aA
12 mlrd. JAV dolerių investicijos į suskystintas gamtines dujas (SGD), patvirtintos Australijoje, skatina naujų projektų bangą, kuri leidžia tikėtis, kad paklausa augs, pasauliui gręžiantis nuo taršesnių alternatyvų, tokių kaip anglis.
Klaipėdos SGD terminalas
Klaipėdos SGD terminalas
© Įmonės nuotr.

Dėka tokių projektų, kaip Skarboro telkinys, vandenyno pakrantėje esanti perdirbimo gamykla ir „Woodside Petroleum Ltd.“ vadovaujamas 430 kilometrų ilgio povandeninis dujotiekis, mažiausiai dvidešimt metų tieks iki aštuonių milijonų tonų dujų per metus; pirmųjų krovinių partijų tikimasi sulaukti 2026 metais.

Toks projektas kelia esminių diskusijų dėl perėjimo prie naujos energetikos sistemos: koks yra gamtinių dujų vaidmuo, šalims siekiant tiek apriboti šiltnamio efektą sukeliančių dujų išmetimą, tiek išvengti tiekimo krizės, dėl kurios pastaruoju metu Azijoje trūko elektros energijos, o kainos Europoje pasiekė rekordines aukštumas.

„Vienas iš sparčiausių būdų šalims sumažinti savo emisijas yra pereiti nuo anglimis kūrenamos prie dujų varomos energetikos sistemos, – antradienį, duodama interviu „Bloomberg Television“, sakė „Woodside“ generalinė direktorė Meg O‘Neill. – Mūsų manymu, SGD rinka bus labai stipri dar kelis ateinančius dešimtmečius.“

Klimato kaitos kampanijos dalyvių vertinimu, tiesioginis projekto metu išmetamas anglies dioksido kiekis sieks apie 4,4 mln. tonų per metus, ir šis rodiklis išsipūs iki 56 mln. tonų, jeigu bus įskaičiuotas vartotojų kuro deginimas arba vadinamasis 3 Grupės (Scope 3) poveikis aplinkai, birželio mėnesio ataskaitoje teigia ekspertų grupė „Australia Institute“.

„Dujos vis dar reikalingos“, ir ypač besivystančiose ekonomikose, sakė Henningas Gloysteinas, „Eurasia Group“ pasaulinių energetikos ir gamtos išteklių skyriaus vadovas. Sankcijų įvedimas naujoms degalų išlaidoms taip pat pakurstys debatus dėl nulinių emisijų įsipareigojimų.

„Woodside“, siekiančios parduoti dalį Skarboro telkinio ir išsaugoti apie 50 proc. dalį, vertė antradienį Sidnėjaus prekyboje pakilo 3,5 proc., „BHP Group“ savo vertę padidino 4 procentais.

Investicijos atsilieka

Australijoje SGD rinkai pastarąjį dešimtmetį klestint, daugelis įmonių, nuo „Chevron Corp.“ iki „Royal Dutch Shell Plc.“, investavo apie 200 mlrd. JAV dolerių į megaprojektus, kurie padėjo šaliai tapti pagrindine eksportuotoja. Dabar grupėje šalių, nuo Kataro iki JAV, susiduriama su vis daugiau problemų gabenimo jūra rinkoje.

Tarp naujų projektų reiktų paminėti bendrovės „Chenerie Energy Inc.“ „Corpus Christi“ eksporto gamyklos trečiojo etapo plėtra Teksase, įmonės „Venture Global LNG“ „Plaquemines“ projektas Luizianoje, Kataro „North Field South“ telkinio plėtra ir „Novatek PJSC“ „Arctic LNG-1“ Rusijoje, pažymi „Wood Mackenzie“ vyresnysis analitikas Danielius Tolemanas. „Woodside“ nėra vienintelis SGD žaidėjas, siekiantis pasinaudoti augančiomis kainomis ir stipria paklausa, – sakė D. Tolemanas. – Manome, kad per artimiausius dvylika mėnesių iš aklavietės pajudės keletas nedidelių sąnaudų projektų.“

Gamtinių dujų perspektyva priklausys nuo to, kaip greitai nacionaliniai įsipareigojimai klimato kaitos srityje bus įgyvendinami. Gamtinių dujų vartojimas iki 2050 metų gali būti maždaug 25 proc. didesnis, jei ir toliau bus vykdoma dabartinė politika, o paklausa aukščiausią lygį gali pasiekti 2025 metais ir iš lėto mažėti, jeigu valstybės laikysis savo pažadų, teigia Tarptautinė energetikos agentūra (TEA).

Pagrindiniai SGD vartotojai, tarp jų – Japonija ir Pietų Korėja, jau įspėjo, kad joms teks riboti importą ateinančiais dešimtmečiais, norint įgyvendinti iškeltus nulinės emisijos tikslus.

„Woodside“ agresyviai plėtoja Skarboro projektą, net jeigu pagrindinės prekybos partnerės, tokios kaip Japonija ir Pietų Korėja, aktyviai stengiasi sumažinti SGD paklausą, faktiškai ignoruodamos „užblokuotų aktyvų“ rizikas“, – sakė Danas Gocheris, akcininkų aktyvistų grupės „Australasian Centre for Corporate Responsibility“ direktorius.

BHP ir „Global Infrastructure Partners LP“, kuri lapkritį sutarė įsigyti 49 proc. „Pluto Train 2“ telkinio dalį, pritaria nuomonei, kad dujų paklausa išliks stabili, pasauliui įsitraukus į dekarbonizacijos procesą.

Australijos vyriausybė savo aštriai kritikuojamame nulinių emisijų strategijos įgyvendinimo plane taip pat pritarė tokiai perspektyvai, prognozuodama, kad šalies pajamos iš dujų eksporto iki 2050 metų išaugs 13 procentų. Naujasis „Woodside“ projektas greičiausiai bus tęsiamas iki 2050-ųjų ir padidins bendrąjį vidaus produktą (BVP) bent 125 mlrd. Australijos dolerių (90 mlrd. JAV dolerių), savo pareiškime antradienį teigė Australijos išteklių ministras Keithas Pittas.

Bloomberg
Viskas apie pinigus. Finansų konsultantė atsako
Reikia patarimo, kaip planuoti išlaidas, kaip sutaupyti, o gal – kaip daugiau uždirbti? Užduokite klausimą nepriklausomai finansų konsultantei Ievai Jazavitienei.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(15 žmonių įvertino)
4.0000

Australas, save vadinantis bitkono įkūrėju, turės sumokėti 100 mln. dolerių (3)

Australijos programuotojui, tvirtinančiam, kad būtent jis išrado bitkoiną, JAV prisiekusieji...

„Mes turime dar daug šaudmenų“: Bidenas dėl Putino svarsto net drastišką priemonę (262)

JAV prezidentas Joe Bidenas žada pasinaudoti antradienį numatytu vaizdo pokalbiu su Rusijos...

Europos elektros badas skatina Šiaurės šalių tinklų blokadą (61)

Šiaurės Europoje verda ginčas dėl elektros tiekimo. Švedija neleidžia Norvegijai naudoti savo...

Konsultantai: būti geram taip pat reiškia didesnę grąžą

Investicijos į kompanijas, turinčias aukštesnį aplinkosaugos, socialinį ir valdymo (angl. ESG)...

D+ DELFI; Nick Wadhams; Marc Champion, Alberto Nardelli, Jennifer Jacobs

Šaltiniai: Kuleba su Blinkenu Lavrovą „pastatė į vietą“ Rusijos veiksmų laiką gali nulemti netikėtas veiksnys (6)

JAV valstybės sekretorius Antony Blinkenas ir Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus...

Top naujienos

Pakilus temperatūrai vilnietė turėjo kovoti dėl kontaktinės gydytojų konsultacijos – nepriėmė nei viešos, nei privačios įstaigos (19)

Pastaruoju metu galima išgirsti daugybę skundų dėl itin sudėtingo patekimo pas gydytojus –...

Alkoholio skyriuje laukia kainų augimas: išimtis – nebent tam tikram alui (37)

Dėl didesnių akcizų butelis alaus Lietuvoje 2022 metais turėtų pabrangti 2 centais, butelis vyno...

Pastebi atsirandantį dar vienos prekės trūkumą: labiausiai kirs skurdesnėms šalims (6)

Pasaulinis trąšų trūkumas sukelia maisto kainų augimą, todėl skurdesnės šalys atsiduria...

D+Modesta Meškė

Dantų balinimui – natūralios priemonės: Sandrija Čapkauskienė paaiškino, kas veikia, o kas – tik apgaulė galite kaip reikiant prisidirbti

Natūralios dantų balinimo priemonės – įdomi ir daugeliui aktuali tema, mat baltos ir...

Paltanavičius apie šventes ir gamtą: turi patarimą vienišiams bei įspėjimą visiems – mes per daug rėkiam, perkam, velkam (2)

Paskutinis metų mėnuo dažnai neapsieina be paskubomis renkamų dovanų, metų tikslų galvojimo bei...

Donato Motiejūno asmeniniame gyvenime – malonūs pokyčiai: širdį šildo nauja mylimoji (6)

Krepšinio žvaigždės Donato Motiejūno asmeniniame gyvenime – netikėti, tačiau malonūs...

D+Arūnas Spraunius

Geopolitiniai grobuonys kelia galvas ir grasina dideliais pokyčiais: Vakarai tik dabar susivokė, kad turi reaguoti į diktatūrų aljansą

Bulgarijoje priverstas reziduoti opozicinis rusų politikas Genadijus Gudkovas šiųmetiniame...

Eksperimentas su vandens lašais nustebino mokslininkus: neužšalo net spiginant -44 laipsniams šalčio paaiškino, kaip tai įmanoma

Kokiame šaltyje suledėja grynas vanduo ? Mokykloje tikriausiai išmokote, kad magiškasis skaičius...

Australas, save vadinantis bitkono įkūrėju, turės sumokėti 100 mln. dolerių (3)

Australijos programuotojui, tvirtinančiam, kad būtent jis išrado bitkoiną, JAV prisiekusieji...

Mityba pasninko metu: dietologo patarimai ir užburiantis šventinis receptas

Mėsos ir pieno produktų ribojimas – tai viena pagrindinių advento laikotarpio tradicijų,...