Šanchajus 04 05

Man, senam žvejui, glostyti gyvas žuvis vandenyje, neturint piktų kėslų, yra keistas potyris. Bet tokia galimybe pasinaudojau, atėjus į budistų šventyklą Šanchajaus centre. Ten jos kaip šuneliai, vizgindamos uodegą, plaukia prie ištiestos rankos net neįtardamos, kad kur kitur toks veiksmas baigtųsi keptuvėje. Bet čia jos - globojamos, todėl įžūlios ir riebios.
Martynas Starkus ir Vytaras Radzevičius
© Asmeninio archyvo nuotr.

Šiandien Kinijoje - mirusiųjų atminimo diena. Tokios vietinės Vėlinės. Šventykla pilna susikaupusių veidų, šnabždančių maldas. Atrodytų, stiprus smilkalų kvapas prasibrauna net po oda. Kol vienuoliai atlieka šventines apeigas, atėjusieji, didelėse metalinėse bačkose degina popierinius maišus su viduje užsiūtais simboliniais norais ir viltimis. Vieniems tam užtenka mažos smilkstančios lazdelės, kiti gi godesni - į ugnį meta didžiules dėžes. Ir ne po vieną. Atskiruose kambariuose tūkstančiai mirusiųjų nuotraukų su apačioje sukrautais maisto kalneliais. Tai aukos išėjusiems, ženklas, kad juos dar prisimena ir jų ilgisi.

Vidurdienį mieste susitikome su Egle Aukštakalnyte-Hansen. Ji Šanchajuje gyvena daugiau nei pusmetį. Todėl trumpam tapo neįkainojama gide. Rašytojos akis pastabi- tik jos dėka atkreipėme dėmesį į senųjų namų puošybos detales, raižinius. Išgirdome pasakojimų apie kinų gyvenimą mažose erdvėse, apie jų kaimyniškus santykius ir asmeninės nuosavybės saugojimą: daugelis net čiaupus specialia spynele užrakina, kad kiti tavo gėriu be leidimo nesinaudotų.

Naujas atrakcionas skrandžiui, kurį vis dar bandome pasitaikius progai šokiruoti, buvo firminis miesto patiekalas - „Girtos krevetės“. Ar tikrai jų kondicija tokia, nežinau, neverčiau pūsti. Bet kad jos gyvos, faktas. Vargšelės panardinamos į stipraus alkoholio ir acto puodą su dangčiu ir, kol vyksta netikėta orgija, nieko neįtarantys sutvėrimai nešami į stalą. Kitų džiaugsmui. Prašom, ragaukit. Pakliuvau. Apsidairęs aplinkui laukiau, kad gal čia spokso į mus visi. Vos išsižiosim - pratrūks kvatotis iš pavykusio pokšto. Tačiau - ne, niekas į mus nereagavo, žiūrėjo sau po nosimi ir domėjosi tik tuo, kas pakliūdavo tarp jų lazdelių.

Įkvėpiau oro ir sugriebęs vieną breiko judesy besirangantį organizmą, įsigrūdau tarp dantų. Krevetės ūsai tabalavo nepatogiai, tad juos su visa galva teko padėti lėkštėje. Visa kita atsidūrė skrandyje. Ne taip ir baisu. Visos mūsų baimės iš nežinojimo. Neigi, nes nepažįsti. Taip, mūsų kraštams tokie eksperimentai atrodo ne kaip. Bet būnant čia- nieko ypatingo. Ar tai būtų kepta asilo mėsa, ar pūdytas anties kiaušinis.

Įdienojus mus pakvietė į svečius. Šanchajuje gyvena mūsų draugo Zou uošvis su žmona, todėl reikalavo, kad aplankytume jo namus. Negali atsisakyti. Jų butas - penkiaaukščiame name, toliau nuo miesto centro. Pakeliui žentas stabtelėjo dovanų - negali eiti į svečius tuščiomis rankomis. Išrinko moliūgą, kriaušių ir pomidorų. Pasisiūliau sumokėti, nes juk mes šio vizito pagrindiniai kaltininkai. Kur tau! Bendrakeleivis ne juokais supyko ir į jokias kalbas nesileido. Tačiau mūsų ginčas panašėjo tik į dvejų mergaičių pasirodymą scenoje, dainuojant dainą „Draugės amžinai“. Reikia matyti, kokios kovos vyksta restoranuose, kai ateina laikas mokėti, o norinčių tai padaryti yra daug. Čekis griebiamas iš rankų, emocijos veržiasi pro kraštus, niekas nenori nusileisti. Kinui yra garbė pavaišinti kitus. Tokiu būdu jis parodo savo solidumą, vaišingumą, pagarbą svečiams.

Senas žmogus mus pamatęs tarpduryje, nors ir kaip ruošėsi vizitui, vis tik sutriko. Visų pirma iš sekcijos ištraukė brangių cigarečių pakelį ir puolė vaišinti, imdamas po vieną pirštais ir rodydamas, kokios jos geros. Visai kaip mama, anais laikais laikydama gardesnį kąsnį ir gurkšnį svečiams. Tuomet žmogus ėmėsi ruošti arbatą, bet, kadangi namuose moterų nebuvo, o jis nežino, kur kas padėta (klasikinė, iki skausmo pažįstama situacija), arbatžoles užplikė vienkartiniuose puodeliuose. Tuomet šiek tiek nusiramino. Kaip ir visi pasaulio vyrai, bendrą temą suradome greitai - kalbėjom apie sportą, krepšinį, futbolą.

Dar kartą išgirdome gerų žodžių apie Joną Kazlauską. Tačiau vyras pareiškė, kad jiems iki aukštumų šiose srityse dar toli. „Kinai moka žaisti tik su mažais kamuoliais. Su dideliais kažkodėl nesigauna“,- juokavo pensininkas.

Žmonės, vakare užplūdę upės pakrantę, atrodo labai atsipalaidavę. Nešini savo arbatos termosais ir foto aparatais, jie zuja aplinkui, minioje jausdamiesi puikiai. Netrūksta ir uniformuotų Gal dėl to, kad uniforma labiau drausmina, jų yra įvairių ir dėvi jas kiemsargiai, apsauginiai, viešbučių tarnautojai, bilietų kontrolieriai. Tačiau vos vienas kitas su tikru policijos ar kario apdaru. Jau minėjau, kad šioje šalyje jaučiamės saugūs.

Tačiau nusikaltimai čia irgi ne retenybė: štai šiandien laikraštyje rašė, kad buvo sugautas nusikaltėlis, kuris peiliu nužudė savo draugą. Nes tas knarkė. Vytaro ir mano žvilgsniams susitikus, galima buvo įžvelgti atsiradusį abipusį nerimą ir įtarumą.

Martynas Starkus, Šanchajus


Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Po atviro buvusios Jasaičio žmonos pokalbio su žiniasklaida – negailestingas Oksanos Pikul atkirtis (122)

Vėlyvą sekmadienio rytą paaiškėjo, jog rytas Jasaičių šeimoje buvo neramus. Po to, kai...

Jazzu – dvejose televizijose vienu metu, nors abi transliacijos pažymėtos ženkleliu „Tiesiogiai“ (24)

Sekmadienio vakarą LNK eteryje buvo transliuojami pramogų pasaulio apdovanojimai „Žmonės...

Tiesioginiame eteryje – Justino Jankevičiaus akibrokštas (32)

Sekmadienio vakarą pramogų pasaulio atstovai susirinko į apdovanojimus „Žmonės 2018“.

Ant raudonojo kilimo žengusi Gabrielė Martirosianaitė sužavėjo seksualiu įvaizdžiu (20)

Į apdovanojius „Žmonės 2018“ išsiruošusi Gabrielė Martirosianaitė savo įvaizdį patikėjo...

Žilvinas Grigaitis nustebino puošniu drabužiu iš Singapūro: chalato nenorėjau, bet kimono – kodėl ne? (37)

Žilvinas Grigaitis į apdovanojimus „Žmonės 2018“ atvyko vos spėjęs atsigauti po 32 valandas...

Top naujienos

Neįtikėtina po jūrą blaškomo lenko istorija: gelbėtojai tikina nematę nieko panašaus (58)

Gruodžio 25 d. Indijos vandenyne išgelbėtas nelaimėlis keliautojas iš Lenkijos, kelis mėnesius...

Valstybės tarnautojų laukia neramūs metai: rengiami pokyčiai užkabins dešimtis tūkstančių (344)

Į Seimą keliauja valstybės tarnybos pertvarka, paliesianti dešimtis tūkstančių dabartinių...

Orai: plūstelėjus – 19 laipsnių šalčiui žiema staiga persigalvos (9)

Savaitės pradžia šalyje bus šalta, naktimis vietomis temperatūra kris iki –19 laipsnių....

JAV Europoje žarstysis pinigais: kam atiteks šimtai milijonų dolerių? (835)

Baltijos šalims iš kitų metų biudžeto jau skyrusios 100 milijonų dolerių, JAV skirs antra tiek...

Su Ballais vargstantis Šeškus: visa komanda išsibalansavusi (37)

LaMelo ir LiAngelo Ballai surengė rezultatyvų pasirodymą ir pelnė trečdalį Prienų-Birštono...

Po Naujųjų užsukusi į vaistinę tų pačių vaistų, liko nemaloniai nustebinta (59)

Nors „mažėja vaistų kainos“, skamba gražiai, vis dėl to, naudą pajuto ne visi. Kai kurias...

Pagaliau po šeimyninės dramos prabilo ir Oksana: pagalvojau, gyvenimas eina į priekį (837)

Sekmadienį Jasaičių namus supurtė skandalas – Simas Jasaitis už grubius veiksmus buvo...

Rezultatyvus brolių Ballų pasirodymas nublanko prieš „Pieno žvaigždžių“ rekordą (64)

LiAngelo ir LaMelo Ballai atsidarė savo sąskaitas „Betsafe– LKL “ pirmenybėse. Rezultatyviai...

Neįprasčiausios pasaulio oro linijos gundo masažais ir apsinuoginusiomis stiuardesėmis (4)

Civilinės aviacijos sektorius – vienas labiausiai kerinčių pasaulyje. Paslaugų kokybė verslo ir...

Atkartokite Meghan Markle stilių šiais 6 klasiškais deriniais (7)

Turbūt daug kas pavydi merginai iš Kalifornijos, neilgai trukus tapsiančiai britų karališkosios...