aA
Teismas suabejojo, ar banko „Snoras“ kreditorių komitetas pagrįstai patvirtino bankroto administratoriaus Neilo Cooperio pateiktą ataskaitą, jog jis per 5 mėnesius patyrė 33 mln. 541 tūkst. 600 litų konsultavimo išlaidų.
Teismas suabejojo, ar pagrįstai „Snoro“ administratorius išleido 33 mln. Lt
© DELFI / Šarūnas Mažeika

Šias išlaidas banko administratorius teigė patyręs 2012-ųjų kovo 8-liepos 31 d. – jos grindžiamos teisinių ir finansinių konsultavimo paslaugų būtinumu dėl bankroto bylos sudėtingumo, didelės apimties ir tarptautinio masto – pinigai buvo išmokėti konsultantams Zolfui Cooperiui, „Linklaters“, „Deloitte“ ir „Eversheds“.

291 likviduojamos akcinės bendrovės banko „Snoras“ kreditorių skundą išnagrinėjęs Lietuvos apeliacinis teismas paskelbė, kad Vilniaus apygardos teismas nepagrįstai pripažino kreditorių komiteto nutarimą – pirmosios instancijos teismui administratorius išlaidų pagrįstumą patvirtinančių dokumentų nepateikė, o teismas jų neišreikalavo.

„Skundžiamas kreditorių komiteto nutarimas pripažintas pagrįstu, nesant byloje jokių rašytinių įrodymų apie konsultantams skirtinų išlaidų pobūdį ir pagrįstumą, nors bankroto bylose viešojo intereso apsauga lemia, kad teismas turi būti daug aktyvesnis, nei kitų kategorijų bylose ir jam suteiktos didesnės galimybės veikti nustatant bylos aplinkybes, juolab, kad ankstesne nutartimi tas pats teismas buvo konstatavęs tokių išlaidų nepagrįstumą rašytiniais įrodymais“, – pabrėžė Lietuvos apeliacinis teismas.

Pasak teisėjų, administratoriui, teikiančiam kreditorių susirinkimui (komitetui) tvirtinti administravimo išlaidų sąmatą, tenka pareiga motyvuotai pagrįsti, kodėl atitinkamos administravimo išlaidos yra būtinos ir kodėl būtent toks išlaidų dydis reikalingas, norint užtikrinti bankrutuojančios įmonės administravimą.

„Pirmosios instancijos teismas šios kontrolės neįvykdė, skundžiamą nutartį priėmė remiantis formaliais pagrindais“, – teismas kreditorių skundą išnagrinėti iš naujo – tada turės būti išreikalauti ir vertinami rašytiniai įrodymai, pagrindžiantys turėtas daugiau kaip 33 mln. Lt konsultavimo išlaidas.

Analizuodamas  banko administratoriaus turėtas išlaidas apeliacinės instancijos teismas taip pat suabejojo, ar pagrįstai yra išleidžiami milijonai bankroto procesui.

„Pažymėtina, kad teismas, administratoriumi skirdamas N. Cooperį atsižvelgė į didžiausią jo patirtį, sprendžiant įvairius bankroto klausimus, taip pat, kad jis yra tarptautinio bankroto specialistas, kuris dalyvavo tarptautiniuose projektuose bei bankroto teisės aktų ir sistemų vystyme daugelyje besivystančių šalių, – rašoma neskundžiamoje nutartyje. – Be to, dirbo teismo ekspertu bankroto klausimais, konsultavo bankroto paslaugas teikiančias įmones, buvo Pasaulio banko konsultantas bankroto klausimais ir kt.

Todėl atsižvelgiant į tarptautinio bankroto specialisto patirtį, tokios vertės bankroto strategijos ir proceso kontrolės konsultavimo paslaugų poreikis kelia pagrįstų abejonių, juolab, kad šios išlaidos patirtos ne pirminėje bankroto proceso stadijoje.

Be to, teisėjų kolegijos nuomone, strategijos vystymas ir bankroto proceso kontrolė (koordinavimas) būtent ir priskirta administratoriaus kompetencijai, už kurią administratoriui ir yra nustatytas atlyginimas“.

Teismas taip pat pabrėžė, kad ginčas kilęs bankroto byloje, tai lemia viešojo intereso apsaugą, todėl administratoriaus argumentai, jog bendrieji teisingumo, protingumo ir sąžiningumo principai nesuteikia pagrindo teisėjams kištis į komercinių ir verslo reikalų sritį, buvo atmesti.

„Pagal formuojamą teismų praktiką, teismas, apskundus tokį kreditorių susirinkimo (komiteto) nutarimą, gali atlikti administravimo išlaidų sąmatos kontrolę ir įvertinti, ar patvirtintoje sąmatoje nurodytos išlaidos pagal teisinę prigimtį atitinka administravimo išlaidų sampratą ir ar išlaidų dydžiai atitinka protingumo ir teisingumo kriterijus“, – nurodė teismas.

www.DELFI.lt
Turite teisinį klausimą?
Aiškiai ir konkrečiai aprašykite savo situaciją – jos teisinį vertinimą ir savo įžvalgas „Delfi Plius“ platformoje pateiks Lietuvos jaunųjų advokatų asociacijos nariai.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Precedento neturintis migrantų antplūdis: 3 milijardai žmonių liks be namų, naujakurių sulauksime ir Lietuvoje (1)

Kaip katastrofinio scenarijaus filme, potvyniai, tropinės audros ir uraganai, gaisrai ir sausros...

Garantinis elektros tiekimas gruodį bus brangesnis – į rinką sugrįžo kainų augimas papildyta

Garantinis elektros tiekimas gruodį, palyginti su lapkričiu, brangsta apie 20 proc., rodo...

Žiniasklaida: Kinija nutildė Putiną su Medvedevu (4)

Agresyvi aukščiausiosios Rusijos vadovybės retorika, kurioje pasauliui buvo grasinama pirmuoju...

Karas Ukrainoje. Politologas: Putino bunkeryje – esminis įvykis Stoltenbergas: turime būti pasirengę naujiems išpuoliams (5)

Rusijos pajėgoms pasitraukus iš Chersono, įvyko esminis įvykis – Rusijos prezidento Vladimiro...

Ramūnas Bogdanas

Ar tikrai Pakistanas išmoko pamokas? Faktai byloja, kad ne klimato atšilimas kaltas dėl baisių potvynių

Pakistanas yra valstybė, susikūrusi musulmoniškoje britų Indijos dalyje 1947 m. Šiaurėje ji...

Kai tikrasis Neymaras karščiavo viešbutyje, ažiotažą Dohoje kėlė jo antrininkas

Čiurnos traumą patyrusi Brazilijos futbolo superžvaigždė Neymaras antrąsias pasaulio...

Augalinis advento stalas: trys receptai nuostabiam skoniui nenaudojant gyvulinės kilmės produktų

Pasak gilių prasidėjusio advento tradicijų, Kalėdas reikia sutikti pasninkaujant: iki švenčių...

Seime – netikėtas žingsnis dėl Majausko Gentvilas pripažįsta - konservatorių planas gali nepavykti (23)

Seimo opozicinės Lietuvos regionų frakcijos atstovė Agnė Širinskienė parengė nutarimo...