Žinomos moters performansas vadinasi „Tiesa į akis“. Dar iki jo pradžios autorė paaiškino, ką juo nori pasakyti visuomenei.

„Kiekvieną kartą atverdami nešiojamąjį kompiuterį mes pasineriame į siurrealų pasaulį. Jame po netikromis anketomis slepiame savo identitetą, vardą, savo unikalias patirtis ir istoriją. Po susigalvota sintetine asmenybe ištirpsta atsakomybės, realus situacijos suvokimas ir dažnai – net žmogiškumas.

Apsiginklavę skaitmeniniu „automatu“ mes tratiname žodžius į kairę ir dešinę visai negalvodami, kad žodžiai lyg kulkos sminga į visai neišgalvotus, bet tikrus, gyvus žmones. Mes be jokio gailesčio švaistomės vertinimais nuolat pabrėždami, jog tai – nieko baisaus, tiesiog – tokia mano nuomonė.

Agnė Jagelavičiūtė

Mes mėtomės sąvokomis „demokratija“ ir „mano teisė“ lyg tai būtų leidimas savo egzistencinį skausmą perduoti kitam žmogui jo net neatsiklausus. Mes išliejame tulžį besislėpdami po išgalvotais vardais ir vėl šypsomės visiems į veidą grįžę į tikrąjį save. Bet ar kada nors mes išties grįžtame iš ten? Į tikrąjį save? Ar mes vis dar mokame sakyti tiesą į akis, net jei ir skaudžią? O kas yra tikroji tiesa?

Kaip skaitmeninės kakofonijos kontekste mes suprantame, kas yra tikroji tiesa, kuri negali būti nutylėta, ir kiek drąsos mums liko savo žodžius paversti veiksmais? Atėjo laikas prisiimt atsakomybę”, – rašoma performanso aprašyme, kuris buvo įtrauktas į „Kultūros nakties“ programą.

A. Jagelavičiūtė su savo kūryba pasirodė pačiame sostinės centre – Aušros Vartų g. 7.

Numatytu performanso laiku atėjusi A. Jagelavičiūtė atsisėdo ant grindinio, žinoma moteris buvo apsirengusi vien apatiniais. Šalia jos buvo pastatyti keli metaliniai kibirai su pomidorais, kuriuos į nuomonės formuotoją galėjo mesti visi norintys.

Pasirodžius A. Jagelavičiūtei, iš karto buvo paleistas įrašas, skambėjo įvairūs pikti komentarai, kurių yra sulaukusi žinoma moteris.

Agnė Jagelavičiūtė

„Ji tikrai apsinešusi, arba ji tokia yra, vargšas jos vaikas“, „A. Jagelavičiūtė yra psichopatė“ , „Jai visai nučiuožęs stogelis“, „Žemiau pulti valgu, ar yra kur“, – sėdant A. Jagelavičiūtei, skambėjo tokie žodžiai.

Susirinkę žmonės iš pradžių nedrįso į ją mesti pastatytų daržovių, tačiau kiek vėliau buvo įsidrąsinta, po kurio laiko atsirado daugiau performanso dalyvių, metusių į A. Jagelavičiūtę pomidorus.

Praėjus kiek laiko nuo performanso pradžios, žiūrovai pastebėjo, kad A. Jagelavičiūtė jaučiasi nejaukiai, atrodė, kad nuomonės formuotojai šalta, todėl vienas žmogus iš publikos atnešė jai pledą.

Šeimų erdvė Bernardinų sode ir lazerių dailė ant Vilnelės

Kaip ir kasmet, renginio organizatoriai nepamiršo pasirūpinti įdomiais renginiais ir įtraukiančiomis veiklomis mažiausiesiems naktinėtojams ir jų tėvams. Mažieji kultūros kritikai ir entuziastai neliko pamiršti – jų laukia Potyrių miestu virtęs Bernardinų sodas ir 10 skirtingų kūrybinių dirbtuvių, kuriose vaikai ir jų tėveliai galės išmokti gausybę naujų, kūrybiškų įgūdžių – groti afrikietiškais būgneliais, kurti pasakas, piešti anime, žongliruoti. Pamatyti savo spektaklius kviečia „Raganiukės“, „Lėlės“ ir „Stalo“ teatrai, o Azijos Menų Centras žiūrovams pateiks trumpametražių azijos animacinių filmų programą. Tolimųjų rytų variacijos lauks ir kitapus Vilnelės vingio – Užupio meno inkubatoriaus kieme nuo septintos valandos vakaro iki pat antros valandos nakties smalsuolius kvies meno instaliacija Misukasu miškas. Virš Vilnelės vandenų lazerinių technologijų ir profesionalių šokėjų pagalba bus kuriamas japoniško miško vaizdinys, išryškinantis žmogaus ir jį supančios augmenijos sąveiką bei atveriantis galimybę pajusti futuristinį netikėtumą, suaktyvinti pojūčius ir vaizduotę.

Organizatoriai kartu su ilgamečiais festivalio rėmėjais „Caffeine“ tradiciškai rengia tikrą šventę – Valdovų rūmų renginių salėje kasmetinį koncertų maratoną „Skambantys valdovų rūmai“ pradeda M. Rostropovičiaus labdaros ir paramos fondo „Pagalba Lietuvos vaikams" talentai, o didžiajame Valdovų rūmų kieme vakarą pradės muzikantai iš Ukrainos: Очеретяний кіт, Aliona Olena Enko, Valeryia Kucherenko. Vėliau melomanų lauks 5 skirtingi ir ypatingi lietuvių muzikantų pasirodymai: Valstybinis pučiamųjų instrumentų orkestras „Trimitas“, Naujų idėjų kamerinis orkestras NIKO, „The Schwings Band“, Girmantė ir A. Polevikov. Vakarą vainikuos spalvingas „Colours of Bubbles“ pasirodymas. Pirmąkart klausytojų lauks renginio formato naujiena – pokalbiai su atlikėjais po kiekvieno pasirodymo.

Asociacija LATGA kvies į „Autorių namus“ Rotušės aikštėje, kur žinomi Lietuvos autoriai scena dalysis su karo alinamos Ukrainos menininkais. Čia koncertuos įvairiausių stilių muzikos kūrėjai – VU pučiamųjų orkerstras „Oktava“, ukrainiečių dvynių duetas „BeTwins“, Free Finga, dainų ukrainiečių kalba repertuarą parengę Biplan, ukrainiečių grupė „Druga Rika“, Vidas Bareikis, savo kūrybą ekranuose pristatys vizualiųjų menų atstovai, vyks poezijos skaitymai.

Solidarumas su Ukraina – kinas, instaliacijos ir įspūdinga animuota projekcija

Tarp festivalio dalyvių gausu tiek ukrainiečių kūrėjų, tiek savo kūriniais ir projektais išreiškiančių paramą Ukrainai lietuvių.

Vienas iš didžiausių birželio 17-osios įvykių – Rock n‘ Light studijos (Ukraina) ir Ukrainos instituto parengta 3D grafikos instaliacija ant Nacionalinės dailės galerijos sienų. Meno vadovės Tais Poda ir elektroakustinio kolektyvo „Ptakh Jung“ kūrinyje – judančių vaizdų ir muzikos sinergija, fiksuojanti 56 monumentalių mozaikų paviršius. Projektas gilinasi į monumentalumo, skaitmenizacijos ir kultūrinės atminties sąveiką bei problematiką – įspūdinga muzikos ir šviesos kelionė abejingų nepaliks. Kino Deli kvies kino gurmanus susipažinti su specialiai atrinktais, vaidybiniais ir dokumentiniais, įdomiausių Ukrainos autorių filmais – O. Kostiuk „Gyva ugnis“, S. Mozgovyi „Žiemos sodo istorija“, R. Perfilyiev „Negarbingi vergai“ ir O. Morgunets-Isaenko „Varpų giesmė“.

Simono Daukanto aikštėje Kultūros nakties metu atidaryta skulptoriaus ir keramiko Giedriaus Mazūro instaliacija „BLUE YELLOW“.

Pažintis su naujausiomis scenos menų tendencijomis „MMLAB Theatre“

MMLAB erdvė – Vokiečių gatvės kiemelyje, buvusiame vaikų darželyje įsikūrusi vieta, kurioje gimsta netradiciniai teatro renginiai, instaliacijos ir muzikiniai įvykiai.

Kultūros nakties programoje pristatyta įvairi teatro, šokio ir performansų programa, ją sudaro 6 jaunųjų kūrėjų pasirodymai – garso instaliacija „I’m gonna sleep with one eye open“, jaunųjų dramaturgų kūrybos pristatymas „Kur esu aš, o kur mano kūnas?”, šokio spektaklis „WRECK – List of extinct species”, spektaklis „Stepai, gazo!“, performansas „Erdvė Kūnas Mėlyna“, spektaklis „Analizuojant žvėrį“.

Fortepijoninės muzikos koncertas „Juodais Baltais“ ir šokiai iki paryčių „Vasaros Terasoje“

Nuo pat pirmųjų Kultūros naktų vykstantis fortepijoninės muzikos maratonas „Juodais Baltais“ kasmet pristato geriausių LMTA studentų ir absolventų pasirodymus – prasidėjęs nuo Petro Geniušo 2009-aisiais Lukiškių aikštėje surengto rečitalio su L. Beethoveno muzika, renginys kasmet patraukia ypatingą akademinės muzikos gerbėjų dėmesį. Šįmet tradiciškai vakarą vainikuosiantis P. Geniušo pasirodymas žada nustebinti – maestro ant scenos lips ne vienas, o o kaip GRAND TRIO narys: David Gering (violončelė), Petras Geniušas (fortepijonas), Dalia Kuznecovaitė (smuikas). Trio interpretuos J. Brahmsą ir atliks šio kompozitoriaus Trio B-Dur Op. 18 (Th. Kirchnerio styginių seksteto perdirbimas fortepijoniniam trio), ir Trio G-Dur Op. 36 (Th. Kirchnerio styginių seksteto perdirbimas fortepijoniniam trio).

Vasaros Terasoje atsipalaiduoti ir pašokti kvies kokybiškos muzikos programa – Gruodis, Quark Effect, dargana, Still Runners, Eliza Izmalkova (UA), Freestarz ir DJ Pinigai. Audiovizualinis šokio spektaklis „Vedlys“ Menų spaustuvėje Menų spaustuvėje vyks keturi tarptautinį pripažinimą pelniusio čekų audiovizualinio šokio spektaklio „Vedlys“ („Guide“) seansai. „Vedlys" pelnė geriausio metų apšvietimo (šviesos dizaineris Dan Gregor), šokėjo (spektaklio protagonistas Jaro Ondrus) apdovanojimus ir publikos prizą (Čekijos šokio platforma, 2016). 2017 metais spektaklis tinklinės šokio organizacijos „Aerowaves" buvo įtrauktas į įdomiausių Europos šokių projektų dvidešimtuką ir apkeliavo daugelį tarptautinių festivalių.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
DELFI
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (21)
Pažymėti
Dalintis
Nuomonės