aA
Prasidėjus naujai pamainai, darbininkai rikiuojasi į eilę prie „Renault SA“ elektromobilių gamyklos Flinse, mieste, įsikūrusiame ant Senos upės krantų. Jie vienas po kito įeina į palapines matuoti kūno temperatūros, užsideda visas apsaugos priemones – kaukes bei pirštines – ir yra supažindinami su visais naujausiais nurodymais dėl įrankių ir darbo vietos dezinfekavimo.
„Renault“ gamykla Flinse, Prancūzijoje
„Renault“ gamykla Flinse, Prancūzijoje
© Reuters / Scanpix

Dabar jų darbo vieta atrodo visiškai kitaip: susirinkimams skirtos patalpos ir stalai paruošti taip, kad būtų išlaikomas atstumas, įmontuotos kriauklės, primenančios apie dažną rankų plovimą.

Darbų automobilių gamykloje atnaujinimas koronaviruso pandemijos eroje neatsiejamas nuo varginančios rutinos, kuri gali neigiamai atsiliepti produktyvumui ir našumui, pasaulio automobilių gamintojos mokosi prisitaikyti.

Prie automobilių gamintojos „Renault“, kuri prieš porą savaičių pradėjo palaipsniui atnaujinti darbus Flinso gamykloje, jungiasi jos Prancūzijos konkurentė „PSA Group“, Vokietijos automobilių gamybos milžinės, tarp jų – koncernas „Volkswagen AG“, ir Japonijos automobilių gamintojos, tokios kaip „Toyota Motor Corp.“; visos jos atnaujina gamybą, nors mirtinai pavojinga liga COVID-19 toliau plinta.

„Socialinis atsiribojimas neabejotinai turės įtakos darbo praktikai, – teigė „Bloomberg Intelligence“ analitikas Michaelas Deanas. – Produktyvumui jis akivaizdžiai atsilieps, nors automobilių gamintojai visomis išgalėmis stengsis paspartinti gamybą, kad tuomet, kai klientai taps mažiau pažeidžiami ir galės sau leisti pirkti automobilius, galėtų patenkinti paklausą.“

Automobilių salonai daugelyje Europos valstybių palaipsniui atsidaro po kelias savaites trukusio veiklos sustabdymo, prislopinusio prekybą. Europos automobilių pardavimai balandį kone išgaravo; Jungtinėje Karalystėje (JK), Italijoje ir Ispanijoje jie smuko beveik 97 proc., Prancūzijoje – 89 procentais.

Vokietijai pradėjus atnaujinti gamybą, koncernas „Volkswagen“ nusprendė balandį keturioms dienoms sustabdyti dvi surinkimo linijas dėl vangių automobilių pardavimų. Automobilių pramonės lobistinės organizacijos šiuo metu ginčijasi dėl vyriausybinių skatinimo priemonių, tokių kaip „pinigai už kledarus“ programa (angl. „cash-for-clunkers“) Vokietijoje ir didesnės elektrinių automobilių pirkimo paskatos Prancūzijoje.

Tuo tarpu gamybos gaivinimas virsta skausmingai lėtu procesu. Automobilių bendrovės taiko tas pačias saugumo priemones viso pasaulio mastu, taisyklės peržiūrimos bei tobulinamos Kinijos Hubėjaus provincijoje, svarbiame automobilių gamybos centre, regione, kur ir kilo virusas.

Prancūzijoje, kur darbinė veikla jau dabar griežtai reguliuojama, bendrovė „Renault“ ir „Peugeot“ automobilių gamintoja PSA laikosi instrukcijų, gaunamų iš darbo ministerijos, kuri nuo pat pandemijos pradžios uoliai kibo į darbus ir parengė sanitarinių taisyklių sąvadus visų kategorijų darbuotojams krizės purtomoje ekonomikoje.

„Renault“ gamykla Flinse, Prancūzijoje
„Renault“ gamykla Flinse, Prancūzijoje
© Reuters / Scanpix

Tarp rekomendacijų pramonės sektoriaus darbuotojams reikia paminėti visą eilę priemonių bei patarimų, nuo tokių elementarių kaip saugus kosėjimas ir skydinės pertvaros iki dažnesnio šiukšlių surinkimo, erdvesnių valgyklų ir laikymosi bent jau vieno metro atstumo.

Net įvedus griežtesnes taisykles, daugelis darbuotojų ir jų profsąjungos nelinkę skubėti atnaujinti darbų. „Renault“ supykdė kietosios linijos prancūzų profsąjungą CGT, kuri pasiekė per teismą, kad būtų blokuotas darbų atnaujinimas jos padalinyje Sandovilyje; anot CGT, darbų atnaujinimas Sandovilio mieste turėtų rimtų padarinių personalo sveikatai ir darbo sąlygoms. Flinse tik maždaug pusė iš 2 600 personalo grįžo į darbus. Jie pagamins vos trečdalį įprasto elektromobilių „Zoe“ ir mažagabaričių „Micras“ modelių, gaminamų partneriui „Nissan Motor Co.“, kiekio.

Anot PSA koncerno, gamyba augs kartu augant pardavimams, taip išvengiant atsargų sankaupų sandėliuose. Nebuvo atlikta jokių tyrimų ar vertinimų, koks gali būti sveikatos apsaugos priemonių poveikis gamyklos produktyvumui, teigė pramonės bei tiekimo tinklo vadovas Yannas Vincentas.

„Mes ne tam skiriame didžiausią dėmesį, dabar mus svarbiausia atnaujinti darbus ir apsaugoti savo darbuotojus, – sakė jis žurnalistams. – Mes dabar nesvarstome, kaip ir kur galėtume daugiau užsidirbti. Dabar ne tai mums labiausiai rūpi.“

Bloomberg
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(2 žmonės įvertino)
4.5000

„AstraZenecos“ iš Danijos nori ne tik Lietuva: jau rikiuojasi eilė

Tuo metu, kai kylantis susirūpinimas dėl saugumo verčia Vakarų Europos valstybes riboti „...

Atsistatydina „Danske Bank“ vadovas: olandai pradėjo tyrimą dėl įtarimų pinigų plovimu (12)

„ Danske Bank A/S“ keičia savo generalinį direktorių Chrisą Vogelzangą, po to, kai buvęs...

Ekonomistai perspėja: „Brexit“ sužlugdys dar daugiau JK smulkių įmonių (28)

Tikėtina, kad „Brexit“ sužlugdys dar daugiau smulkių įmonių, naująją prekybos komisiją...

JAV turi ginklų, kurie akimirksniu sukeltų didžiulį stresą Putinui įžvelgia grėsmę Baltijos šalims (704)

Naujas Rusijos įsiveržimas į Ukrainos teritoriją reikštų sugrįžimą į žiaurų ir chaotišką...

Verslininkas planuoja 3 mlrd. eurų kainuosiančias ekoekskursijas atomine superjachta (12)

Atomine galia varomas laivas , pilnas mokslininkų, aktyvistų ir milijardierių, plaukiantis aplink...

Top naujienos

VESK: dažniausiai COVID-19 protrūkiai fiksuojami trijose srityse (34)

Šiandien posėdžiavusi Vyriausybės ekstremalių situacijų komisija (toliau – VESK) aptarė...

Landsbergis: Rusija dar kartą parodo, kad yra valstybė, kuri remia terorizmą (103)

Pirmadienį užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis dalyvavo Europos Sąjungos (ES)...

Silvija Skvernelė: jautėmės įžeisti, įskaudinti (253)

Buvusio premjero Sauliaus Skvernelio sutuoktinė Silvija Skvernelė teigia, kad jai net nekilo...

Duris atvėrė didžiųjų prekybos centrų parduotuvės: prie kai kurių pirkėjai lūkuriavo nuo pat ryto (58)

Pirmadienį po 4 mėnesių pertraukos lankytojams duris atveria didžiuosiuose prekybos centruose...

KT sprendimas nubraukė tiesioginius merų rinkimus: pasipylė reakcijos (445)

Po Konstitucinio Teismo išaiškinimo dėl tiesioginių merų rinkimų, pasipylė politikų reakcijos....

Darbo kodekso pakeitimai: „mamadienis“, algos, nuotolinis darbas, mobingas (4)

Antradienį įvairioms frakcijoms atstovaujantys parlamentarai ketina pateikti Seimui Darbo kodekso...

„AstraZenecos“ iš Danijos nori ne tik Lietuva: jau rikiuojasi eilė

Tuo metu, kai kylantis susirūpinimas dėl saugumo verčia Vakarų Europos valstybes riboti „...

Marijonui Mikutavičiui – 50-imt: nuo šėlionių „Tangomanijos“ laikais iki surenkamų pilnų arenų bei planų užauginti gerą žmogų Išvaizdos pokyčiai – fotogalerijoje (16)

Balandžio 19-tąją vienas garsiausių atlikėjų Lietuvoje Marijonas Mikutavičius švenčia...

Benediktas Vanagas pasibaisėjo gatvėje pamatytu vaizdu: užkliuvo paspirtukininko elgesys (1)

Neseniai socialiniame tinkle „Facebook“ pasirodęs Benedikto Vanago įrašas apie netinkamą...

Dizaineriai Ramunė Strazdaitė ir Seržas Gandžumianas eksperimentuoja su skaitmenine mada: galės nudžiuginti 3D kolekcijomis

Lietuviškos mados kūrėjai Ramunė Strazdaitė ir Seržas Gandžumianas (Serge Gandzumian)...