aA
Diplomatinės misijos užpuolimas praėjusią savaitę Karačyje parodo, su kokiomis rizikomis tenka susidurti Kinijos įmonėms, plečiančioms savo veiklą Pakistano teritorijoje: vietinių gyventojų nepasitenkinimas Pekino įtaka šalies ekonomikai sparčiai auga.
© AFP / Scanpix

Pakistanas grimzta į skolas Kinijai, o ekonominė krizė vis gilėja, tad nenuostabu, jog vietinių gyventojų širdyse kunkuliuoja pyktis. Pakistano bendrovės tvirtina, kad valstybiniai projektai jas nuolat aplenkia, ir skundžiasi, kad Kinijos įmonės gauna valdžios, kuriai beviltiškai reikia užsienio pinigų, lengvatas.

Priešiškumas jau virsta smurtu. Penktadienį separatistų kovotojai užpuolė Kinijos konsulatą Karačyje ir nužudė septynis žmones – tai antrasis tokio dydžio išpuolis šiais metais, nukreiptas prieš Kinijos pareigūnus. Ministras pirmininkas Imranas Khanas teigia, jog užpuolikai bando atbaidyti Kinijos investuotojus ir pakenkti neseniai vyriausybės sudarytiems prekybos sandoriams su Pekinu.

Auganti Kinijos įtaka Pakistane vietiniams nepatinka: nepasitenkinimas jau peraugo į terorizmą
© Bendrovės archyvas

Teroristų išpuoliai Pakistane jau seniai kelia susirūpinimą užsienio investuotojams. Per pastaruosius penkerius metus, Kinijos darbuotojams ir įmonėms vis labiau įsitvirtinant šalyje, Pakistanui teko skirti daugiau nei 15 tūkst. karių jiems apsaugoti. Pekinas vis garsiau kalba apie Pakistano pavojus ir po išpuolio Karačyje prašo I. Khano vyriausybės imtis papildomų priemonių Kinijos piliečių saugumui užtikrinti.

„Vienas diržas, vienas kelias“

Pakistanas smarkiai rizikuoja: šiuo metu šalį maitina antroji Kinijos investicijų banga, kinų bendrovėms vadovaujantis prezidento Xi Jinpingo pavyzdine „Vieno diržo, vieno kelio“ programa.

Vien per šiuos metus „Alibaba Group Holding Ltd.“, įkurta turtingiausio Kinijos žmogaus Jacko Ma, įsigijo dvi Pakistano kompanijas, įskaitant internetinę mažmeninės prekybos bendrovę; „CLSA Ltd.“ įsigijo akcijų Pakistano vertybinių popierių namuose; o Hohote įsikūrusi „Inner Mongolia Yili Industrial Group Co.“ planuoja įsigyti pieno produktų bendrovę.

Pastaruosius penkerius metus Kinija buvo didžiausia Pakistano investuotoja, šiais metais padidinusi visų tiesioginių užsienio investicijų dalį iki 52 proc., lyginant su mažiau nei 10 proc. prieš penkmetį. Jungtinių Valstijų ir Jungtinės Karalystės investicijos per tą laiką išliko palyginti nepakitusios.

TVF parama

Turėdama jauną ir augančią daugiau kaip 200 milijonų populiaciją ir tokių gamtinių išteklių kaip anglis ir varis, Pakistanas – pelningas kąsnis Kinijos investuotojams, numojusiems ranka į saugumo problemas ir mokėjimų balanso krizę, verčiančią Islamabadą dar kartą kreiptis paramos į Tarptautinį Valiutos Fondą.

Donaldas Skinneris, Pekino bendrovei „Citic Securities Ltd.“ priklausančios „CLSA“ grupės sekretorius, teigia, kad Pakistano akcijų rinkoje pastebimas augimo potencialas, nors šalies ekonomika šiuo metu sulėtėjusi, o valiuta šiais metais prarado daugiau nei penktadalį savo vertės.

Masinamos didžiulės rinkos ir palyginti pigios darbo jėgos, vis daugiau Kinijos bendrovių keliasi į Pakistaną. Praeitą mėnesį pagrindinėje Karačio parodų centro salėje savo produkciją pristatė 100 mažų ir vidutinių Kinijos gamintojų. Vienas verslininkas potencialiam Pakistano partnerui parodė, kaip atsisiųsti populiarią „WeChat“ programėlę.

„Turime pakelti Pakistaną iki Kinijos standartų, - teigė Kinijos „Changsha PanRan Commerce and Trade Co.“ direktorius Hymanas Longas. – Ateis laikas, kai viskas bus gaminama Pakistane – kaip kad dabar Kinijoje.“

„Dvipusis eismas“

Tačiau vietinės įmonės darosi vis nepatiklesnės, pasipiktinusios Kinijos investuotojais, kurie neretai sugeba apeiti nelanksčią Pakistano biurokratinę sistemą, išpešdami mokesčių lengvatas bei bemuitę prieigą prie importo. Šiais metais įsikišo ir Pakistano konkurencijos komisija, prašydama šalies kelių administracijos suteikti vietinėms įmonėms tokių pat lengvatų, kokias gauna konkurentai kinai.

Pakistano nacionalinės laivybos kompanijos administracijos vykdomasis direktorius Rashidas Siddiqi teigia, kad bendrovė praleido „Vieno diržo, vieno kelio“ bumą, todėl Kinija visus krovinius gabena per savo valstybinę įmonę. „Tai turėtų būti dvipusis eismas – juk turime laivus, tačiau sandoriuose nedalyvaujame.“

Kinijos investuotojai susiduria ir su užsienio valiutos krize. Pasak Wang Xianfengo, Arabijos jūros pakrantėje Kinijos pastatytos akmens anglies elektrinės generalinio direktoriaus pavaduotojo, Pakistanas penkis mėnesius vėluoja apmokėti elektros energiją, kurią praėjusiais metais pradėjo gaminti 1320 megavatų gamykla.

„Problemų tikrai yra, - teigė Wang Xianfengas. – Tikėkimės, artimiausiu metu jos bus išspręstos.“

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Mažo Šveicarijos miestelio triumfas ir tragedija: geriausiais laikais „Ferrari“ ir „Porshe“ net nebuvo prabanga (41)

Sparčiai tiksint laikrodžiui ir artėjant „Brexit“ valandai, Europos miestai varžosi...

Turtuoliai patys eglučių nepuošia: kam patiki ir kiek kainuoja (10)

Darbai darbeliai, ir to trūksta, ir ano trūksta, ir kalėdinio gėrimo „Eggnog“ taip pat... –...

JAV šokiravo demaskuotas „Google“ duomenų rinkimo tinklas: jie žino per daug (99)

Antradienį, įpusėjus Kongreso posėdžiui „ Google “ klausimais, Atstovų rūmų narys Tedas...

„Amerikietiškas“ Putino oligarchas po JAV sprendimo kraujuoja milijardais (129)

Netrukus po to, kai Michaelas Cohenas pasišalino nuo Donaldo Trumpo patvirtinto nekilnojamojo turto...

Nauja NATO kova su Rusija dėl įtakos: įspėja, kad įtampa gali tapti nebesuvaldoma (199)

NATO jau kartą šiais metais išstūmė Rusiją kovoje dėl įtakos buvusiuose komunistiniuose...

Top naujienos

Orai: gausesnis sniegas – tik trumpam (4)

Atkeliavusi sniego zona pirmadienio dieną iš Lietuvos po truputį trauksis. Keliai kai kur vis dar...

Itin nuožmus diktatorius savo aukų ramybėje nepaliko net po kankinančios mirties (91)

Idi Aminas ne be pagrindo įtraukiamas į nuožmiausių pasaulio diktatorių sąrašą. Tai...

Kraupus 14-metės iš Lietuvos nužudymas apauga vis naujomis detalėmis: tarnyboms buvo žinomas ir žudikas, ir jo auka (100)

16-metis, kaltinamas išžaginęs 14 m. Viktoriją, o paskui mirtinai uždaužęs ją į plaktuką...

Per Kalėdas parduotuvės nedirbs: paskelbė visų prekybos centrų darbo laiką (346)

Šiemet nė vienas prekybos centras Lietuvoje nedirbs pirmąją Kalėdų dieną, gruodžio 25-ąją,...

Gudaitis po rungtynių susimušė su varžovu (21)

Artūras Gudaitis sekmadienį Italijos krepšinio čempionate surengė sėkmingą pasirodymą, tačiau...

Kaip meluoja filmų kūrėjai: kas iš tiesų nutinka, kai į automobilį pataiko kulka (24)

Automobiliai yra dažnas veiksmo filmų motyvas. Suderinkite automobilių gaudynes su susišaudymu...

Kaip pasirinkti – kaupti II ar III pakopos pensijų fonduose? (106)

Lietuvoje egzistuoja trys pensijų pakopos ir kiekviena iš jų suteikia skirtingas kaupimo galimybes....

Rimvydas Valatka. Septyni kiaulių ūkio principai (654)

Eina į pabaigą trečiasis Džiaugsmo sekmadienis su valstiečiais ant altoriaus. Plėsdami vidinę...

Universiteto profesorė pasisiūlė pavaduoti streikuojančius mokytojus – reakcija nustebino (639)

Prasidėjus ketvirtajai pedagogų streiko savaitei tėvai ėmė širsti ne tik ant šalies valdžios,...