aA
Žinomas žurnalistas ir keliautojas Vytaras Radzevičius praėjusią savaitę sunegalavo, todėl kreipėsi į savo šeimos gydytoją. Supratus, kad vizito gali tekti laukti bent savaitę, vyras nutarė keliauti į privačią gydymosi įstaigą, kurioje jis buvo priimtas jau kitą dieną, tačiau pacientui teko susimokėti. Žvelgiant į ateitį V. Radzevičius ėmė svarstyti, ar įmanoma nemokėti arba mokėti mažesnę PSD (privalomasis sveikatos draudimas) dalį, jeigu dažnu atveju pacientui vis tiek reikia susimokėti už savo gydymą.
Vytaras Radzevičius
Vytaras Radzevičius
© DELFI montažas

V. Radzevičius savo socialiniame tinkle pasidalino asmenine istorija, kuri jam sukėlė klausimų. Su sveikata susijusi tema sudomino ir dešimtis kitų internautų, kurie aktyviai įsitraukė į užvirusią diskusiją apie Lietuvos sveikatos sistemą.

„Kartais žmonės suserga. Man taip praėjusią savaitę buvo. Virusas kažkoks, kuris temperatūrą nedidelę sukelia ir trūksta jėgų net mirksėjimui, o ryjant seiles gerklėje jausmas tarsi gertum čili ir habanero sulčių koncentratą su spygliuotos vielos įsiurbimu.

Nutariau, kad reikia pasinaudoti sveikatos apsaugos sistema ir kreiptis į gydytoją. Esu linkęs nekvaršinti gydytojams galvos dėl menkniekių, bet, sakau, moku gi tuos PSD, tai gal vienas kartas nesugriaus sistemos. Be to, jaučiuosi taip ir skauda anaip, kad net Lietuvos futbolas atrodo geresnėje padėtyje.

Apie 3 valandą nakties kreipiuosi pažangiai, internetu, bandau registruotis pas šeimos gydytoją poliklinikoje. Gaunu pasiūlymą pasirodyti po savaitės. Dar, turbūt, tada turėčiau pats iš numirusių prisikelti, užpūsti ir nusirinkti grabnyčias, padėkoti atėjusiems, išjungti muziką ir nueiti užsikasti.

Tada internetu užsiregistravau į privačią įstaigą, labai anksti ryte sulaukiau skambučio, buvau greitai priimtas ir pradėtas gydyti. Susimokėjau.

Kadangi garantinis mano baigėsi (1968 m. gamybos esu) ir toliau reikės dažnesnių techninių apžiūrų, tai viešas klausimas toks – kaip nemokėti PSD? Nematau tame mokėjime jokios prasmės. Nei žiūrėdamas į perspektyvą, nei į retrospektyvą – sveikatos apsaugos reforma reformuojasi jau kokius 29 metus, bet jeigu kas atsitinka – trauki pinigus iš kišenės ir eini gydytis už savus. Nes neturi tokios prabangos leisti laiką eilėse arba sulauki priėmimo, kai jau būni arba pasveikęs, arba užsilenkęs.

Politkorektiškumo ir socializmo šioje vietoje gali būti tik tiek, kad tie, kurie leidžia savo pinigus savo sveikatai, turėtų mokėti mažesnį PSD, tuo pačiu užtikrinant sveikatos apsaugą negalintiems susimokėti.

Būkit sveiki! Nesirkit, nes tai Lietuvoje kainuoja du kartus“, – tikino žinomas vyras.

Po šiuo viešu V. Radzevičiaus įrašu pasipylė dešimtys įvairiausių komentarų. Vieni vyrui pritarė, kad šalies sveikatos sistema nuolat kinta ir, deja, neretai nuvilia, kiti žinoma vyrą bandė įtikinti, kad valstybinės gydymo įstaigos savo profesionalumu dažnai aplenkia ir privačias klinikas. Be to, ne vienas internautas priminė, kad PSD itin praverčia, kai susergama išties rimtomis ligomis, kuomet gydymas kainuotų tūkstančius eurų, o valstybė tai kompensuoja.

Apie PSD ir jo mokėjimą DELFI sutiko plačiau papasakoti „Sodros” komunikacijos skyrius.

„Jeigu gyventojas dirba samdomą darbą ar užsiima savarankiška veikla ir nėra draudžiamas privalomuoju sveikatos draudimu valstybės lėšomis (pavyzdžiui, pensininkai), PSD įmokas mokėti privaloma – teisės aktuose nėra numatyta išimčių, leidžiančių nemokėti ar mokėti mažesnes PSD įmokas.

Svarbu suprasti, kad PSD įmokos skaičiuojamos nuo visų draudžiamųjų pajamų, nesvarbu, iš kelių ir iš kokių veiklų (kelių samdomų darbų, kelių savarankiškų veiklų) jos gaunamos. Standartinis 6,98 proc. PSD tarifas skaičiuojamas nuo visų pajamų.

Pavyzdžiui, vieno žmogaus darbo užmokestis gali siekti 4000 eurų per mėnesį, o kitas, turėdamas individualią įmonę, samdomą darbą ir dar individualios veiklos pažymėjimą, iš visų veiklų gali taip pat gauti 4000 eurų draudžiamųjų pajamų per mėnesį. Abiem atvejais šie gyventojai sumokės po tiek pat PSD įmokų. Jeigu visos draudžiamosios pajamos mažesnės – įmoka bus mažesnė, tačiau tarifas tas pats – 6,98 proc.“ – teigė komunikacijos skyriaus vedėjas Saulius Jarmalis.

Apie teikiamas sveikatos priežiūros paslaugas plačiau DELFI pakomentavo Valstybinės ligonių kasos atstovai.

„Susirgus reikėtų kreiptis į šeimos gydytoją gydymo įstaigoje, prie kurios pacientas yra prisirašęs.

Svarbu žinoti, kad esant tam tikroms indikacijoms, pavyzdžiui, karščiuojant, esant skausmui, taip pat, kai pacientui, esant ramybės būsenos, atsiranda dusulys, galvos skausmas ir svaigimas, pykinimas ir vėmimas, sutrinka koordinacija, pasireiškia staiga progresuojantis tinimas, bei tais atvejais, kai patiriamos įvairios kilmės traumos ir sužeidimai – pacientas pas šeimos gydytoją (arba budintį gydytoją) turi būti priimtas tą pačią dieną, o tuo atveju, jeigu paūmėjo lėtinė liga – per 7 darbo dienas.

Kiekviena poliklinika ar šeimos medicinos centras yra įpareigoti užtikrinti nepertraukiamą medicinos pagalbos teikimą. Tai reiškia, kad gydymo įstaigos darbo metu pagalbą teikia ten dirbantys medikai, o naktimis, savaitgaliais ar švenčių metu šias paslaugas teikia budintis gydytojas toje pačioje įstaigoje arba kitoje, su kuria gydymo įstaiga sudarė sutartį.

Kad sunegalavus nereikėtų gaišti laiko, iš anksto vertėtų pasidomėti, kur teikiamos šeimos gydytojo paslaugos įstaigos, prie kurios jie prisirašę, nedarbo metu. Ši informacija turi būti skelbiama kiekvienos pirminės asmens sveikatos priežiūros įstaigos skelbimų lentoje, interneto svetainėje.

VLK taip pat yra paskelbusi gydymo įstaigų sąrašą, kur pacientas turėtų kreiptis pagalbos jo šeimos gydytojo nedarbo metu – naktį, savaitgaliais ar šventinėmis dienomis. Šių įstaigų sąrašą rasite čia.

Privalomuoju sveikatos draudimu apdraustiems asmenims už šeimos gydytojo paslaugas, prie kurio jie yra prisirašę, mokėti nereikia, nes jos apmokamos Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšomis. Tai galioja ir viešosiose gydymo įstaigose, ir privačiose, kurios yra sudariusios sutartis su teritorinėmis ligonių kasomis.

Esant sunkiai sveikatos būklei, reikia skambinti Skubiosios pagalbos tarnybų telefono numeriu 112. Tiesa, prieš kviečiant greitąją medicinos pagalbą itin svarbu įvertinti situaciją ir kreiptis tik tuomet, kai iš tikrųjų ta pagalba yra reikalinga, pavyzdžiui, patekus į autoįvykį, stipriai susižeidus ir pan.“ – DELFI teigė Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos Paslaugų ekspertizės ir kontrolės skyriaus vyriausioji specialistė Oksana Burokienė.

DELFI
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(84 žmonės įvertino)
3.9167

Savaitgalį feisbuke siautėjęs, kolegas įžeidinėjęs ir grasinęs Rimas Bružas sulaukė ne tik kritikos, bet ir griežtos LRT vadovų reakcijos pasisakė ir R. Bružas, kita pusė kreipėsi į teisininkus (1024)

Penktadienį LRT Radijo laidos „Laimės dieta“ vedėja Rimantė Kulvinskytė pasidžiaugė...

Po internete išplitusio vaizdo įrašo, kuriame pareigūnų uniformas vilkintys asmenys dainuoja apie kasiakus, – policijos atstovo atsakas papildyta 13.50 val. (258)

Socialiniuose tinkluose ėmus plisti vaizdo įrašui, kuriame matyti, jog automobiliu važiuojantys ir...

Grupės „120“ narys Šarūnas su žmona susilaukė antrosios atžalos: suteikė unikalų prancūzų kilmės vardą (118)

Aktoriui ir atlikėjui Šarūnui Januškevičiui šis laikotarpis – ypatingas. Su žmona žinomas...

Aleksandras Pogrebnojus aštriai sukritikavo „Eurovizijos“ atrankos dalyvius: nieko nėra baisiau už entuziazmą be talento (204)

Šeštadienį prasidėjo nacionalinė „Eurovizijos“ atranka „Pabandom iš naujo“. Pirmoje...

Sudėtingai veido operacijai ryžęsis stilistas Karolis parodė pokyčius: artimieji buvo ištikti šoko, aplinkiniai neatpažino (172)

Žinomas plaukų stilistas Karolis Murauskas įprastai rūpinasi savo klientų grožiu, tačiau...

Top naujienos

VESK: siūloma parengti etapinį ribojimų atlaisvinimų planą (245)

Šiandien Vyriausybės ekstremalių situacijų komisijos (VESK) posėdyje išklausyta ekspertų...

Pirmoji Kremliaus reakcija po Navalno sulaikymo: tai visiška nesąmonė papildyta 13.39 (210)

Rusijos prezidento Vladimiro Putino atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas vakar atšaukęs spaudos...

Ažubalis: ragus Putinui užsiauginti padėjo didžiosios ES valstybės (471)

Įvykiai JAV paveiks Lietuvą tiek, kiek Europa sugebės atsispirti supaprastintam žvilgsniui į...

Juozapaitis apie padalintus pinigus: tai baisi klaida papildyta (158)

Seimo Kultūros bei Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetai antradienį surengė bendrą posėdį,...

Norvegija bando išsklaidyti abejones dėl vakcinos nuo koronaviruso po senyvų žmonių mirčių (50)

Norvegijos sveikatos priežiūros institucijos bando išsklaidyti abejones dėl saugumo, kilusias po...

Vokietijoje – nauji siūlymai: įprastos kaukės nebepakaktų virusologai perspėja: gali atnešti priešingą rezultatą (160)

Vokietija svarsto, ar pasekti Austrijos ir Bavarijos žemės pavyzdžiu, kur tapo privaloma viešajame...

Skuodis atleido iš pareigų „Oro navigacijos“ vadovą (29)

Susisiekimo ministras Marius Skuodis antradienį, sausio 19 d., iš pareigų atšaukė VĮ „Oro...

Savaitgalį feisbuke siautėjęs, kolegas įžeidinėjęs ir grasinęs Rimas Bružas sulaukė ne tik kritikos, bet ir griežtos LRT vadovų reakcijos pasisakė ir R. Bružas, kita pusė kreipėsi į teisininkus (1024)

Penktadienį LRT Radijo laidos „Laimės dieta“ vedėja Rimantė Kulvinskytė pasidžiaugė...

Profsąjungos nepritaria darbdavių prašymui leisti dirbti visoms parduotuvėms (24)

Lietuvos darbdavių konfederacijai kreipusis į Vyriausybę su prašymu atšaukti ribojimus ne maisto...

VMI: dėl pandemijos sunkumų turinčios įmonės jau gali teikti prašymus dėl pagalbos (6)

Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) informuoja, kad verslininkai, kurie nėra įtraukti į...