aA
Indijos populiarų kompiuterinių žaidimų istorija nėra tokia turtinga, kaip Jungtinių Valstijų ar Japonijos. Bet šiuo metu vienas iš pramonės „žudyk-arba-būsi-nužudytas“ kompiuterinių žaidimų tapo tikru sezono hitu, sukėlęs audringą reakciją iš konservatyviųjų pažiūrų bei tradicijų puoselėtojų.
© Shutterstock

Neeilinio populiarumo sulaukęs žaidimas „Playerunknown‘s Battlegrounds“ (PUBG) yra „Bado žaidynių“ analogas žaidimų pasaulyje. Šimtas žaidėjų, pasitelkusių kulkosvaidžius ir šaunamuosius ginklus, įnirtingai grumiasi, kol išlieka tik vienas gyvas žaidėjas. Po to, kai Kinijos „Tencent Holdings Ltd.“ pristatė mobiliąją nemokamą mirtinų grumtynių versiją, jis tapo populiariausiu žaidimu išmaniajame telefone, pritraukė entuziastų būrį iš viso pasaulio – nuo Jungtinių Valstijų iki Rusijos bei Malaizijos.

Tokio pasipriešinimo žaidimui kaip Indijoje nesulaukta niekur. Kiek žinoma, daugybė šalies miestų uždraudė PUBG, o Vakarų Indijoje dėl šio žaidimo sulaikyti dešimt universiteto studentų. Nacionalinė vaikų teisių komisija rekomendavo uždrausti šį žaidimą dėl jo smurtinio pobūdžio.

Vienas iš didžiausių Indijos hindi kalbos laikraščių paskelbė PUBG „epidemija“, kuri pavertė vaikus „manorogi“ (hindi k.), arba „psichopatais“. „Šio žaidimo padariniai yra pavojingi“, kovo 20 dieną perspėjama „Navbharat Times“ vedamajame straipsnyje.

Kompiuteriniai žaidimai siutina tėvus bei politikus mažiausiai dvidešimt metų, nuo tada, kai veiksmo žaidimas „Grand Theft Auto“ pirmą kartą leido žaidėjams „žudyti žmones, vogti automobilius ir bėgti nuo policijos“. Vien pernai Kinija ėmėsi griežčiausių priemonių dėl žaidimų, stabdydama licencijas naujoms versijoms, kruopščiau nagrinėdama žaidimų priklausomybės bei neigiamo poveikio sveikatai padarinius.

Indija šiuo atveju – ypatinga rinka. Čia reikia atkreipti dėmesį į tai, kaip staigiai šalis nėrė į šį keistą skaitmeninį pasaulį, be įstatymų ar moralės. Kaimo vietovių bendruomenės, kurios iki tol neturėjo nei kompiuterio, nei žaidimų konsolių, pastaraisiais metais įsigijo išmaniuosius telefonus, ir ši bevielio tinklo paslauga tapo prieinama kone kiekvienam po praėjusiais metais vykusio „kainų karo“.

Pusei milijardo vartotojų ieškant pramogų, PUBG žaidimas sukėlė tikrą siautulį. Studentų konkursas, rengtas pietiniame Hiderabado mieste, sulaukė 250 000 registracijų iš daugiau nei 1000 koledžų. Viena komanda pelnė 1,5 mln. rupijų (22 000 JAV dolerių) prizą, kaip geriausia PUBG žaidėja, likus kelioms dienoms prieš kovą prasidėjusius sulaikymus.

13-os metų Aryamanas Joshis kasdien po kelias valandas žaidžia PUBG, anot jo, šį žaidimą žaidžia jo visi draugai. „Taip, jame yra agresijos, daug šaudymų, todėl vaikinams, tokiems kaip aš, jis patinka“, – pasakoja jis.

Tokia žaidimo paklausa leidžia pažvelgti į į Indiją kaip į potencialią žaidimų rinką. Šiandien ji maža, generuojanti tik 290 mln. dolerių pajamų. Bet jau dabar šalis yra antra didžiausia pasaulyje išmaniųjų telefonų rinka po Kinijos ir sparčiausiai auganti.

„PUBG pakurstė internetinių žaidimų rinkos augimą ir parodė, kad Indija yra labai patraukli rinka“, – sako Lokeshas Sujis, ne pelno organizacijos „Esports Federation of India“ (Gurgaunas) vadovas.

Tik jeigu šalies valdžia jos neuždusins. Vietos politikai, tėvai ir mokytojai neslepia pasipiktinimo dėl PUBG, tvirtindami, kad žaidimas kursto smurtą ir atitraukia moksleivius nuo mokslų. Jie kaltina žaidimą skatinant uiti silpnesnį, vogti, o Mumbajaus atveju – pakurstė paauglę nusižudyti. Vienas vietos ministras net pavadino šį žaidimą „demonu kiekvieno namuose“.

Šių metų vasarį viena susirūpinusi moteris viešame susibūrime net pasiskundė šalies premjerui Narendrai Modi‘ui dėl jos sūnaus priklausomybės nuo mobiliųjų žaidimų.

Pietų Korėjos bendrovė „Bluehole Inc.“, kuri sukūrė originaliąją PUBG versiją, skirtą asmeniniams kompiuteriams, ir vėliau drauge su „Tancent“ dirbo prie mobiliosios versijos, laikosi atsargaus požiūrio. Ji teigia nagrinėjanti teisinį draudimų įvairiuose miestuose pagrindą ir žadanti tartis su šalies valdžia bei ieškoti sprendimo, „Mes bandome įvesti sveiką žaidimų proceso sistemą Indijoje, siekdami skatinti subalansuotą, atsakingą žaidimą, pavyzdžiui, ribojant žaidimo laiką nepilnamečiams“, – sako bendrovė.

Kadangi tokie žaidimai Indijoje yra dar naujas dalykas, čia negalioja jokia reguliavimo politika. Pavyzdžiui, Kinijoje „Tencent“ šiuo metu draudžia jaunesniems nei 13-os metų žaisti PUBG ir taiko apribojimus, tokius kaip registracijos tikruoju vardu. Vokietijoje taikomi ribojimai jaunesniems nei šešiolikos metų žaidėjams.

Klinika, gydanti nuo skaitmeninės priklausomybės, kuriai vadovauja šalies Nacionalinis psichinės sveikatos ir neurologinių mokslų institutas (Bangalorė), kas savaitę nustato kelis PUBG priklausomybės atvejus. Vienuolikmetis PUBG žaidėjas neseniai atvyko į kliniką su savo tėvais, kurie skundėsi, kad sūnus nori mesti mokyklą ir tapti profesionaliu PUBG žaidėju.

Klinikos vadovas daktaras Manojus Sharma tvirtina, kad žaidimų kūrėjai turi prisiimti didesnę atsakomybę. „Būtina uždrausti žaisti tokius žaidimus nepilnamečiams, – sako jis. – Ši priklausomybė jau pasiekė iki šiol neregėtą mastą“.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(12 žmonių įvertino)
4.2500

Top naujienos

Labiausiai ieškomų nusikaltėlių sąraše – dar du lietuviai už graiką siūloma 1 mln. eurų premija

Europos ieškomiausiųjų bėglių sąraše, kurį skelbia Europolas, yra ir du lietuviai: Denas...

Grybauskaitės dienos Prezidentūroje tirpsta: kaip viskas atrodys po rinkimų nakties (140)

„Prisiekiu Tautai būti ištikimas Lietuvos Respublikai ir Konstitucijai, gerbti ir vykdyti...

Kažkas pabandė „nudžiauti“ naujai steigiamos partijos pavadinimą: įtaria senų bebrų „bajerius“ (1)

Kažkas nutarė pavogti naujai Aušrinės Armonaitės ir bendraminčių steigiamos Laisvės partijos...

Susigraudinusi Theresa May pranešė apie pasitraukimą papildyta 13.53 (113)

JK premjerė Theresa May paskelbė, kad pasitrauks iš konservatorių partijos pirmininko posto...

Mirtinai peiliu vyrą Kaune sužalojęs įtariamasis rastas negyvas (17)

Kauno policija penktadienį pranešė radusi vyro, įtariamo mirtinai peiliu sužalojusio žmogų,...

Kelmiškių mylima gydytoja žino, kaip atsigauti pervargus: pacientai dažnai daro grubią klaidą (1)

Nors provincijoje medikų trūksta, šie mieliau lieka dirbti didmiesčiuose. Kaip DELFI pasakoja...

Pasitraukusi Meilutytė: tai buvo svarbiausias sprendimas mano gyvenime (99)

„Šią savaitę Rūta Meilutytė paskelbė, kad baigia profesionalios plaukikės karjerą....

NEJAUKIAI su Tomu Sinickiu: svečiuose Kastetas

Šiame epizode Kastetas pasakoja, kaip gauti darba IT bendrovėje be jokios tikros programavimo...

Vilnietis surengė žiaurią egzekuciją: kaimynų akivaizdoje užmušė katiną (76)

Vilniaus Fabijoniškių mikrorajone – siaubingas žiaurumo protrūkis. Trečiadienio vakarą...

Kelionių draudimas: įvardijo pagrindines klaidas, dėl kurių galite negauti išmokos (2)

Kartu su šiltais orais Lietuvoje prasideda ir atostogų sezonas. Šiandien jau dažnas šalies...