aA
Ketvirtadienį į paskutinę kelionę palydėtas spalio 6-ąją sunkią kovą su vėžiu pralaimėjęs didis žmogus, dainininkas, poetas, mūsų visų mylimas Stasys Povilaitis. Nuo 9 ryto su muzikantu atsisveikinti į Palangos Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bažnyčią rinkosi geriausi jo bičiuliai, šeima ir scenos kolegos.
Birutė Petrikytė, Simonas Donskovas, Marijonas Mikutavičius
© DELFI montažas

Iš scenos kolegų vienas pirmųjų atsisveikinti su S. Povilaičiu atėjo Marijus Mikutavičius.

„Mes kelis kartus sykiu pasirodėme scenoje, susitikdavome televizijos laidose. Atsitiktinai susitikdavome ir Vilniaus senamiestyje, išgerdavome kavos, parūkydavome. Jis buvo toks šiltas žmogus, kad atrodė, jog visi yra jo draugai“, – kalbėjo M. Mikutavičius.
Jis specialiai atsisveikinti su S. Povilaičiu iš Vilniaus nevažiavo – pajūryje turėjo reikalų.

Paklaustas, ką Lietuvai reiškia maestro netektis, M. Mikutavičius tikino, jog valstybė tikrai išgyvens, nesugrius. „Tačiau, taip, jis buvo didis žmogus, kurių pas mus yra maža“, – tvirtino atlikėjas.

Išlydėti S. Povilaitį į amžinojo poilsio kelionę atvyko Lietuvos televizijos ir radijo direktorius Audrius Siaurusevičius. „Mano kartos žmonėms S. Povilaitis buvo lyg visas gyvenimas. Kai mes gimėme, jis jau dainavo ir atrodė, kad tai bus amžinai. Deja, gyvenimas turi pabaigą. Maestro visada prisiminsiu kaip šiltą, paprastą, gerą žmogų, su kuriuo buvo lengva ir dirbti, ir bendrauti“, – mintimis dalijosi A. Siaurusevičius.

„Man reikės savaitės ar mėnesio, kad suprasčiau, kas įvyko. Vakar kažkaip pagalvojau, kad žmogus, taip sirgdamas, vis tiek repetavo, lipo į sceną, šypsojosi. Kai pagalvojau, kad mes, kolegos, nieko net neįtarėme, tikrai kažkaip šiurpu pasidarė“, – savo emocijų neslėpė atsisveikinti su S. Povilaičiu atėjęs dainininkas Simonas Donskovas.

Jis prisiminė, jog su S.Povilaičiu paskutinį kartą bendravo maždaug prieš pusantro mėnesio. „Tada juokavome, kvailiojome, net neįtariau, kad viska taip rimta, kad greitai baigsis. S. Povilaitis išliko stiprus iki pat pabaigos. Labai norėčiau, kad jis gyventų dar 20 metų, bet ne aš tai sprendžiu“, – apgailestavo S. Donskovas.

Jis pabrėžė, jog S. Povilaitį labiausiai gerbia už tai, kad tai buvo kone vienintelis tos kartos atlikėjas vyras Lietuvoje, kuris kelią į didžiąją sceną prasiskynė savo pastangomis, talentu, darbu, be jokių protekcijų.

Atsisveikinti su S. Povilaičiu atėjęs sykiu su juo „Nerijoje“ septynerius metus koncertavęs Antanas Čapas vos tramdė ašaras. „Tos kelios dienos, kai sužinojome, jog netekome Stasio, buvo labai sunkios, jaučiuosi išsunktas, nes tiek emocijų buvo. Mes, galima sakyti, vos ne kartu užaugome, vos ne iš vienos lėkštės valgėme. Atėjau atsisveikinti su beveik šeimos nariu“, – sunkiai žodžius rinko A. Čapas.

Dainininko Viktoro Malinausko ir S. Povilaičio draugystė prasidėjo prieš 50 metų. „Jis atsikraustė iš Kauno į Palangą. Jam buvo 14 metų, o man 12, lankėme tą pačią mokyklą ir susidraugavome. Jis buvo stileiva, labai mėgo rokenrolą. Praėjo porą metų ir S. Povilaitis sugebėjo Palangoje įkurti jaunimo ansamblį, visose sanatorijose koncertuodavome. Stasys visada buvo geras vadybininkas, visada entuziastingas“, – V. Malinausko atmintyje gyva kiekviena prisiminimų detalė apie maestro S. Povilaitį.

Jį V. Malinauskas pavadino ne tik Lietuvos estrados legenda, bet mohikanu. „Jis vertas tokio titulo, nes kito tokio žmogaus nėra. Aišku, pastaraisiais metais jis buvo labai pasikeitęs. Tai natūralu, juk su tokia liga kovojo, bet nesiskundė. Tegul jam būna lengva žemelė. Stasys nugyveno gražų ir prasmingą gyvenimą, liko jo dainos, kurias mokame ne tik mes, mūsų vaikai, bet jau ir anūkai“, – kalbėjo pašnekovas.

Atlikėja B. Petrikytė S. Povilaitį vadino savo kumyru. „Kai 1975 metais sužinojau, kad „Nerijoje“ dainuosiu su S. Povilaičiu, apėmė euforija. Tokį jausmą nuo tada retai kada išgyvenau. S. Povilaitis yra lietuviška klasika, kuri niekada nenumirs, o mes dar tikrai sugalvosime, kaip jį pagerbti, kad skambėtų jo dainos“, – tvirtino B Petrikytė.

Atsisveikinti su S. Povilaičiu taip pat atvyko Birutė Dambrauskaitė, Irena Starošaitė, Rosita Čivilytė, Rasa Židonytė, Antanas ir Daina Bosai, Aleksandras Ivanauskas ir kiti.

Įėjo į istoriją

S.Povilaitis gimė 1947 m. sausio 15 d. Kaune. 1954-1961 m. mokėsi Kauno 4-ojoje vidurinėje mokykloje bei specialiojoje muzikos mokykloje, kurioje lankė smuiko ir obojaus pamokas, dainavo Kauno radiofono berniukų chore. 1961 m. išvyko į Palangą, baigė aštuonmetę mokyklą. Mokslus tęsė vakarinėje mokykloje. Su vienminčiais buvo subūręs jaunimo estrados ansamblį. 1962-1965 m. - Palangos statybos valdybos darbininkas. 1965-1976 m. Vilniaus universitete studijavo žurnalistiką. Prieš pat studijas jį pastebėjo kompozitorius Mikas Vaitkevičius ir pakvietė dainuoti ansamblyje „Ritmas", kuris koncertavo naktiniame bare „Dainava".

1970 m. tapo LSSR filharmonijos ansamblio „Nemuno žiburiai" solistu. Su šiuo ansambliu dainininkas apkeliavo visą Sovietų Sąjungą. 1973 m. iširus „Nemuno žiburiams" prisijungė prie ansamblio „Nerija" ir netrukus sulaukė milžiniško populiarumo. 1976 m. vienus metus koncertavo su Miko Suraučiaus ansambliu. 1984-1987 m. Vilniaus estradinių ansamblių ir orkestrų susivienijimo artistas, dalyvavo viešbučio „Lietuva" varjetė programose. Nuo 1987 m. koncertinės organizacijos „Tonas" estrados artistas, rengė autorines programas, koncertavo Lietuvoje bei užsienyje. Išleido solinius albumus „Dainuoja Stasys Povilaitis" (1974), „Po dvidešimties metų (1991), „Sudeginti tiltai" (1993), "Švieski man vėl" (1995), „Pabūkim laimingi" (1995), „Sveikas, dainininke" (1995), „Aidi, aidi" (1996), „Sugrįžimas" (1996), "Laimės vainikas" (1997), "Sena plokštelė" (1997), „Nesakau" (1998), „Sapnų šaly" (1999), "Auksiniai praėjusio šimtmečio šlageriai" (2001), „Kai uždainuoja" (2002), „Prie mažo namelio" („Rebelheart" kartu su Stasiu Povilaičiu, 2002), „Be problemų" (2003), „Dar po vieną&" (kartu su grupe „Rebelheart", 2004), „Geriau mylėt&" (2006), „Nesukim sau galvos" (2012), „Auksiniai praėjusio šimtmečio šlageriai" (2013). 1967 m. tapo Baltijos šalių konkurso „Liepojos gintaras" laureatu, 1968 m. - apdovanotas konkurso „Vilniaus bokštai" diplomu, 1970 m. - konkurso „Lenkų daina" laureatas, 1991 m. įteikta Antano Šabaniausko premija, 1993 m. - įteikta Naujosios komunikacijos mokyklos „Gintarinės palmės" premija už nacijos formavimą, 1997 m. „Bravo" premija, už nuopelnus muzikai, 1997 m. apdovanotas DLK Gedimino 5 laipsnio ordinu, 2007-aisiais - Vyriausybės kultūros ir meno premija, 2013-aisiais -medaliu „Už nuopelnus Vilniui ir Tautai", 2013-aisiais - M.A.M.A. apdovanojimai už nuopelnus Lietuvos muzikai.

Archyvinis interviu su S. Povilaičiu


S. Povilaičio palinkėjimas DELFI skaitytojams 2010 metais

Nesudegę tiltai į žiūrovų širdis

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Garsenybės pasisakė apie alkoholio kontrolę šalyje: dar yra ką keisti (34)

Ketvirtadienio vakarą žinomi žmonės rinkosi į ,,Domino" teatro naujojo sezono premjerą...

Keturių vaikų mama Vilma Javtokienė išgyvena pokyčių etapą: tai tarsi penktasis mūsų kūdikis (38)

Kauno „Žalgirio“ sporto direktorius Robertas Javtokas (39) ir jo žmona Vilma Javtokienė...

Savo mylimąją vedė vienas geriausių Lietuvos dviratininkų Ignatas Konovalovas: vestuvės vainikavo 12 draugystės metų (9)

Vienas geriausių Lietuvos dviratininkų Ignatas Konovalovas praėjusį šeštadienį Panevėžio...

Gedimino Zujaus jubiliejuje Lietuvos estrados korifėjai vaišes ruošė kartu: prie stalo skambėjo ir viešumoje dar negirdėtos istorijos (24)

Šančių kultūros kiemu kauniečių jau spėta praminti kompozitoriaus, muzikos prodiuserio,...

Skambinai oficialiai išsiskyrė: įvardyta ištuokos priežastis, teisme porai atstovavo grupės „69 danguje“ kitos narės vyras atnaujinta 11:20 (179)

Ketvirtadienį Kauno apylinkės teismas atvertė dainininkės Karinos Krysko-Skambinės ir jos...

Top naujienos

Saldi pirmoji pergalė: „Žalgiris“ privertė pasiduoti „Real“ ekipą (254)

„Žalgirio“ berniukai tampa vyrais: prisimenant Šarūno Jasikevičiaus frazę prieš savaitę...

„Barakudų“ sostinėje darbuojasi ir lietuvės: suvilioti turtuolį darosi vis sunkiau (266)

Jeigu vieniša mergina, ar kelios merginos prie baro geria tik vandenį ir nieko daugiau – iš karto...

„Sodra" įspėja, už kokį elgesį išmokų už ligą galite negauti ir dar teks grąžinti (50)

Pastaruoju metu visuomenėje pasklido gandas: jei susirgsite ir išsiimsite nedarbingumo pažymą, „...

Prieš savaitgalį – geros žinios: ruduo dar lepins šiluma (3)

Penktadienio dieną virš Lietuvos pamažu stiprės aukštesnio slėgio laukas. Pirmoje dienos...

Šaro planą gyręs Grigonis: su tokiu treneriu – visada didelės galimybės (7)

Pirmosios pergalės Eurolygoje paieškas Kauno „Žalgiris“ (1/2) baigė ketvirtadienį ir tą...

Brandžiu žaidimu pasidžiaugęs Jasikevičius: įveikėme ne bet ką – didesnio stimulo būti negali (18)

Kauno „Žalgirio“ krepšininkai pergalių sąskaitą 2019-2020 m. Eurolygoje atidarė efektingai....

Turkija stabdo karinius veiksmus Sirijoje (182)

JAV viceprezidentas Mike'as Pence'as ketvirtadienį pranešė, kad Turkija ir JAV pasiekė susitarimą...

„Žalgirio“ lyderį išskyręs „Real“ vairininkas – apie gautą pamoką ir degančias Šaro auklėtinių akis (10)

Tituluota ir puikiai sezoną pradėjusi Madrido „Real“ ekipa Kaune buvo priversta nuryti karčią...

Daug nervų kainavęs „Brexit“ – finišo tiesiojoje: pagrindinės susitarimo sąlygos ir kompromisai (34)

„Sąžininga ir pagrįsta“ – taip Jungtinės Karalystės premjeras Borisas Johnsonas ir...

Antro balsavimo atveju Pranckietis žada kreiptis į teismą: tai yra neteisėtas veiksmas, bet jie jį daro (241)

Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis žada kreiptis į Konstitucinį teismą, jeigu valdantieji...