aA
Projekto „Idėja Lietuvai“ etape, kai žinomi žmonės siūlo idėjas savo gimtiesiems miestams, DELFI išgirdo ne vieną itin originalų sumanymą, kuris, anot pasiūlymų autorių, turėtų atgaivinti miestus ir miestelius.
Rūta Mikelkevičiūtė, Andrius Užkalnis, Fausta Marija Leščiauskaitė, Natalija Martinavičienė
Rūta Mikelkevičiūtė, Andrius Užkalnis, Fausta Marija Leščiauskaitė, Natalija Martinavičienė
© DELFI montažas

Vilnietė Rūta Mikelkevičiūtė: mankštos ir šokiai miesto centre

Vilniuje gimusi ir augusi TV laidų vedėja Rūta Mikelkevičiūtė savo miestui turi idėją, kurią pasiskolino atostogaudama Azijoje.

„Kadangi ką tik grįžau iš Kinijos, turiu šios kelionės įkvėptą idėją miestui. Mane labai nustebino bei sužavėjo ten vykstančios mankštos ir šokiai. Ši programa vyksta ir rytais, ir vakarais visai greta prekybos centrų, pavyzdžiui, Šanchajuje prie verslo centro, skambant muzikai, žmonės šoko su vėduoklėmis. Į tai įsitraukia visi: vaikai, suaugusieji, senjorai. Pagalvojau, o kodėl mes negalėtume to padaryti?“ – svarstė R. Mikelkevičiūtė.

Žinomi žmonės siūlo idėjas savo gimtiesiems miestams: nuo šokių gatvėse iki išskirtinio turgaus
© DELFI / Karolina Pansevič

Anot jos, tokia aktyvi veikla išspręstų daug socialinių problemų.

„Lietuviai yra tunkanti tauta, tad už tokią iniciatyvą Aurelijus Veryga turėtų ploti rankomis. Taip pat būtų išspręstas draugiškumo ir santykių gerinimo klausimas – tokiu būdu stiprintumėme mūsų bendruomenę. Tikiu, kad ši veikla pagerintų net ir tėvų bei vaikų tarpusavio santykius. Juk sakoma, kad tėvai kasdien savo vaikams skiria vos 7 minutes dėmesio, o gal net dar mažiau. Šokiai ir mankšta galėtų padėti lengviau užmegzti ryšį“, – tiki TV laidų vedėja.

Rūta mano, kad tokia iniciatyva Vilniuje galėtų padėti ir šiuo metu esamai problemai dėl neorganizuojamos prailgintos grupės mokyklose. Dėl šios situacijos neseniai savo priekaištą sostinės merui pareiškė ir į pirmąją klasę sūnų vedanti dainininkė Natalija Bunkė.

„Tai galėtų pagerinti ir tėvų bei vaikų santykius, lengviau užmegztume ryšį. Dabar, kai turime problemą dėl užklasinės veiklos, tai irgi galėtų būti išeitimi. Remigijau Šimašiau, gal tikrai reiktų N. Bunkę pakviesti, kuri pravestų visą programą – ir šokius, ir dainavimo pamokas. Pasimokykime iš teisingą pavyzdį rodančių šalių“, – motyvavo R. Mikelkevičiūtė, kuri pridūrė, kad organizuoti tokią veiklą galėtų ne tik miesto meras, bet ir LR sveikatos apsaugos ministras.

Kaunietė Natalija Martinavičienė: švenčių niekada nebus per daug

Kaune gyvenanti verslininkė ir papuošalų kūrėja Natalija Martinavičienė savo miesto merui negaili pagyrų dėl greitai gražėjančios aplinkos, tačiau ji taip pat pastebi, kad dėl įtempto darbų tempo, kai kurie sprendimai nėra atlikti kokybiškai.

Žinomi žmonės siūlo idėjas savo gimtiesiems miestams: nuo šokių gatvėse iki išskirtinio turgaus
© DELFI / Karolina Pansevič

„Kaunas labai gražiai ir puikiai tvarkosi. Tiesa, pastebiu apsunkintą eismo judėjimą dėl kelių tvarkymo, tačiau, manau, kad tai yra gana normalu. Nepaisant to, pastebiu, kad siekiant greitesnio ar pigesnio varianto, galutinis rezultatas išeina ne visada kokybiškas. Dar neseniai vaikščiojau senamiesčiu ir pastebėjau jau nudaužytus suoliukus, kurie, akivaizdu, per greitai prarado savo pradinę išvaizdą, tad norėtųsi daugiau priežiūros“, – sakė ji.

N. Martinavičienė tiki, kad miestui ir jo bendruomenės nuotaikoms galėtų pagelbėti dažnesnės miesto šventės ar kiti renginiai.

„Norėtųsi daugiau švenčių patiems kauniečiams, kad būtų smagu išeiti į miestą ir pasidžiaugti gyvenimu. Tikiu, kad tokie sambūriai padėtų stiprinti Kauno bendruomenę. Manau, kad tokiu atveju miestas būtų daug gyvesni, judresnis. Aišku, ir dabar išėjus į centrines miesto gatves sutiksime nemažai žmonių, tačiau norisi jiems pasiūlyti ir užimtumo. Iki pilnos laimės trūksta bendros miesto šventės, kuri suartintų žmones“, – mano verslininkė.

Iš Kelmės kilusi Fausta Marija Leščiauskaitė: merdėjančiam miestui reikia įpūsti gyvybės

Vilniuje jau eilę metų gyvenanti autorė ir „Užkalnio" žurnalo vyriausioji redaktorė F. M. Leščiauskaitė sako, jog savo gimtinę myli ir mylėjo visada, todėl mielai sutiko pasidalinti idėjomis, kurios Kelmę padėtų paversti tikru traukos centru.

"Reikia pripažinti, kad miestą, kuriame gimiau ir augau, myliu griežta ir negailestinga meile – na, ta, kuri nori gero, bet su aštria burokine tarka skaudžiai apdrožia užpakalį po dar vieno susimovimo. Siūlyti idėją Kelmei yra, viena vertus, labai lengva, kita vertus – neįtikėtinai sunku. Lengva – nes ten nyku ir tuščia, kaip ir daugumoje provincijos vietų. Daug ko trūksta, daug ko reikia, nors imk ir siūlyk nuo krašto. Sunku – nes reikia tiek daug, kad nežinai nuo ko ir pradėti – ir tas reikalinga, ir tas – o kas reikalingiausia?

Fausta Marija Leščiauskaitė
Fausta Marija Leščiauskaitė
© DELFI / Karolina Pansevič

Pastarieji keli metai nebuvo geri. Proto bokštai nupjovė medžius, gindamiesi, kad jie seni ir dar kažkas, nors labai abejoju, kad jie visi buvo ligoti. Atsodins, užaugs, o kol kas miestas plikas it genų loterijoje pralošusio vyro pakaušis. Žmonės šneka, kad iš tikrųjų – čia paskutinis pasispardymas plaunant europinius pinigus: medžių kirtimas ir dar gerų trinkelių perklojimas. Bet tiek jau to, šito nežinau, tik pasakojo kito miestelio mero pavaduotojas. Šitai palikime ramybėje, laikydami špygas, kad miestas kada nors sužaliuos. Norėtųsi – kažkada sklandė legendos apie tai, kokia Lietuva žalia. Bet pasivažinėji aplink ir supranti, kad miestai – daugiausiai vienodomis trinkelėmis štampuoti modeliai", - sakė ji.

Fausta prisiminė ir komišką situaciją su šviesoforu. Kelmėje buvo pastatytas papildomas šviesoforas sukantiems į kairę. Taip keleto tūkstančių gyventojų miestelyje susidarė kamščiai. Ir darosi iki šiol – piko valandomis Kelmėje, turinčioje vieną šviesoforą, nusidriekia eilė. "Čia gal buvo aliuzija į didmiestį, juk kelmiškiai baisiausiai užsiplieskia išgirdę, kad Kelmė – kaimas. Koks kaimas – dabar jau gali drąsiai baksnoti į kamščius. Kaimuose juk kamščių nebūna".

Ji taip pat siūlo ir Kelmėje įkurti ūkininkų turgelį. "Jau girdžiu balsus, kad turgų mes jau turime – net du, jei sena informacija nepasikeitusi. Ne, klausykitės. Idėja – vogta iš Amerikos. Jos kol kas dar niekas nepavogė ir mažas miestelis vakarų Lietuvoje galėtų tai padaryti pirmas.

Amerikoje, tikriausiai visose valstijose ir šimtuose miestelių bei miestų, skirtingose kaimynystėse bei rajonuose, vieną pasirinktą dieną per savaitę nuo ryto iki vėlyvos popietės vyksta ūkininkų turgeliai. Jokių bobučių su pastovėjusiais neaiškiais kiaušiniais, nevalgomų sveriamų sausainių, masinės gamybos tortų, abejotinos mėsos ar plastmasinių daržovių. Ne – tai ne tas turgus, į kurį įėjus norisi reaktyviniu greičiu perskristi ir spausti namo: įvairių virtuvių maisto kioskeliai, namų gamybos limonadai, išskirtinės kokybės vaisiai ir daržovės, naminės arba nedideliais kiekiais mažoje kepyklėlėje kepamos šviežios duonos, skirtingi sūriai, išskirtinė žuvis, mėsa, tvirtos, sveikos, stambiažiedės gėlės, sveikuoliškos sėklos, riešutai", - pasakojo žurnalo redaktorė.

Fausta pastebėjo, jog kainos tokiuose turgeliuose būna didelės, bet visko galima ragauti, o paragavus niekas neįpareigoja pirkti. Žinoma, tokie paragavimai yra įskaičiuoti į kainą tiems, kurie susigundo nusipirkti. Tačiau prekės, kurios siūlomos tokiose prekyvietėse, yra kokybiškos ir pirkti norisi.

"Niekas nerėkauja „prašom, prašom". Papasakoja apie savo gaminius. Visi bendrauja. Prekybininkai, kepėjai, ūkininkai suvažiuoja iš aplinkinių vietų. O leidimą prekiauti gauna toli gražu ne visi: tik atsakingi, pirmenybę teikiantys kokybei, turintys ką parodyti. Leisi uždirbti – važiuos ir dalyvauti norės.

Valgantiesiems – keli staleliai, šalimais – gatvės muzikantai, galintys prisidurti kelis eurus. Pora pramogų vaikams. Jokios Kaziuko mugės su baisiomis palapinėmis ir mediniais šaukštais – tik kokybė, bendruomenė, miesto svečiai. Pakartosiu: kokybė", - apie savo idėją pasakojo DELFI pašnekovė.

Miestas, anot jos, turėtų prisidėti pasirūpindamas šiukšlėmis, aptverdamas teritoriją ir padėdamas prižiūrėti aplinką. Kai kur turėtų būti taikomos mokesčių lengvatos ir taip skatinami ūkininkai bei gamintojai. "Kažkam gali pasirodyti, kad geriau atlyginimą kelkit, o ne mieste festivalius darykite. Bet miestelis merdi. Būkime atviri – ne kažin kokiais stebuklais tegali nustebinti ar pritraukti ne tik kitus atvykti, bet ir vietinius čia pasilikti. Aikštelių trynimas jaunimui ir sofų trynimas vyresniems – ne pats patraukliausias būdas gyventi. Sako, kai yra kuo džiaugtis, žmonės mažiau varinėja pletkus ir mažiau vegetuoja.

Įsivaizduokite – kažkas verda japonišką sultinį, kažkas parduoda nuostabius mangus ir avokadus, kažkas – vietoje spaudžia puikias apelsinų sultis, atidarinėja austres ar pardavinėja savos gamybos puikų pomidorų padažą.".

Jei ši idėja būtų įgyvendinta, Fausta sako, kad jos gimtasis miestelis bent keletui valandų taptų gyvu, žmonės išeitų į gatves pabendrauti, papusryčiauti ar papietauti, paragauti naujų skonių. Tai taptų ir priežastimi į Kelmę atvažiuoti iš kitų aplinkinių miestų ir miestelių.

Kaunietis Andrius Užkalnis: liaukitės vytis Vilnių. Susigalvokime kitą kryptį.

Šioje projekto „Idėja Lietuvai“ dalyje apie savo gimtąjį miestą sutiko pasisakyti ir publicistas bei rašytojas Andrius Užkalnis. Kaip pastebėjo žinomas vyras, Kauno problema yra kompleksai dėl Vilniaus ir bandymas įrodyti, kad kauniečiai yra ne blogesni.

„Taip yra todėl, kad ant Kauno stumia visi, kas serga lėtine lietuviška pagiežos liga ir vis stengiasi sumenkinti kitus, šiuo atveju kauniečius, nes jie ypatingi ir drąsūs: „šūdas ne sviestas, Kaunas ne miestas“, „degalinė tarp Vilniaus ir Klaipėdos“, „aptverk spygliuota tvora, ir visi žinos, už ką sėdi“. Mano amžinatilsį tėtis nekentė Kauno ir visų mamos giminių ir net organizavo man gimimo liudijimą, kuriame buvo parašyta, kad aš gimęs Vilniuje. Kad nebūtų šeimoje dar vienos kaunietiškos gėdos žymės.

Mes, kauniečiai, kitokie ir mums nereikia bandyti būti „kaip Vilniuje“. Vilnius – nuostabus miestas, su Senamiesčiu ir daug žalumos, bet jie ne pavyzdys mums. Bjauriai išplanuotas, su Žvėryno lūšnomis ir dešimtimis sugriuvusių sovietinės pramonės pastatų, klaikiu eismu ir išsiplėtęs į beprasmius įvairaus baisumo miegamuosius rajonus, kurie niekad nesibaigia. Vilnius yra kaip peraugęs moliūgas ar cukinija, kuris tik sveria daug, bet skonis nekoks“, – kalbėjo žinomas autorius.

Žinomi žmonės siūlo idėjas savo gimtiesiems miestams: nuo šokių gatvėse iki išskirtinio turgaus
© Ignas Rusilas

Kaip vieną iš Kauno privalumų jis paminėjo Žaliakalnį, kuriame ir užaugo. „Tai yra didžiulis gyvenamasis rajonas, beveik nepaliestas sovietinio baisumo“, – pastebėjo pašnekovas.

Kaunas, anot jo, turi Laisvės alėją ir Senamiestį, kurie nėra nei dirbtiniai ir nejaukūs, kaip Vilniaus Gedimino prospektas, nei užplūsti turistų.

„Vilnius yra miestas-fanaberija, perkūnkiemių kartono ir šeškinių griuvėsių metropolis, svaigstantis nuo savo legendų ir karališkos pompastikos, dūstantis mugėse ir kaziukuose, zvimbiantis vienodais Islandijos ir Vilniaus gatvių barais ir drebantis užkimštomis gatvėmis, kaip kraujagyslėmis, kurios veda prie infarkto.

Kaunas yra puikus miestas gyventi, ir tuo galėtų didžiuotis: savo gyvenimo kokybe, ramuma, dviem upėmis, ąžuolynu ir ramia gyvenimo tėkme, kur žmonės daugiau šypsosi. Jei Vilnius yra Lietuvos Niujorkas – stresuotas, isteriškas, šiurkštus – tai Kaunas yra tikra Čikaga, kur žmonės paprastesni ir arčiau prie žemės, kur kvėpuoti lengviau, kur Panemunė yra kaip kaimas, o Žaliakalnio gatvelės yra bendruomeniškumo teritorija.

Jei Vilniuje tu nuolatos kovoji su miestu, kuris tavęs nemyli it kuriam tu tik pašaras, tai Kaune miestas tave myli; ir todėl mano idėja Kaunui yra kviesti pas save pavargusius ir stresuotus vilniečius: kraustykis pas mus, ilgiau gyvensi ir vėl išmoksi šypsotis“, – savo idėją gimtajam miestui pristatė A. Užkalnis.

DELFI
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.

YouTube kanalų tinklas / Oficialus YouTube partneris Baltijos šalyse

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Gimtadienį švenčianti Ramūno Rudoko žmona Justina apie jų santykius pakeitusį karantiną: liūdna, kad šis laikotarpis baigėsi (69)

Gegužės 29-ąją savo 24-ąjį gimtadienį švenčia aktoriaus Ramūno Rudoko (51) žmona Justina...

Po daugiau nei 50 metų darbo eteryje Teta Beta atsisveikina su radijo klausytojais (5)

Po daugiau nei 50 metų darbo eteryje Bernadeta Lukošiūtė , daugeliui pažįstama kaip Teta Beta...

Mariaus Jampolskio žmona Renata save atrado drabužių kūryboje: parodė pasiūtas sukneles (113)

Parodyti savo darbus ir papasakoti apie mėgstamą veiklą Renatą Jampolskę prikalbinome ne iš...

Magistro darbus aukščiausiais įvertinimais apsigynę broliai Lavrinovičiai: esame vėlesnio brendimo (80)

Prieš dvejus metus bakalauro darbus apsigynę krepšininkai Kšištofas ir Darjušas Lavrinovičiai...

Violetos Repčenkaitės šeimoje – skaudi netektis: liūdnas mamos balsas pranašavo niūrią žinią (80)

Buvusi TV laidų vedėja, modelis bei trijų vaikų mama Violeta Repčenkaitė išgyvena sunkias...

Top naujienos

Skubiai ištyrę palaikus ekspertai nustatė: gaisravietėje rastas į policininkus šaudžiusio vyro kūnas (124)

Lietuvos policijos kriminalistinių tyrimų centro ekspertai, prioriteto tvarka ištyrę iš įvykio...

Kontrabandininkų siaubas – skrajojantis Perkūno būrys

Sieną saugantis Specialiosios paskirties skyrius vykdo specialiąsias užduotis visoje Lietuvoje....

Kraštas Lietuvoje, kurio neaplenkia užsieniečiai: ragauja keptus žiobrius, atvyksta ieškoti ramybės (3)

Kad ši vasara besiruošiantiems atostogauti bus kiek kitokia nei įprasta, tikriausiai sutiks...

Gėdingos Rusijos nesėkmės Libijoje: tolimo konflikto pasekmes gali pajusti ir Lietuva (430)

Libijoje nėra rusų karių. Taip dar dar gegužės viduryje Jungtinėse Tautose tikino Rusijos...

Trumpas pareiškė, kad JAV „nutraukia“ ryšius su PSO: apkaltino esant Kinijos „marionete“ (94)

JAV prezidentas Donaldas Trumpas penktadienį pareiškė nutraukiantis JAV ryšius su Pasaulio...

Pareigūnų krauju pažymėtas įvykis Mažeikių rajone: gaisravietėje rastas žmogaus kūnas, šalia jo - ginklas žudikas naudojosi Antrojo pasaulinio karo ginklu (210)

Bendrasis pagalbos centras pranešė , kad Mažeikių r. , Viekšnių sen., Birbiliškės k.,...

Prasideda tikrai vasariški orai

Šeštadienio naktį nuo Juodosios jūros link Lietuvos lėtai artės pietinis ciklonas. Jis į...

Įspūdinga gražuolė, dėl meilės pasiaukojusi 50 metų trukusiam pažeminimui (41)

Vienas iš amžininkų taip aprašo Juliette Drouet : „Ji buvo iš tų moterų, kurios simbolizuoja...

Viruso priblokšti prabangūs viešbučiai atsiveria lietuviams: už nakvynę prašo iki 100 eurų (159)

Dėl pandemijos uždarytų prabangių Vilniaus viešbučių valdytojai nekantrauja, kada galės...

|Maža didelių žinių kaina