aA
Praėjo dešimtmetis nuo tada, kai Federalinis rezervas ir kiti centriniai bankai pradėjo mažinti palūkanų normas iki nulio – ar netgi žemiau – ir į pasaulinę finansų sistemą investuoti precedento neturinčius grynųjų pinigų kiekius (taikant kiekybinį palengvinimą). Ir nors pasaulinės akcijos jau siekia ar yra netoli rekordinių aukštumų, vis daugiau centrinių bankų visame pasaulyje atsisako vilčių normalizuoti politiką, lėtėjant ekonominiam augimui. Negana to, valstybinės ir privačios skolos rodikliai yra aukštesni nei bet kada.
Alberto Gallo. Kapitalizmas nebeveikia dėl centrinių bankų kaltės
© Shutterstock

Kai kurie centriniai bankai yra pasirengę imtis drastiškų priemonių. Vasario mėnesį Tarptautinio valiutos fondo darbuotojai paskelbė gaires, kuriomis siekiama įtvirtinti netgi dar labiau neigiamas palūkanų normas. Tuo tarpu „šiuolaikinės pinigų teorijos“ šalininkai teigia, kad vyriausybės turėtų spausdinti naujus pinigus ir juos paskirstyti ekonomikoje, kol bus pasiektas visiškas darbo jėgos užimtumas.

Akivaizdu, kad centrinių bankų augimo modeliai neveikia, ir pinigų spausdinimas jų nepataisys.

Centrinių bankų likvidumo injekcijos, turėjusios apsaugoti ekonomiką nuo gilesnės krizės, tik atidėjo neišvengiamybę. Nuo pat 1944 m. pasirašyto Breton Vudso susitarimo Vakarų vyriausybės naudojosi privačia ir valstybine skola, siekdamos didesnės gerovės, kurią žadėjo savo rinkėjams.

Jungtinėse Valstijose privati skola nuo 7-ojo dešimtmečio viršijo bendrąjį vidaus produktą keturis kartus. Tarptautinių finansų institutas teigia, kad pasaulinė skola šiuo metu siekia 243 trilijonus dolerių – tai yra, daugiau nei tris kartus viršija pasaulinį bendrąjį vidaus produktą.

Pinigų politika padėjo sušvelninti nuosmukius ir atitolino sprendimą, ką daryti su skola. Kita vertus, ji sukėlė gilesnių ilgalaikių sunkumų. Dėl nuolatinių žemų palūkanų normų finansų sistema tapo palankesnė ir skatinanti rizikuoti. Žemos palūkanų normos taip pat padidino socialinę ir korporatyvinę nelygybę – turtingieji tapo dar turtingesni, o stambios įmonės įgijo pranašumą dėl pigaus finansavimo obligacijų rinkose.

Nors daugelis sutinka, kad dabartinis fiskalinės ir pinigų politikos derinys nėra tvarus, mažai kas siūlo realias alternatyvas. Štai trys galimi variantai.

Pirma, politikos formuotojai turi užtikrinti, kad sunki finansinė krizė nebepasikartotų. Tai reiškia, kad reikia sumažinti tiek tikimybę, tiek galimus nuostolius. Tačiau į turtą orientuota pinigų politika veikia visiškai priešingai: nuvertindama pinigų perkamąją galią ir didindama turto burbulus.

Centriniai bankai turėtų užtikrinti, kad finansinis stabilumas ir makrolygio rizikos ribojimo priemonės būtų pagrindiniai prioritetai, ir įvertinti kiekvienos paskatos ilgalaikius pavojus, kaip jau seniai tvirtina Tarptautinių atsiskaitymų bankas.

Be to, lanksčios finansinės priemonės galėtų sumažinti krizės padarytą žalą. Įsiskolinusias kapitalo struktūras pigu finansuoti gerais laikais, tačiau nuosmukio metu jos greitai tampa netvarios ir reikalauja ilgesnio atsistatymo laikotarpio, versdamos politikos formuotojus tuo metu išlaikyti žemas palūkanų normas.

Nuosavo kapitalo ir lanksčios skolos, tokios kaip „gelbėjimo“ arba augimo obligacijos, reiškia, kad investuotojai nuosmukio metu gali patirti nuostolius, o skolininkai gali greičiau atsitiesti. Su BVP susietą skolą patvirtino TVF, Anglijos bankas ir keletas investuotojų grupių.

Antra, turime stiprinti produktyvumą ir investicijas į realią ekonomiką. Kapitalizmas nėra kapitalizmas, jei nėra konkurencijos.

Mažos palūkanų normos leido neefektyvioms įmonėms išgyventi, o didelėms įmonėms tapti monopolijomis ar oligopolijomis. Investicijos mažėjo, nes generaliniai direktoriai daugiausia dėmesio skyrė savo įmonių kapitalo struktūrų optimizavimui.

Nuo 9-ojo dešimtmečio pabaigos korporacijų pelnas iki mokesčių išaugo nuo 5 iki 9 proc. Jungtinių Valstijų BVP, tuo tarpu darbo užmokestis, remiantis Federalinio rezervo duomenimis, susitraukė nuo 46 iki 43 proc. Neefektyvios įmonės tokiomis sąlygomis išgyvena per ilgai, todėl jų darbuotojų įgūdžiai išlieka ne tokie lankstūs ir pritaikomi naujose darbo vietose.

Vyriausybės galėtų skatinti darbuotojų perkvalifikavimą ateities darbo vietoms, kaip kad daro Australija su sunkiosios pramonės darbuotojais.

Trečia, turime perskirstyti nelygybę, atsiradusią dėl dešimtmečių trukmės skolos skatinamo augimo. Be meritokratijos nėra kapitalizmo. Tačiau mūsų švietimo sistema nelygybę tik sunkina, užuot bandžiusi ją ištaisyti.

Priėmimas į universitetus išlieka labai priklausomas nuo būsimų studentų šeimos turto, o tai, kurioje valstijoje gimėte, prognozuoja 80 proc. jūsų ateities uždarbio. Mokesčių sistemos progresyvios tik skurdžiams ir uždirbantiems vidutines pajamas, o turtingiesiems jos tampa regresyvios.

Financial Times“ duomenimis, tarptautinių įmonių mokami mokesčiai yra 9 proc. žemesni nei prieš krizę, o remiantis Kalifornijos universiteto Berklyje ekonomikos profesoriaus Gabrielio Zucmano atliktais tyrimais, apie 8 proc. pasaulio finansinio turto laikoma mokesčių prieglobsčiuose. Tai atitinka 200 milijardų dolerių prarastų mokesčių per metus.

Skola grindžiamas augimas, korporacijų įsitvirtinimas, investicijų stoka ir didėjanti nelygybė kapitalizmą pavertė trumparegišku „perduok kitam, tik ne man“ žaidimu. Centriniai bankai nupirko mums laiko, suteikdami politikos formuotojams galimybę iš naujo subalansuoti sistemą. Jei pinigų politika išliks vieninteliu mums suprantamu žaidimu, mes visi pralaimėsime.

Bloomberg
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(19 žmonių įvertino)
4.7368

Parduodama buvusi Trumpo valda pretenduoja būti rekordiškai brangiausia Palm Bičo istorijoje (9)

Nekilnojamasis turtas Palm Biče (angl. Palm Beach) išgyvena karštus laikus dėl įvairių...

Jis buvo vienas turtingiausių Azijos žmonių – dabar neatsigina antstolių (9)

Vos per penkerius metus Honkongo nekilnojamojo turto magnatas Panas Sutongas iš vieno...

Netrukus Europos valgiaraščius užplūs vabalai: ES tarnyba uždegė žalią šviesą (316)

Vabzdžiai ką tik priropojo truputį arčiau europiečių lėkščių. Džiovintas geltonas didysis...

Įspėja dėl gresiančio supervalstybių karo: ateinantys 5-10 metų bus labai pavojingi (636)

Kinijos prezidento Xi Jinpingo Komunistų partija jau daugiau nei septynis dešimtmečius kėsinasi...

Trūkstami lustai visame pasaulyje stabdo automobilių gamybą (50)

Praėjus daugiau nei metams nuo protrūkio pradžios, koronavirusas randa vis naujų būdų pakenkti...

Top naujienos

Navalną Maskvoje jau sulaikė pareigūnai: aš nieko nebijau, viskas sufabrikuota Vnukovo oro uoste tęsiasi areštai, atnaujinta 21.11 (2218)

Kremliaus kritikas Aleksejus Navalnas sekmadienio vakarą grįžo į Maskvą iš Vokietijos. Oro uoste...

Vakcinų ringe – italai: „ReiThera“ skiepai iš gorilų adenoviruso – po 5 eurus (175)

Europai trūksta patikimų ir pigių vakcinų nuo COVID-19 ? Italija skelbia: tokių vakcinų bus,...

Savaitės orai: po šalčio bangos – staigus atšilimas (8)

Iš šiaurinių platumų savaitgalį prasiveržęs senai neregėtas šaltis, pamažu silpnina savo...

Kryžkelėje tarp Amerikos ir Lietuvos atsidūrusi intymaus prekės ženklo įkūrėja: ten visiškai kitokios žaidimo taisyklės (24)

Gyvenimas mėgsta siurprizus. Kartais renkantis kur gyventi, o kartais – kokio verslo imtis. Taip...

Pavydo apakintas vyras griebėsi keršto: norėjau, kad visa giminė sužinotų tiesą (147)

Dėl nuolat naudojamo smurto mylimosios atstumtas vyras niekaip negalėjo susitaikyti, kad šį...

Vaikui suskaudo dantį, todėl prireikė skubios pagalbos: motina neteko amo pamačiusi, kiek turės sumokėti (1030)

Dviejų vaikų mama dėl savaitgalio įvykių atsidūrė beviltiškoje situacijoje. Sausio 9 d. vakare...

Lietuva ragina įvesti ES sankcijas Rusijai dėl Navalno sulaikymo (664)

Lietuvos užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis pareiškė, kad Europos Sąjunga turėtų...

Eksperimentas virtuvėje. Jautienos steiką iškepė pagal restorano šefo receptą: vienas papildomas ingredientas išgelbėjo viską (46)

Pabandėme pagaminti jautienos kepsnį pagal dar vieną lietuvių šefo Mariaus Paplausko iš...

Anglijoje nužudytas treneris iš Lietuvos: vienas užpuolikų smogė plaktuku, kitas puolė kardu (118)

Penktadienį teisme kaltais dėl žmogžudystės pripažinti du vyrai, Anglijoje, Piterbore, vasarą...

Būsite viena koja priekyje: štai jie – batai, kurie bus madingiausi artimiausią pusmetį 12 modelių (52)

„Dėmesio renkantis batus niekada nebus per daug. Pernelyg daug moterų galvoja, kad jos...