Xinyang—Huang Shan 04 01

Vėl nuo ankstaus ryto lyja. Pila be prošvaisčių. Todėl nuo kelio toli nenusuksi, o ir važiuoti reikia daug. Mūsų tikslas - Geltonieji kalnai, iki kurių dar 800 km. Jei mūsų vairuotojas snūduriuos ne dažniau, nei įprasta, iki vidurnakčio gal ir nuvyksim. Kinijoje užsieniečiai vairuoti negali. Mūsų teisės čia vertės turi ne daugiau, nei ritualinių paslaugų reklaminė kortelė.
Martynas Starkus ir Vytaras Radzevičius
© Asmeninio archyvo nuotr.

Gali gauti laikinas teises tik tuo atveju, jei gyveni čia laikinai. Į tą kategoriją nepatenkam. Nesėslūs. Namus keičiam kasdien. Tačiau surasti būtų mus nesunku. Ne visi viešbučiai gali priimti iš užsienio atvykusius, todėl nakvynės, būna, tenka ir paieškot. O suradus, su visais paso duomenimis esi užfiksuojamas, o tavo buvimo vieta atsiranda sistemoje.

Kinai nepalieka arbatpinigių. Galbūt - didesniuose miestuose, galbūt - brangesniuose restoranuose, ši taisyklė ir negalioja, tačiau kitur to nesupranta. Štai vienoje iš valgyklų mergina labai stengėsi mus aptarnauti, rodė iniciatyvą net ten, kur ir patys susitvarkytume. Tačiau jai tai turbūt buvo labai svarbu. Todėl susimokėjus kasoje, ant stalo palikau keletą juanių. Kaip simbolinę padėka už rūpestį. Tačiau jau besiropščiant į Vagonetę ji šaukdama mane pasivijo ir, neslėpdama džiaugsmo, uždususi nuo bėgimo ir susijaudinimo, įteikė šiuos banknotus atgal.

Matyt galvojo, kad „tas kvailas laovai (taip jie vadina užsieniečius) visai išsiblaškęs, net pinigus mėto, žioplys“. Neturėjau jokių vilčių, kad būsiu suprastas, jei bandysiu aiškinti, ką norėjau padaryti. Ji tik kikeno ir tiek žinių. Juokingi jiems mes.

Ir savo jausmų kinai demonstruoti per daug nemėgsta. Aišku, filmuose viskas taip, kaip ir visur. Tik TV serialuose kartais atrodo jie stipriai „pervaidina“. Štai paduodamas ranką pasisveikinimui gali žmogų stipriai išgąsdint. Tai neįprasta. Jie įpratę pasakyti „labas“ ir linktelėti. Viskas. Bet man patinka. Mane žavi jų santūrumas ir pagarba sutiktajam. Jei glėbesčiavimus dar galiu atlaikyt, tai štai visiškai pasimetęs tampu, kai kokia nors draugės tetos kaimynės pažįstama, vos pamačiusi, bėga iš kitos gatvės pusės bučiuotis. Ir dar tris kartus!

Čia net geriausi draugai susitikę pasitenkina linktelėjimu. Todėl priversti išmokti rankų paspaudimų, bendraudami su užsieniečiais, kinai tą reikalą atlieka labai nepasitikėdami savimi. Net mūsiškis Zou, stiprus, sportuojantis vyras, delną ištiesia kažkokį suglebusį, minkštą. „Kas tau? Kaip vyras spustelk“,- bandom juokaut. Tačiau bendrakeleivis paaiškina, kad ir jam sunku įprasti prie tokių spaudinėjimų. Jis aiškina, kad kinams, gal būt šiaip, nedrąsu liesti užsienieti, jie jaučiasi nepatogiai. Todėl rankos padavimas jiems yra tik simbolinis pasisveikinimas, į stiprų paspaudimą nededant jokių emocijų ar jausmų. Visiška Turkmėnijos priešingybė, kur kūdikis dar nemokėdamas vaikščioti, jau tiesia ranką pasilabint..

Važiuojam pro ryžių laukus, kurie atrodo, kaip vestuviniai tortai- šlaitai padalinti laipteliais, tik be jaunavedžių ant viršūnės. Ryžių želmenys dar maži, pavasaris neskuba. Jei vyktų karas tarp ryžių ir makaronų šalininkų (O ką? Žmonės ir dėl kvailesnių dalykų kariavo!), tuomet mes jau atsidūrėme ryžių garbės puoselėtojų teritorijoje, pietuose. Tačiau Zou, kilęs iš šiaurės, demonstratyviai visur užsisakinėja makaronus, sakydamas, kad Marko Polo pavogė juos iš kinų.

Kaip ir picas, kurios yra niekas kitas, kaip nevykęs bandymas atgaminti jo dievinamus koldūnus. „Darė, nepavyko, viskas išsibarstė, štai ir gavosi - pica“- įsitikinęs savo tiesa, kalba bičiulis. Gal... Jis visuomet šneka labai įsitikinęs. Entuziastas. Tik paklaustas, kodėl nors retkarčiais neįsideda ryžių, atsidusęs atsako: „Mano žmona iš Šanchajaus. Todėl ryžius matau kiekvieną dieną namuose“.

Picos ir „McDonalds“ - populiarūs tik tarp jaunų. Tų, kurių karta vyresni žmonės ne visuomet patenkinti. Ir čia ne tik amžina vaikų-tėvų santykių problema. Paprasčiausiai, Kinijoje užaugo tie, kurie buvo iki šiol tebesitęsiančios „vieno vaiko politikos“ pradžia. Kaip ir priklauso, vienturčiai buvo lepinami, bendravo su tokiais pat kaprizingais vaikais, priprato gauti viską, ko nori. Ir dalintis nereikėjo. Todėl dabar, užaugę, jie nepripažįsta šalies tradicijų, vertybių, nesiima atsakomybės, o į raginimą ką nors atlikti, dažniausiai atsako „kodėl?“. Štai dėl šios priežasties jie čia ir vadinami „Kodėl?“ karta.

Tiesa, situacija kiek keičiasi. Jei dabar besituokiantys yra savo tėvų vieninteliai vaikai, tokiu atveju jau turi teisę auginti du vaikus. Ir išmokti padalinti dėmesį kitiems.

Net 14 valandų užtrukę kelyje, pasiekėme kalnus. Šalta ir vėlu, tačiau šilto vandens ir maisto dar buvo mums palikę.

Martynas Starkus, Huang Shan


Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Turguje dirbančiai mamai padedanti R. Ciūnė dažnai išgirsta vieną klausimą (1)

Į Kaune, Vilijampolės turguje, esančią drabužių išparduotuvę užsukę klientai neretai...

Asmenuke pasidalijusi Iglė sulaukė kritikos: išvaizdą tobulino pas grožio chirurgus? (65)

„X Faktoriaus“ nugalėtoja Iglė Bernotaitytė socialiniame tinkle dažnai pasidalija...

Kaltinimų sulaukusi Karolina Meschino jaučiasi įskaudinta: konkurencija ėda visus iš vidaus (41)

Socialinių tinklų žvaigždė ir rubrikos laidoje „ Gero vakaro šou “ vedėja Karolina...

DELFI premjera. Eleonora Sebrova pristato pirmą solinį vaizdo klipą: reikėjo daug drąsos tam, ką dabar darau interviu (81)

Vieną malonų prancūzišką rytą su Eleonora užsisakėme kavos žavioje „Armani“ kavinėje...

„Vyšnios“ Aistės Karanauskytės šeimoje – skaudi netektis: liga ją visiškai suvalgė, bet tyrimai rodė, kad mama sveika (100)

Merginų grupės „Vyšnios“ narė Aistė Karanauskytė pirmą šių metų savaitę Anapilin...

Top naujienos

Viešina skandalingas nuotraukas: VU nedelsdamas inicijuoja vidinį tyrimą (91)

Į DELFI redakciją kreipėsi Vilniaus universiteto ( VU ) garažo darbuotojais prisistatę asmenys....

Monika Garbačiauskaitė-Budrienė. Karbauskis ir Brazauskas: kas tarp jų bendro? (228)

Ramūnas Karbauskis su savo žemėmis ir giesmele „viskas teisėta“ Lietuvos padangėje nėra...

Varėnos raj. – panika dėl meningokoko: infekcija nusitaikė į vyresnius

Varėnos raj., Valkininkuose, žmones išgąsdino žinia apie žaibine meningokoko forma susirgusią...

Veryga sugalvojo, kuo pakeisti cukraus mokestį (119)

Sveikatos apsaugos ministerija , rodos, rimtai užsimojo gyventojus atbaidyti nuo cukraus. Dar...

Siaubinga: Plungės raj. rastas gyvas vyras smarkiai apirusiu veidu raštu atsisakė pagalbos (66)

Trečiadienį Plungės rajone esančiame Alksnėnų kaime rastas gyvas vyras smarkiai apirusiu veidu,...

Pagaliau prabilo 13 vaikų kalinusios poros artimieji (5)

Ne vienus metus Elizabeth Flores maldaute maldavo suteikti progą susitikti su sūnėnais ir...

Pasibaigus pikantiškai istorijai vėl bus ieškomas vienos didžiausių valstybės įmonių vadovas (73)

Viena didžiausių valstybės įmonių, kurios darbuotojų kiekis pranoksta Prezidentūros, Seimo ir...

Rusija žada paskelbti lietuvių „juodąjį sąrašą“ (27)

Rusija žada paskelbti sąrašą lietuvių, kuriems bus draudžiama atvykti į šalį.

Donalda Meiželytė nebenori vaikų, todėl ryžosi sterilizacijai: operaciją rinkosi ir dėl dar vienos priežasties (27)

„Taip. Man tik 41-eri ir aš planuoju po mėnesio šalinti sveikas kiaušides“, – dainininkės...

„Ryanair“ lėktuve įkalintus lietuvius papiktino bendrovės elgesys ekspertai įvertino situaciją (36)

Į JAV per Oslą skrendanti Karolina (vardas pakeistas) atsidūrė nepavydėtinoje padėtyje –...