aA
Rugsėjo mėnesį į Lietuvą atvykusio popiežiaus Pranciškaus vizitu domėjosi ne tik uolūs tikintieji, bet ir pramogų verslo atstovai. Tiesa, ne visi jų vieši pasisakymai buvo pakylėti, šviesūs ar susilaukę teigiamų reakcijų. Daug diskusijų tuomet sukėlė legendinės dainos „Laisvė“ atlikėjos Eurikos Masytės įrašas socialiniame tinkle „Facebook“, kuomet žinoma moteris prabilo: „Jau geriau ufo su Lietuvos tautiniais drabužiais, nei juodaodė... Neprisikapstau iki gilios semantikos. Paaiškinkite, prašau, kas atsakingas už tokią idėją?!“. Tiesa, šis skandalas, pasirodo, turi tęsinį – dainininkė prieš kelias dienas sulaukė oficialaus etikos sargų rašto.
Popiežiaus atvykimas, Eurika Masytė
© DELFI montažas

Didžiulį ažiotažą sukėlę E. Masytės žodžiai, pasirodo, aktualūs ir šiandien. Airijoje gyvenanti ir lietuvių kalbos vaikus mokanti moteris gavo Žurnalistų etikos inspektoriaus tarnybos raštą, raginantį atlikėją pasiaiškinti dėl savo komentaro viešoje erdvėje praėjusių metų rugsėjį, kuomet Lietuvoje lankėsi Šventasis Tėvas.

Oficialiame dokumente nurodoma, kad gavus neįvardijamo piliečio skundą, buvo pradėtas tyrimas. Norint nešališkai įvertinti E. Masytės poziciją, moteris per dvi savaites turėtų raštu pateikti savo pasiaiškinimą su argumentais, ką popiežiaus vizito metu ji iš tiesų norėjo pasakyti.

„Maniau, kad viskas aišku, bet „jie“ dar kažko norėtų. O va skundikai neįvardinti. Biudžetinė įstaiga pritrūko rimtų darbų? Kažkam reikia atsiskaityti skundikui? Liaukitės, ponai, nes būtent šiuo atveju išryškėja jūsų tuštybė ir išpūstos ambicijos, jei nesuprantate, kad tiesa dūrė akis“, – socialiniame tinkle „Facebook“ stebėjosi E. Masytė, savo įrašą papildžiusi oficialaus dokumento kopija, kurį, beje, ji taip pat gavo internetu.

DELFI susisiekus su E. Masyte, ji plačiau situacijos komentuoti nepanoro ir pridūrė, kad „diskutuoti yra beviltiška, nes pats skundas yra absurdiškas“.

DELFI primena, į Vilniaus oro uostą nusileidusį popiežių rugsėjo pabaigoje pasitiko prezidentė Dalia Grybauskaitė su palyda. Raudonuoju kilimu iš lėktuvo išlipę svečiai buvo pasveikinti džiugiomis ovacijomis. Nepaisant to, kai kurie tiesioginę transliaciją stebėję žiūrovai pastebėjo ir šalia stovėjusią tamsiaodę mergaitę, kuri Šventąjį Tėvą pasitiko vilkėdama tautiniais drabužiais ir jam įteikė gėlių. Kai kurie internautai socialiniuose tinkluose iškėlė klausimą, kokiais tikslais šventiškajai ceremonijai, kurią matė visas pasaulis, buvo pasirinktas būtent šis vaikas.

Jau minėtas E. Masytės įrašas „Facebook“ tinkle įplieskė aršią diskusiją – vieni moterį palaikė, kiti baisėjosi ir teigė, kad tokie vieši įrašai skatina rasizmą.

Po skandalo savo žodžių neišsigynė

Nepaisant kilusio didžiulio triukšmo, kurio metu E. Masytė buvo vadinama rasiste, dainininkė džiaugėsi, kad šis įvykis, kaip ji pati sakė, apnuogino tikrąjį lietuvių veidą.

„Gausybė žmonių man pritaria ir palaiko. Tai – tiesa. Nesitikėjau tokio tautos gerumo ir išminties, katarsio, gan vienprasmiškame smerkime, viešuomenės kartuvių aikštėje“, – DELFI anksčiau pasakojo ji.

„Pradžioje ištiko šokas, palaipsniui suvokus, kas tai sukurpė ir iškėlė, apėmė didžiulis apmaudas, kad tas žurnalistas turi tiek savyje niekšiškumo ir apgailestavimas, kad žinių ir diskusijų vedliai gali būti tokie sugedę dar nespėję sunokti“, – pridūrė pašnekovė.

Pasiteiravus, ar šiame įvykusiame skandale dainininkė pastebėjo bent menkiausią naudą, Eurika tikino, kad didžiausias gėris buvo atrasti žmonės.

„Nauda? Taip, tai vienprasmis atsakymas: vienur iš mūsų Aukščiausias atima, kitur – prideda. Labiausiai didžiuojuosi tautos dalimi, kurios emocinis intelektas neleistų skanduoti šlykščiausius, vulgariausius vogravimus. Ir jų yra galybė. Jie jungiasi vis drąsesni, atrasdami stiprybę bendrame atsakyme – taip, ir mes taip galvojome, matėme, rašėme – niekas neišgirdo“, – tikino ji.

„Ši stiprybė auga ir dėl globalesnių, svarbesnių, nei šis išpūstas skandalas, Lietuvai klausimų, problemų. O jos tik auga. Ar ne per ilgai lipame link demokratijos ir laimės žiburio? Ar ne per dirbtinai keliami skandalai, kai taip arti rinkimai ir yra išties ką veikti. Beje, valdininkai, skverneliai turbūt gauna jau pergromuliuotą per keturis skrandžius nuomonę, tad nenuostabu, kad jų pozicija lieka kažkieno interesų tiesa. O kaip nepatikėti tokiu primaasmeniu?! Taigi. Man beveik aiškios šios skaudžios man, bet naudingos tautai insinuacijos“, – manė E. Masytė.

Kilus skandalui, dainininkė suskubo paaiškinti savo poziciją atvirame laiške, kuriame ji dar kartą pabrėžė, ką iš tiesų tąsyk norėjo pasakyti.

„Kalbėjau apie tautos identitetą, kultūros autentiškumo išlaikymą ir tolerancijos iškreiptą pateikimą“, – tvirtino ji.

Moteris pasakojo, kad ji pati dirba su įvairių rasių vaikais, bendrauja pagarbiai su kitataučiais, jiems nejausdama skirtumo.

„Kiek kartų bandžiau atkreipti dėmesį į tūkstančių diasporoje besimokančiųjų, mokyklų finansavimą iš Lietuvos, pusvelčiui dirbančius (iš idėjos) mokytojus. Kiek kartų kilo diskusijos dėl to, kad šalis, giedanti apie viltingus emigrantų grąžinimo projektus, už valstybės ribų ne ką ir veikia. Tolerantiškai priimamos idėjos ir paskelbiama: nėra pinigų. Išėjai, kapstykis. Niekas per daug ir nemaldauja. Bet, tokiu atveju, svaičiojimai apie emigrantų susigrąžinimą – burbulų spektaklis. O štai popiežiui deklaruojame, kaip visi mes svarbūs ir kosmopolitiški. Suprantama, popiežius tiki žiniasklaidos pareiškimais, o kaip kitaip! Tai tokia tolerancija?! Kam ji skiriama? Taip, katalikai neskirstomi pagal odos spalvą. Tiesa ir ta, kad tikinčiųjų veido oda nesvarbi. Tačiau tautos identitetą, etnogenomą, autentinę kultūrą ginsiu. Beje, mergaitės išties atsiprašau, kad žiniasklaida sugebėjo ją pakišti į smagratį per mano alegorijas. Ir, besąlygiškai, nuoširdžiausiai dėkoju mane palaikantiems, supratusiems ir jaučiantiems Lietuvą šaknimis, širdimi ir protu“, – anksčiau DELFI teigė E. Masytė.

Minimos mergaitės mama – žinoma žurnalistė

DELFI jau anksčiau išsiaiškino, kad minima mergaitė yra žinomos žurnalistės Jovitos Valeikaitės dukra, kuri laisvai kalba itališkai – būtent dėl šios priežasties ji ir buvo atrinkta pasitinkant Šventąjį Tėvą.

Italijoje kurį laiką gyvenusi buvusi TV laidų vedėja dabar su šeima gyvenimą kuria Lietuvoje ir, kaip teigė DELFI, kadangi neturi „Facebook“, nematė internete kilusio šaršalo.

„Nieko nemačiau, nes nesinaudoju „Facebook“, bet jau įtariu, kodėl kilo diskusijos“, – dar pradedant pokalbį tuomet sakė J. Valeikaitė.

„Taip, mano vaikas nėra visiškai lietuvis. Ji yra pusiau italė, pusiau lietuvė. Šiam įvykiui ji buvo pakviesta todėl, kad ji yra viena iš nedaugelio vaikų, kurie kalba itališkai. Buvo manoma, kad jeigu popiežius norės kažką pakalbinti – būtų puiku turėti žmonių, kurie jį suprastų. Buvo norima, kad vaikai su juo kalbėtų itališkai, jog jie nebūtų atmintinai išmokę teksto, o iš tiesų suprastų, kas yra sakoma. Tokiu būdu buvo atrinkti du vaikai, kalbantys šia kalba. Ji lanko katalikišką mokyklą Lietuvoje, tokioje pat mokėsi ir būdama Italijoje“, – situaciją paaiškino mergaitės mama.

„Aš nematau tame problemos, nepaisant to, aš suprantu žmones, kodėl jiems įdomu. Iš tiesų džiaugiuosi, kad nesu „Facebook“ platybėse ir man nereikia stebėti visos šios situacijos. Akivaizdu, kad esame vis dar labai uždari. Šis popiežiaus vizitas parodo, kas yra kas ir kokiame lygyje mes esame, parodome tikruosius save. Bet viskas yra gerai, esame pakeliui į brandą, žmogiškumą“, – DELFI kalbėjo J. Valeikaitė.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Šio Sausio 13-osios minėjimo Mamontovas nepamirš dėl nemalonaus incidento: apmaudu, kai naudojamasi patriotiškais jausmais (186)

Vos prieš kelias dienas Vilniuje, pagerbiant Sausio 13-ąją žuvusius laisvės gynėjus, buvo...

Laimę svetur radusi buvusi pedagogė palygino mokyklas užsienyje ir Lietuvoje: čia atvažiavę ispanų vaikai išprotėtų (435)

„Gerai ten, kur mūsų nėra!“, – sako Danguolė Pečiukonytė-Chuan Font, šiuo metu gyvenanti...

Saulius Urbonavičius-Samas su bičiuliu atidarė savo tapybos parodą „Rokas su teptukais“ (7)

„Rokas su teptukais“ - tai dviejų energija trykštančių muzikantų - Ginto Banio ir Sauliaus...

Rimos Antonovienės džiaugsmas dėl svorio pokyčių stipriai apkarto: tai aukščiausia kaina, kurią man tenka mokėti (394)

„Mafijos tėvu“ vadinamo Vido Antonovo žmona Rima neseniai ir vėl atsidūrė dėmesio centre....

Nigelas Westas sulaukė DNR tyrimo rezultatų: neketinu ties tuo sustoti (46)

Praėjus keletui mėnesių po buvusios „Olialia mergaitės“ Sandros Grafininos dingimo,...

Top naujienos

Istorinis balsavimas: „Brexit“ susitarimas atmestas, balsuos dėl nepasitikėjimo May atnaujinta 21.45 (550)

Antradienio vakarą, 19 valandą vietos (21 val. Lietuvos) laiku, po ilgų derybų ir premjerės...

Pozicijas Dakaro rikiuotėje praradęs Vanagas virto ant šono, gedo ir automobilis papildyta 23.59 val. (307)

Aštuntoji Dakaro diena turėtų būti ypatinga: laukia 360 km greičio ruože ir organizatorių...

Orai: laukia nauja atodrėkio banga (4)

Trečiadienį dieną malonesniais, ramesniais su pragiedruliais orais mėgausis Vidurio ir Rytų...

Britanijoje tvyrant politiniam chaosui dėl Brexit, lietuviai – pasimetę, įsitempę ir išsigandę (244)

Didžiojoje Britanijoje – lemtingas balsavimas dėl pasitraukimo iš Europos Sąjungos sutarties....

Vilnietė patikrino, ką galima rasti Lenkijos išparduotuvių miestelyje: užėjus į pirmą parduotuvę mane ištiko euforija (161)

Iš Italijos slidinėjimo kurorto į Lietuvą garmėjusi Agnė negalėjo praleisti progos aplankyti...

„Sodros“ atstovė: pensijos šį mėnesį dar gali vėluoti (257)

Šimtas tūkstančių pensininkų nuo šių metų pensijas gaus kiek kitaip – pensijas jiems...

Lygindamas trenerius Toupane'as griebėsi gamtos elementų: Jasikevičius – ugnis, Blattas – vanduo

Taip abu trenerius apibūdino prancūzas Axelis Toupane'as , praėjusį sezoną vilkėjęs Kauno...

Jasikevičius pasidžiaugė: po sunkaus laiko mums reikėjo tokių rungtynių (24)

Po triuškinamo laimėjimo Karaliaus Mindaugo taurės ketvirtfinalio dvikovoje Šiauliuose...

Kauno gatvėmis vaikštinėjęs peiliu ginkluotas jaunuolis puolė policininkus, teko panaudoti tarnybinį ginklą papildyta (30)

Antradienio vakarą, apie 21.54 val., policija gavo pranešimą, kad Kaune, H. ir O. Minkovskių g.,...

Keistos vietos, kuriose šeimininkai rado savo augintinius (1)

Žiūrėdami į nuotraukas kačių , sėdinčių ant stiklinių stalviršių, pasaulį pamatome iš...