„Iš keleto pavyzdžių matyti, kad tam tikras prekybos mastas nukreipiamas nuo Kinijos iki Azijos šiaurės rytų arba Azijos pietryčių, – duodamas interviu Port Morsbyje, Papua Naujojoje Gvinėjoje, kalbėjo A. Bollard‘as – Trumpalaikiu laikotarpiu jiems tai yra naudinga. Bet vidutiniu laikotarpiu bus juntamas poveikis dėl tvyrančio netikrumo ir prekybos iškraipymų; produkcija bus gaminama brangesnėse vietovėse nei kitu atveju.“

APEC 21 šalies finansų pareigūnai šią savaitę renkasi Papua Naujojoje Gvinėjoje, kur aptars regiono perspektyvas, vyraujant finansinių rinkų nestabilumui ir aštrėjant Jungtinių Valstijų-Kinijos prekybos konfliktui. Praėjusią savaitę Balyje susirinkę finansų vadovai siuntė žinią, kad auganti įtampa prekybos sektoriuje jau kenkia pasauliniam augimui ir kad būtina kuo greičiau ją įveikti.

Vis dėlto yra tam tikras pagrindas optimizmui – APEC tikisi, kad prekybos karas nebebus toliau eskaluojamas ir kad poveikis bus nedidelis, nes vidaus paklausa išlieka stipri.

„Mes ką tik aptarėme ekonomines prognozes ir rizikas regione – regionas ir toliau auga sparčiais tempais, – trečiadienį kalbėjo A. Bollard‘as. – Prekybos variklio vaidmuo ne toks ryškus, čia svarbesni vidaus paklausos varikliai.“

Ketvirtojo ketvirčio duomenys, tikimasi, aiškiau nurodys, ar prekybos srautai išliks atsparūs, sakė jis.

„Bendrai vertinant, prekybos srautai kiek pristabdyti, bet yra galimybė, bent jau taip prognozuojame, kad atsargos padidės“, – sakė A Bollard‘as.

„Pirkėjai galbūt kaupia atsargas prieš tarifų smūgį arba galbūt jie nerimauja dėl tam tikrų produktų prieinamumo“, – sakė jis.

Didėjanti skola, ypač nefinansinio profilio bendrovių ir namų ūkių skolos, taip pat kelia rizikų, sakė A. Bollard‘as.

„Mes matome, kaip kai kurių rytinės Azijos ekonomikų skolos lygis ima augti, artėdamas prie labiau Vakarams įprasto lygio, – sakė jis. – Tas skolų lygis atrodo sukontroliuojamas, tuo atveju, jeigu pavyktų išvengti žymių sukrėtimų, tokių kaip spartesnis nei tikėtasi pinigų politikos griežtinimas Jungtinėse Valstijose ir kai kuriose išsivysčiusiose šalyse.“