aA
Susirūpinęs kultūros žmonių padėtimi, vakar naktį, apie 01:00 val., parašiau redaktorei žinutę su klausimu, ar nepaprašė Gediminas Jaunius atleisti visus atlikėjus ir muzikantus nuo mokesčių. Juk visi mes žinome, kad visi pinigus išleido per Kalėdas, skaičiuoti nė vienas nemoka, o GPM sumokėti pinigai yra renkami pirmąjį metų ketvirtį. Kas taip nedaro, lai pirmas meta į mane akmenį komentaruose po šiuo straipsniu.
T.Sinickis, G.Jaunius
T.Sinickis, G.Jaunius
© DELFI

Redaktorė atrašė ryte. Ji miega ramiau. Ji – ne dainininkė. Pateikė nuorodą į straipsnį. Pro mano akis ši informacija praslydo (pasidariau dvigubą karantiną: nuo žmonių ir nuo žiniasklaidos). Praslydo ir pro jūsų akis. Bet nėra to blogo, prie ko negalima sugrįžti interneto platybėse. Tad aptarkime.

Pasirodo, išties kai kas suskubo pasiskųsti. Ir žinoma, viskam, t.y. naujai įsteigtai renginių organizatorių asociacijai, vadovaus Gediminas Jaunius. Aš kažkada prognozavau, kad artimiausiu metu Lietuvos premjeru ir prezidentu taps Radistai. Bet aš, matyt, klydau. Lietuvos premjeru ir prezidentu – vienu metu – taps Gediminas Jaunius. Ir nesupraskite klaidingai. Aš nemanau, kad būtų blogiau negu yra dabar. Arba kada nors.

Gediminas sako, kad ši organizacija reikalinga tam, kad padėtų ginti renginių organizatorių teises. Bet juk mes visi suprantame, koks yra tikrasis tikslas. Kiekviena asociacija yra buriama tam, kad kasmet būtų organizuojami asociacijos rengiami rinkimai ir apdovanojimai. Juk rinkimai ir apdovanojimai yra mėgstamiausias lietuvio užsiėmimas.

Tad vos pasibaigus karantinams, mes ne tik galėsime vėl sužinoti, kas yra „Metų Indaplovė“ ir „Metų Dulkių Siurblys“, bet taip pat galėsime stebėti, kaip bus organizuojamas renginys, kuriame bus renkamas „Metų Renginių Organizatorius“ ir „Metų Renginių Renginys“. Gali būti, kad net koks nors televizijos kanalas parodys. Ir jei jums atrodo, kad tai yra neįmanoma ir aš kliedžiu, apsiraminkite ir dar kartą prisiminkite, kur mes gyvename ir kuo jūs domitės.

Aš naiviai tikėjausi, kad Gediminas Jaunius labiau kreips visuomenės dėmesį į kultūros žmonių sunkumus. Bet ne. Svarbiausia ne Monikos, o pramogų pasaulėlio oligarchėliai – renginių organizatoriai. Kita vertus, džiugu, kad mes oficialiai tapome kapitalistine valstybe, t.y. tokia, kur per sunkmetį labiausiai verkia ir prašo pinigų būtent verslas. Pavyzdžiui, Natalija Bunkė neverkia. Jokioj miesto šventėj šią vasarą jos šlagerių neišgirsime. Bet ji neverkia. Kita vertus, kodėl bankai duoda paskolas muzikantams, aš nelabai suprantu. Bet aš juk ne bankininkas. Ir ne muzikantas.

Mane lengvai šokiravo informacija, kad pramogų organizatoriai sukuria 2 proc. BVP. Šito aš nežinojau. Gali būti, kad nežinojo ir mūsų ekonominės analizės pažibos, pasidabinę kaklaraiščiais ir tamsiai mėlynais kostiumais. Juos, beje, irgi reiktų priskirti prie pramogų verslo subjektų, mat išliekamosios meninės vertės jie nesukuria. Bet apie ekonominio humoro atstovus mes pakalbėsime kitą kartą.

Nubraukus šituos du procentus ir turint galvoje, kas vyksta kitur, recesija yra neišvengiama. Kita vertus, būtų įdomu sužinoti, kiek iš minėtų 2 proc. iš tiesų sukuria savivaldybės, kurios užsako renginių organizavimą, atlikėjų pasirodymus (mokėdamos prodiuserinėms bendrovėms) ir t.t. Matyt, tie du procentai greitai taptų procentukais, gal net procentuku, gal net procentukėliu.

Iš tiesų labiausiai gaila ne organizatorių, o atlikėjų. Jais nepasirūpins niekas. Aš nekalbu apie Nataliją ir kitus pop elito atstovus, o apie tuos, kurie yra laipteliu ar dviem žemiau. Jie atsidurs ant skurdo ribos. Lietuvos žmonės, nesusipažinę su kultūros darbuotojų padėtimi, tikriausiai nesuvokia, kad – tarkime – etatiniai muzikantai, grojantys mūsų teatrų orkestruose, uždirba grašius. Jų atlyginimai yra optimizuoti taip, kad be papildomo darbo muzikos mokykloje, privačių pamokų arba taip vadinamų chaltūrų, jie vos suduria galą su galu. Jie kitų darbų nedirba dėl papildomo uždarbio. Jie tą daro tam, kad išgyventų. Kaip jie gyvens dabar?

Kita dalis atlikėjų etatų išvis neturi ir dirba pagal individualias veiklas. Jie jau dvi savaitės yra bedarbiai ir bedarbiais jie liks mažiausiai iki Kalėdų. Jei nenumirs badu, galbūt 2021-aisiais sulauksime auksinių dainų bangos. Juk dabar puikus laikas, užsidarius namie, kurti. Tik kažkaip nelinksma.

Lietuvoje šiemet taip pat nebus nufilmuotas nei „Černobylis“, nei „Santa Barbara“. Ką darys mūsų apšvietėjai, operatoriai, grimuotojai? Nubraukime dar procentėliuką nuo BVP.

Šitiems žmonėms, ne orkaičių varžybų organizatoriams, labiausiai reikia pagalbos. Todėl visus menininkus ir scenos žmones reikia atleisti nuo mokesčių už 2019 ir 2020 metų pajamas. Kultūros komiteto pirmininkas, neabejoju, supras ir padės.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(369 žmonės įvertino)
4.4065

Po pauzės – naujas Ingeborgos Dapkūnaitės interviu apie karą, kolegas Rusijoje ir ar ten grįš: man nesvarbu, kur mane palaidos

Dalyvaudama „ YouTube “ transliuojamoje internetinėje laidoje „Radio Dolin“, aktorė...

Policija paviešino, kaip buvo sulaikytas Egidijus Dragūnas: atsiprašo už atlikėjo leksiką (34)

Lietuvos policija neseniai pasidalijo įrašu, kuriame matyti, kaip sulaikomas Egidijus...

Virtuvės šefas Gian Luca Demarco žinomus svečius pakvietė į grilinimo šventę (3)

Žinomas virtuvės šefas Gian Luca Demarco Kaune gausiam svečių būriui surengė įspūdingą bei...

Gabrielius Vagelis pasirašė sutartį su didžiausia muzikos leidybos kompanija pasaulyje

Lietuvių atlikėjas ir dainų autorius Gabrielius Vagelis pradeda naują muzikinės karjeros etapą....

Viktorija Siegel-Suodaitė – apie nėštumą ir plūstančias komentatorių žinutes: naujienos ilgiau slėpti buvo neįmanoma (5)

Prieš kelias savaites, Motinos dieną žiniasklaidą apskriejo naujiena – Viktorija ir Laurynas...

Top naujienos

Karo ekspertai: rusai pajėgas meta į du sektorius, kitur puolimas išsikvepia (1)

Pilietinio gynybos ir saugumo analizės centro „Locked N’ Loaded“ ekspertai teigia, kad nors...

Elektros tiekėjo pasirinkimui – mažiau nei mėnuo: ragina suskubti, norint gauti visus atsakymus paneigė kai kuriuos mitus

Likus mažiau nei mėnesiui pasirinkti elektros tiekėją šimtams tūkstančiams vartotojų,...

Odesos uostą toliau blokuoja Rusijos pajėgos: sulaukė britų atsako (1)

Lietuvos užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis sako buriantis šalių koaliciją...

Šimonytė įvertino Karbauskio grasinimus: taip sieti klausimus yra apgailėtina (2)

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) atstovams vis grasinant nepasirašyti partinių...

Karas Ukrainoje. Ukraina apie reikšmingus pokyčius: mūsų priešai dėl to labai liūdi ministro patarėjas: pagrindinis tikslas Mariupolyje – pasiektas

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis naktį į antradienį pareiškė, kad Rusija vykdo...

Kolegas pribloškė valstiečio replikos apie mergaitiškus pokalbius: siūlo kreiptis į etikos sargus (3)

Antradienį Seimui ministrė pirmininkė Ingrida Šimonytė pristatė Vadovybės apsaugos įstatymo...

Po pauzės – naujas Ingeborgos Dapkūnaitės interviu apie karą, kolegas Rusijoje ir ar ten grįš: man nesvarbu, kur mane palaidos

Dalyvaudama „ YouTube “ transliuojamoje internetinėje laidoje „Radio Dolin“, aktorė...

Parodė, kaip atrodo lietuviškas braškių ūkis: derlius čia auginamas kitaip nei įprastai

Jei turite sodą ar vasaromis keliaujate aplankyti senelių kaime, tikriausiai į valias...

Landsbergis: jie pasakys, kada karas jiems baigiasi

Ukraina nustatys karo ir taikos savo šalyje sąlygas, sako Lietuvos užsienio reikalų ministras...