„Kretingos ligoninė (toliau – Ligoninė) 2019-02-04 elektroniniu paštu gavo anoniminį laišką „Skalpelis nuo narkotikų apsvaigusio gydytojo rankose: realybė galinti virsti tragedija“, kuriame gydytojas chirurgas Aivaras Miltenis kaltinimas šiurkščiais darbo pareigų pažeidimais ir nusikalstamų veikų padarymais darbo vietose. Išanalizavus anoniminiame laiške pateiktus kaltinimus ir nurodytas aplinkybes, siekiant patvirtinti arba paneigti pateiktus gydytojui A.Milteniui kaltinimus darbo pareigų pažeidimų padarymu, Ligoninės vyriausioji gydytoja 2019-02-05 įsakymu sudarė komisiją (toliau – Komisija), kuriai pavedė atlikti tyrimą dėl A.Miltenio galimai padarytų darbo pareigų pažeidimų, nurodytų gautame anoniminiame laiške.

2019-02-06 Ligoninės Vyriausioji gydytoja A.Milteniui, jo darbo metu ir jam esant darbo vietoje, pasiūlė pasitikrinti dėl alkoholio ir narkotinių medžiagų vartojimo. Gydytojas šį pasiūlymą priėmė ir savo noru paprašė atlikti Medicininę apžiūrą neblaivumui, girtumui ar kitokiam galimam apsvaigimui nustatyti. Atlikus patikrinimą nustatyta, kad yra blaivus ir atliktame šlapimo mėginio tyrime – narkotinių medžiagų nerasta. Paimtas A.Miltenio kraujo mėginys alkoholio ir narkotinių medžiagų nustatymui ir buvo išvežtas į Valstybinės Teismo medicinos tarnybos toksikologijos laboratoriją.

2019-03-25 iš minėtos laboratorijos gauta Specialisto išvada, kad A.Miltenio kraujyje amfetaminų, benzodiazepinų, kokaino, kokaino metabolitų, opiatų, tetrahidrokanabinolio, tetrahidrokabinolio metabolitų, etilo alkoholio nerasta.

Komisija galimo darbo pareigų pažeidimo tyrimą atliko savo kompetencijos ir įstatymų ribose, vadovaudamasi LR Darbo kodekso nuostatomis, t.y. tyrė tik tuos laiške nurodytus kaltinimus gydytojui A.Milteniui, kurie turi darbo pareigų pažeidimų požymius. Informacijos iš teisėsaugos institucijų, apie atliekamą ikiteisminį ar kitą tyrimą dėl A.Miltenio veiklos Ligoninė nėra gavusi.

Komisija, atlikusi tyrimą ir įvertinusi surinktus įrodymus bei faktines aplinkybes, nenustatė, kad gyd. A.Miltenis savo veiksmais būtų padaręs darbo pareigų pažeidimus, įskaitant ir tuos, kurie buvo aprašyti atsiųstame anoniminiame laiške“, – skelbiama Kretingos ligoninės vyr. gydytojos Ilonos Volskienės atsiųstame laiške.

Verta pastebėti, kad minimi tyrimų rezultatai pilnai įgyvendinti praėjus dviem mėnesiams po medikui mestų įtarimų.

DELFI primena, kad vasario 3 d. redakciją pasiekė anoniminis laiškas (jį rasite straipsnio apačioje), kuriame asmuo, prisistatęs A. Miltenio kolega, pasakojo, jog chirurgas darbo vietoje pasirodo apsvaigęs ne tik nuo alkoholio, bet ir nuo narkotikų. Laišką atsiuntęs vyras teigė, kad „skalpelis nuo narkotikų apsvaigusio gydytojo rankose yra realybė, galinti virsti tragedija“. Šiuos žodžius rašydamas anonimas turėjo galvoje A. Miltenį, kuris yra minimas iš 14-ojo viešbučio aukšto iškritusios D. Didžiūnaitytės byloje. Jau anksčiau buvo skelbta, kad DELFI žiniomis, merginos kūne buvo rastas A. Miltenio DNR, rodantis, kad medikas lytiškai santykiavo su manekene. Nustačius, kad modelio kūne taip pat buvo rasta narkotinių medžiagų, tarp kurių būta ir prievartavimo narkotiko, ant tragedijos liudininku tapusio A. Miltenio krito šešėlis, jog jis manekenę galėjo apsvaiginti ir ja pasinaudoti.

Nors kalbas apie galimai neblaivų ar nuo narkotikų apsvaigusį ir darbe pasirodantį A. Miltenį DELFI girdi bei skelbia jau ne pirmą kartą, į tokius įtarimus rimčiau sureaguota tik gavus jau minėtąjį anoniminį laišką, kuris pasiekė ir Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministeriją (SAM), ir Kretingos ligoninę, kurioje dirba chirurgas.

DELFI bandė susisiekti su A. Milteniu, tačiau nei anuomet, nei šįkart gydytojas chirurgas į skambučius atsiliepti nepanoro.

Anoniminis laiškas

SKALPELIS NUO NARKOTIKŲ APSVAIGUSIO GYDYTOJO RANKOSE: REALYBĖ, GALINTI VIRSTI TRAGEDIJA

Po šiuo laišku nerasite mano pavardės, nes desperatiško solidarumo varoma „gydytojų kasta“ mane tiesiog sužlugdytų. Vyrauja nerašyta taisyklė, kad blogai kalbėti apie savo kolegą daktarą tas pats, kas laive neigiamai prabilti apie įgulos narį. Likimas tas pats – būsi išmestas „už borto“. Tačiau duodamas Hipokrato priesaiką pasižadėjau, kad Sieksiu paciento gerovės, vengsiu bet kokio nehumaniško žingsnio, paciento klaidinimo ir korupcijos. Todėl negaliu, o ir nenoriu, tylėti.

Šiuo konkrečiu atveju noriu atkreipti visuomenės, pacientų, žiniasklaidos atstovų ir Kretingos, Kelmės, Mažeikių bei Gargždų ligoninių vadovų dėmesį į gydytojo chirurgo Aivaro Miltenio (medicinos praktikos licencijos Nr. MPL-18878) elgesį darbe ir už jo ribų.

Nedrįsčiau abejoti šio gydytojo kompetencija, nes neturiu tai pagrindžiančių faktų. Tačiau, atlikus keletą patikrinimų darbo vietoje, būtų nesudėtinga nustatyti, kad A. Miltenis pacientus operuoja apsvaigęs nuo alkoholio ir net narkotinių medžiagų, tokių kaip kokainas. Šis narkotikas yra stiprus stimuliatorius. Jis padidina budrumą ir energingumą. Gydytojas A. Miltenis jį vartoja kaip priemonę pagirių simptomams pašalinti ir drąsiai siūlo išbandyti baltuosius miltelius savo kolegoms.

Apie gydytojo A. Miltenio „žygius“ galima pasiskaityti spaudoje. Asmeniškai man, tiek metų atidavusiam gydytojo licencijai įgyti, yra gėda dirbti su asmeniu, kurio pavardė mirga neigiamo turinio spaudos pranešimuose apie mįslingai ant „Amberton Klaipėda“ viešbučio stogo atsidūrusį, galimai apsvaigusį, gydytoją chirurgą.

Šis medikas yra minimas iš to paties viešbučio 14-to aukšto balkono iškritusios manekenės Dovilės Didžiūnaitytės žūties byloje.

Sutinku, kad kiekvienam atgailaujančiam žmogui turi būti suteikta galimybė pradėti viską iš naujo, reabilituotis. Tačiau, liūdna, kad gydytojas A. Miltenis nejaučia jokios gėdos ar atsakomybės dėl savo neadekvataus elgesio viešumoje ir darbe. Jis savo gyvenimo būdu labai didžiuojasi ir nevengia galimybės apie keletą dienų iš eilės trunkančius vakarėlius, besaikį alkoholio vartojimą ir narkotikus pasakoti kolegoms darbe.

Gydytojas A. Miltenis ne kartą skambinosi kolegoms, kad šie pasikeistų su juo budėjimo ligoninėje pamainomis, nes jis yra girtas. Buvo ir tokių atvejų, kai, neradęs su kuo susikeisti, visiškai girtas atvyko į budėjimą ligoninėje.

Visi kolegų tarpe žinome, kad išgėręs A. Miltenis elgiasi agresyviai, įsivelia į konfliktines situacijas, yra nevaldomas. Ar toks turi būti save gerbiančio gydytojo elgesys? Ar gydytojo statusas neįpareigoja elgtis atsakingai? Labai gaila, kad ligoninės vadovybė apie tokį A. Miltenio elgesį darbe linkusi nutylėti. Apie tai net garsiai nediskutuojama.

Rašau ne dėl žemų chirurgo A. Miltenio moralės normų. Esu už gydytojų solidarumą ir atsakingą, pagarbos reikalaujantį chirurgų darbą, todėl tikrai nesiekiu, kad šis gydytojas prarastų licenciją. Tikiu, kad pritaikius gydymą dėl priklausomybės alkoholiui ir narkotinėms medžiagoms, A. Miltenis dar turėtų galimybę tapti perspektyviu gydytoju.

Mano tikslas atkreipti visuomenės, potencialių pacientų, žiniasklaidos atstovų ir ligoninių vadovų dėmesį, užkertant kelią galimai atsitiksiančiai tragedijai. Juk skalpelis nuo narkotikų apsvaigusio gydytojo rankose – ne priemonė operacijai atlikti, o baisus, mirtį nešantis ginklas.

Žuvusios D. Didžiūnaitytės dėdės tokie įtarimai nestebina

Ilgą laiką jokių naujienų ar pasistūmėjimo savo dukterėčios tragiškoje istorijoje negirdintis Arūnas Pakulevičius DELFI pasakojo, kad net ir tokia žinia neleidžia visuomenei užmiršti lemtingojo 2017-ųjų lapkričio 20-osios vakaro, kuomet Klaipėdos viešbutyje žuvo Dovilė. O mesti įtarimai dėl galimo nederamo A. Miltenio elgesio darbo metu esą jo nė kiek nestebina.

„Manęs šie įtarimai tikrai nenustebino. Anoniminiame laiške teigiama, kad tai buvo ne vienkartinis atvejis, o pasikartojančios situacijos. Galima daryti prielaidas, kad tokių medžiagų vartojimas tiek R. Pinikui, tiek A. Milteniui – normali praktika. Juk ir Dovilės istorijoje minimi narkotikai. Šie mesti įtarimai yra labai laiku ir labai vietoje, nes šioje situacijoje jau nebebuvo ką naujo pasakyti. Kiek galima kartotis, kad tyrime nėra niekas daroma, jog nėra nieko naujo. Tai tiesa, tačiau naujos informacijos norisi, kad ši istorija neliktų pamiršta“, – anksčiau DELFI pasakojo jis.

„Dėl A. Miltenio mes jau metus laiko kalbėjome per visas įmanomas žiniasklaidos priemones, kad šis ir kitas žmogus yra grėsmė visuomenei, bet, aišku, niekas mūsų negirdėjo. Ačiū Dievui, kad prabilo bent jo kolega, kuris jį mato ir, tikėtina, neapsikentė jo netinkamo elgesio darbe. Nemanau, kad tai yra melas ar šmeižtas, greičiausiai tai yra tiesa, kurią tiesiog reikia pagaliau patvirtinti“, – tęsė pašnekovas.

Pasak A. Pakulevičiaus, jo dukterėčios tyrimas kol kas yra visiškame štilyje.

„Niekas nejuda. Kadangi visa tai yra glaudžiai susiję su pačiu A. Milteniu konkrečiai, situacija yra tokia – mūsų advokatas vis bando įtikinti prokurorą, kad ir jam būtų pareikšti įtarimai. Tačiau prokuroras, žinoma, gina A. Miltenį ir to net nežada imtis. Jis aiškina, kad įtarimai gali būti pareikšti tik tada, kai bus baigtas ikiteisminis tyrimas dėl galimų kaltinimų prievartavimu, nužudymo ir t.t. Tačiau, kaip sako advokatas, ikiteisminis tyrimas negali būti vykdomas tol, kol nėra pareikšti kaltinimai, o to net nenumatoma, nes R. Pinikas yra tik įtariamasis, o A. Miltenis – išvis liudytojo statuse“, – stebėjosi manekenės dėdė.

Dabar D. Didžiūnaitytės šeima siekia, kad bylos tyrimas būtų perleistas nagrinėti Generalinei prokuratūrai.

„Šiuo metu mūsų advokatas rašo prašymus pareikšti įtarimus A. Milteniui, bet prokuroras juos atmeta. Vėliau advokatas juos skundžia prokuratūrai, o prokuratūra juos ir vėl atmeta. Beliko paskutinis ėjimas – advokatas parašė prašymą Generalinei prokuratūrai, kad šis prokuroras būtų nušalintas nuo bylos tyrimo, nes jis paprasčiausiai neatlieka savo pareigų. Jis nieko nedaro. Dabar viskas yra stagnacijos fazėje“, – DELFI tikino žuvusios merginos dėdė.

Dar visai neseniai buvo kalbėta, kad abu istorijoje minimi vyrai – R. Pinikas ir A. Miltenis – bus tikrinami melo detektoriumi, tačiau nė vienas iš jų to taip ir nepadarė.

„A. Miltenis atsisakė tikrintis melo detektoriumi po to, kai galimai atsidūrė ant Klaipėdos viešbučio stogo (apie tai galite skaitykite čia), nors jau buvo sutikęs. O R. Pinikas taip pat kol kas juo nepasitikrino“, – kalbėjo pašnekovas.

Siekiant, kad ši tragedija nebūtų greitai užmiršta, artimieji jau turi sugalvoję planų ateičiai.

„Planuojame surengti viešą akciją prie Generalinės prokuratūros pavasarį, kai taps šilčiau, kad susinriktų daugiau žmonių, kurie taip pat yra nukentėję panašiose situacijose ar tie, kurių bylos yra tiriamos kelerius metus, kai bylos nebetelpa į jokius terminus. Kartu su tokiais žmonėmis norime piketuoti šalia prokuratūros, norint atkreipti dėmesį į neišaiškintus nusikaltimus ir aukų atminimą. Visa tai būtų daroma tam, kad būtų atkreipiamas ne tik žiniasklaidos, bet ir visuomenės dėmesys, nes problemos niekur nedingsta ir mes su jomis gyvenamame. Juk A. Miltenis ir toliau operuoja ir sėkmingai dirba, o ligoninės vyr. gydytoja teigia, kad jokių nusiskundimų jo elgesiu nėra. Taip pat ir prokuroras – jam irgi viskas gerai, todėl jis iki šiol tėra liudytojas. Reikia, matyt, išsaugoti jauną ir gabų žmogų, o tai, kad jis bet kurią dieną gali kažką papjauti, matyt, nieko tokio – kas gi tas eilinis Lietuvos pilietis“, – apmaudo balse neslėpė anksčiau DELFI kalbintas A. Pakulevičius.

Arūnas neslepia, kad lėtas bylos tyrimas palaipsniui mažina ir jų užsidegimą kovoti, tačiau, jusdami aplinkinių palaikymą, artimieji stengiasi rasti tiesą.

„Vienu metu jau buvome visiškoje neviltyje, manėme, kad taip nieko ir nebepasieksime. Dovilės mamai net buvo kilę minčių baigti šią kovą, tačiau nusprendėme, kad ne. Dėl kitų žmonių, dėl ateities norisi kažką padaryti, pakeisti. Vis dar tikimės, kad tiesa išaiškės ir, kad bus surastas teisingumas. Juk viltis miršta paskutinė“, – atviravo jis.

A. Miltenio vaidmuo tragiškai žuvusios manekenės istorijoje

DELFI žiniomis, po mirties atliktos ekspertizės išvadoje teigiama, kad merginos kūne buvo rasta A. Miltenio DNR.

Į viešbutį chirurgas atvyko pakviestas R. Piniko. Prodiuseriui išėjus, viešbučio kambaryje liko tik medikas ir manekenė. Tiesa, nėra aišku, ar buvę lytiniai santykiai vyko abipusiu sutikimu, ar prievarta.

Tuomet DELFI susisiekus su D. Didžiūnaitytės artimųjų advokatu Gintaru Černiausku ir paklausus, ar jam yra žinoma, kad manekenės kūne buvo rastas A. Miltenio DNR, pašnekovas tokios informacijos patvirtinti negalėjo, nes tai – bylos duomenys. „Nenorėčiau komentuoti to, kas yra byloje, nes galiu pakenkti ikiteisminiam tyrimui“, – tuomet teigė jis.

Tačiau advokatas negailėjo kritikos Lietuvos teisėsaugai. „Žinome, kad buvo jauna mergina. Šalia jos buvo vyrai ir narkotikai. Jeigu yra narkotikai, vadinasi, yra ir narkotikų prekeiviai. O viskas galiausiai baigiasi mirtinu įvykiu. Ko dar reikia? Reikia tik tirti, dirbti ir tempti bylą į teismą“, – kalbėjo pašnekovas.

„Paskutinėmis gyvenimo akimirkomis su Dovile buvę žmonės yra cinikai, bejausmiai, beširdžiai ir yra be galo pavojingi visuomenei“, – DELFI pridūrė advokatas.

Paskutiniame DELFI interviu įtariamasis R. Pinikas vengė klausimų, susijusių su A. Milteniu, tačiau aptariant detalę, kad D. Didžiūnaitytės kūne buvo rasta mediko DNR, sutiko trumpai atsakyti, kokiu tikslu, anot jo, medikas apskritai atsidūrė viešbutyje.

„Aivaras atvyko į viešbutį, kur tuo metu buvo mano namai, kaip mano svečias. Aš pasitikėjau žmogumi, nes jis – medikas, dirbo Klaipėdos raudonojo kryžiaus ligoninės (Respublikinė Klaipėdos ligoninė – DELFI) chirurgijos skyriuje. Aš tą dieną dirbau, jie kartu ėjo į kavinę, bendravo su kitais žmonėmis. Tą dieną buvome aptarę su Dovile, kad ji turi išvykti, todėl tuo pačiu paprašiau Aivaro, kaip mediko, pastatyti lašelinę. Vakare buvo užsakytas taksi, kuris turėjo nuvežti Dovilę į Vilnių. Pareigūnams pateikti taksi vairuotojo kontaktai, jis sutinka bendradarbiauti su pareigūnais, siekiant ištirti visas šio įvykio aplinkybes“, – praėjusių metų lapkritį sakė R. Pinikas.

DELFI primena, kad lemtingąją 2017-ųjų lapkričio 20-ąją dieną viešbučio kambaryje kartu su D. Didžiūnaityte buvo ne tik prodiuseris R. Pinikas, bet ir medikas A. Miltenis, kuris buvo pakviestas neva išblaivinti merginą, tačiau, ko gero, jo tikslas buvo kiek kitoks.

Žuvusios manekenės artimieji ne kartą interviu metu minėjo A. Miltenio pavardę, kaip galimai prisidėjus prie merginos apsvaiginimo ir ja pasinaudojus.

Dovilės dėdė Arūnas Pakulevičius pabrėžė, kad abu istorijos liudininkai kaltę dėl atsineštų narkotikų, už kuriuos gali grėsti kaltinimai narkotikų platinimu, bandė permesti vienas kitam.

Atlikta DNR ekspertizė patvirtino spėliones, kad prieš pat mirtį su modeliu buvo intymiai santykiaujama. Tiesa, ar tai vyko merginos noru, ar prievarta – nėra aišku.

Artimieji taip pat buvo užsiminę ir apie staiga po modelio žūties tvarkytą viešbučio kambarį – neva buvo bandoma slėpti įvykio įkalčius, anot merginos šeimos, A. Miltenis suskubo nešti patalynę, kurios pareigūnai nė nesiruošė ieškoti, kaip ir kitų galimų įvykio įkalčių.

Prokuratūra: jis – liudytojas, jokie įtarimai jam nepareikšti

Kaip anksčiau DELFI teigė Generalinės prokuratūros Komunikacijos skyriaus vyriausioji specialistė Ignė Rotautaitė-Pukenė, A. Miltenui kol kas nėra pareikšti jokie įtarimai.

„Jis byloje yra liudytojas ir jokie įtarimai jam nėra pareikšti. Šiandien tokia situacija, o kokia bus rytoj, poryt ar baigiantis ikiteisminiam tyrimui – sunku pasakyti. Laukia dar be galo daug ekspertizių ir jų išvadų. Įmanoma, kad nuo jų rezultatų situacija gali keistis, tačiau šiandien yra taip“, – sakė ji.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
DELFI
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (157)