aA
Visuomenininkė Nijolė Oželytė jaučia kartėlį – apie neblaivų vairuotoją pranešusi ir jį sučiupti padėjusi aktorė sako atsidūrusi beviltiškoje padėtyje, dėl kurios ji tikina daugiau niekada apie tokius įvykius neinformuosianti policijos, nes paprasčiausiai jaučiasi nesaugi. Tačiau į N. Oželytės situaciją įsigilinęs ir bylą kuruojantis prokuroras įvykio liudininkei turi gerų žinių.
Asociatyvi nuotrauka
© DELFI montažas

Daugiau nei 20 tūkst. sekėjų auditoriją socialiniame tinkle „Facebook“ turinti N. Oželytė pasidalino liūdna patirtimi apie ją nuvylusią situaciją, kurią moteris pateikė ir DELFI skaitytojams.

„Aš daugiau niekada nepranešiu apie girtą vairuotoją“, – tikina politikė.

„Net Sausio 13-osios naktį, kai rusai tankais lamdė žmones, nesijaučiau tokia beviltiška ir nešvariai bejėgė, kaip dabar. Veidu į „š“ – tokia dabar yra mano būsena“, – pridūrė ji.

Nijolė pasakojo, kad iš privalomo, jos manymu, garbingo poelgio j tiesiu taikymu buvo nusviesta į nusikalstamą veiką ir grasinimus baudžiamąja atsakomybe.

„Būtent tuo man grasina Lietuvos valstybė. Istorija tokia – pamačiusi absoliučiai girtą chamą, vairuojantį automobilį, tučtuojau paskambinau į policiją ir pranešiau. Paklausė vardo, pavardės – pasakiau. Tas banditaujantis personažas mane pažįsta, nes būtent dėl to, kad jis išlipo iš automobilio „pakibinti“, pamačiau jo būseną. Pareigūnai jį sulaikė, buvo stipriai girtas, bet pūsti į alkotesterį atsisakė – pasirodo, galima net nepastovint ant kojų atsisakyti daryti tyrimus – tai vimdantis humanizmas.

Padavė jį į teismą, jis neigia buvęs girtas, du pareigūnai liudijo jo girtumą, yra filmuota medžiaga. Sulaukiu skambučio iš policijos, kad turiu duoti parodymus. Sakau, kad savaime suprantama ir nuvykstu į policijos poskyrį, bet prieš rašydama perspėju policijos pareigūnę, kad turiu pagrindo bijoti ano niekadėjo, todėl mano pavardė jam neturi būti atskleista. Neįmanoma, sako pareigūnė, jis turi teisę žinoti. O ar aš turiu teisę jaustis saugiai? Aš gi nepadariau nieko blogo, netgi labai gerai, mano galva, pasielgiau, gal net žmonių gyvybes išgelbėjau, nes jis galėjo bet ką nudaužti? Jūs gi pati pasakėte savo pavardę, kai pranešėt, sako pareigūnė. Tikrai, pusgalvė neraliuota, nepagalvojau, kad reikia savęs gėdintis, užmiršau, kad „geras“ ir „durnas“ tebėra sinonimai. Aš jo bijau, sakau tiesiai šviesiai pareigūnei, jo padorumas nesulaikys, nes jokio padorumo jo veide neatsispindi. Pareigūnė sako, kad supranta. Tada, sakau, nerašysiu jokio rašto.

Po savaitės sulaukiau grasinančio skambučio iš policijos – aš, pasirodo, neturiu jokios teisės saugiai jaustis, o jei neliudysiu, bus man baudžiamoji atsakomybė. (...) Sakau, o jei nebūčiau savo pavardės pasakius, kai pranešiau apie girtą vairuotoją, tai galėčiau likti nežinoma? Ne, sako, būtume atradę pagal telefono numerį...

O Dieve, tai kaip jaučiasi tikrai nukentėję žmonės, patekę į šitą kreivų šešėlių karalystę, vardu lietuviška teisinė sistema? Nes pareigūnai nekalti, tokius įstatymus tešlagalviai surašė. Aš pasiduodu ir daugelio tūkstančių Lietuvos piliečių akivaizdoje pareiškiu:

Aš, Nijolė Oželytė, iš savanaudiškų paskatų ir siekdama asmeninės naudos susireikšminti nusikalstamu būdu, o gal senatvinės silpnaprotystės paveikta, apkalbėjau nekalčiausią ir tyriausią žmogų, kurio nemačiau dar bent kelis kartus po minėto apkalbėjimo vairuojančio girto, nes jis visai nesustoja kaskart mane pamatęs „pakibinti“. Aš nuoširdžiai gailiuosi savo begėdiško ir neatsakingo poelgio, nes iš tikrųjų, tai aš nieko NEMAČIAU, nieko NEGIRDĖJAU, nieko NEŽINAU. Maldauju, NUBAUSKITE mane už melagingą pranešimą, įvykdykite teisingumą ir atsiprašykite už mane nukentėjusio apkalbėto asmens, nes aš pati to nepadarysiu, mat, jo bijau. Prisipažįstu, kad išmečiau į šiukšliadėžę policijos man duotą lapelį su telefono numeriu ir nepranešiu, kai eilinį kartą man kils noras apkalbėti minėtąjį garbingą asmenį, kad jis nuolat girtas vairuoja, nes tas noras kilo ne vieną kartą jį stebint prie vairo“, – skelbė žinoma moteris.

„P.S. Greit atsiprašinėsim banditų ir potencialių žudikų, siautėjančių keliuose, už moralinę traumą, kurią anie patiria mums apie juos pranešus. Paminėsit mano žodį“, – pridūrė ji.

Prokuroras: Nijolė gali išlikti anonimu, tereikia oficialaus kreipimosi

Klaipėdos apygardos prokuroras Simonas Genys, kuruojantis šią bylą, nebuvo toks kategoriškas ir patikino, kad tokių pilietiškų žmonių, kaip Nijolė, Lietuvai labai reikia bei patvirtino, jog jos vardas ir pavardė gali būti įtariamajam neatskleidžiami.

„Labai gerai, kad ji pranešė, tai tiesiog pagirtina, o mes liudininkus apsaugosime. Tikrai niekas baudžiamųjų bylų už tai nekels“, – DELFI tikino prokuroras.

„Šiuo atveju galima pritaikyti (anonimiškumą). Tikrai nematau jokių problemų, tiesiog reikia oficialaus žmogaus, šiuo atveju N. Oželytės, kreipimosi, deja, feisbuko nepakanka. Jeigu ponia kreipsis – taip ir padarysime. Ji su prašymu gali kreiptis ir į mane, ir į pareigūnus, kad jai būtų pritaikytas dalinis anonimiškumas, tai reiškia, kad jos vardas ir pavardė nebus atskleista įtariamajam asmeniui. Tikrai išspręsime šiuo dalykus ir neturėtų kilti jokių problemų“, – kalbėjo S. Genys.

„Tikrai padarysime viską, kad žmonės, kurie padeda atskleisti tokius nusikaltimus, jaustųsi saugūs, bent iš prokuratūros pusės padarysime viską, kas mūsų galioje. Tikrai esame dėkingi už kiekvieną pranešimą, jaučiuosi asmeniškai dėkingas Nijolei, kad ji yra pilietiškai aktyvi, nes be tokių žmonių saugumo šalyje turėtume daug mažiau. Juk sutikite, kad prie kiekvieno namo pastatyti policijos pareigūnų nėra fiziškai įmanoma, todėl tokie žmonės yra labai svarbūs visai šaliai, bendram saugumui“, – pridūrė pašnekovas.

S. Genys kartojo, kad neabejingi piliečiai yra didžiulė šalies vertybė, kurią yra privaloma skatinti, puoselėti ir apsaugoti, kiek įmanoma daugiau.

„Anonimiškumą galima taikyti ir nesunkių nusikaltimų atveju. Šią bylą žinau, todėl galiu pasakyti, kad taip ir padarysime. Suprantu, kad šiuo atveju poniai Nijolei vėl teks kreiptis pačiai, rašyti, gaišti laiką, tačiau mes be to nieko negalime padaryti. Mums būtinas oficialus laiškas“, – tikino jis.

Kol kas šioje istorijoje minimas asmuo yra laikomas įtariamuoju ir tik teismas jį gali pripažinti kaltu, tačiau tokie žmonės, kaip N. Oželytė, anot prokuroro, neretai yra labai reikšmingi bylos baigčiai.

„Taip, kaip pasielgė Nijolė, yra pavyzdys. Ji labai reikšminga, todėl reikia daryti viską, kad tokie žmonės jaustų kuo mažiau diskomforto – tik tiek, kiek reikia atskleisti nusikalstamai veikai. (...) Jeigu šioje istorijoje iš tiesų buvo grasinta baudžiamosiomis bylomis, tai yra labai negerai. To komentuoti aš jau nebegaliu. Galbūt įvyko kažkoks nesusikalbėjimas, nes čia tikrai jokiu būdu negali būti taikoma baudžiamoji atsakomybė“, – DELFI tikino S. Genys.

Dėl šios situacijos DELFI susisiekė ir su Policijos departamento prie VRM Komunikacijos skyriaus vyr. specialiste, kuri patikino, kad ši situacija yra žinoma.

„Lietuvoje galiojantys teisės aktai numato, kad teismo, institucijos, kurios pareigūnas tiria administracinį nusižengimą arba nagrinėja administracinio nusižengimo bylą ne teismo tvarka, šaukimu liudytojas privalo atvykti nurodytu laiku, duoti teisingus parodymus, pranešti visa, kas jam žinoma byloje, ir atsakyti į jam duodamus klausimus.

Taip pat kiekvienas šaukiamas kaip liudytojas asmuo privalo atvykti pas ikiteisminio tyrimo pareigūną, prokurorą ir į teismą bei duoti teisingus parodymus apie tai, kas jam žinoma apie reikšmės bylai išspręsti turinčias aplinkybes.

Esant situacijai, kai žmogui pranešus apie pažeidimą, pareigūnai užfiksuoja pažeidimą, pažeidimą padaręs asmuo sutinka su pažeidimo padarymu, o pareigūnui nėra būtinybės tikslinti įvykio aplinkybes – pareigūnai gali nekviesti apie pažeidimą pranešusio asmens į policijos komisariatą, taip pat asmuo gali būti nekviečiamas į teismą kaip liudytojas. Tačiau, jei pareigūnui ar teismui būtina patikslinti aplinkybes – asmuo privalo tai padaryti“, – tikino Revita Janavičiūtė.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(320 žmonių įvertino)
4.4094

Elegijus Strasevičius prakalbo apie patirtį kalėjime: realybė Lietuvoje yra baisi (79)

Sugrįžęs iš ilgos kelionės motociklu žinomas prodiuseris ir atlikėjos Džordanos Butkutės...

Į garsiojo Lietuvos kriptomilijonieriaus įkvėptos komedijos premjerą Audrius Bružas atvyko „Lamborghini“ (71)

Trečiadienio vakarą žinomi žmonės rinkosi į naujausios Tado Vidmanto komedijos „Pats sau...

„Patrulis“ Algirdas Radzevičius įvardijo skyrybų su žmona Milisandra priežastis: yra vienintelis kelias (109)

Besiskiriantys grupės „Patruliai" lyderis Algirdas Radzevičius ir buvusi atlikėja bei...

Tarp riedučiais važinėjusių bei batutų parke dūkusių garsenybių – ir retai viešumoje matoma Reda Bžeskienė su dukromis (27)

Antradienio vakarą įvyko oficialus didžiausio Baltijos šalyse laisvalaikio ir pramogų centro...

Pogrebnojus apie savo spalvingą gyvenimą – be jokių pagražinimų: moterims nesvarbu, kiek man metų (14)

Niekada žodžio kišenėje neieškantis dizaineris Aleksandras Pogrebnojus apsilankė Laisvės TV...

Top naujienos

Brundza siūlo nesustoti su automobilių mokesčiu: apie tai kalbu daugiau nei 10 metų (377)

„Tai tik nedidelis žingsnelis, ir tai, ne į priekį, o įstrižai“, – taip apie trečiadienį...

Alytaus meras apie milžinišką gaisrą: rytoj miestas gyvens normalų gyvenimą (62)

Sutemus Alytuje tęsiasi gaisro padangų perdirbimo įmonėje „Ekologistika“ gesinimo darbai,...

Orai: po saulėtų dienų trumpam sugrįžta lietus (4)

Šiandien Lietuvos orus lems nedidelio per Baltiją keliaujančio ciklono pietinis pakraštys. Per...

Apžvalgininkai: tai buvo pagrindinė ir esminė Karbauskio klaida (294)

„Klaida buvo į savo rinkimų sąrašą priimti labai skirtingus žmones, turbūt orientuojantis tik...

„Real“ paskolintas Europos čempionas išplėšė pergalę metimu nuo priešingos tritaškio linijos (3)

Klemenas Prepeličius paliko be žado visą Stambulo „ Daruššafaka “ komandą. 26-erių...

Lavija Šurnaitė. Gniuždantis laimės kultas (59)

Nuolat girdime kalbas, o kartu ir pačios kalbame apie tai, kad mūsų visuomenėje (visas pasaulis...

Širdį verianti ištikimybė: prie degalinės paliktas šunelis šeimininkų laukė 4 metus (39)

Su posakiu, jog šuo yra geriausias žmogaus draugas, sutiktų daugybė žmonių. Šimtai istorijų...

„Lietkabelis“ iki pabaigos nepasidavė gęstančių žvaigždžių ir debiutavusio lietuvio kompanijai (6)

Panevėžio „Lietkabelis“ vos nepasekė Klaipėdos „Neptūno“ pėdomis ir FIBA Čempionų...

Sostinėje – prabangių drabužių išpardavimas, į kurį veržėsi net per užrakintas duris (87)

Trečiadienio rytą sostinėje kelioms dienoms duris atvėrė vardinių drabužių pop-up...