aA
Pirmadienį Martyno Mažvydo bibliotekoje įvyko retrospektyvinės leidinių parodos „Tavo mokykla vakar ir rytoj!“ atidarymas. Šventės svečiai pirmieji galėjo išvysti ir pavartyti leidinius nuo 1945 m. iki dabartinių laikų.
Parodos atidarymas
Parodos atidarymas
© Organizatoriai

Parodos iniciatoriai – ilgametę patirtį turinti pažangių ugdymo sprendimų kūrėja leidykla „Šviesa“. Svarbiu renginio akcentu tapo dailininkų brolių Algirdo ir Remigijaus Gataveckų bei Pauliaus Miliausko sukurta „Šviesos“ ikonos žmogeliuko instaliacija. Šventėje savo naują dainą „Tu esi mano mokykla“, sukurtą kartu su minėta leidykla, pristatė atlikėjas Vidas Bareikis. Svečiai taip pat dalyvavo diskusijoje tema „Kokia šiandien būtų tavo mokykla?“ bei drąsiai išsakė savo nuomonę apie tai, kaip jie įsivaizduoja šiuolaikinę mokyklą, rašoma spaudos pranešime.

„Šiandien iš švietimo tikimasi labai daug – šiuolaikiškumo, individualumo, motyvacijos ir rezultatų. Mokiniams jų pasiekimai tarsi prognozė ateičiai. Su šiais iššūkiais susiduria ne tik švietimo bendruomenė, dalį atsakomybės prisiima ir leidėjai. Todėl šį renginį sugalvojome surengti prieš kasmet minimą mokytojų dieną“, – kalbėjo leidyklos „Šviesa“ direktorė Milda Juonė.

Pasižvalgyti po parodą, prisiminti savo mokyklos laikus susirinko ir žinomi pramogų pasaulio ir švietimo atstovai. Šventės nepraleido renginių organizatorė Agnė Grigaliūnienė, reklamos specialistė, dainininkė Dovilė Filmanavičiūtė, desertinės įkūrėja Liucina Rimgailė su sūneliu Oskaru, TV laidų vedėja Eglė Skrolytė su dukrele Upe, atlikėjas Justinas Lapatinskas, aktorius Vytautas Rumšas, reklamos ir projektų vadovė Goda Jokubaitienė.

Žinoma tėvai parodoje „Tavo mokykla vakar ir rytoj!“ išvydo leidinius nuo 1945 m. iki dabartinių laikų. Ekspozicijoje – vienas pirmųjų pokario elementorių „Saulutė“, išleistas 1948 m. ir parengtas dainininko Andriaus Mamontovo senelio Adomo Čiplio. Taip pat 1948 m. vadovėlis „Gimtasis žodis“, pradedamas SSRS himnu.

Svarbų žingsnį švietime atspindintis 1970 m. išleistas B. Balčyčio vadovėlis „Matematika 1 klasei“. Iki 1992 m. buvo leisti tik verstiniai matematikos ir fizikos vadovėliai, o B. Balčyčio matematikos vadovėliai – originalūs. Daugeliui nostalgiją sukėlė 1980 m. „Vyturėlio“ elementorių serija bei daug kitų istorinių leidinių, iš kurių mokėsi ne viena mokinių karta.

„Leidyklos patirtį atspindi sukaupta archyvinė vadovėlių ir leidinių ekspozicija. Tęsiame savo misiją ir toliau kuriame šiuolaikinių mokinių poreikius atliepiančias edukacines priemones. Bendradarbiaujame su žinomais menininkais ir mokslininkais, kitų šalių leidėjais ir ugdymo įstaigomis. Norime padėti mokytojams palengvinti ugdymo procesą, sužadinti didesnį mokinių įsitraukimą, pasitikėjimą savimi, kokybišką mokymą, individualiai vaikui pritaikytas užduotis bei didesnį pasitikėjimą ugdymo sistema“, – sakė leidyklos direktorė M. Juonė.

Nuosavam verslui vadovaujanti L. Rimgailė baigė lenkų mokyklą. Kaip prisimena, mokslai jai sekėsi puikiai. Mokykloje L. Rimgailė buvo labai aktyvus vaikas, atrasdavo laiko ne tik knygoms, bet ir užklasinei veiklai. „Buvau pirmūnė, tačiau ne iš tų, kur sėdi valandų valandas prie knygų. Turėjau daug draugų, laiką leisdavome aktyviai. Labiausiai dėkinga esu lietuvių mokytojai, kuri mane išmokė kalbos 11–12 klasėse. Už lietuvių kalbos egzaminą gavau 100 proc. Mokytis man labai patiko, o dar geresnių rezultatų siekti skatino šiltas bendravimas su mokytoja“, – prisiminė verslininkė.

Pirmagimį auginanti žinoma moteris teigė, kad ateityje jai bus svarbiausia įžvelgti, kokių gabumų turės sūnus ir juos ugdyti. „Šiandien mokykla skirta baziniams dalykams, pamatams padėti. Norėčiau, kad kai mano vaikas užaugs, būtų mokoma verslo pagrindų, supažindinama su finansais, daugiau gilinamasi į informacines technologijas. Šiuolaikinis pasaulis be šių dalykų neįsivaizduojamas“, – kalbėjo L. Rimgailė.

Renginyje kalbintos D. Filmanavičiūtės prisiminimai apie mokyklą labai geri. Žinoma moteris įsitikinusi, kad prie jos asmenybės formavimosi prisidėjo mokyklos aplinka, su ja dirbę pedagogai. Mokykloje aktyvios merginos niekas neribojo, atvirkščiai – skatino jos gabumus, pakreipdavo tinkama linkme.

„Mokytojai suprato, kad galiu dainuoti, todėl mokyklos renginiuose dainuodavau. Taip pat vesdavau renginius, muziejuose – ekskursijas. Buvau išdykusi, matematika ne itin sekėsi. Mokyklą prisimenu kaip vietą, kuri man padėjo suprasti, kas esu, kuo norėčiau būti, link ko turėčiau eiti. Mokykla yra pagrindas po kojomis, paklojantis gyvenimo pagrindus“, – kalbėjo D. Filmanavičiūtė, baigusi prestižine vadinamą Pasvalio Petro Vileišio gimnaziją.

Dovilė visus pedagogus prisimena su didele šiluma ir grauduliu, o ypač – lietuvių kalbos, istorijos ir muzikos mokytojus. „Mokiniai jaučia, kai mokytojui duota būti mokytoju. Vaikui didžiausia dovana tokį mokytoją sutikti. Labiausiai prisimenu mokytojus, kurie dirbo vedini misijos“, – prisiminimais dalijosi renginio viešnia.

D. Filmanavičiūtė dalyvauja ir moderuoja diskusijas apie ateities švietimą. Jose kalbama apie tai, kad turi būti skatinamas vaikų kūrybiškumas, mažiau kreipiamas dėmesys į privalomas disciplinas, kurioms mokinys neturi talentų.

„Manau, savo vaikus edukuosime visai kitaip, nei mus mokė. Mano sūnui dar toli iki mokyklos, tačiau vis pagalvoju, kaip tą „chuliganą“ reikės išmokyti matematikos ir chemijos. Norėčiau ateities mokyklai palinkėti nepasimesti audringų diskusijų fone“, – šmaikštumo nestokojo D. Filmanavičiūtė.

Vilniaus Salomėjos Nėries gimnaziją baigusi A. Grigaliūnienė mokyklą prisimena kaip laisvą, drąsią bei leidusią atsiskleisti asmenybėms. Tuo metu mokykloje jau buvo sustiprinta anglų kalba, mokiniai draugavo su amerikiečiais, vyko mainų programos. Su dideliu dėkingumu žinoma moteris mini pedagogus, formavusius ją kaip asmenybę. Tokie mokytojai iki šiol yra A. Grigaliūnienės širdyje.

„Dėka mokytojų, sistemos, aplinkos iš mokyklos išėjome daugiau ar mažiau laisvi žmonės. Daug kas iš draugų pasuko kūrybiniais keliais, kiti tapo politikais, krepšininkais, laidų vedėjais. Mokykloje buvo visko – ir pykčių, ir susitaikymų. Visai neseniai susitikome su klasiokais po 20 metų. Atrodė, kad vakar baigėme mokyklą... Vakarieniavome, bendravome, dalijomės prisiminimais. Vaikiški pykčiai liko praeityje. Mums labai pasisekė, kad mokėmės būtent šioje mokykloje“, – šypsojosi renginių ir komunikacijos įmonei vadovaujanti moteris.

Ką A. Grigaliūnienė palinkėtų ateities mokyklai? „Man atrodo, kad mūsų mokykla dar gerokai per daug orientuota į taisykles ir pažymius. Linkėčiau kuo labiau skatinti mokinių kūrybiškumą, laisvę ir drąsą. Vadovėliuose tam tikrų dalykų neperskaitysi“, – pokalbį baigė A. Grigaliūnienė.

Nemokama paroda „Tavo mokykla vakar ir rytoj!“ Martyno Mažvydo bibliotekoje veiks iki spalio 17 d.

DELFI
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(2 žmonės įvertino)
3.0000

Natalijai Bunkei – įspūdingas mylimojo siurprizas: padovanojo naujutėlaitį prabangų Audi automobilį (14)

Panašu, kad Kalėdos į Natalijos Bunkės ir jos vyro Edgaro Eidėjaus namus atėjo anksčiau. Pora...

Mindaugas Kuzminskas sūnui suteikė lietuvišką vardą: pirmagimis sulaukė jautrios tėčio dovanos (2)

Kas gali būti geriau negu kalėdinės dovanos dar nesulaukus didžiausios metų šventės? Tokį...

Garsiai nuaidėjusiame Lino Kleizos pasivažinėjime keturračiais – atomazga: paviešino pareigūnų atsiprašymą

2021-ųjų metų sausį Lino Kleizos pavardė viešoje erdvėje mirgėjo neigiamame kontekste –...

Laurynas Suodaitis – apie karjerą, šeimos verslą ir gyvenimą gimus sūnui: su Viktorija esame kaip uola

Neretai nutinka taip, kad vyrai atsiduria savo garsių bei sėkmingų moterų šešėlyje ir tampa...

Atlikėjui Išvanui Kvikui – nemalonumai dėl nelegalaus darbo

Atlikėjui Išvanui Kvikui (jis viešai prisistato kaip Ištvanas, nors dokumentuose jo vardas yra...

Top naujienos

Pateikė prognozę, kas jau netrukus laukia Rusijos: pasikartos senas scenarijus, tik viskas bus dar baisiau (10)

Tik Rusijos istorijai būdinga bevaldystės ir anarchijos periodas, vadinamas sumaištimi (rus. –...

SuTaupyk

Norintiems Kalėdas pasitikti ne prie puodų: kiek šiemet kainuoja šventinis meniu į namus ir ko tikėtis

Kai kada taupome pinigus, o kartais juk norisi sutaupyti tokio neįkainojamo laiko. Tai tampa ypač...

Kremlius nurodė savo versiją dėl karo pabaigos: iškėlė sąlygas (13)

Kremlius ketvirtadienį pareiškė, jog tai, kada pasibaigs karinis konfliktas Ukrainoje , priklauso...

Lietuva be branduolinės energetikos gali neišsiversti: diskutuojama apie naujos kartos reaktorius (6)

Lietuvoje ir visame pasaulyje plintant atsinaujinantiems energijos ištekliams, Seimo narys fizikas...

Toma Miknevičienė

Kaip dažnai vyrui išeiti pasibūti su draugais normalu? Psichologas pasakė, ką praranda vyrų neišleidžiančios žmonos (1)

Vargais negalais ištrūkęs iš namų skundžiatės draugams, kad žmona vis neišleidžia, barasi,...

Po Ronaldo pastabos žurnalistui sureagavo FIFA

Po grupių etapo Portugalijos ir Ganos dvikovos, kurią 3:2 laimėjo Fernando Santoso auklėtiniai,...

Indonezija uždraudė nesantuokinius lytinius santykius: ar naujieji įstatymai turės įtakos ir turistams vykstantiems į Balį? (2)

Pagal naujus Indonezijoje priimtus įstatymus, sužinojus apie nesusituokusių žmonių poros...

Štai kas būtų, jei į Lietuvos vidurį smogtų milžiniškas asteroidas: pateiktas dramatiškas scenarijus parodė tragedijos mastą (1)

Simuliacijų kūrėjai pristatė interakvyvią „pramogą“, kurios metu galima sužinoti, kas...

Psichoterapeutas Jakučionis paaiškino: ką reiškia, jei viešose vietose jaučiate nerimą (1)

Pandemijos laikotarpiu nemažai žmonių ėmė pastebėti sau neįprastus jausmus, pavyzdžiui,...

Piruetas ant 16 metų stingusio ledo: komentatorius imasi vadovauti čiuožimui (1)

Kone dailiojo čiuožimo sinonimu virtusi Lilija Vanagienė šią savaitę paliko Lietuvos...