aA
Pasak onkologų, paveldimas vėžys - labai piktas ir greitai plinta. Norėdami atkreipti vyrų dėmesį į tai, medikai ir visuomeninių organizacijų atstovai penktadienį spaudos konferencijoje akcentavo būtinybę dažniau tikrintis sveikatą, nes tik taip galima išvengti liūdnų pasekmių.
© DELFI / Orestas Gurevičius

Trečius metus iš eilės rengiamos akcijos „Nerk į žydrą 2018“ proga amžinai žydinčiame Nacionalinio vėžio instituto sode - gyvybės simbolyje - pasodintos obelaitės bei pastatytas suoliukas ligoniams, kovojantiems su prostatos vėžiu.

Pasak Nacionalinio vėžio instituto direktoriaus prof. Felikso Jankevičiaus, akcija skirta informuoti vyrus apie prostatos vėžio grėsmę.

„Labai svarbu nustatyti ne tik prostatos vėžį, bet ir atskirti pacientus, kurie gali medikų stebimi gyventi be gydymo, nuo tų, kurie susirgo agresyvia liga ir turi būti kuo anksčiau pradėti radikaliai gydyti. Tarp tokių žmonių yra tie, kas iš artimųjų paveldėjo ligą galinčius sukelti genus“, - pabrėžė profesorius.

Verslininkas Žilvinas Grigaitis prisiminė, kad jo senelis ir tėvas sirgo vėžiu, tačiau jis nė nepagalvojo, kad ir pats gali susirgti.

„Tai, ką patyriau per pastaruosius penkis mėnesius, nelinkėčiau patirti net didžiausiam priešui ir niekam nelinkėčiau atidaryti onkologijos ligoninės durų. Tegul visi būna sveiki. Tačiau įvertinęs, kad vyrai kažkodėl bijo ir gėdijasi pasitikrinti sveikatą, nusprendžiau - jei bent vieną vyrą mano viešas pasisakymas paskatins pasitikrinti sveikatą, tikslas bus pasiektas“, - sakė Ž. Grigaitis.

Lietuvos ir užsienio gydytojų darbą galėjęs palyginti verslininkas didžiuojasi mūsų specialistų kvalifikacija ir galimybėmis suteikti ne prastesnę pagalbą nei Vakarų šalyse.

Pasak Nacionalinio vėžio instituto direktoriaus pavaduotojos mokslui ir plėtrai genetikos profesorės Sonatos Jarmalaitės, neseniai mokslininkai įrodė, jog BRCA2 genų mutacijos padidina prostatos vėžio riziką.

Vyrams, turintiems tokią mutaciją, rizika susirgti didėja iki 40 proc. Žinoma, tai nereiškia, jog jie būtinai susirgs. Kadangi ši mutacija gali sukelti ir krūties, kiaušidžių, kasos vėžį, melanomą, tad profesorė su gydytoju genetiku patartų konsultuotis visiems šeimos nariams.

Apie 10 proc. visų nustatomų navikų yra paveldimi. Jei prostatos vėžiu sirgo tėvas ar brolis, rizika susirgti kitam šeimos nariui dvigubėja, o jei serga du giminaičiai - rizika išauga net penkis kartus.

Ne visi sergantys onkologine liga tiriami dėl šeiminio vėžio rizikos. Į genetinę konsultaciją šeimos gydytojai siunčia jaunus pacientus - susirgusius iki 50 metų, ar pacientus, kurių pirmos eilės giminės serga šeiminiu vėžiu.

Kadangi paveldimas prostatos vėžys yra labai agresyvus, greitai plinta, labai svarbu ligą nustatyti kuo anksčiau ir, žinant genetinę riziką, pritaikyti tinkamiausią gydymą.

Geriausia, kai šeiminio vėžio rizika nustatoma prieš pasireiškiant ligai.

Įtarus paveldimą prostatos vėžį, rekomenduojama konsultuotis su gydytoju urologu, kasmet atlikti PSA testą.

Remiantis ekspertų rekomendacijomis, vyrams, paveldėjusiems BRCA2 mutaciją, PSA testas turėtų būti atliekamas kasmet nuo 40 metų, o turintiems BRCA1 mutaciją - nuo 45 metų.

Kauno klinikos Urologijos klinikos vadovo prof. Mindaugo Jievalto teigimu, prostatos vėžys susirgusiems vyrams vis dažniau nustatomas anksti, bet nuo jo mirštančių pacientų skaičius mažai kinta.

„Vis dar randame ir užleisto vėžio, nuo kurio mirštama. Tai mūsų didžiausias rūpestis“, - pabrėžė prof. M. Jievaltas.

Lietuvą pasiekia mokslo naujovės, kurios ne tik suteikia daugiau galimybių susirgusiems vyrams ilgiau gyventi ar pasveikti, bet ir pagerina jų gyvenimo kokybę su liga. Pavyzdžiui, šiemet bus pradėtos pirmosios dirbtinių sfinkterių implantavimo operacijos. Operuotiems vyrams nebereikės kęsti šlapimo nelaikymo.

Vis daugiau urologijos centrų prostatą pašalina laparaskopu, todėl ligoniams trumpiau trunka pooperacinis periodas. Atsiranda technologiškai pažangesnės, saugesnės radioterapinės įrangos.

Pirmieji pacientai, kuriems liga atsinaujino po gydymo hormonais, jau pradėjo gauti gydymą nauju antros eilės hormoniniu vaistu.

Antrus metus ligoniai, kuriems vėžys išplito į kaulus, irgi gydomi naujais vaistais.

Naujausia gera žinia, kad ligonių kasos pradėjo kompensuoti vaistą, kuris neleidžia ligai išplisti į kaulus.

Pagalbos onkologiniams ligoniams asociacijos POLA prezidentas Šarūnas Narbutas priminė, kad Lietuvos vyrai gyvena trumpiausiai ES. Taip yra ir todėl, kad vėžys nustatomas per vėlai, kai padėti ligoniui būna sunku.

„Turime specialistų, turime pinigų, yra neprastesnės gydymo galimybės kaip kitose šalyse, tačiau kažkodėl dėl vėžio ateina pasitikrinti tik pusė, o kartais tik trečdalis tų, kurie turi pasitikrinti. Moterys, jeigu mylite vyrus, atveskite juos paėmę už rankos pas gydytojus, jei neina, dviese atvilkite“, - pusiau juokais, pusiau rimtai ragino prezidentas.

Vyrai turėtų kreiptis į gydytoją, jei dažnai reikia šlapintis, ypač naktį; sunku pradėti ar sustabdyti šlapimo srautą; silpna ar lėta šlapimo srovė; šlapime yra kraujo ar spermos; jaučia skausmą apatinėje nugaros dalyje, klubuose ar po šonkauliais.

Rugsėjo 15-ąją - Pasaulinę kovos su prostatos vėžiu dieną Lietuvos sergančiųjų prostatos vėžiu draugija inicijuoja plaukimą žydromis baidarėmis, kurio šūkis - „Moterys už vyrus“. Pasipuošusios kaklaskarėmis - prostatos vėžio ir vilties simboliais - moterys plauks Nerimi nuo Verkių malūno iki Baltojo tilto. Šitaip jos ne tik palaikys vyrus, bet ir ragins juos susirūpinti savo sveikata.

ELTA primena, kad priešinės liaukos (prostatos) vėžys Lietuvoje yra dažniausia vyrų onkologinė liga.

Lietuvoje sergamumas prostatos vėžiu vienas didžiausių Europoje, tačiau iš Baltijos šalių - mažiausias. Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, mūsų šalyje prostatos vėžiu serga 70,2 iš 100 tūkst. gyventojų, Latvijoje - 80,2, o Estijoje - 109,9. Dažniausiai prostatos vėžiu serga airiai - 132,5 iš 100 tūkst.

ES kasmet nuo prostatos vėžio miršta daugiau kaip 92 tūkst. vyrų. Išlaidos, kurias dėl šios ligos patiria šalys, sudaro daugiau kaip 9 mlrd. eurų per metus. Iš jų sveikatos priežiūrai - 5,8 mlrd. eurų.

Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Bičiuliai, draugai ir gerbėjai atsisveikina su netikėtai mirusiu teatro genijumi Eimuntu Nekrošiumi: tai yra labai skaudu (69)

Žinia, kad lapkričio 20-ąją anapilin iškeliavo vienas garsiausių Lietuvos teatro režisierių...

Monikai Šalčiūtei nenusisekė romanas su Donatu Motiejūnu: buvau apgauta, buvo daug melo (373)

Daugeliui vis dar yra paslaptis, kaip žmonės uždirba pinigus socialiniuose tinkluose dėdami savo...

Vos grįžęs iš Melburno Žilvinas Grigaitis draugams surengė prabangų vakarą (40)

Verslo konsultantas, prekių ženklo „Ž Jewellery“ įkūrėjas Žilvinas Grigaitis vėl nustebino...

20-metį mininti grupė „Tabasco“ įrašė dainą su Birute Petrikyte: seniai planavome, o įrašėme vos per kelias valandas (9)

Puikiai klausytojams pažįstama muzikinė grupė „Tabasco“ savo 20-metį scenoje nusprendė...

Dainininkės Romos Mačiulytės skriaudikas kalės ilgiau: skundas atsisuko prieš nuteistąjį (14)

Žinomos dainininkės Romos Mačiulytės skriaudikas Valerijus Simovičius užlipo ant grėblio....

Top naujienos

(Ne)Grįžtu. Į Airiją išvyko jau sulaukusi 50-ies: geriau nei čia savo pensijos net neįsivaizduoju į šalį plūsta vyresni lietuviai (45)

„Gerai, išgersime kavos“, – pasigirsta žodžiai už nugaros Monaghano, miestelio Airijoje,...

Vyriausybė galutinai apsisprendė, kaip kovos su kainomis: „vaučeriais“ naudosis ne visi papildyta 15.05 val.  (374)

Vyriausybės pasitarime pristatytos paruoštos ministerijų priemonės, kaip kovoti su augančiomis...

Greiti pinigai ir Trumpo draugai Laikykitės ten su Andriumi Tapinu

„ Laikykitės ten su Andriumi Tapinu “ aptaria savaitės aktualijas, Kėdainių aktualijas ir...

Fausta Marija Leščiauskaitė. O jeigu nedaužė, bet santykiai nebuvo laimingi? (67)

„Mes gimėme laikais, kai sulūžusius daiktus buvo įprasta taisyti, o ne išmesti“ – tokios ir...

Kokios pensijos galime tikėtis: ką daryti, kad netektų skursti? (8)

Savaitgalis Druskininkų sanatorijoje, atostogos saulėtoje Ispanijoje, popietės su anūkais vandens...

Pirkėjas pastebėjo išaugusią žaislo kainą: ar tai „Maximos“ triukas apgauti per akcijas? (18)

Švenčių sezonas artėja ir vis daugiau lietuvių pradeda ieškoti dovanų, kurias galėtų įsigyti...

Neeilinis smurtas prestižinėje Kauno gimnazijoje: apsiginklavęs mokinys daužė paauglį papildyta policijos pranešimu (158)

DELFI pasiekė informacija, kad vienoje prestižinėje Kauno gimnazijoje mokinys kastetu daužė kitą...

Nuolaidos, apie kurias garsiai nekalbama: kaip sutaupyti, keliaujant su vaikais (1)

Gimus vaikams, kelionės dažnai tampa prabanga. Jei jau morališkai susitaikei, kad teks iškęsti...

Taiso neblaivių vairuotojų pamėgtą įstatymų spragą – pernai ja pasinaudojo ne vienas (27)

Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitetas (TTK) trečiadienį pritarė įstatymo pataisų paketui,...

Ministrė Petrauskienė už uždarų durų sėdo prie derybų stalo su profesinėmis sąjungomis (43)

Švietimo ir mokslo ministrė Jurgita Petrauskienė sukvietė profesinių sąjungų vadovus į...