aA
Daugelį metų ignoruodami vartotojus, Nigerijos kreditoriai netikėtai metėsi į mažmeninės bankininkystės sektorių, ir toks beprecedentis žingsnis stebina savo mastu.
Nigerija
Nigerija
© AFP / Scanpix

Aktyvesnis technologijų naudojimas ir urbanizacija atveria rinką beveik 200 mln. gyventojų, iš kurių mažiau nei pusė suaugusiųjų asmenų laiko pinigus banke. Bankai, susivilioję plačių, dar neišnaudotų galimybių rinkos potencialu, vis dėlto neturi didelio pasirinkimo, nes susiduria su aršia konkurencija mobiliojo ryšio operatorių rinkoje, turinčioje per 160 mln. vartotojų, kaip ir su centrinio banko reikalavimais daugiau skolinti, nes kitaip jiems gresia sankcijos.

Bankai mėgina pritraukti vartotojus, siūlydami jiems nemokamą prieigą prie muzikos turinio mobiliuoju telefonu, greituosius kreditus arba įvairias vartotojui naudingas apsipirkimo paslaugas. Būtinybė keisti strategiją kyla ir dėl žaliavinės naftos kainų nuosmukio, kuris sunkia našta prislėgė jų pagrindinius klientus iš naftos bei dujų pramonės ir pakurstė blogųjų paskolų augimą.

Afrikos milžinė pabudo: šuolis į mažmeninę bankininkystę stebina savo mastu
© Bloomberg

Skubotai plečiamas paskolų sektorius įstums bankus į „rizikingą“ teritoriją, sakė Tunde Abidoye‘ė , Lagose įsikūrusios įmonės „FBNQuest“ bankininkystės analitikas.

Nėra daug duomenų apie paskolų gavėjų įpročius leisti pinigus, jų pajamas ir kitų jų turimų skolų dydį. Be to, bendrovėms būtina įveikti iššūkius aptarnaujant rinką, kurioje nemažai žmonių neturi fiksuoto adreso, o 45 proc. gyventojų pragyvena už mažiau nei 1,90 JAV dolerio per dieną. Hipotekos ir kreditinės kortelės daug kam dar negirdėtas dalykas, ir tai rodo, kokį ilgą kelią mažmeninėje bankininkystėje Nigerijai teks nueiti.

Šiuo metu didžiausi šalies kreditoriai, tokie kaip „Access Bank Plc.“, „Guaranty Trust Bank Plc.“ Ir „Zenith Bank Plc.“, yra susitelkę ties mažmeninis bankininkystės galimybėmis; jų investicijos į naujų technologijų platformas jau davė vaisių: smarkiai išaugo sandorių apimtys ir su jais susiję mokesčiai. Pagerėjusi situacija neveiksnių paskolų srityje taip pat suteikė bankininkams papildomą impulsą ir daugiau pasitikėjimo.

„Mes taip pat matome sparčiai augantį ir besiplečiantį jaunimo sektorių, milijonai naujų vartotojų kasmet įžengia į finansinę sistemą“, - sakė Lagose įsikūrusio banko „Access Bank“ mažmeninės bankininkystės skyriaus vadovas Robertas Giles‘as. Verslovės taip pat čia pasipelnys, nes didesnis dėmesys į vartotojus skatina komercinę veiklą, sakė jis.

„Access Bank“ šiais metais įsigijo „Carlyle Group LP“ remiamą „Diamond Bank Plc.“, siekdamas sustiprinti savo pozicijas mažmeninės bankininkystės srityje. Priėmus tokį sprendimą jis tapo didžiausiu Nigerijos banku pagal turto apimtis ir pasiekė 37 mln. klientų skaičių. Sudaręs šį sandorį, bankas įgijo didelę indėlių bazę, kuri suteikia jam pigesnio finansavimo galimybių.

„Guaranty Trust Bank“ pernai lapkritį pristatė savo „Habari“ programėlę, kuri siūlo vartotojams prieigą prie didžiausio Nigerijos muzikos katalogo, apsipirkimo bei bankininkystės paslaugų, taip nuo lapkričio pritraukdama 100 000 klientų per mažiau nei per mėnesį.

„Mažmeninė rinka pasiekusi augimo stadiją, – sakė banko generalinis direktorius Segunas Agbaje‘ė. – Turime 33 mln. unikalių mažmeninių klientų sąskaitų visos šalies mastu, tad čia tik pradžia. Tikimės palaikyti stiprų augimą šiose srityse artimiausiu, vidutinės trukmės ir ilguoju laikotarpiu.“

Afrikos milžinė pabudo: šuolis į mažmeninę bankininkystę stebina savo mastu
© Bloomberg

Kitų bankų augimo prognozės:

- „Zenith bank“, antro didžiausio Nigerijos banko pagal turto apimtis, prognozėmis, mažmeniniai kreditai sudarys apie 4 proc. portfelio 2019 metais, kai tuo tarpu praėjusiais metais šis rodiklis siekė mažiau nei vieną procentą; bankas tikisi, kad geresnių rodiklių pasiekti jam padės didesnis akcentas į asmenines paskolas, automobilių finansavimą ir hipotekos paskolas.

- „Union Bank of Nigeria Plc.“, priklausančio buvusio „Barclays“ vadovo Bobo Diamando bendrovei „Atlas Mara ltd.“, prognozėmis, banko paskolų portfelis šiais metais išaugs 12 proc., tikimasi to pasiekti didinant kreditų apimtis smulkioms-vidutinio dydžio įmonėms, moterims ir technologijų bendrovėms.

- „Fidelity Bank Plc.“ siekia padidinti klientų skaičių šiais metais 20-čia procentų.

Be to, „Guaranty Trust Bank“ pradėjo siūlyti greituosius kreditus, siekdamas patenkinti paklausą per mobiliojo ryšio ir interneto platformas, iki tol suteikdama paskolas tik trejų-penkerių metų laikotarpiui, sakė banko generalinis direktorius. Bankas, siekdamas pritraukti kuo daugiau klientų, jau išduoda smulkias paskolas maisto bei mados pramonėms už 9 proc. palūkanas, kai tuo tarpu šalies centrinis bankas yra nustatęs 13,5 proc. palūkanų normą.

Bendrovėms judant link smulkių paskolų rinkos, jos braunasi į teritoriją, kurioje iki šiol dominavo beveik 900 mikrokreditorių, įžengę į šią nišą, kai bankai buvo susikoncentravę ties įmonėmis-klientais. Kiti rinkos dalyviai taip pat pretenduoja į šią teritoriją, steigdamos internetines kredito įmones, tokias kaip „Lidya“, kuri nuo pat savo veiklos pradžios 2016 metais išmokėjo per 6700 paskolų smulkioms ir vidutinio dydžio įmonėms.

Afrikos milžinė pabudo: šuolis į mažmeninę bankininkystę stebina savo mastu
© Bloomberg

Sunkiasvorių pranašumas – didesni balansai ir platesnės galimybės. Didelio kapitalo bankai gali pasiūlyti žemesnes maždaug 25 proc. metines palūkanas – palyginti su mikrokreditorių nustatytomis 10 proc. mėnesinėmis palūkanomis, – ir vis tiek uždirbti 10 proc. papildomo atlygio.

„Jie perima mūsų verslą“, – sakė Lagose įsikūrusio banko „Lovonus Microfinance Bank“ vykdomasis direktorius Usmanas Onoja. Prieš 2016 m. ekonominį nuosmukį Nigerijoje bankas sėkmingai plėtėsi, buvo atidarytas antrasis šalies komercinio centro skyrius, dabar Usmanas Onoja teigia, kad jam sunkiai sekasi parduoti kai kuriuos produktus ir kad tenka pereiti prie smuklesnių neoficialių prekiautojų. „O kas mums belieka?“

Bloomberg
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(7 žmonės įvertino)
3.4286

Kinija papasakojo savo „tiesą“ apie koronavirusą, aršios reakcijos ilgai laukti nereikėjo (24)

Pasipiktinimas, kurį sukėlė per Kinijos televiziją pradėtas transliuoti serialas apie šalyje...

Virusas naująją Didžiosios Britanijos pramonės revoliuciją palieka ant ledo (6)

Šalyje, kurioje XVIII a. prasidėjo pirmoji pasaulyje pramonės revoliucija , naujoji revoliucija...

„Bloomberg“ apžvalgininkas: ES svarbu, kad bankai jungtųsi tarpvalstybiniu mastu (2)

Euro zonos regionas ėmėsi kelių priemonių , siekdamas centralizuoti bankininkystės...

Lenkijos premjeras apie naują Baltarusijos valdžios taktiką: esu pasibaisėjęs (136)

Šimtai žmonių susirinko Baltarusijos sostinėje, mesdami iššūkį valdžios grasinimams...

Automobilių gamintojai sukilo prieš ES klimato kaitos planą: taps rimta finansine našta (21)

Automobilių gamintojai priešinasi Europos Sąjungos planui per ateinantį dešimtmetį nustatyti...

Top naujienos

Iš epidemiologų – žinia visiems Lietuvos darbdaviams dėl nuotolinio darbo (13)

Lietuvoje per savaitgalį, t. y. penktadienį, šeštadienį ir sekmadienį, užfiksavus 249...

Lietuvoje – 45 nauji koronaviruso atvejai: Šiauliuose susirgimai ir ligoninėje, ir greitojoje pagalboje (41)

Per praėjusią parą Lietuvoje patvirtinti 45 nauji koronaviruso atvejai, bendras susirgimų...

Blogiausia prognozė neišsipildė, bet rizikų Lietuvos eksportui dar lieka: augimo sunku tikėtis (1)

Lietuvos prekių eksportas pirmąjį pusmetį, lyginant su 2019 m. tuo pačiu laikotarpiu, krito 8,4...

Landsbergis: visa mano šeima yra apmėtyta purvais, bet tiesioginės grėsmės sveikatai ir gyvybei dar nėra mato bendrumų su socialdemokratais, susirūpinęs LRT (165)

Tėvynės sąjungos–Lietuvos krikščionių demokratų partijos ( TS-LKD ) pirmininkas Gabrielius...

Vakcina nuo koronaviruso Lietuvai kainuotų kaip Valdovų rūmai: Skvernelis kalba apie tris didžiausias rizikas papildyta 10:55 val. (322)

Vakcina nuo COVID-19 Lietuvai kainuotų maždaug kaip Valdovų rūmų statyba, tai yra daugiau kaip...

Tiesioginė transliacija / Delfi tema. Kas laukia Lietuvos ir Baltarusijos santykių: nauja krizė, šaltasis karas ar atšilimas? (2)

Pusantro mėnesio trunkantys protestai ir žiaurūs susidorojimai su Baltarusijos žmonėmis iš posto...

Parėmęs Lukašenką Kremlius jau žvangina ginklais: kokie yra tikrieji tikslai? (759)

Gynybiniai veiksmai, kurie nėra nukreipti prieš kurią nors valstybę. Taip dar praėjusią savaitę...

Nykstanti Lietuva auga: prognozuoja Airijos scenarijų (465)

Pandemija lietuvius iš užsienio grąžino namo, o esančius namuose sulaikė nuo išvykimo, –...

Koronavirusas vėl įsisuko Ukmergėje – patvirtinta 10 naujų atvejų (33)

Į Ukmergę vėl grįžta koronavirusas, apie tai antradienį feisbuke pranešė Ukmergės rajono...

Kinija papasakojo savo „tiesą“ apie koronavirusą, aršios reakcijos ilgai laukti nereikėjo (24)

Pasipiktinimas, kurį sukėlė per Kinijos televiziją pradėtas transliuoti serialas apie šalyje...

|Maža didelių žinių kaina