Druskininkuose prasidėjusiame menų festivalyje "Druskininkų vasara su M.K.Čiurlioniu" tilpo ir renginys "Valanda su M.K.Čiurlioniu". Aktorė Rūta Staliliūnaitė susirinkusiesiems Viešojoje kurorto bibliotekoje padėjo iš naujo atrasti Čiurlionį, traukė iš nebūties ir praeities jo "Laiškus Sofijai", amžininkų atsiminimus, perteikė kūrėjo asmenybės žavesį.
Rūta Staliliūnaitė
© "Lietuvos žinios"
Nepažintas Čiurlionis

"Atvažiavus į Druskininkus derėtų sėdėti ir klausyti apie Čiurlionį. Man atrodo, kad nepakankamai žinau apie jį, nepakankamai jį pažįstu, o kalbėti apie jį, žiūrėti ir klausyti visada yra didelis poreikis", - sakė Rūta Staliliūnaitė. Aktorė pasakojo, kad prieš 5-6 metus Čiurlionio draugijos Kauno skyriaus nariai sugalvojo prisivilioti jaunų žmonių į Čiurlionio muziejų.

Paaiškėjo, kad 17-mečiai, 18-mečiai, Kaune gimę ir augantys, nežino, kur yra muziejus. Jeigu ir žino, kur yra pastatas, tai nežino, pro kurias duris įeiti. "Tai sugėlė širdį ir protą, kilo noras daryti kokią "rodą", - pasakojo Staliliūnaitė. - Jeigu vaiko neatveda mama, tėvas ar mokytojas, tai turime pakviesti jį mes". Pavadinę susitikimus "Valanda su Čiurlioniu" renginių iniciatoriai jaunimui pristatydavo Čiurlionį kaip dailininką, kaip kompozitorių ir kaip žodžio meistrą.

Giminingos sielos

Staliliūnaitės pažintis su Čiurlionio kūryba prasidėjo iš provincijos jai atvažiavus į Kauną. Prieš tai tik kartą buvo aplankiusi muziejų, bet tąsyk viską matė mokinukės akimis. Staliliūnaitei teko skaityti per galerijos atidarymą vienos didžiojo menininko sukakties proga. "Paskui kažkodėl mane vis kviesdavo paskaityti Čiurlionį - arba jo garbei, arba jį," sakė aktorė.

Išėjusi iš teatro Staliliūnaitė sako užsinorėjusi pristatyti knygą apie Čiurlionį. O kai prieš 5-6 metus pasirodė profesoriaus Vytauto Landsbergio "Žodžių kūryba", aktorei pasirodė, kad apie Čiurlionį dera kalbėti ir dramos aktoriui.

"Manau, tai yra pareiga, o ką jau kalbėti apie meilę, tam tikrą giminystę. Nekalbu apie talentą, genialumą, bet sielos ir tautinę giminystę. Be savo žemės niekaip negalėčiau gyventi, o jis viename dienoraščio fragmentų apie tai rašo: "Dėkoju tam, kuris tėvyne tau Lietuvą davė". Be jokios pozos, be jokio šiandieninio cinizmo", - atviravo aktorė. Čiurlionis jai yra neišsemiamas ir nepasiekiamas kaip bokštas, į kurį jis pats ėjo. Jis jai yra neaprėpiama erdvė, dvasios žemynas, galybė, gilybė.

Staliliūnaitė sakė juntanti sielos giminystę su Čiurlioniu. Jai patinka visos Čiurlionio spalvos. Nuo vaikystės sako mėgstanti kartūnines suknytes, pasiūtas iš išvirkštinės pusės. Aktorei patinka prigesintos spalvos, tokios kaip Čiurlionio, nerėkiančios, matinės ir švelnios. Mama negalėdavo suprasti mažos mergaitės, sakydavo, kas čia per prasimanymas, juk geroji audeklo pusė yra gražesnė...

Be teatro

Staliliūnaitė sakė, kad per dešimtmetį, kai paliko teatrą, parengė 12 literatūros skaitymų programų, su kuriomis važinėta po Lietuvą. Sėkmingiausiai - apie 60 išvykų - su Karolio Voitilos meditacine pjese "Priešais juvelyro parduotuvę". Ta pjesė populiari buvo ir dėl to, kad neseniai Lietuvoje buvo viešėjęs pats popiežius, tai buvo įvykis. Be to, jos tema - meilė, šeima, vaikai, žmona ir vyras, aktorės manymu, šiandien fantastiškai reikalinga, tai amžinosios vertybės.

"Valanda su M.K.Čiurlioniu" dar nėra tokia populiari, tebuvo šešios išvykos. Aktorė sakė, kad ji nemoka reklamuotis, gal todėl ta programa mažai kam žinoma. Staliliūnaitės žodžiais, literatūros skaitymai jai teikė sielai atgaivą visą dešimtmetį be teatro. "Buvo labai gražių valandų, nė kiek ne prastesnių, nei iki tol buvo per trejetą dešimtmečių teatre".

Aktorė teatrą pati paliko, ir šiandien sako per daug jo nes Šilginti. "Aš pavargau, man nusibodo tai, ką dariau, teatras išgyveno kritinį laikotarpį, kuris užtruko visą dešimtmetį. Negalėjau matyti, kaip griūva tai, ką neapsakomai mylėjau. O sustabdyti tą procesą - ne mano galiai. Iš šalies tai stebėti paprasčiau, kai esi toliau, tada tas skausmas neveria. O kai esi čia pat ir nieko negali pakeisti, gali pulti į tokią neviltį, kad net baisu", - sakė Staliliūnaitė.

"Moku būti viena ir man nėra blogai", - prisipažino aktorė. Ji sakė neseniai žiūrėjusi Eimunto Nekrošiaus statytus Donelaičio "Metus". Kai kurios metaforos ją iki skaudžių ašarų veikė, nes tai nepaprastai gražu ir švaru. Vaidina jauni artistai, jų artistiškumas pirmapradis, švarus, nėra kokio nors štampo, artistiškumo prastąja reikšme, kurį rusai apibūdina - "aktior aktiorovič". Staliliūnaitė supranta, kad jau niekada negrįš į tą laiką, kad galėtų taip vaidinti.

"Taip, kaip galėdavau, nebegaliu, jau ir jėgos ne tos, o kad tik teatre būčiau - šia liga nesergu". Neturi tokio vaidmens, kuriam justų begalinę nostalgiją. Viskas buvo atiduota, atiduota iki paties dugno visais vaidmenimis. Ir neišsipildymų nėra.

Plačiau apie tai skaitykite "Lietuvos žiniose"

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Oksana Pikul – atvirai apie lemtingą rytą, iškeltą sąlygą Simui ir šoko ištiktą sūnų (1255)

Sekmadienio rytą Jasaičių šeimą sukrėtęs skandalas turi ir kitą pusę. Tėvų kivirčą matė...

55-erių Ingeborga Dapkūnaitė parodė su surogatine motina susilauktą sūnų (149)

Garsi aktorė Ingeborga Dapkūnaitė parodė savo atžalą. Visuomenė nedelsiant sureagavo į žinią...

Užkalnis gina linčiuojamą Jagelavičiūtę: ji viena iškiliausių šių dienų asmenybių (132)

Agnei Jagelavičiūtei pasirodžius reklaminiuose Lietuvos 100-mečio sveikinimų stenduose bei vaizdo...

Gintarė Gurevičiūtė ant raudonojo kilimo vilkėjo 30 eurų kainavusią suknelę: spindėkime pasitikėjimu savimi, išmintimi ir ramybe (132)

Sekmadienio vakarą į pramogų pasaulio apdovanojimus „Žmonės 2018“ rinkosi daugybė šalies...

Oksana Pikul: iš vyro patiriu psichologinį ir fizinį smurtą (848)

Drama Jasaičių šeimoje prasidėjo sekmadienio rytą. Į policijos pareigūnų rankas pakliuvęs...

Top naujienos

Kinijoje pramogavusi mergina atsidūrė tragikomiškoje situacijoje: galiu būti pirma lietuvė, kuriai taip nutiko (253)

Lietuvė Ieva Koncevičiūtė patyrė neeilinį nuotykį Kinijos regione Makao - tragikomiška...

Rusijos priglaustas perversmo Lietuvoje veikėjas nerimsta: žada sukilimą ir teismą Grybauskaitei (726)

Sausio 13-ąją savi šaudė į savus. Tankai žmonių netraiškė, tai tebuvo provokacija, kurią...

Orai: žiema baigsis netikėtai (7)

Savaitei įpusėjus ramūs orai baigsis ir į šalį atkeliaus kritulių banga, žiemiškas šaltis...

Nušalusias kojas pastebėjo tik pavasarį: galūnės amputavosi pačios kokia odos spalva - pavojingiausia (31)

Šiemet į kai kurias Lietuvos gydymo įstaigas žmonės dėl nušalusių kūno dalių nesikreipė –...

Šeškų pavadavęs LaVaras nesusimovė: mače be gynybos „Vytautas“ pranoko „Dzūkiją“ (145)

Ketvirtas „Big Baller Brand Challenge“ draugiškų rungtynių ciklo mačas Virginijui Šeškui...

Antrąkart įkliuvo Aurimas Didžbalis: šįkart teigiamas dopingo testas – pasaulio čempionato metu (328)

Tarptautinė Sunkiosios atletikos federacija pranešė, kad praėjusių metų pasaulio vicečempionas...

Nuolatiniai teismai atlyginti žalą dėl duobėtų kelių padiktavo sprendimą (27)

Panevėžio miesto savivaldybė patvirtino tvarką, pagal kurią gyventojams, juridiniams asmenims...

Įvertino situaciją Jasaičių šeimoje: problema gali būti kur kas didesnė (166)

Savaitgalį šalyje nuvilnijo Jasaičių šeimos drama. Nors Lygių galimybių plėtros centro...

Po skandalo Vokietijoje dėl chemikalų iš alaus – Lietuvos ūkininkų sprendimas (145)

Lietuvos ūkininkų sąjungai (LŪS) priklausantys grūdininkai po ilgų diskusijų sutiko prieš...

Nesaugūs maisto produktai, kurie vos nepasiekė Lietuvos parduotuvių lentynų (10)

Pernai Lietuvoje uždrausta prekiauti daugiau kaip 1 900 t nesaugių ar nekokybiškų maisto...