aA
Londono restoranų pramonę smarkiai supurtė veiklos stabdymas dėl koronaviruso, kai kurie garsiausi vardai greičiausiai apskritai išnyks, o tie, kurie išliks, dažnai bus priversti permąstyti savo verslo praktikas.
Apsilankymai Londono restoranuose jau niekada nebebus tokie kaip anksčiau
© Reuters / Scanpix

„Laukia nemažai skausmingų pokyčių ir pertvarkų“, – sako Chrisas Milleris, kurio restoranų plėtros platformai „White Rabbit Fund“ priklauso penkiolika Londono restoranų, remiančių keturis prekės ženklus – „Lina Stores“, „Kricket“, „Island Poké „ ir „Kym’s“.

„Senasis modelis suardytas. Reikėjo įveikti tokius iššūkius kaip aukštos nuomojamo nekilnojamojo turto kainos, personalo trūkumas, rinkos perpildymas ir didelio masto konkurencija, Dabar ateina lūžio momentas“, – pripažįsta Ch Milleris.

Jo prognozėmis, išliks apie 60 proc. restoranų. Nors prognozės atrodo niūrios, restoranų platformos savininkas išlieka optimistu; jis įsitikinęs, kad žmonės vis tiek eis valgyti į restoranus ir kad krizė siūlo galimybes perkurti verslo modelius taip, kad jei būtų lankstesni.

Vienas iš didžiausių iššūkių yra sumažinti sąnaudas, ypač nuomos išlaidas. Štai kodėl Ch. Milleris, kartu su daugeliu kitų restoranų savininkų, palaiko „National Time Out“ kampaniją, kuriai vadovauja „Hospitality Union“ pramonės grupė; šia kampanija siekiama įteisinti devynių mėnesių nemokamos nuomos laikotarpį, taip pat paskolų bei palūkanų grąžinimo atidėjimus restoranų savininkams.

Praėjusią savaitę vyriausybė paskelbė svarstanti galimybę leisti daliai viešbučių bei restoranų sektoriaus įmonių atnaujinti savo veiklą liepą, o tiems darbuotojams, kurie negali dirbti iš namų, – grįžti į savo darbus.

Kai kurie restoranai šiuo metu pradeda teikti maisto į namus pristatymo paslaugas arba jas plečia, tarp jų ir „JKS Restaurants“ grupė, kuri gegužės 13 dieną pirmą kartą inicijavo maisto į namus pristatymo paslaugas iš restoranų „Gymkhana“ ir „Brigadiers“, tuo pat metu plėsdami savo „Hoppers“, „Berenjak“ ir „Motu Indian Kitchen“ paslaugas.

Jungtinė Karalystė taip pat išplėtė savo darbo vietų išsaugojimo programą, pagal kurią dėl prastovos nedirbantys darbuotojai iki spalio gaus 80 proc. savo atlyginimo. Tai kiek palengvins restoranams daromą spaudimą atsidaryti liepą.

Apsilankymai Londono restoranuose jau niekada nebebus tokie kaip anksčiau
© Reuters / Scanpix

Kitas iššūkis bus prisitaikymas prie fizinio atstumo laikymosi taisyklių. Des Gunewardena, vadovaujantis restoranų grupei „D&D London“, kuriai priklauso 43 restoranai, pareiškė, kad didesni grupės restoranai lengviau prisitaikys prie naujų reikalavimų, pavyzdžiui, atverdami terasas tokiose erdvėse kaip „14 Hills“. Tačiau daugelio jų likimas priklausys nuo fizinio atstumo, kurio privalu laikytis, apibrėžimo.

„Dviejų metrų atstumas mums būtų sunkiai pasiekiamas, – sakė D. Gunewardena. – Tai reikštų atsisakyti pajėgumų iki 35 ar 40 proc., o tokiu atveju užsidirbti pinigų būtų sudėtinga. Apskritai, jeigu jūsų restoranai didesni, ir pajėgumai turi būti didesni.“

Kitas su tuo susijęs sunkumas yra užtikrinti, kad restoranai būtų ir saugūs, ir svetingi.

„Juk niekas nenori, kad žmogus, atėjęs į restoraną, jaustųsi kaip atėjęs į ligoninę, kur padavėjai ir padavėjos atrodo lyg ruoštųsi jį operuoti, o ne patiekti maisto“, – sakė D. Gunewardena.

Vis dėlto, šiuo nelengvu laikotarpiu glūdi ir galimybės. Restorano erdvė bus išnaudojama, begalinis kylančios nuomos ciklas gali užsiverti, bent jau laikinai. Be to, yra proga paeksperimentuoti. „Lina Stores“, pastos restoranas, priklausantis Ch. Millerio verslo imperijai, pradėjo siūlyti maisto į namus pristatymo paslaugas, daugiausia tiekdamas šviežių maisto prekių ir tešlos gaminių, taip atradę naują pajamų šaltinį. Tarp kitų svarstomų variantų yra visą dieną dirbantys restoranai ir vietos rezervavimas.

Angela Hartett, kuriai priklauso „Michelin“ žvaigždutėmis įvertintas „Murano“ restoranas ir „casual“ koncepcijos grupė „Cafe Murano“, pabrėžė, kad labai svarbu suteikti nemokamos nuomos laikotarpį restoranams, kad šie galėtų kiek atsikvėpti.

Apsilankymai Londono restoranuose jau niekada nebebus tokie kaip anksčiau
© Reuters / Scanpix

Pasak A. Hartnett, jos biudžetas paremtas 50 proc. mažesne veikla, be to, viename iš restoranų ji taip pat pradėjo siūlyti maisto išsinešimo paslaugas, norėdama sugeneruoti kiek pajamų. „Tenka būti šiek tiek pesimistu ir tikėtis, kad situacija pagerės, – sakė ji. – Vos tik mes atsidarysime, pastatų savininkai iškart pareikalaus visos nuomos.“

Net jei pertvarkų dėka atsiras patrauklių restoranų ar kavinių, surasti turtingų investuotojų jiems valdyti gali būti sudėtinga“, – sakė A. Hartnett.

„Restoranai yra verslai, ne tuštybės inspiruotos veiklos, – sakė ji. – Būtina užtikrinti geresnį jų veikimą.“

Vivekas Singhas – dar vienas virtuvės šefas, kuris bando išsiaiškinti, kaip geriausia būtų atidaryti restoranus tuo metu, kai privalomas fizinis atstumas neišvengiamai reiškia mažesnį lankytojų skaičių. V. Singo restoranuose yra privačių erdvių, kuriuose jo komanda anksčiau aptarnaudavo iki 60 žmonių, – sunkiai įsivaizduojamas svečių skaičius pokarantininiu laikotarpiu. Restoranai turės būti atidaryti visą dieną, kad žmonių srautai būtų išskirstyti, o, norint pritraukti daugiau lankytojų, teks dažniau keisti meniu, pramonei stengiantis privilioti lankytojus skirtingu paros laiku ir skirtingomis darbo savaitės dienomis, sakė jis.

„Teks įdėti didžiulių pastangų prisitaikyti, – sakė „Michelin“ žvaigždučių pelniusio „Cinnamon Club“ ir kelių kitų kasdieninių maitinimo įstaigų, tokių kaip „Cinnamon Kitchen“, savininkas. – Kuo labiau klestėjo jūsų verslas iki karantino, tuo sunkiau bus jums konkuruoti.“

Bloomberg
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(14 žmonių įvertino)
3.0000

JAV imasi „ilgojo COVID“ mįslės: yra iš ko pasimokyti (3)

Tuo metu, kai Jungtinė Karalystė ryžtingai imasi gydyti pacientus, kenčiančius nuo ilgalaikių...

Po didžiulio entuziazmo – nusivylimas dėl „Sputnik V“: mes kritinėje situacijoje (133)

Argentinos valdžia pareiškė priekaištų Rusijai dėl vėluojančių „ Sputnik V “ vakcinų...

Europos siūlomos anglies dioksido taisyklės susidurs su naftą ryjančia pramone: ko tikėtis (29)

Plataus masto ES pasiūlymai apriboti šiltnamio efektą sukeliančius išmetamuosius teršalus per...

Karščiausia Europos būsto rinka priešina politikus (1)

Švedijos būsto kainų ralis, dėl kurio šalies būsto rinka tapo viena iš karščiausių...

Europa imasi griežtos strategijos: vis daugiau veiklų – tik pasiskiepijusiems ar turintiems neigiamą testą (285)

Atėnuose „Covid-19“ vakcina jums padės patekti į barą. Prahoje ji gali jums laimėti...

Top naujienos

Pareigūnai jėga nustūmė žmones nuo kelio prie Rūdninkų poligono (2)

Policijos pareigūnai pirmadienį jėga patraukė žmones nuo kelio prie Rūdninkų poligono, kur jie...

Darbdaviai skundžiasi darbuotojų trūkumu, bet vyresnio amžiaus žmonės jaučiasi nepastebimi: trūksta stažo pensijai (78)

Darbdaviai skundžiasi, kad negali rasti darbuotojų. Profsąjungos atkerta, kad vyresnio amžiaus...

Eglė su šeima iš Vilniaus išsikraustė į kaimą: dabar trijų vaikų mama augina tai, ko nerasi jokiame turguje ar prekybos centre

Kol vieni ieško egzotikos už tūkstančio kilometrų, kiti ją „augina“ patys savo darže. Eglė...

Pajūryje – vis daugiau susirgimų koronavirusu: Klaipėda prisipažįsta braškanti per siūles, prašo konkrečios vakcinos (123)

Į raudonąją COVID-19 zoną patenka vis daugiau pajūrio savivaldybių. Nors ir centrinė valdžia...

Bilotaitės atstovė: protestas Rūdininkų poligone – galimai antivalstybinė veikla (283)

Vidaus reikalų ministrės Agnės Bilotaitės atstovė spaudai pirmadienį pareiškė, kad trukdymas...

Neteisėtiems migrantams vis labiau trūksta vietų – perpildytos visos patalpos (315)

Vien liepą jau sulaikyta daugiau kaip 2 tūkstančiai neteisėtų migrantų, tarnybos jau nebeturi...

Europos Sąjungos ir Turkijos santykiai – ar pasiektas žemiausias taškas istorijoje? (6)

Santykiai tarp Turkijos ir Europos Sąjungos dar šį pavasarį buvo vienas pagrindinių klausimų ES...

Link olimpinio aukso medalio – viena koja

Kinijos sunkiaatletis Li Fabinas sekmadienį iškovojo olimpinį aukso medalį sunkiosios atletikos...

Visi gulintys reanimacijoje dėl koronaviruso – nepasiskiepiję: situacija dviejose savivaldybėse skiriasi itin smarkiai (390)

Pirmadienio rytą Statistikos departamentas pranešė, jog šiuo metu Lietuvos ligoninėse gydoma 100...

Į pensiją išėję lietuviai negauna nė trečdalio prieš tai buvusių pajamų: rodiklis vienas mažiausių tarp išsivysčiusių šalių (22)

Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos ( EBPO ) statistikos duomenimis, santykis tarp...