aA
„Kiemo industrializacija“ jau išbandyta; ji tapo apgailėtina nesėkme. Vadinamojo Didžiojo šuolio metu, valdant Mao Zedongui, Kinijoje valstiečiai buvo raginami savo namų kiemuose statyti plieno krosnis. Kaip buvo galima tikėtis, dauguma žmonių neturėjo supratimo, kaip pastatyti miniatiūrinį plieno fabrikėlį, ką jau ten gaminti plieną, o jų gaminiams nebuvo rinkos. Rezultatas – ekonominė katastrofa.
© Shutterstock

Tačiau nebūtina šauktis Mao, kad suprastum, kodėl dauguma produkcijos paprastai būna centralizuota. Gamyba dažniausiai telkiasi aplinkui fabrikus įkurtuose miestuose, o šiuos miestus jungia keliai ir geležinkeliai. Plėtrai būtina infrastruktūra – fabrikai turi gabenti žaliavas ir detales bei išvežti pagamintas prekes, o darbuotojai turi keliauti iš namų į darbą.

Elektros energija, nuotekų sistema, plačiajuostis internetas ir infrastruktūra būtini tiek biurams, tiek gamykloms. Geras transportas yra svarbus dėl subtilesnių priežasčių – pardavėjai ir rinkodarininkai netoliese esančiose vietovėse gali lengviau pajusti paklausą, o inžinieriai ir kiti žinių darbuotojai gali lengviau bendrauti ir keistis idėjomis.

Tikriausiai dėl šios priežasties turtingiausios pasaulio šalys yra tos, kurios turi veiksmingą centralizuotą vyriausybę, skiriančią laiko ir pinigų infrastruktūros tinklų kūrimui. Bet kuriame valstybių su geriausiais keliais, tuneliais, uostais ir elektros tinklais sąraše dominuoja turtingiausios šalys – Šveicarija, Japonija, Prancūzija ir JAV. Turbūt todėl Kinija, kuri didelę savo ekonominės produkcijos dalį investuoja į infrastruktūrą, taip greitai auga ir industrializuojasi.

Bet tai taip pat reiškia, kad šalys, neturinčios kompetentingos centrinės vyriausybės, turi bėdų. Problema ypač aktuali Afrikoje, kur politinis stabilumas iki šiol buvo sunkiai pasiekiamas. Korupcija – taip pat didelė kliūtis infrastruktūrai. Tačiau net ir šalys su stabiliomis, centralizuotomis sistemomis gali susidurti su sunkumais, kurdamos pasaulinio lygio kelių ir tranzito sistemas – tai liudija Indija, kurios neišvystyta infrastruktūra nuo seno buvo laikoma kliūtimi pasivyti kaimyninę Kiniją.

Pastaruoju metu Indijai sekasi šiek tiek geriau – padidėjo išlaidos keliams, pasitaisė jų kokybė, tačiau žemės įsigijimo kaštai tebėra pagrindinė kliūtis plėtrai, o korupcija tebėra gyvas visuomenės skaudulys.

Afrikos ekonomiką ateityje skatins saulės energija ir mobiliosios technologijos
© Bloomberg

Infrastruktūros problema ilgainiui taps ne tokia sunki, kai neturtingos Afrikos ir Pietų Azijos šalys sugalvos, kaip pagerinti valdymą, efektyviau paskirstyti lėšas ir sumažinti išlaidas. Be to, šiuo metu randasi dar viena jėga, kuri galėtų palengvinti šalių vystymosi procesą: technologija. Įvairios reikšmingos inovacijos dabar leidžia gamybą patikėti fragmentuotoms, geografiškai izoliuotoms sistemoms.

Pirmąja tokia technologija, žinoma, tapo mobilieji telefonai. Leisdami siųsti informaciją dideliais atstumais be kelių, telefono linijų ar plačiajuosčio interneto ryšio, mobilieji telefonai greitai keičia Afriką. Jau dabar mobiliųjų telefonų skvarba yra labai aukšta.

Savo ruožtu buvo pertvarkytas ir žemės ūkis – mobilieji telefonai leidžia ūkininkams prekiauti ir sužinoti apie kainas, gauti orų prognozes ar įsigyti draudimą bei kitas reikalingas finansines paslaugas nepaliekant savo dirbamų laukų. Finansai taip pat keičia Afriką, kuri dabar yra pasaulinė mobiliosios bankininkystės lyderė.

2018 m. „McKinsey“ ataskaita pavadino Afrikos mobiliųjų finansinių technologijų sektorių „inovacijų židiniu“, o „Brookings Institution“ pranešime teigiama, kad informacinių technologijų paslaugos gali tapti reikšmingu jaunųjų Afrikos darbuotojų užimtumo šaltiniu.

Antroji svarbi technologija – saulės energija. Nors ji pigiausia tada, kai gaminama dideliu mastu, iš tiesų tai nėra būtina – ant stogo esančios saulės baterijos jau dabar leidžia daugeliui pastatų palikti centrinį tinklą. Šalyse, kur tokio tinklo nėra arba jis yra fragmentuotas ir nepatikimas, ant stogo renkama saulės energija gali būti tokia pat reikšminga, kokia buvo anglies energija ankstesnėse plėtros bangose.

Afrikos ekonomiką ateityje skatins saulės energija ir mobiliosios technologijos
© AFP / Scanpix


Saulės energija ne tik leidžia gamykloms veikti be centralizuotų elektros tinklų ar brangių generatorių, bet ir padeda generuoti naujas darbo vietas; jau dabar kai kurie vertinimai liudija, kad darbo vietų alternatyvios energijos sektoriuje į pietus nuo Sacharos yra ne mažiau, nei tradiciniame energetikos sektoriuje. (Ir visa tai, be abejo, dar ir naudinga aplinkai.) Patobulinta baterijų technologija, leidžianti lengviau transportuoti ir kaupti elektros energiją, šią tendenciją tik pastiprina.

Trečioji potencialiai naudinga technologija yra 3D spausdinimas. Turtingose šalyse, kur paprastai yra pigiau užsisakyti reikiamas dalis, nei pasigaminti jas patiems, 3D spausdinimas dažniausiai naudojamas nišinėse srityse – tokiose kaip greitas prototipų kūrimas. Tačiau regionuose, kuriuose kelių transportas lėtas ir nepatikimas, o regioninių tiekėjų gali ir visai nebūti, fabrikams gali būti patogiau reikalingus komponentus tiesiog atsispausdinti 3D formatu.

Kitaip tariant, technologinė revoliucija gali pakeisti gamybos tinklus. Tai nereiškia, kad infrastruktūra kada nors neteks svarbos, tačiau būtų galima sumažinti būtiniausius jos reikalavimus, norint pradėti plėtros procesą neturtingoje šalyje ar regione. Su kita industrializacijos banga Afrikoje ir Pietų Azijoje tikriausiai bus galima pamatyti dar daugiau gamyklų ir biurų, kuriuos palaikys klestintis informacinių technologijų paslaugų sektorius. Inovacijos magija gali padėti sugrįžti ir kiemo industrijai.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(1 žmogus įvertino)
5.0000

Kol Europa susiduria su iššūkiais, Ukrainos ekonomika šuoliuoja pirmyn (254)

Ekonominiam augimui stringant visoje Europoje, Ukrainoje , tikėtina, prasidės pakilimas....

Afrikoje mobilieji telefonai keičia banko sąskaitas: mato didžiulį potencialą

Internetinės bankininkystės centro šis rentinys neprimena nė iš tolo. Tačiau būtent tuo...

Ekspertas: didžiausią pasaulyje salą nusipirkti užsimanęs Trumpas – neišprotėjo (136)

Buvęs Danijos ministras pirmininkas Larsas Lokke Rasmussenas pavadino JAV prezidento Donaldo...

„Nuodėmių“ mokestis: nusitaikė ne tik į cukrų, bet ir į mėsą (95)

„Fitch Solutions Macro Research“ paskelbtame pranešime teigiama, kad raudona mėsa gali būti...

Greitesnis kelias pasiekti Meką

Milijonai musulmonų kasmet vyksta piligriminėn kelionėn į Meką. 94 proc. užsienyje gyvenančių...

Top naujienos

Vilniuje vaistinėje mirė moteris: įvykio liudininkė stebėjosi vaistininkių elgesiu

Tragiškai pasibaigusio įvykio vaistinėje liudininke tapusi vilnietė Rima teigia, kad „nors...

Sužeistuosius per mįslingą sprogimą Rusijoje gydę medikai – šokiruoti nukentėjusiuosius vežė plastikiniuose maišuose (225)

Trys sužeisti vyriškiai atvyko į ligoninę maždaug 16.30 val. Jie buvo nuogi ir suvynioti į...

Seimas iš naujo suteikė Vyriausybei įgaliojimus veikti: lieka klausimai dėl sprendimo teisėtumo Papildyta 12:31 val. (105)

Seime nuo pat ryto, jau neeilinės Sesijos darbų programos tvirtinimo etape, užvirė aštrios...

Būdamas 45-erių metė darbą ir įkūrė savo įmonę: tai yra tikras kaifas (63)

Iš Jonavos kilęs Robertas Banys būdamas 45-erių metė samdomą darbą ir įkūrė savo logistikos...

Premjeras: vienas iš alkoholio draudimų gali būti peržiūrėtas (60)

Premjeras Saulius Skvernelis siūlo iš naujo įvertinti 2017 metų birželį Seimo įteisintus kai...

Razma: jau ketvirtadienį rengsime kreipimąsi dėl šios Vyriausybės įgaliojimų papildyta (21)

Opozicija jau šį ketvirtadienį dėl Vyriausybės įgaliojimų tvirtinimo procedūros Seime kreipsis...

Artėjant rudeniui, medikai primena apie pavojingą infekciją: ypač svarbu tėvams, auginantiems vaikus iki 5 metų (5)

Kas antra šeima, auginanti vaikus iki 10 m. amžiaus, paskiepijo ar ketina skiepyti savo vaikus nuo...

Lietuvoje tilapijas auginantis ūkininkas Aurimas: noriu sulaužyti mitą, kad tai nevertinga žuvis (48)

Dauguma esame girdėję, kad žuvis yra tas produktas, kuris stiprina širdį ir imunitetą, gerina...

Rekonstruos Kauno rotušę: kaina kol kas nutylima (15)

Vienas geriausiai žinomų Kauno objektų – Rotušės rūmai – netrukus pasikeis. Tiesa, iš...