aA
Mažiausios Baltijos šalies startuolis gali suvaidinti milžinišką vaidmenį, nulemdamas kol kas neįgyvendintos branduolinės pramonės naujovės ateitį.
Atominė elektrinė
Atominė elektrinė
© Itar-Tass / Scanpix

„Fermi Energia OU“ svarsto pasiūlymus Estijoje iki kito dešimtmečio vidurio pastatyti mažą modulinį reaktorių (angl. small module reactor, SMR). Manoma, kad reaktoriaus blokai užtikrins pigesnę ir lankstesnę energijos gamybą nei tradicinės branduolinės jėgainės. Projektas galėtų padėti 1,3 mln. gyventojų rinkai atsisakyti priklausomybės nuo naftos ir kartu užtikrinti energetinę nepriklausomybę nuo Rusijos.

„Mes pirmieji išbandysime branduolinės energijos dislokaciją, – teigia „Fermi“ įkūrėjas ir generalinis direktorius Kalevas Kallemetsas. – Mūsų veikla Estijoje labai panaši į mažų modulinių reaktorių kūrimo ir licencijavimo istoriją.“

Estų susidomėjimas gali tapti gelbėjimo virve branduolinės pramonės koncepcijai, kurią mėginta prastumti didesnę pastarųjų dviejų dešimtmečių dalį. Tarptautinės atominės energijos agentūros vertinimu, visame pasaulyje vystoma apie 50 SMR dizainų, tačiau ši technologija iki šiol nesugebėjo atnešti grąžos, nes nebuvo užsakymų.

„2005 metais technologija jau buvo parengta, tačiau nebuvo nė vieno pasirengusio kliento, – teigia JAV energetikos departamento aukšto rango pareigūnė Rita Baranwal. – Iš dalies dėl to šios koncepcijos buvo atidėtos į šalį.“

Idėjos gynėjai tvirtina, kad maži reaktoriai, standartizuoti ir įmontuoti moduliniuose blokuose, gali padėti branduolinei pramonei atgauti konkurencingumą. Tradicinių reaktorių kaštai per pastaruosius dešimtmečius gerokai išaugo, nes pailgėjo konstrukcijos laikas, o reguliavimo institucijos nerimauja dėl jų saugumo. Tuo pat metu pigios gamtinės dujos bei saulės ir vėjo jėgainės didžiojoje pasaulio dalyje sumažino energijos gamybos kaštus.

„Fermi“ surinko lėšų iš vietinių investuotojų, kurie mato potencialą paleisti reaktorių be valstybės paramos ar finansinės pagalbos iš komunalinių paslaugų teikėjų. Šaliai reikės papildomo energijos šaltinio, kad būtų galima kompensuoti nepatikimus energijos srautus, kai Estija ir likęs Baltijos regionas nuo 2025 m. savo tinklus sinchronizuos su Europa, o nebe su Rusija.

Tačiau jei šiauriniai ir vakariniai kaimynai Vokietijoje, Danijoje ir Švedijoje šilumines elektrines pakeis vėjo ir saulės energijos jėgainėmis, Baltijos šalių elektros srautai gali tapti labiau priklausomi nuo oro sąlygų. Maži moduliniai reaktoriai yra sukurti taip, kad būtų užtikrintas energijos tiekimas ir tada, kai nešviečia saulė ir nepučia vėjas.

Baltijos šalių startuolis meta gelbėjimo virvę branduolinės energetikos naujovei
© DELFI / Andrius Ufartas

„Tai, ką SMR gali pasiūlyti mažesnėms rinkoms, yra energetinė nepriklausomybė“, – paaiškino R. Baranwal ir pridūrė, kad turint omenyje šimtus milijonų dolerių kainuojantį reaktoriaus licencijavimą, „jo savininkas įpareigotas atsižvelgti į kliento poreikius.“

„Fermi Energia“ jau atsirinko keturias skirtingas modulinių reaktorių technologijas testavimui. Kompanija teigia, kad pirmieji komerciniai blokai pradės veikti ne anksčiau kaip 2026–2028 m., o pirmasis Estijos branduolinis blokas galėtų būti pastatytas iki kito dešimtmečio pabaigos.

„Mes nuolat stebime naujų technologijų vystymąsi“, – elektroniniu paštu atsakydamas į klausimus teigė Estijos energetikos generalinio sekretoriaus pavaduotojas Timo Tataras. – Be to, palaikome ryšį su potencialiais privačiais investuotojais, kad suprastume jų planus. „Fermi Energia“ svarstomos technologijos šiuo metu egzistuoja tik popieriuje.“

Naujas tokių šalių kaip Estija susidomėjimas spartina šios technologijos licencijavimo procesą Amerikoje, interviu pažymėjo R. Baranwal. Pirmųjų licencijuotų vienetų bandymai JAV bus pradėti tik kito dešimtmečio pradžioje, o jų pritaikymas komerciniams tikslams numatytas dar vėliau.

Tuo tarpu Estija turės priklausyti nuo savo naftos gamyklų, kurios sudarys 85 proc. viso šalies energijos tiekimo, o estai Europos Sąjungoje taps didžiausiais energijos gamintojais vienam gyventojui po Liuksemburgo. Praėjusiais metais daugiau nei trigubai išaugus anglies kainai, valstybinė komunalinių paslaugų įmonė „Esti Energia AS“ dėl išaugusių kaštų turėjo išsiųsti darbuotojus priverstinių atostogų.

K. Kallemetsas tvirtina, kad modulinių reaktorių verta palaukti, nes pastačius gamtinių dujų jėgaines šalis taptų priklausoma nuo rusiško kuro, o vėjo jėgainės niekada negalės visiškai patenkinti paklausos tykiomis ir apniukusiomis žiemos dienomis, kai importas iš kitų Europos šalių bus ribotas.

„Didžiausias iššūkis – žmonėms suvokti, kad klimato kaita reali, ir kad nėra paprastų sprendimų, tokių kaip vėjo energija, – pabrėžė Kalevas Kallemetsas. – Kai nutrūks importas iš Rusijos ir Baltarusijos, kils didelė rizika, kad sistema negalės tiekti elektros energijos bet kokiomis oro sąlygomis.“

Bloomberg
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(21 žmogus įvertino)
3.4286

Įspėja dėl grandiozinio italų mafijos plano: bandys susigriebti viską (19)

Nusikalstamos iniciatyvos – lygiai kaip ir teisėtos – nukentėjo nuo ekonominės krizės, kurią...

JK įvardino 8 laisvuosius uostus, skirtus paskatinti prekybą: įmones pritrauks sumažintais mokesčiais (6)

Jungtinės Karalystės (JK) iždo sekretorius Rishis Sunakas paviešino sąrašą su aštuoniais...

Dar vienas britų vargas – užsienio darbuotojai masiškai palieka šalį (192)

Užsienio darbuotojai palieka Didžiąją Britaniją sparčiausiu tempu nuo Antrojo pasaulinio karo...

Australija demonstruoja pasauliui, kaip gali atrodyti atsigavimas po pandemijos (10)

Jungtinei Karalystei, Europai ir Jungtinėms Valstijoms išdrįstant pasvajoti apie pandemijos...

Didžiulė JAV valstija staiga atšaukė visus ribojimus kritikai: tai juos pražudys (219)

Teksaso valstijos gubernatorius Gregas Abbottas atšaukė reikalavimą dėvėti kaukes ir kitus...

Top naujienos

Keliauti norintys lietuviai tapo COVID-19 testų įkaitais: kainas privačiose laboratorijose vadina lupikavimu, o nemokami testai nepriklauso (569)

Pasaulyje vis garsiau kalbant apie skiepų paso ar imuniteto dokumentų pasiskiepijusiems idėją, jos...

Vytautė Merkytė | D+

Ilgai neviešinta JAV paslaptis: amerikiečių karys spjovė į viską ir dezertyravo į Šiaurės Korėją (2)

Tai – Jungtinių Amerikos Valstijų gėda. Nors ji prasidėjo 1962 metų rugpjūčio 15 dieną, apie...

Atkeliauja šaltesnių orų laikotarpis: temperatūra kris, snigs ir siautės stiprus vėjas (1)

Penktadienio dieną dangumi plauks tai tankesni, tai retesni debesys, bet ir saulė dažnai pasirodys.

Eurolygoje – visiškas CSKA gvardijos krachas: Stambule pralaimėjo 30 taškų skirtumu „Real“ atsilaikė Sankt Peterburge (48)

Eurolygos 28-asis turas prasidėjo dviejų Rusijos komandų – Maskvos CSKA (18/9) ir Sankt...

Po draudimo rūkyti balkonuose daugiabučiuose kaimynai atviri: jau geriau rūkytų ten (491)

Įstatyme atsivėrė labai nelogiškų spragų: rūkyti savo buto balkone – draudžiama, o štai...

Įspėja dėl grandiozinio italų mafijos plano: bandys susigriebti viską (19)

Nusikalstamos iniciatyvos – lygiai kaip ir teisėtos – nukentėjo nuo ekonominės krizės, kurią...

Austrijoje nėra lietuvio, kuris nepažinotų klaipėdietės Angelikos: neįprasta veikla pavertė pavyzdžiu kiekvienam emigrantui (30)

Austrijos sostinėje Vienoje, o ir visoje šalyje sudėtinga rasti lietuvį, negirdėjusį šios...

Nereguliarios mėnesinės gali byloti ir apie pavojingas ligas: išvardijo dažniausias priežastis ir būdus, kaip sureguliuoti (12)

Netikėtai prasidėjusios mėnesinės gali tapti keblumu arba pokštu, o vėluojančios – sukelti...

Pas užsienietį mylimąjį lietuvė išskrido be abejonių – tik po 3 metų pastebėjo tai, dėl ko kartu būti neįmanoma (62)

Visada buvau įsitikinusi, kad mano vyras bus lietuvis. Tiesiog neturėjau kitos minties, be to, buvau...

Šimonytės patarėja: tikėkimės, kad vasarą bus galima grįžti į normalų gyvenimą (286)

Karantinas Lietuvoje sugriežtintas dar gruodžio mėnesio viduryje, dabar situacija leidžia...