„Mūsų koncertinė veikla nėra sustojusi, nors dabar visi turime ir kitokių rūpesčių“, – patikina antrąjį dešimtmetį gyvuojančios grupės „Skamp“ narys Vilius Alesius, šiuo metu vis dažniau klausinėjamas ne apie muziką, o apie socialinius jaunimo reikalus.
Vilius Alesius
© A.Solomino nuotr.

„Užsikabino“ už „Kablio“

Paskutinis iš trijų grupės „Skamp“ narių, tik šią vasarą atšokęs savo vestuves, Vilius nesėdi namuose ir nesimėgauja malonia savo žmonos aktorės Eglės Driukaitės draugija. Jis dienas leidžia proziškoje aplinkoje – kasdien skuba į seną netoli Vilniaus autobusų stoties dunksantį pastatą, kuris jau ne vieną mėnesį skendi statybų dulkėse.

Vilius – vienas iš iniciatorių ir idėjos vykdytojų, kad visų pamirštas ir apšepęs, vos per plauką su žeme nesulygintas garbingo amžiaus pastatas, daugeliui žinomas kaip Geležinkelininkų kultūros rūmai ar „Geležinis kablys“, prisikeltų naujam gyvenimui ir taptų viliojantis bei patrauklus jaunimui. Beje, centro įkūrėjas šiame pastate, prieš uždarant jį remontui, triukšmingai atšventė savo vestuves.

„Spalio 1-ąją ketinate švęsti įkurtuves, tačiau nematyti, kad čia būtų intensyviai valomos dulkės ir blizginamas parketas. Ar suspėsite viską padaryti iki atidarymo?“ – pasidomėjau, kai likus savaitei iki paskelbtų įkurtuvių susitikome vis dar statybų ir remonto triukšmo neatsikračiusiame pastate.

„Čia „euroremonto“ mes nė neketinome daryti. Pastato erdvės bus skirtos jaunimo gatvės kultūrai puoselėti, tad preciziškos apdailos čia visai nereikia. Atidarymo renginiui jau esame pasirengę. Kai čia įžengėme, net elektros nebuvo. Viskas buvo išlupta, išpjaustyta, nes statinys buvo paruoštas griauti. Palyginti su tuo, ką mes radome, labai pasistūmėjome į priekį – išvežėme kalnus šiukšlių, nudažėme fasadą, kur galėjome, sudėjome langus, sutvarkėme tualetus... Didžiausią dėmesį kol kas skyrėme pirmajam aukštui, kur telksis aktyviausia veikla. Dar net neturime savo biuro. Atšventę įkurtuves, pastato renovaciją tęsime“, – aiškino netrukus duris atversiančio laisvalaikio centro „Kablys“ kūrėjas.

Suremontuotas legendinis pastatas taps pirmuoju ir kol kas vieninteliu Lietuvoje riedlenčių, BMX dviračių bei riedučių parku po stogu „Lionskater“. Čia taip pat prieglobstį ras daugelis meninės ar alternatyvios veiklos klubų, vyks gatvės sporto varžybos, koncertai, parodos, kiti renginiai. Nelaukdami oficialaus centro „Kablys“ atidarymo, čia įsikūrė dviračių nuomos punktas ir riedlenčių parduotuvė, gatvės šokių asociacija, kino mylėtojų klubas „Kino čiobreliai“. 

„Kablys“ bus atviras įvairiai jaunimo veiklai. Tikimės, kad čia dieną lankysis mokyklinio amžiaus jaunimas, o vakarais – šiek tiek vyresni – tie, kurie norės pasiklausyti rimtesnių grupių ar praleisti vakarą naktiniame klube, kuris galbūt įsikurs šiek tiek vėliau“, – centro viziją piešė Vilius.

Didelis iššūkis

„Muzikos srityje mes turėjome ganėtinai didelių projektų, tačiau šis man yra visiškai naujas. Man tai – didelis iššūkis. Vis dėlto viliuosi, kad pavyks su juo susidoroti“, – prisipažino į socialinę veiklą įsitraukęs muzikantas.

Vilius sako, kad vargu ar būtų ėmęsis projekto, kuris būtų svetimas jo polinkiams. „Aš visą laiką buvau šioks toks gatvės kultūros atstovas, man artima – ir riedlentės, ir riedučiai, ir dviračiai, ir grafitų menas... Tad man ne vis vien, kokias sąlygas saviraiškai turi miesto jaunimas“, – išdėstė jis ir smagiai pridūrė, jog ir šiandien pats galėtų atsistoti ant riedlentės, tik jau ne taip drąsiai, kaip prieš keliolika metų.

Sumanymas Vilniuje steigti uždarą riedlenčių parką, kokį jau turi ir Ryga, ir Talinas, pasak Viliaus, gimė jo draugo verslininko Giedriaus Vaškelaičio galvoje. Mat jo sūnus – didelis riedlenčių sporto gerbėjas, šiai veiklai skiriąs kone visą savo laisvalaikį. Apie riedlentininkams artimas problemas jis užsiminė ir Viliui. Tad abu vyrai pasitarė ir nusprendė, jog reikia ir Lietuvos sostinėje įsteigti riedlenčių parką, kad jaunimui ir žiemą nereikėtų užmesti savo pomėgio.

„Galima sakyti, kad mes abu užsiimame šiuo projektu: Giedrius labiau prisideda finansinėmis lėšomis, o aš – organizaciniais reikalais. Pinigai – opus klausimas plėtojant šią veiklą. Kol kas iriamės į priekį. Kai kurias patalpas susiremontavo ir įsirengė šiame pastate panorusios įsikurti bendrovės. Džiaugiamės, kad porą metų mūsų projektą sutiko paremti kompanija „Lion“. Tikimės, kad ir miesto savivaldybė neliks abejinga, juk ji greičiausiai taip pat suinteresuota, kad miesto jaunimas laiką leistų prasmingai ir sveikesnėje aplinkoje“, – dėstė projekto organizatorius.

Vilius prisipažino, jog darbų ėmėsi su didžiausiu entuziazmu. „Kai pavyko rasti tokiai veiklai tinkamą, tegul ir nesusijusį su gerais prisiminimais pastatą, užvaldė net tam tikra euforija. Tačiau kai prasidėjo realūs darbai ir reikėjo surasti statybininkus, kurie tvirtai laikytųsi savo žodžio ir padarytų tai, kas pažadėta, tas džiaugsmas gerokai priblėso. Juk niekam ne paslaptis, kad Lietuvoje statybininkai dažnai prižada, o paskui, žiūrėk, staiga dingsta kaip į vandenį ar iki galo nepadaro to, kas buvo sutarta“, – apie iškilusius rūpesčius kalbėjo Vilius.

Visgi dabar patirti sunkumai nublanko prieš artėjančias centro atidarymo iškilmes: svečiai – jau sukviesti, sudaryta ir dienos renginių programa, kurioje – ir grupės „Skamp“ pasirodymas.

„Skamp“ klubo nebus

Vardindamas daugybę veiklų, kurios galėtų rasti vietos atgimusiame „Kablyje“, Vilius nemini grupės „Skamp“ gerbėjų klubo, kuris čia galėtų įsikurti. „Visi mūsų gerbėjai – jau užaugę, tad net nežinau, ką jie čia darytų...“ – dvejojo vienas iš „skampų“.

Muzikantas suabejojo, ar prie būsimojo centro klestėjimo galėtų bent kiek prisidėti tas faktas, kad vienas iš aktyviausių jo kūrėjų yra gerai žinomos ir populiarios grupės narys. „Galbūt kai kam tai būtų pranašumas, tačiau juk ne visi mėgsta mūsų muziką. Galbūt tie, kurie mūsų nemėgsta, net nenorės čia užsukti. Manau, kad žiniasklaidai, o ne gatvės jaunimui yra įdomesnis faktas, jog į šį socialinį projektą yra įsitraukęs pažįstamas veidas“, – samprotavo „Skamp“ narys.

Kūrė iš širdies

Jau kone visus metus gyvenąs aktyvaus laisvalaikio centro kūrimo rūpesčiais V. Alesius prisipažįsta, kad šiuo metu grupė „Skamp“ nėra tokia aktyvi kaip anksčiau. Grupės solistė Erika Dženings vis dažniau eksperimentuoja su savo vyru Jurgiu Didžiuliu, o Viktoras Diavara daug laiko ir jėgų skiria kultūros centro „Loftas“ kūrimui bei veiklai. Be to, visa „Skamp“ trijulė yra sukūrusi šeimas ir, išskyrus Vilių, jau augina savas atžalas.

Scenai suvienytų „Skamp“ narių gretoms gerokai prasiplėtus, vis dažniau jie susibėga ne studijoje, o Viliaus sodyboje Pavilnyje, kur puikiai galima pačirškinti kepsnių, smagiai pabendrauti. Į draugišką „skampų“ kompaniją sklandžiai įsiliejo ir antrosios jų pusės. Vilius atskleidžia ir vieną įdomią detalę: „Viktoras su Živile ir aš su Egle susipažinome tą patį savaitgalį, tik skirtingose vietose: jis – Vilniuje, o aš – Juodkrantėje.“

Paklaustas, ar pokalbiuose niekada nediskutuojamas veiklą sulėtinusios grupės atsisveikinimo klausimas, Vilius patikino, jog kol kas „Skamp“ neketina tarti „sudie“ savo gerbėjams. „Mūsų koncertinė veikla nėra sustojusi, nors šiuo metu matomės ne kiekvieną dieną ir net ne kiekvieną savaitę. Dabar jau nekuriame tiek, kiek kurdavome anksčiau. Įsitraukę į kitokias veiklas vis dėlto esame pasiryžę nuo muzikos nenutolti. Jeigu atsitiks taip, kad ilgai nieko nesukursime, atsisveikinimas įvyks savaime, nes kiekgi galima groti vis tas pačias dainas. Tačiau kol kas kvietimų į koncertus mums užtenka, turime pakankamai ir naujos medžiagos. Prieš porą metų pasirodžius pastarajam mūsų albumui „Kažką?!“, jau sukūrėme keletą naujų dainų“, – aiškino „Skamp“ muzikantas.

Garsiosios grupės vizitine kortele yra tapusi Džordžo Geršvino dainos „Summertime“ interpretacija hiphopo stiliumi su prancūziškais ir lietuviškais repo intarpais. Nuskambėjus šiam kūriniui, prasidėjo „skampų“ kopimas į Olimpą. „Šis kūrinys – savotiškai lemtingas. Mat jį sukūrę mes su Viktoru buvome rimtai susipykę. Gal net nebūtume daugiau susitikę, jeigu ne staiga viešai nuskambėjusi ši daina, kurią iki tol radijo stotys buvo pasmerkusios nesėkmei. Prisimenu, grįžome iš Vokietijos ir išgirdome ją per radiją. Iš to džiaugsmo akimirksniu dingo pyktis, tuoj susiskambinome pasidžiaugti, ir netrukus prasidėjo interviu, ėmėme kurti tolesnius sumanymus“, – apie netikėtą muzikinės karjeros pradžią kalbėjo Vilius.

Įsimintiniausiu grupės veiklos etapu muzikantas laiko pirmuosius metus, kai 2001-aisiais pasirodė kempinligės baimės pasaulyje įkvėptas albumas „Skempinligė“. „Tas pradžios etapas buvo labiausiai jaudinantis – nauji vėjai, naujos vietos, daug koncertų, albumo pristatymo turai, pagaliau 2001-ųjų „Eurovizijos“ konkursas. Tai buvo pats „Skamp“ pikas, kuris vėliau atslūgo, tačiau, nepaisant kitų atsiradusių fanko ar hiphopo stiliumi gyvai grojančių grupių, išliko stabiliame lygyje“, – prisiminimais dalijosi pašnekovas.

Nors šiandien grupė „Skamp“ į savo koncertus privilioja didelius būrius kokybiškos muzikos ištroškusių gerbėjų, 33-ejų muzikantas atsargiai pamąsto ir apie ateitį, nes, kaip pats sako, iki 40 metų vargu ar užteks ūpo dainuoti hip-hopą.

Tarptautinio verslo studijas baigęs V. Alesius šypteli: „Iš manęs verslininkas – nekoks: aš per greitai nusileidžiu.“ Tačiau pabandęs įsukti aktyvaus laisvalaikio centro projektą, šia veikla nenusivylė: „Ir ateityje norėčiau dirbti su socialiniais jaunimo projektais, nes manau, kad šioje srityje dar yra daug ką nuveikti, be to, man tai – įdomu.“

Ar populiariam muzikantui norėtųsi ir kitoje veikloje šildytis sėkmės spinduliuose? „Nežinau, ar Lietuvoje galima daugiau ir ar man to reikia. Mieliau likčiau nuošalyje. Kiek reikėjo to žinomumo vykdant šį projektą, tiek per grupės dešimtmetį nusistovėjusiais ryšiais pasinaudojau, o daugiau nieko nereikia. Užtenka to, ką turiu. „Skamp“ niekada nieko nedarė dėl šlovės – dainas kūrėme iš širdies, mums niekas nesakė ir nenurodinėjo, kaip ir ką daryti. Tai, ką žmonės matė ir girdėjo, yra mūsų pačių sugalvota. Galbūt toks yra mūsų gyvenimo būdas, kuris kažkam pasirodė įdomus“, – samprotavo antrą dešimtmetį skaičiuojančios grupės narys.

Žemiškos pramogos

Vilius mena per savo gyvenimą mokęsis ne vien važinėtis riedlente ar riedučiais – jam teko lankyti daugybę įvairių būrelių. Iki tol, kol susidomėjo muzika, mokykloje spardė kamuolį, lankė baseiną, mokėsi dziudo kovų. Iki šiol didžiausią prielankumą junta futbolui ir laisvais savaitgalio vakarais su draugais mielai žaidžia šį žaidimą Antakalnio miškelyje.

Su savo žmona aktore „skampas“ nesimėgauja ypatingomis bendromis pramogomis. Sako, kad, kaip ir visos šeimos, dažniausiai ištaiko progą nueiti į kiną ar šiaip su draugais kur nors į miestą, mielai dalyvauja baruose organizuojamuose žaidimuose „Protų mūšis“. Jauna pora mėgsta keliones. Vilius viliasi, jog vieną dieną išpildys savo svajonę ir aplankys Viktoro tėvynę Malį, kur iki šiol gyvena jo tėvai. Tačiau kol kas kelionių alkį tenkina su žmona lankydamiesi Lietuvos pajūryje ar prie Molėtų ežerų, kur gyvena Eglės tėvai.

Vakarėliai, kur renkasi visuomenei pažįstami žmonės, Viliaus jau seniai nevilioja. „Anksčiau būdavo įdomu, kad ten gali patekti ir tu, tačiau ilgainiui pabosta stovėti, žiūrėti į kitus ir tylėti. Trumpi pašnekesiai, tas šurmulys taip nuvargina, kad tada tik galvoji, kaip greičiau dingti į ramesnę vietą. Naudingiems ryšiams užmegzti šiandien yra kur kas paprastesnis būdas – socialiniai tinklai“, – apie pasikeitusį požiūrį į linksmybes kalbėjo pramogų verslo atstovas.

Ką rinktųsi jauna šeima, jei tą patį vakarą būtų galimybė aplankyti gerą spektaklį ir pabūti gerame koncerte, Vilius nesiryžo vienareikšmiškai atsakyti. „Reikėtų gerai apsvarstyti, su kokiu atlikėju ar kokiu režisieriumi lauktų susitikimas. Tačiau nebūtinai į tokias vietas mes einame kartu. Eglė dažnai renkasi teatrą, o aš – koncertą“, – paaiškino jis.

Ką dar norėtų nuveikti didingo, dideles permainas į savo gyvenimą šiemet įsileidęs vyriškis sako: „Neprarandu vilties, kad su „skampais“ išleisime dar vieną albumą. Mes visi to norime, tačiau šiuo metu ne visi tai galime. O ką norėčiau nuveikti didingo?.. Nežinau... Gal susilaukti vaikų, ir kuo galima greičiau, kad labai neatsilikčiau nuo kitų „skampų“, – juokėsi žinomos grupės muzikantas, tekstų kūrėjas Vilius Alesius, sau malonios veiklos atradęs socialinėje srityje.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Krepšininkas Simas Jasaitis areštinės išvengė dėl kurioziškų aplinkybių (266)

Garsusis krepšininkas Simas Jasaitis , kuris sekmadienio rytą buvo atvežtas į policiją dėl...

Jasaičio sesuo Aistė – apie patiriamą psichologinį smurtą iš Oksanos Pikul: mūsų šeima su ja nebendrauja (471)

Vėlyvą sekmadienio rytą Jasaičių šeimoje kilęs konfliktas pasiekė žiniasklaidą – Simo...

Negailestingas Oksanos Pikul kirtis paatviravusiai buvusiai Jasaičio žmonai: paviešino daug klausimų sukėlusią nuotrauką (270)

Vėlyvą sekmadienio rytą paaiškėjo, jog rytas Jasaičių šeimoje buvo neramus. Po to, kai...

Jazzu – dvejose televizijose vienu metu, nors abi transliacijos pažymėtos ženkleliu „Tiesiogiai“ (63)

Sekmadienio vakarą LNK eteryje buvo transliuojami pramogų pasaulio apdovanojimai „Žmonės...

Tiesioginiame eteryje – Justino Jankevičiaus akibrokštas (59)

Sekmadienio vakarą pramogų pasaulio atstovai susirinko į apdovanojimus „Žmonės 2018“.

Top naujienos

Rasa Lukaitytė-Vnarauskienė. Kai Rumunija mus aplenkia (184)

Šiuo metu sudėtingoje politinėje situacijoje esančios Rumunijos vardas Lietuvoje minimas ne tik...

Perspėjimas stambiesiems – melavusiems teks atsisveikinti su žeme imsis ir miškų (288)

Kilus skandalui dėl žemės ūkio paskirties žemės pirkimo nepaisant visų ribojimų paaiškėjo,...

Alma Adamkienė atsidūrė ligoninėje gydytoja pateikė naujausią informaciją; atnaujinta 13:58 (203)

Prezidento Valdo Adamkaus žmona 90 m. Alma nuo šeštadienio gydoma Vilniaus universiteto ligoninės...

Danguje virš Maskvos pavojingai vienas prie kito priartėjo du keleiviniai lėktuvai (10)

Danguje netoli Maskvos pavojingai vienas prie kito priartėjo du keleiviniai lėktuvai.

Panevėžio rajono medikai pas ligonius vyksta „plikomis“ padangomis (12)

Naujienų portalą JP pasiekė informacija, kad VšĮ Panevėžio rajono poliklinikos Greitosios...

Legendinis NBA milžinas – apie du Sabonius, Valančiūno padėtį ir Ballų šeimos klaidą specialiai DELFI iš Londono (15)

Ką reiškia būti vidurio puolėju NBA lygoje? Atsakymas į šį klausimą per pastaruosius 20...

Pasikeitimai darbo rinkoje: lūpdažių pardavėjos tampa IT įmonių vadovėmis (42)

Moterys gali kuo puikiausiai vadovauti nuo vyrų knibždančioms technologinėms įmonėms,...

Parduotuvėje kilo įtarimų: ar čia – ne alkoholio reklama? (5)

„Kas vyksta Kaune“ skaitytoja Kaune, Savanorių prospekte esančioje parduotuvėje „ Hyper...

Krepšininkas Simas Jasaitis areštinės išvengė dėl kurioziškų aplinkybių (266)

Garsusis krepšininkas Simas Jasaitis , kuris sekmadienio rytą buvo atvežtas į policiją dėl...

Šiaurės Korėjos dainininkei – akibrokštas Seule (86)

Seule pirmadienį įvyko protesto akcija, susijusi su Šiaurės Korėjos muzikinio moterų kolektyvo...