aA
Mažiausios Baltijos šalies startuolis gali suvaidinti milžinišką vaidmenį, nulemdamas kol kas neįgyvendintos branduolinės pramonės naujovės ateitį.
Atominė elektrinė
© Itar-Tass / Scanpix

„Fermi Energia OU“ svarsto pasiūlymus Estijoje iki kito dešimtmečio vidurio pastatyti mažą modulinį reaktorių (angl. small module reactor, SMR). Manoma, kad reaktoriaus blokai užtikrins pigesnę ir lankstesnę energijos gamybą nei tradicinės branduolinės jėgainės. Projektas galėtų padėti 1,3 mln. gyventojų rinkai atsisakyti priklausomybės nuo naftos ir kartu užtikrinti energetinę nepriklausomybę nuo Rusijos.

„Mes pirmieji išbandysime branduolinės energijos dislokaciją, – teigia „Fermi“ įkūrėjas ir generalinis direktorius Kalevas Kallemetsas. – Mūsų veikla Estijoje labai panaši į mažų modulinių reaktorių kūrimo ir licencijavimo istoriją.“

Estų susidomėjimas gali tapti gelbėjimo virve branduolinės pramonės koncepcijai, kurią mėginta prastumti didesnę pastarųjų dviejų dešimtmečių dalį. Tarptautinės atominės energijos agentūros vertinimu, visame pasaulyje vystoma apie 50 SMR dizainų, tačiau ši technologija iki šiol nesugebėjo atnešti grąžos, nes nebuvo užsakymų.

„2005 metais technologija jau buvo parengta, tačiau nebuvo nė vieno pasirengusio kliento, – teigia JAV energetikos departamento aukšto rango pareigūnė Rita Baranwal. – Iš dalies dėl to šios koncepcijos buvo atidėtos į šalį.“

Idėjos gynėjai tvirtina, kad maži reaktoriai, standartizuoti ir įmontuoti moduliniuose blokuose, gali padėti branduolinei pramonei atgauti konkurencingumą. Tradicinių reaktorių kaštai per pastaruosius dešimtmečius gerokai išaugo, nes pailgėjo konstrukcijos laikas, o reguliavimo institucijos nerimauja dėl jų saugumo. Tuo pat metu pigios gamtinės dujos bei saulės ir vėjo jėgainės didžiojoje pasaulio dalyje sumažino energijos gamybos kaštus.

„Fermi“ surinko lėšų iš vietinių investuotojų, kurie mato potencialą paleisti reaktorių be valstybės paramos ar finansinės pagalbos iš komunalinių paslaugų teikėjų. Šaliai reikės papildomo energijos šaltinio, kad būtų galima kompensuoti nepatikimus energijos srautus, kai Estija ir likęs Baltijos regionas nuo 2025 m. savo tinklus sinchronizuos su Europa, o nebe su Rusija.

Tačiau jei šiauriniai ir vakariniai kaimynai Vokietijoje, Danijoje ir Švedijoje šilumines elektrines pakeis vėjo ir saulės energijos jėgainėmis, Baltijos šalių elektros srautai gali tapti labiau priklausomi nuo oro sąlygų. Maži moduliniai reaktoriai yra sukurti taip, kad būtų užtikrintas energijos tiekimas ir tada, kai nešviečia saulė ir nepučia vėjas.

Baltijos šalių startuolis meta gelbėjimo virvę branduolinės energetikos naujovei
© DELFI / Andrius Ufartas

„Tai, ką SMR gali pasiūlyti mažesnėms rinkoms, yra energetinė nepriklausomybė“, – paaiškino R. Baranwal ir pridūrė, kad turint omenyje šimtus milijonų dolerių kainuojantį reaktoriaus licencijavimą, „jo savininkas įpareigotas atsižvelgti į kliento poreikius.“

„Fermi Energia“ jau atsirinko keturias skirtingas modulinių reaktorių technologijas testavimui. Kompanija teigia, kad pirmieji komerciniai blokai pradės veikti ne anksčiau kaip 2026–2028 m., o pirmasis Estijos branduolinis blokas galėtų būti pastatytas iki kito dešimtmečio pabaigos.

„Mes nuolat stebime naujų technologijų vystymąsi“, – elektroniniu paštu atsakydamas į klausimus teigė Estijos energetikos generalinio sekretoriaus pavaduotojas Timo Tataras. – Be to, palaikome ryšį su potencialiais privačiais investuotojais, kad suprastume jų planus. „Fermi Energia“ svarstomos technologijos šiuo metu egzistuoja tik popieriuje.“

Naujas tokių šalių kaip Estija susidomėjimas spartina šios technologijos licencijavimo procesą Amerikoje, interviu pažymėjo R. Baranwal. Pirmųjų licencijuotų vienetų bandymai JAV bus pradėti tik kito dešimtmečio pradžioje, o jų pritaikymas komerciniams tikslams numatytas dar vėliau.

Tuo tarpu Estija turės priklausyti nuo savo naftos gamyklų, kurios sudarys 85 proc. viso šalies energijos tiekimo, o estai Europos Sąjungoje taps didžiausiais energijos gamintojais vienam gyventojui po Liuksemburgo. Praėjusiais metais daugiau nei trigubai išaugus anglies kainai, valstybinė komunalinių paslaugų įmonė „Esti Energia AS“ dėl išaugusių kaštų turėjo išsiųsti darbuotojus priverstinių atostogų.

K. Kallemetsas tvirtina, kad modulinių reaktorių verta palaukti, nes pastačius gamtinių dujų jėgaines šalis taptų priklausoma nuo rusiško kuro, o vėjo jėgainės niekada negalės visiškai patenkinti paklausos tykiomis ir apniukusiomis žiemos dienomis, kai importas iš kitų Europos šalių bus ribotas.

„Didžiausias iššūkis – žmonėms suvokti, kad klimato kaita reali, ir kad nėra paprastų sprendimų, tokių kaip vėjo energija, – pabrėžė Kalevas Kallemetsas. – Kai nutrūks importas iš Rusijos ir Baltarusijos, kils didelė rizika, kad sistema negalės tiekti elektros energijos bet kokiomis oro sąlygomis.“

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(21 žmogus įvertino)
3.4286

Nepabėgs net norėdami: Didžioji Britanija po „Brexit“ ir toliau kliausis imigrantais (17)

Kad ir kaip baigsis kankinamas Jungtinės Karalystės pasitraukimo iš Europos Sąjungos procesas,...

Norvegijos krona rekordiškai nukrito euro atžvilgiu (118)

Norvegijos krona pasiekė rekordiškai žemą lygį euro atžvilgiu ir viršijo ankstesnį rekordą,...

Estija sako, kad dauguma pinigų plovimo baudų turėtų atitekti jai (11)

Finansų ministras Martinas Helme pareiškė, kad Estija turėtų gauti „daugumą“ baudų, kurios...

Johnsonui nepavyko: Bercow neleido dar kartą balsuoti dėl „Brexit“ sutarties (52)

Iki „ Brexit “ liko dešimt dienų. Bet iki tol šalis privalės dar šį tą nuveikti....

Kinijoje maras išguldė kiaules, bet šalis tikina atsitiesianti (5)

Kinijos – didžiausios pasaulyje kiaulienos tiekėjos ir vartotojos – kiaulių skaičiaus...

Top naujienos

Navickienė: šis balsavimas parodė, kad vienam agrooligarchui ir jo kombainui pasibaigė dyzelis (101)

Seime renkami parašai siekiant inicijuoti pirmalaikius Seimo rinkimus pavasarį. Prie iniciatorių...

JK parlamentarai atmetė Johnsono siūlytą „Brexit“ vykdymo planą (27)

Borisas Johnsonas antradienį pagaliau turėjo progą parlamentui pateikti savo „Brexit“...

Maslobojevas pirmoje pasaulio kikbokso čempionato kovoje pasiuntė varžovą į nokautą (22)

Įspūdinga pergale WAKO pasaulio kikbokso čempionatą Sarajeve, Bosnijoje ir Hercegovinoje, pradėjo...

Gaisro metu Alytuje kritęs zuikis atiduotas tyrimams: pirmos žinios iš veterinarų baugina meras: jei tai bus patvirtina, liūdna ne tas žodis

Spalio 18 dieną, t.y. trečiąją milžiniško padangų perdirbimo gamyklos gaisro dieną, Alytaus...

Turintiems didelį darbo stažą – gera žinia iš Seimo (10)

Seimas spręs, ar ne mažesnį kaip 40 metų darbo stažą turintys šalies gyventojau galėtų...

Mokslų daktarė įvardijo maisto produktus, kurie stiprina imuninę sistemą, saugo nuo vėžio ir didina vyrų vaisingumą (67)

Pastaruoju metu selenas sulaukia vis daugiau dėmesio. Ir nieko keisto, nes jis yra vienas iš...

Johnsonas skelbia pertrauką „Brexit“ sutarties tvirtinimui

Didžiosios Britanijos premjeras Borisas Johnsonas antradienį paskelbė stabdantis pastangas...

Situacija Alytuje – pavojingesnė, nei viešai kalbama: padangų degimas yra vienas iš nuodingiausių (209)

Kancerogeninės medžiagos, kaip benzenas ar benzpirenai, gali turėti ilgalaikį efektą, todėl...

„Revolut“ pradėjo klientų sąskaitų perkėlimą: pasislėpti nuo VMI ir antstolių – nebeįmanoma (192)

Panašu, kad lietuviams, kurie naudojasi bankines paslaugas teikiančia įmone „ Revolut “ ir taip...

Dėl gaisro Alytuje Valdemaras Chomičius su šeima persikėlė į kitą miestą: kad tai rimta, pajutome savo kūnu (68)

Praėjusią savaitę vienoje Alytaus padangų perdirbimo gamykloje kilęs gaisras tapo rimta problema....