje dislokavo kariuomenę, kuri rinkimų metu padės palaikyti įstatymus ir tvarką, savo interneto svetainėje paskelbė Kariuomenės viešųjų ryšių agentūra.

Kompanijos tikisi, kad ekonominis klestėjimas padės ištverti padidėjusio nepastovumo laikotarpį šalyje, turinčioje ilgą politinės prievartos istoriją. Prieš praėjusius rinkimus „Viyellatex“ sunkvežimiams, pristatantiems prekes tokiems klientams kaip „Marks & Spencer Group PLC“ ir „Calvin Klein Inc.“, teko susidurti su Molotovo kokteiliais ir politinių aktyvistų blokadomis keliuose.

„Šiuo metu džiaugiamės politiniu stabilumu, ir jis turi tęstis, – gruodžio 18 d. interviu teigė „Viyellatex“ vadovas Davidas Hasanatas. – Politinis stabilumas padėjo mūsų verslui suklestėti“.

Vis dėlto Jungtinių Valstijų prezidento Donaldo Trumpo administracija Bangladešo vyriausybę kritikuoja už tai, kad ši neįsileido į šalį JAV remiamų tarptautinių rinkimų stebėtojų: Valstybės departamentas gruodžio 21 d. paskelbė pranešimą, raginantį įgyvendinti nacionalinius rinkimus išvengiant „persekiojimo, bauginimo ar smurto“.

Atsakydama į pranešimą, Bangladešo užsienio reikalų ministerija pareiškė, kad buvo akredituoti 175 rinkimų stebėtojai, dirbsiantys kartu su 118 vietinėmis organizacijomis ir 25 920 stebėtojų, kurių kandidatūros buvo patvirtintos rinkimų priežiūrai.

Bangladešo stabilumas ir augimas turi savo kainą
© Archyvas

Dauguma šalies gyventojų mano, kad į valdžią turėtų sugrįžti Hasinos valdančioji „Avami lyga“, vadovavusi Bangladešui ekonominio augimo metais ir sėkmingai susitvarkiusi su 750 000 rohinjų pabėgėlių iš kaimyninio Mianmaro antplūdžiu. Toks rezultatas užtikrintų ekonominės politikos tęstinumą ir padėtų išlaikyti nenutrūkstamą užsienio investicijų srautą.

Opozicija – už grotų

Tuo pat metu vyriausybė pradėjo kovą su opozicine Bangladešo nacionalistų partija (BNP), kuri boikotavo praėjusius rinkimus. BNP surinkti duomenys rodo, kad mažiausiai 8243 aktyvistai ir opozicijos aljanso lyderiai buvo suimti nuo to laiko, kai lapkritį buvo paskelbtas rinkimų tvarkaraštis.

Opozicijos lyderė ir buvusi ministrė pirmininkė Khaleda Zia šiuo metu yra už grotų, o jos sūnus neseniai už akių buvo nuteistas kalėti iki gyvos galvos. Tai sukėlė nerimą dėl šalies demokratijos būklės ir kažko panašaus į vienvaldystės atsiradimą. Tačiau Hasinos vyriausybė su kaltinimais nesutinka.

„Sulaikytieji kaltinami seniai padarytais nusikaltimais, policija nesuiminėja nekaltų žmonių, – telefonu patikslino informacijos ministras Hasanulas Haq Inu. – Jie meta melagingus, išgalvotus kaltinimus valdančiajai partijai. Opozicijos aktyvistai kiekvieną dieną puola valdančiosios partijos šalininkus. Tai kaip turėtume reaguoti?“

Jis pridūrė, kad K. Zia buvo nuteista po dešimtmetį trukusių teismų. „Įstatymas galioja visiems“.

Dabartinė ministrė pirmininkė, kurios administracija daro didelę įtaką teismams, pralaimėjimo atveju smarkiai rizikuotų, nes opozicija veikiausiai pradėtų atsakomąją areštų ir teismo bylų prieš dabartinės administracijos narius seriją, teigia Pratyushas Rao, konsultacijų įmonės „Control Risks“ asocijuotasis direktorius Indijos ir Pietų Azijos reikalams.

„Suprantama, kad ji nervinasi, – teigia P. Rao. – Hasinai tai yra egzistencinė kova“.

„Teroro valdžia“

Valdžios susidorojimas su priešais, leidęs išaugti pajamoms, sukėlė ir politinį pasipiktinimą, kai kurias islamistų grupuotes pakurstydama rengti atakas prieš kavines ir pasaulietiškus tinklaraštininkus.

Tai taip pat paskatino visuomenės pagarbą pelniusio buvusio ministro ir advokato Kamalo Hossaino politinį sugrįžimą: šiuo metu jis yra opozicijos aljanso lyderis, turintis nemažai šansų laimėti rinkimus.

Abi šalys noriai griebiasi politinio smurto.

81-erių K. Hossainas, kadaise dirbęs prie šalies konstitucijos projekto, pagrasino vyriausybei imtis atsakomųjų veiksmų po to, kai šio mėnesio pradžioje valdančiosios partijos rėmėjai užpuolė jo kortežą, apgadindami septynis automobilius ir sužeisdami 12 žmonių.

„Mes neboikotuosime rinkimų, net jei tektų žūti, – neseniai vykusiame mitinge pareiškė K. Hossainas, kaltindamas vyriausybę taikant „terorą“ prieš jo kandidatus. – Mūsų partijos aktyvistai mano negyvą kūną nešte nuneš į balsavimo kabiną“.

Nepaisant 2016 m. išpuolio prieš užsieniečių pamėgtą madingą „Dhaka“ kepyklą, daugybės išpuolių prieš pasaulietiškus tinklaraštininkus ir įtemptos politinės atmosferos, analitikai teigia, kad opozicinės partijos sprendimas dalyvauti rinkimuose yra teigiamas žingsnis šaliai.

„Tai, kad pagrindinė opozicinė partija BNP dalyvaus šiuose rinkimuose – gera naujiena Bangladešui, – teigė Reshmi Khurana, Singapūro konsultacijų įmonės „Kroll“ vadovaujanti direktorė. – Plačiai tikimasi, kad laimės Sheikh Hasina, tačiau, priešingai nei 2014 m., kai BNP boikotavo rinkimus, šį kartą BNP gali įnešti šiokios tokios konkurencijos“.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Marietje Schaake. Ar patikėsite „Facebook“ interneto kontrolę?

Praėjusių metų balandį, kai 34 technologijų kompanijos paskelbė dalyvaujančios...

Kai pinigų daugiau nei fantazijos – sveiki atvykę į „patirčių ekonomiką“ (7)

Turėdami daugiau pinigų nei kada nors anksčiau, turtingiausieji nori visko čia ir dabar. Sveiki...

Ekspertas: Putino spaudimas Lukašenkai gali tapti nepakeliamas (275)

Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui liko daugiau nei penkeri metai kadencijos, bet jis jau turi...

Naujas mados klyksmas Kinijoje: kiekvienas trokšta tapti nauju Elonu Musku (16)

Šiuo metu „ Tesla “ vykdo darbuotojų atranką Kinijoje, o Kinijos verslininkai vykdo darbuotojų...

Laivybos pramonė bando užglaistyti savo purvinas spragas (2)

Automobilių bei gamyklų sukeliama oro tarša daugumos pasaulio valstybių reguliuojama nuo...

Top naujienos

Dėl 100 tūkst. ryžosi ekstremaliam eksperimentui: žmogaus protui tai per žiaurus išbandymas haliucinuoti pradėjo jau 3 parą (17)

Richas Alati tegalvojo apie šešiaženklę sumą. Kad ją laimėtų, jam tereikėjo ištverti 30...

Pagrindinis priekaištas Skverneliui: ką jo vietoje darė Grybauskaitė (164)

Į prezidentus kandidatuojantis Saulius Skvernelis teigė nematąs priežasčių, kodėl turėtų...

(Ne)Grįžtu. Apie tradicijas mirusįjį šarvoti lovoje ir emigracijoje palaidotus lietuvius (20)

Kai kurie nė neketina grįžti iš emigracijos, kiti apie tai svajoja dešimtmetį, o dar kiti...

Lietuviai aplankė Čingischano tėvynę: nuolat žudęs, prievartavęs ir plėšęs kitas tautas, šiandien jis vis tiek garbinamas (74)

Mongolija savo didžiūnų išmintį šiandien gerbia kur kas labiau, nei jų užkariavimus. Šalyje...

Kaltinimų dėl neva išsigalvoto neįgalumo sulaukusi Antonovienė pratrūko: tik retas žino, kokią kainą moku už sportą (43)

„Mafijos tėvu“ vadinamo Vido Antonovo žmona Rima neseniai ir vėl atsidūrė dėmesio centre....

„Nevėžio“ stratego apmaudas ir saviškių neatpažinęs Šaras: kai kurie nebūtų patekę net į dublerius (2)

Nuožmi kova iki paskutinių lemiamo ketvirčio sekundžių ir dramatiška Kauno „Žalgirio“...

Lietuvis per mėnesį uždirba 4 tūkst. eurų: jo išskirtinis talentas stebina pasaulį (76)

„Mes pradėjom nuo nekilnojamojo turto, o dabar jau esame gana gerai įsitvirtinę ir tarptautinio...

Marietje Schaake. Ar patikėsite „Facebook“ interneto kontrolę?

Praėjusių metų balandį, kai 34 technologijų kompanijos paskelbė dalyvaujančios...

Rimvydas Valatka. Antrasis Mesijo atėjimas – iš Rusnės betliejaus (901)

Vieni statė postamentus Raiteliui ir Basanavičiui. Kiti už valdiškus pinigus statėsi estakadą...

Kaune išoperuota rekordinio dydžio išvarža: nustebo net ir visko matę medikai (11)

Respublikinėje Kauno ligoninėje atlikta milžiniškos pilvo išvaržos operacija. Klaipėdietį...