aA
Susipažinkite su ES kalba – kalba, vartojama maždaug 2,5 kv. kilometro plote, vadinamajame Europos institucijų kvartale Briuselyje. Ji skamba kaip anglų, bet vietiniai iš kitapus Lamanšo sunkiai ją perpranta, kad ir kiek tam skyrė intensyvaus mokymosi valandų per „Brexit“ derybas. Ją įvaldę tik aukšto rango valdininkai pilkais kostiumais, ir tai apsunkina susišnekėjimą tarp Europos Sąjungos ir išorinio pasaulio, įskaitant žemyno rinkėjus.
© Asmeninis albumas

Išmokę šios kalbos pagrindų, galbūt lengviau suprasite, kaip veikia (ar kaip neveikia) vienos iš didžiausių pasaulyje reguliavimo, prekybos bei ekonomikos galiūnių mechanizmas.

Jau beveik Kalėdos, tad mes nevarginsime jūsų sunkiais ir painiais aspektais, pavyzdžiui, kuo Europos Taryba („European Council“) skiriasi nuo Europos Sąjungos Tarybos („Council of the European Union“) ir kad jos abi yra niekuo nesusijusios su Europos Taryba („Council of Europe“), nors ir naudoja tą patį himną ir vėliavą.

Žemiau pateikiame ES terminų žodynėlį, kuris padės jums orientuotis „uždraustame Briuselio mieste“.

„College“ . Tai ne aukštojo mokslo institucija, o kolegija, arba Europos Sąjungos komisarų grupė ( po vieną iš kiekvienos valstybės narės ).Kolegijos posėdžiai svarbūs tuo, kad jų metu Europos Komisija (EK), ES vykdomosios valdžios institucija, priima svarbiausius sprendimus, tokius kaip, tarkim, rekordinės baudos skyrimas JAV technologijų milžinei „Google“.

„Copenhagen Criteria“ (Kopenhagos kriterijai). Tai toli gražu ne patarimai Danijos sostinės lankytojams, o pagrindinės sąlygos, kurias turi atitikti į Europos Sąjungą norinčios įstoti šalys. Terminas kyla iš 1993 m. ES viršūnių susitikimo, kuris vyko Kopenhagoje ir kuriame buvo nustatyti minėti kriterijai.

„Enhanced Cooperation“ („Tvirtesnio bendradarbiavimo procedūra“). Tai ne koks linksmas klubas, kur visi džiaugsmingai traukia populiarias daineles. Toli gražu. Tai susitarimas, pagal kurį ES šalių grupė gali bendradarbiauti tam tikroje srityje, net jeigu kitos ES valstybės tuo metu negali ar nenori prie jų prisidėti. Tai procedūra, kai ne mažiau kaip devynioms ES šalims leidžiama pradėti didinti integraciją arba tvirčiau bendradarbiauti kokioje nors srityje ES struktūrose, nedalyvaujant kitoms ES šalims. Nuo 2013 m. vasario mėn. ši procedūra naudojama skyrybų teisės ir patentų srityse bei yra patvirtinta finansinių sandorių mokesčio srityje.

„Green Paper“ („Žalioji knyga“). Tai Europos Komisijos (EK) skelbiami dokumentai, kuriais siekiama paskatinti diskusiją svarbiomis temomis ES lygmeniu, ir iš tikrųjų jie nėra žalios spalvos.

„Horizontal Issues“ („Horizontalieji klausimai“). Gal čia koks įstatymas dėl „pogulio“? Bet ne, deja; kai ES pareigūnai praneša dirbantys ties tokiais klausimais, tai reiškia, kad jie svarsto politinius ir vidaus aspektus su kitais departamentais.

„Non-Paper“. Diplomatinė garsaus René Magritte‘o paveikslo „Ceci n’est pas une pipe.” versija. „Non-paper“ dokumentai yra tikrai popieriniai, bet neoficialaus pobūdžio.

„Remedies“. Tai ne koks aspirinas, o bendrovių bandymas atlaikyti monopolijų spaudimą. Susijungimo sandoriuose paprastai toks terminas reiškia pasiūlymą parduoti gamybos įmones ar verslus.

„Screening“: čia jums ne kokia kino peržiūra. Tai ES procesas, kurio metu tikrinama, ar šalies, norinčios įstoti į klubą, įstatymai suderinti su bloko įstatymais. Bet galite pasiimti kukurūzų spragėsių, jei tik norite.

„Sherpas“. Tai ne Himalajų šerpai, o aukšto rango patarėjai diplomatiniais klausimais, patariantys valstybių ar vyriausybių vadovams, kurie rengia svarbius susitikimus.

„Six Pack“: čia jums ne kokia belgiško alaus pakuotė. Tai šešių ES teisės aktų rinkinys, priimtas 2011 metais, kuriuo siekiama sustiprinti ekonominį koordinavimą tarp ES narių-valstybių ir sugriežtinti taisykles dėl perteklinio deficito.

„Reverse Sunset“ („atvirkštinis saulėlydis“): tikrai ne saulėtekis. Šiuo posakiu nurodoma, kad įstatymai įsigalios tik tuomet, jeigu bus laikomasi tam tikrų sąlygų.

„Toilettage“: jeigu tikitės, kad tai reiškia kažką panašaus į šunų priežiūrą, nusivilsite. Briuselyje tai reiškia naujų ES įstatymų peržiūrėjimo bei klaidų taisymo procesą, prieš oficialiai paskelbiant tą įstatymą.

„Undertaking“ – tai ne koks laidojimo biuras ar pažadas, ar įsipareigojimas. Tai tiesioginis vertimas iš prancūziško žodžio „entreprise“, - bendras terminas apibūdinti bendrovę ar organizaciją, ar bet kokį subjektą, - nesvarbu, ar tai būtų kooperacinė bendrovė ar labdaros organizacija.

„Vertical Restraints“ („Vertikalieji apribojimai“): Ne, ne, tai ne „50 pilkų atspalvių“. Antimonopolinių tarnybų reguliuotojai vis labiau domisi tuo, kaip gamintojai diktuoja mažmenininkams pardavimo sąlygas. vyksta intensyvios teisinės diskusijos dėl tokių praktikų netinkamumo.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Ne tokie ir laimingi tie Nauji metai: dauguma amerikiečių netiki, kad jų finansinė padėtis šįmet pagerės (2)

Vašingtonui niekaip neišbrendant iš aklavietės ir rinkoms siunčiant galybę įvairiausių...

Nusivylę, susierzinę ir pikti: „Brexit“ įvarė JK į kampą (212)

Jungtinė Karalystė atsidūrė pavojingiausioje kryžkelėje per kelis dešimtmečius po to, kai...

Perėjusi pragarą „Tesla“ atsigauna: 7 diagramos rodo Muską vėl stojantis ant kojų (15)

Prieš metus „ Tesla Inc.“ vargiai parduodavo keletą šimtų „Model 3“ sedanų per savaitę...

Tūkstantmečio moterys plūsta į darbo rinką ir keičia viską iš esmės (86)

Tūkstantmečio kartos moterys dalyvauja Amerikos darbo rinkoje su įkarščiu, neregėtu nuo...

Kaip Honkongo būsto rinkoje per 10 dienų prarasti 4,6 milijonus dolerių

Paslaptingas pirkėjas neteko 36 milijonų Honkongo dolerių (4,6 milijonų JAV dolerių) užstato...

Top naujienos

Karbauskis dėl prezidento rinkimų turi ir abejonių: jei taip, tai turėsime problemą (754)

„Kandidatas, kurį mes patvirtinsime savo suvažiavime, taps Lietuvos Respublikos prezidentu“, -...

Linkevičius apie krizę Britanijoje: vyksta iškilmingas viešas šalies niokojimas (198)

„Kad ir kaip baigtųsi Brexitas , Europa jau bus kitokia – ji sukrėsta“, – taip dabartinės...

Orai: permainos nesibaigia

Šiandien, ketvirtadienį, Lietuvos orus lems aktyvus Atlanto ciklonas. Naktį praslinkęs šiltasis...

Theresa May atlaikė nepasitikėjimo balsavimą, tačiau parlamentas toliau aklavietėje atnaujinta 21.18 (131)

Didžiosios Britanijos parlamentas trečiadienio vakarą po ilgų debatų balsavo dėl pasitikėjimo...

Giedraitį nustebino ir sirgaliai, ir naujas treneris: buvo keista, kad ant manęs nerėkia (8)

Rokui Giedraičiui buvo sunku įsivažiuoti, bet kai įkrito keistas tritaškis „nuo lentos“,...

Nuo tuberkuliozės niekas neapsaugotas: lėtai progresuojančia ir labai pavojinga liga galima užsikrėsti bet kur simptomai (41)

„Niekas nepasaugotas nuo tuberkuliozės. Kiekvienas kvėpuojantis gali ja užsikrėsti, – sako...

Vėl gedimą patyręs Juknevičius: šiandien dirbome mechanikais – apmaudu (12)

Antanui Juknevičiui ir Dariui Vaičiuliui, „Craft bearings“ ekipažui, 9-asis Dakaro greičio...

Devintame Dakaro greičio ruože lietuvių viltys nesudužo – išsaugotos rekordinės pozicijos atnaujinta 00.57 val. (438)

Tokios dienos, koks buvo devintasis Dakaro ralio etapas, nesitikėjo, matyt, niekas. Jeigu...

Per pratęsimą palūžęs „Rytas“ nusileido ALBA komandai su puikiu Giedraičiu (161)

Vilniaus „Ryto“ (1/2) komanda Europos taurės „Top-16“ etape patyrė antrąjį pralaimėjimą...

Trečiojoje „Eurovizijos“ atrankoje – netikėtas „120“ sprendimas ir nauji komisijos favoritai (35)

Trečiadienio vakarą LRT Didžiojoje studijoje buvo filmuojama nauja nacionalinės...