aA
Lyg voverė rate. Šį posakį girdime dažnai, bet sustojame tik priremti negalavimų, kai organizmas neatlaiko milžiniško emocinio ir fizinio krūvio. Šią vasarą bėdų dėl pervargimo turėjo ne vienas žinomas Lietuvos atlikėjas. Birželį medikų rankose atsidūrė klaipėdietis dainininkas Deividas Norvilas.
© R.Jonaitienės nuotr.
Liepą sveikatos negalavimai užklupo kaunietę Silviją Kairienę iš grupės "Pusbroliai Aliukai ir sesutė Silvija". Gydytojai jai nustatė organizmo išsekimą. Atsigavusi dainininkė ir grupės vadybininkė džiaugėsi, kad šįkart nuo rimtesnių sveikatos bėdų išgelbėjo... lova.

Negalavimai šiuos žmones užklupo dėl įtempto ir chaotiško gyvenimo ritmo. Tačiau pervargsta ne tik dainininkai. Medikai primena, kad palepinti save ir laiku sustoti turėtume kiekvienas.

Supainiojo su apsinuodijimu

Negalima ignoruoti organizmo siunčiamų signalų. Dainininkė S.Kairienė dabar tai tvirtai žino. Kurį laiką jautusi silpnumą, apatiją, nenorą ką nors veikti bei trūkčiojantį akies voką darbais apsikrovusi moteris šiems negalavims daug reikšmės neteikė. Kol vieną rytą nebegalėjo pakilti iš lovos...

Darėsi silpna, pykino, kūno temperatūra šoktelėjo iki 37,8. "Organizmas siuntė signalus, kad reikia gulėti ir nejudėti", – nesenus įvykius prisiminė moteris. Tą dieną ji taip ir nepakilo iš lovos – leido sau "prabangą" ilsėtis. Rezultatas buvo akivaizdus – kitą dieną Silvija pasijuto kur kas geriau.

Daininkė iš pradžių pamanė apsinuodijusi maistu. Tuo labiau kad lauke tvyrojo karštis. Mintyse perkračiusi vakarykštės dienos racioną moteris kaltę suvertė ledams ir vaisiams, kurie, pasak Silvijos, nežinia kokiais chemikalais purškiami.

Iš pradžių ji bandė gydytis pati: gėrė aktyvuotos anglies tablečių, sultinio, kramtė džiūvėsėlius, tačiau geriau nepasijuto.

Galų gale kilo įtarimas, jog blogos savijautos priežastis greičiausiai slypi ne maiste. Abejones patvirtino ir šeimos gydytoja, dainininkės sveikata besirūpinanti aštuonerius metus. Sužinojusi Silvijos negalavimus medikė tik šyptelėjo ir iš karto konstatavo: trūksta poilsio. Sunegalavusiai moteriai ji skyrė nervų sistemą stiprinančių B grupės vitaminų.

Geriausias vaistas – lova

Išsekimo požymius S.Kairienė pajuto ne pirmą kartą. Kaip pati pastebėjo, organizmas kas porą metų vis pasako "stop".

Dainininkės nuomone, jos profesijos atstovams neįmanoma paisyti režimo ar subalansuotai maitintis. Ypač sunku būna užgriuvus koncertų maratonui. Nuo šio savaitgalio grupės vėl laukia įtemptas ritmas – po du tris koncertus per dieną.

"Tada dirbi neskaičiuodamas laiko ir nekreipi dėmesio į organizmo siunčiamus signalus, kad galbūt reikia sustoti. Viskas vyksta chaotiškai", – sakė Silvija.

Atlikėjų gyvenimą apsunkina ir tai, kad jie priversti tramdyti emocijas, neišsiduoti, jei blogai jaučiasi. Silvija tikino žinanti ne vieną kolegą, kuriam nuo pervargimo ir išsekimo teko gydytis. "Lepinu visus aplinkui, tik ne save. Tokia moters prigimtis – norisi būti reikalingai, – neslėpė dainininkė, paklausta, kaip rūpinasi savimi. – Kita vertus, moteris, grįžusi iš vieno darbo, puola prie kito – tvarko namus. Skirtumas tik toks, kad už vieną darbą moka, o už kitą – ne. Moteris negali kaip vyras sėdėti namie su laikraščiu ar prie kompiuterio."

Silvijai pats geriausias vaistas – miegas. Kai organizmas pradeda siųsti signalus – trūkčioja akių vokai, apima silpnumas, apatija – moteris žino, jog laikas keliauti į lovą.

Iš koncerto – į ligoninę

Organizmo išsekimas – ne tik dainininkų bėda. Taip mano klaipėdietis D.Norvilas, žinomas kaip Deivis. Tiesiog šie žmonės labiau matomi. Dėl pervargimo ir patirto saulės smūgio jis buvo priverstas penkias dienas praleisti ligoninėje.

Per patį vidurdienį Deiviui teko atlaikyti du koncertus iš eilės. Karštą dieną tiesiai į veidą plieskė saulė. Nepagerėjo ir apsipylus šaltu vandeniu. Pakeliui iš Šakių į kitą koncertą Nidoje dainininkas pasijuto itin blogai: tai pylė karštis, tai krėtė drebulys.

Atvykęs prie kelto D.Norvilas suprato, kad vietoj koncerto teks važiuoti pas gydytojus. Klaipėdos jūrininkų ligoninėje atlikėjui pamatavus temperatūrą termometras rodė 40 laipsnių karščio. "Egzaminų įtampa, intensyvus koncertų grafikas, saulės smūgis – ir organizmas neatlaikė", – samprotavo Deividas. Tą patį jam patvirtino ir medikai.

Nežino kada sustoti

Pervargimo simptomus dainininkas pajuto ir prieš pat spektaklio premjerą Klaipėdos muzikiniame teatre. "Rytas jau prasideda nuovargiu. Atsikeliu ir, rodos, nėra jėgų", – prasitarė dainininkas.

Nors medikai pataria nepersitempti, lėtinti gyvenimo tempą, D.Norvilas prisipažino nesuprantantis, kaip to išvengti. "Nežinau tos ribos, kada yra per daug ir reikia sustoti", – prisipažino jis. Vis dėlto daininkas nemano, kad dirba per daug – negalėtų savęs pavadinti darbo fanatiku.

Neturintis žalingų įpročių D.Norvilas stengiasi gerai maitintis, prieš spektaklių premjeras išgerti vitaminų, o artėjant daugeliui atlikėjų įtemptam švenčių maratonui gruodžio mėnesį leidžiasi B grupės vitaminus.

"Ar pavyksta išsimiegoti? Visko pasitaiko. Prieš specialybės egzaminus Muzikos akademijoje nesumerkdavau akių", – pasakojo jis. Kartais paryčiais grįžus iš koncerto ryte tekdavo drožti į paskaitas. Nenuostabu, kad gyvenant tokiu tempu organizmas neatlaikė.

Nors po ligoninėje praleisto laiko Deividas tikino nepadaręs jokių išvadų, jis tikisi, kad baigęs studijas galės lengviau atsikvėpti ir pradės sveikiau gyventi.

Atostogų ignoruoti nevalia

Klaipėdos sveikatos priežiūros centro šeimos gydytoja Lilija Jokubauskienė įspėjo, kad mylėti save ir nepervertinti jėgų turi ne tik garsūs atlikėjai. Tam reikšmės neturi nei žmogaus profesija, nei amžius. Išsekimu gali skųstis ir moksleivis, ir studentas, ir dirbantis žmogus.

Kartais pervargimas painiojamas su nuovargiu. Pastarasis dingsta gerai pailsėjus ir išsimiegojus. Pervargimui daugiausia įtakos turi sutrikdytas dienos režimas, tad naktinėjimas prie kompiuterio sveikatai ne į naudą.

Kad išsekimo aukomis dažnai tampa žinomi atlikėjai, gydytojos L.Jokubauskienės nestebina. Dažnai jie netinkamai maitinasi, o kartais visą dieną nevalgo, užkandžiauja tik vėlai naktį, po koncertų. Dainininkui dažnai pavargsta ne tik kūnas, bet ir balsas. Pertempiamos balso stygos, kurioms taip pat reikia poilsio.

Pervargęs žmogus skundžiasi bloga nuotaika, jėgų stoka, nenoru dirbti. Tai vadinamasis perdegimo sindromas. Su juo neretai susiduria didžiausi darbštuoliai.

"Reikėtų susirūpinti, jei atrodo, kad nieko nespėji, trūksta laiko, negali pailsėti, o išsimiegojus darbingumas neatsinaujina", – įspėjo L.Jokubauskienė. Tada reikėtų išeiti atostogų arba kreiptis į medikus. Į pervargimą ranka numoti nereikėtų, nes nuo jo iki depresijos – vienas žingsnis.

Gydytoja pabrėžė, jog kasmet būtina atostogauti, ir ne trumpiau nei tris savaites. Būtent per tokį laiką organizmas pailsi. "Nesuprantu tų, kurie didžiuodamiesi sako, jog be atostogų dirba jau penkerius metus. Iš tiesų tai čia nėra kuo girtis", – perspėjo gydytoja L.Jokubauskienė.

Kas yra emocinis pervargimas

Emocinis pervargimas skiriasi nuo fizinio ar protinio nuovargio. Emociškai pervargęs žmogus praranda gyvenimo tikslą, nejaučia entuziazmo, neturi jėgų.

Emocinis pervargimas gali pasireikšti fiziniu ir psichikos nuovargiu. Žmogui trūksta energijos, jis jaučiasi pavargęs ir išsekęs. Dažnai kamuoja galvos ir nugaros skausmai, pečių juostos ir kaklo raumenų įtampa, keičiasi apetitas ir kūno svoris, sutrinka miegas.

Emocinis nuovargis gali pasireikšti depresija, bejėgiškumu, beviltiškumu. Žmogus negali blaiviai mąstyti, kritiškai vertinti aplinkybių, tinkamai spręsti, ima neigiamai vertinti save, darbą, kitus žmones ir apskritai visą gyvenimą.

Jei atsiranda bent keli iš šių simptomų, tai reiškia, jog būtina imtis priemonių – kreiptis pagalbos į medikus, bandyti pakeisti gyvenimo būdą.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Realybės šou „Sala“ nugalėtoja Reda į Tailandą išskrido ne viena (3)

Šiandien iš Vilniaus oro uosto į egzotiškąjį Tailandą išskrido lėktuvas, tarp kurio keleivių...

Viktorija Siegel su dukra Nicole sužibėjo vestuvinių suknelių pristatyme (68)

Penktadienio vakarą Vilniuje įvyko vestuvinių suknelių pristatymo renginys „Wedding Fashion...

Virginijaus Sinkevičiaus šeimoje vyrauja džiugios nuotaikos – gimė dukrelė (83)

Būsimasis eurokomisaras Virginijus Sinkevičius šeštadienio rytą pranešė itin džiugią...

Dominykas Vaitiekūnas stebina ryškiais išvaizdos pokyčiais: džiaugiasi įspūdingais raumenimis ir svoriu (54)

Sportu susidomėjęs žinomas aktorius Dominykas Vaitiekūnas dabar gali pasigirti įspūdingais...

Netyla kalbos apie Rasos Arlauskienės ir gerokai jaunesnio atlikėjo Petro Daunio santykius: įrodymas – ir paviešinti kadrai? (139)

Jau kuris laikas netyla kalbos, kad žinoma renginių organizatorė Rasa Arlauskienė vis dažniau...

Top naujienos

DELFI reportažas iš gaisro iškankinto kaimo: primena Černobylį, nėra žmonių, žūsta gyvūnai (80)

DELFI žurnalistai apsilankė Alytaus apylinkėse, kur šiuo metu vargsta nuo degančių padangų...

Kauno klinikose nukentėjusios paauglės mama: gydytojas prašė apie tai niekam nepranešti, siūlė kompensaciją (331)

Penktadienį vakare per Lietuvą nuskriejo žinia, kad paauglei iš Jonavos Kauno klinikose į...

Kainos svetur: kiek už duoną ar bananus teks sumokėti Emyratuose (92)

Jungtiniuose Arabų Emyratuose tikrai ne visur vienodos kainos – Abu Dabis ar Dubajus jau...

Sekmadienį yra didelė tikimybė pagerinti Lietuvos orų rekordą

Šeštadienį mūsų laukia dar viena labai šilta ir graži diena. Naktį vietomis tvyrojęs rūkas...

Romas Sadauskas-Kvietkevičius. Kodėl „valstiečiams“ nepavyko nukopijuoti Lenkijos valdančiųjų sėkmės? (8)

Jei kitą savaitę Seimo nariai nuspręstų išsilaisvinti nuo tarnystės Lietuvai ir paskelbtų...

Paliktos nuotakos byla atsidūrė teisme: tikruosius jaunikio motyvus išdavė draugui rašytos žinutės (149)

Nauja meile patikėjusiai, išsiskyrusiai ir vaiką auginusiai merginai teko skaudžiai nusivilti. Jai...

Sprendžiant dėl Britanijos ateities Londone minios „Brexit“ priešininkų renkasi į protestą (7)

Tūkstančiai „Brexit“ priešininkų šeštadienį renkasi Londono centre raginti Jungtinės...

Obuolių šaldymas žiemai: 5 patikrinti ir ypač paprasti būdai

Galbūt galvojate, kad neįmanoma bet kuriuo metų laiku išsivirti kompoto arba išsikepti pyrago su...

Net pats stipriausias imunitetas gali nepastebėti vėžio: onkoimunologas – apie priemones, kurios sumažina riziką sirgti (64)

Prasidėjus peršalimo ir gripo sezonui, vis daugiau girdime apie imuniteto stiprinimą. Vieni siūlo...

Išskirtinis interviu su „Vaikštančių numirėlių“ žvaigžde Normanu Reedusu - apie Darylo fenomeną ir filmavimų užkulisius

Pirmą kartą „ Vaikštančių numirėlių “ scenarijų perskaitęs Normanas Reedusas sako iškart...