aA
„Aš šiaip širdyje esu pankas. Kai man visai pavažiuos stogas, pradėsiu daryti visai keistus dalykus“, – po mūsų pokalbio prasitaria Olegas Šurajevas. Savo galvoje gromuliuodamas šiuos žodžius net negali būti tikras ar komikas, šiuo metu Lietuvos publikai pristatantis savo naują programą „30 metų. Tai visai nedaug“, juokauja. Šiais keistais laikais viešojoje erdvėje jis tampa savotišku triksteriu. Žinoma, tokios rolės jis nepasirinko sąmoningai. Tačiau faktas tas, kad Olegas jai yra pasiruošęs geriau nei bet kada anksčiau.
Olegas Šurajevas
© DELFI / Andrius Ufartas

Nelabai reikšmingas jubiliejus

O. Šurajevui šiemet trisdešimt. Tiesa, duotum mažiau. Jis sudėtas kaip stajeris, niekada neužsiaugins barzdos, o savo kūną pažymėjęs ekscentriškomis, meta-humoro pilnomis tatuiruotėmis. Nepaisant savo jauno amžiaus, mažame Lietuvos pop kultūros pasaulyje jis jau beveik veteranas, tapęs tarsi savaime suprantama jos dalimi. Ko gero, dėl visko kaltas internetas. Būtent jame publikuotas „Serialas“ tapo tuo kūriniu, plačiau paskleidusiu O. Šurajevo vardą. Įdomu tai, kad „Serialas“ tiesiogiai siejasi ir su naująja komiko stand up programa.
„Ten buvo nuskambėjusi tokia frazė: 50 metų – tai visai nedaug. „Serialas“ buvo pirmas mano didesnis projektas. Dabar, man sukankant tokiam apvalesniam metų skaičiui, aš ją prisiminiau. Estrados pasaulyje visokie edmundai kučinskai labai mėgsta sureikšminti tokius dalykus. Aš pats šito skaičiaus visiškai nesureikšminu. Susimąstau nebent apie tai, kad kažkiek laiko iššvaisčiau“, – apie šiokį tokį savo jubiliejų kalba jis.

Reikšmingesnė ši sukaktis ir dėl kitos priežasties. Istorija rodo, kad komikai savąjį balsą paprastai atranda šiek tiek brandesnio amžiaus. Būtent 30-50 metų amžius laikomas jiems optimaliu. Iki tol paprastai kiek riboja gyvenimiškos patirties trūkumas, siauras supratimas apie pasaulį. Kaip sako pats O. Šurajevas, dabar jis daug geriau supranta ir tai, ko nori iš savęs bei savo pasirodymų. Jam nebeužtenka tiesiog patikti, tiesiog prajuokinti. Šalia egzistuoja gerokai svarbesni tikslai.

„Save kritikuoju remdamasis vienu svarbiu kriterijum: ar tame, ką aš darau, esama kažkokios naujovės. Šią programą ruošiau apie pusmetį. Daug laiko užima temų, priėjimo prie jų paieškoms, tyrimui. Aš pats nelabai mėgstu ilgų temų. Man labiau patinka one line joke'ai. Tokia dinamika smagesnė. Tačiau ir trumpi juokavimai turi sietis tarpusavyje, natūraliai plaukti vienas iš kito. Šiam pasirodymui parašiau medžiagos, kurios užtektų kokioms dviem valandoms, bet vieną išmečiau. Tai natūralus redagavimo procesas“, – apie savo procesą pasakoja jis.

Rašydamas naują programą, komikas ją nuolat testuoja ir vadinamuosiuose open mic pasirodymuose. Mažoje Lietuvos stand up scenoje O. Šurajevas yra vienas iš nedaugelio žinomesnių komikų, juose dalyvaujančių reguliariai.

„Jei tik turiu laiko, būtinai į juos nueinu. Net jeigu kažką parašiau tik iš vakaro. Tokie pasirodymai yra geriausias būdas patikrinti programą. Kito recepto nėra. Tai savotiškos treniruotės. Tik treniruodamasis gali kažką pasiekti. Turi auginti ir treniruoti raumenis ant scenos. Visi geriausi ir blogiausi pasaulio komikai dirba taip. Jų pavyzdžiu einu ir aš“, – teigia pašnekovas.

Geras pasirodymas neįmanomas be eksperimento

Stand up‘as, o kartu ir visa komedija paprastai būna aplipusi tuntu neteisingų prielaidų. Viena iš populiariausių, kad tai šiaip jau yra nelabai rimtas užsiėmimas, ir jeigu sugebi sėkmingai juokauti draugų kompanijoje, tai pavyks daryti ir ant scenos. Tiesa visai kitokia. Komedija pareikalauja ne tik ilgo darbo rašant ar ugdant buvimo scenoje įgūdžius. Jai reikia ir drąsos, be kurios sunkiai būtų įmanoma auditorijai kalbėti taip atvirai, kaip tai daro O. Šurajevas.

„Šį kartą labai norėjau pakalbėti apie savo tėvus. Man tai labai rūpi. Pastaruosius pusę metų intensyviai dalyvauju psichoterapijoje, o daugybę dalykų galima atsekti vaikystėje, šeimoje. Aš juokauju apie juos, nes juos myliu. Noriu parodyti, kad tėvai tikrai nėra idealūs, bet mes vis tiek juos mylime. Tam, kad kažką mylėtum, visai nebūtina tą žmogų laikyti idealiu. Mes visi galime kelti skausmą ir turime tai sau pripažinti. Dėl to automatiškai netampame blogi“, – įsitikinęs jis.
Tokios temos pakankamai keblios, nebūtinai lengvai priimamos, todėl jas pateikti būtina įdomia forma. Kitaip tariant, eksperimentuojant. Ne tik su pačia problematika, bet ir kalba, bendravimo su publika būdais. Pavyzdžiui, būtent kalbai „30 metų. Tai visai nedaug“ skiriama labai daug dėmesio, nuolat sugrįžtant prie to kaip mes kalbame.

„Kritikuoju labiau ne tai, kaip žmonės kalba, o jų santykį su kalba. Mūsų bendravime yra pakankamai daug absurdo ir labai įdomu pastebėti mūsų santykį su juo. Dėl to pripratimo, mes net nepastebime daugelio dalykų. Aš irgi skambinu ir sakau žmogui, kad šiam išsiunčiau elektroninį laišką. Kai hiperbolizuoji, gali pasirodyti, kad tu kabinėjiesi, o kai kurie tai netgi labai asmeniškai priima. Tačiau aš to nedarau, aš juokiuosi iš pačio reiškinio, o ne iš žmonių, kurie jame dalyvauja“, – teigia komikas.

Pasak jo, po pasirodymo galvoje visada turi likti ir vietos diskusijai, klausimams. Todėl čia negali būti vienareikšmiškų atsakymų, vieno teisingo požiūrio. Savo misiją jis nusako ir paprastai, ir labai sudėtingai: prajuokinti ir sykiu duoti, ką išsinešti. Aišku, šis tikslas pasiekiamas ne iš karto. Idealiai pirmasis naujos programos pasirodymas būna pats blogiausias, o paskutinis – geriausias.

„Kai susigyveni su programa, gali su ja žaisti, tobulai ją valdai, laikai žmones ant geros bangos. Aš žinau, kad į mano pasirodymus ateina labai įvairūs žmonės. Vyresni, jaunesni, su vaikais, be vaikų. Būna ir atėjusių per klaidą. Jie kažkur kažką pamato ir galvoja, kad bus vienaip, o viskas būna kitaip“, – gūžteli pečiais O. Šurajevas.

Apie ką nemokame juokauti?

Visgi O. Šurajevas prasitaria negalintis sau leisti gyvenime užsiimti vien tik stand up‘u. Ir net ne todėl, kad negalėtų iš to pragyventi. Anot komiko, uždaręs save vien šiame žanre jis paprasčiausiai išprotėtų. Būtent todėl jam būtinos ir kitos veiklos: kūrybinė agentūra, 1K kanalas su savo podkastais, pokalbių laida „Apie: Gyvai“ ir savotiškais video esė „Apie“. Vis dėlto visi šie projektai savo dydžiu nei iš tolo neprilygsta didžiausiam jo kurtam daiktui – filmui „Grąžinti nepriklausomybę“.
„Ši patirtis man pakeitė viską. Būna projektų, kurie pasiseka. Būna tokių, kurie nepasiseka. Tačiau baisiausi tie, kurių sėkmės niekaip nepavyksta pamatuoti. Su šiuo filmu kaip tik taip ir yra. Aš iki šiol neturiu supratimo, ką apie visa tai pagalvoti. Tačiau išmokau aš tikrai daug. Tai sunkiausias mano darytas projektas. Ir jis tikrai užgrūdino“, – neslepia pašnekovas.

„Grąžinti nepriklausomybę“ sunku būtų pavadinti atvirai politiniu filmu. Tačiau faktas, kad ideologinės žinutės jame būta. Šių temų O. Šurajevas niekada nevengė. Tiesa, stand up‘e jos išnyra gana epizodiškai.

„Mano programose politika figūruoja labiau kaip pop kultūros dalis. Kai parašai programą, su ja ilgokai važinėji, kažkiek pildai, pritaikai prie pasirodymo vietos. O politika yra nuolat besikeičianti. Šiandien kažkas juokinga, o rytoj tai jau nebeturės vertės. Gali parašyti geriausius juokus apie šios dienos aktualijas, bet po poros mėnesių jie jau bus tragiškai nebejuokingi. Čia ir yra politinio humoro problema. Kita vertus, pats žmonių politinis skonis yra labai įvairus. Aš nesakau, kad bijau kažką įžeisti. Tikrai ne. Tačiau, kai yra labai skirtingos pažiūros, labai sunku paprasčiausiai prieiti prie žmogaus“, – dėsto jis.

Politinį juokavimą apsunkina ir kitas aspektas. Į tokias temas, anot komiko, mes vis dar žiūrime pakankamai ribotai. Diskusijose, aptarimuose pilna banalybių, o labiau už viską mėgstame turėti vieną asmenybę, kuri būtų kalta dėl visų nelaimių. Iki šiol nėra lengvesnio būdo sulaukti minios plojimų už Landsbergio ar Kubiliaus apkaltinimą nežinia kuo. Tiesa, ir pats O. Šurajevas prisipažįsta šioje vietoje esantis ne be nuodėmės.

„Dabar tokiu atpirkimo ožiu tapo Aurelijus Veryga. Kažkada norėjau atkreipti į vieno vaikų psichologinio centro liūdną padėtį ir viešai kreipiausi į jį. Man regis, tada pasielgiau neteisingai. Panaudojau visas dramos taisykles ir gavau rezultatą. Tačiau tai puikus pavyzdys, kaip Lietuvoje dažnai nesugebame tinkamai identifikuoti problemos. Tąsyk taip ir buvo. Klaidų paprastai būna visoje grandinėje ir sistemos veidas nebūtinai yra kaltas dėl visų jų. Kitaip tariant, tada atkreipiau dėmesį į problemą, bet padariau tai neteisingu būdu. Iki šiol apie tai pagalvoju“, – neslepia jis.
Kodėl mums taip reikia antagonisto, visų blogybių simbolio? Bendras priešas leidžia pamiršti, kad viskas prasideda nuo individo. Jeigu augs individas, augs ir pati valstybė. Tai labai paprasta, bet tuo pačiu ir sudėtinga tiesa, apie kurią O. Šurajevas nuolat kalba savo video esė. Praktiškai visada jose išgirsite motyvą nėra kažkokio blogio, kuris mus kažkaip kaustytų; reikia pradėti nuo savęs.

„Tas pats A. Veryga tikrai nėra vertas tiek ir tokios kritikos, kokia sklinda jo atžvilgiu. Oj, koks blogas žmogus – neleidžia gerti... Tačiau mes patys turime taikyti sau tuos standartus, kuriuos taikome politikams. Aišku, kai kas atsakys, kad viešas žmogus nėra tapatus privačiam, bet aš norėčiau žvelgti giliau. Man toks mąstymas per paprastas. Yra trys būdai, kaip reaguoti į problemas: susitaikyti; bandyti viską pakeisti vienu ypu ir iš esmės; arba bandyti keistis į gerą mažais žingsneliais. Aš renkuosi pastarąjį. Taip jaučiuosi išliekantis sąžiningiausiu prieš save“, – sako O. Šurajevas.

Kaip neprarasti savęs?

Stand up‘ą Lietuvoje vis dar įprasta vadinti pakankamai nauju žanru. Ko gero, jo istorija sutilptų į dešimtmetį. Nepaisant to, kai kurie atlikėjai savo pasirodymus jau rengia arenose, stebimi dešimties tūkstančių žiūrovų. Visgi O. Šurajevas tokios idėjos kratosi. Areną, anot komiko, jis gal ir surinktų, bet tai pareikalautų daugybės laiko ir jėgų, kurias jis verčiau panaudotų laidoms, podkastams. Be to, tūkstantis kokybiškų žiūrovų jam atrodo geriau, nei dešimt tūkstančių, iš kurių aštuoni atėjo tik todėl, kad juos kažkas pakvietė.

„Labai gerai žinau, kad visiems nepatiksiu. Esu bandęs. Kažkada mano laidą rodė per televiziją. Buvo labai daug keistų reakcijų. Aš ten netikau. Visada džiaugiuosi, kai žmonės iki manęs ateina natūraliai, bet piršti save kažkam... Ne, tai ne man. Geriau tiesiog kurti savo dalykus ir laukti žmonių reakcijos“, – teigia jis.

Toks supratimas, ko nori, o tiksliau nenori, anot pašnekovo, irgi yra pamažu besikaupiančios gyvenimiškos patirties rezultatas. Tos pačios patirties, kuri padėjo jam žengti į produkyviausią etapą karjeroje.

„Dabar jaučiuosi galintis kurti daug geriau. Dėl kelių priežasčių. Prieš pusmetį visiškai atsisakiau alkoholio. Mane tai pastatė į labai gerą gyvenimo ritmą. Pagerėjo smegenų veikla, produktyvumas. Emociškai viskas tik gerėja. Iš kitos pusės turiu pakankamai daug patirties. Sukūriau daug projektų. Turiu ir patirties ir iš labai sėkmingų pasirodymų, ir iš tokių, kur mane paprasčiausiai nušvilpinėjo. Dingsta ir mano kalbos barjeras. Pamačiau daugiau pasaulio. Daugiau skaitau. Visa tai daug reiškia“, – įsitikinęs komikas.

Einant į priekį jam neramu tik dėl vieno: ar pavyks neprarasti savo unikalumo. Juk visada egzistuoja pavojus pradėti prie kažko taikytis, siekiant žūtbūt išlaikyti turimą populiarumą.

„Atsimenu, mano pirmasis pasirodymas buvo labai sąžiningas ir dėl to pavykęs. Vėliau pradėjau ieškoti būdų kažkaip pamanipuliuoti publika. Dėl to mano septintasis pasirodymas buvo tikrai blogesnis už pirmą. Gerokai. Nuolat sau tai primenu. Negaliu pamiršti, kad ilgalaikėje perspektyvoje natūralumas atsiperka“, – sako O. Šurajevas.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Į sukčių pinkles patekęs Arūnas Valinskas perspėja: neapsigaukite, tai – afera

Televizijos prodiuseris , laidų vedėjas Arūnas Valinskas perspėja lietuvius – jo pavarde...

Grožiu besidominčios garsenybės rinkosi į prancūzišką vakarą kine (6)

Posakis „Grožis išgelbės pasaulį“ - gal ir per skambi frazė, tačiau būtent juo vadovaujasi...

Stilingiausieji rinkosi „Vyrų mados savaitės“ atidaryme (43)

Vilniuje prasidėjo „Vyrų Mados Savaitė“. Jos atidarymo metu susirinko būrys stilingiausių...

Karina Krysko gimtadienį šventė „69 danguje“ merginų kompanijoje: mėgavosi intymiais ritualais (31)

Dainininkė Karina Krysko savo 38-ojo gimtadienio šventę atsimins dar ilgai. Grupės „69...

Po Rūtos Meilutytės sprendimo baigti karjerą – diskusijos feisbuke: tokios kaip ji dar ilgai arba išvis neturėsime (19)

Trečiadienį viena geriausių visų laikų Lietuvos plaukikių, Londono olimpinių žaidynių,...

Top naujienos

Staigus Trumpo manevras: kodėl tvenkiasi naujo karo debesys ir kuo tai gali baigtis (307)

Visi nebūtini JAV ambasados Irake darbuotojai privalo palikti šalį. Toks įsakymas, augant...

„Valstiečiai“ prezidento rinkimuose remia Nausėdą, „kad nelaimėtų Šimonytė“

Ketvirtadienį posėdžiavusi Lietuvos valstiečių žaliųjų sąjungos valdyba priėmė sprendimą...

Milijardinis atokvėpis: Amerikos superturtuoliai vis rečiau sulaukia Mokesčių inspekcijos skambučių (10)

Tikimybė, kad žmonėms, uždirbantiems per metus mažiausiai dešimt milijonų JAV dolerių, bus...

Paslaptingiausia Lietuvos pajūrio vieta: gamta atidengė visas sovietinės kariuomenės paslaptis (25)

„Sakoma, kad tropinėse džiunglėse civilizacijos ženklus gamta ne sunaikina, o juos tiesiog...

„The Times“: May gali atsistatydinti jau penktadienį (8)

Didžiosios Britanijos ministrė pirmininkė Theresa May atsistatydins šią savaitę, nes...

Sovietinis keleivinis Тu-134 Rusijoje įvykdė paskutinį skrydį

Lėktuvas Тu-134 – vienas iš populiariausių sovietinių lainerių – nutūpė po paskutinio...

Rado daugiau Nausėdos ir Šimonytės skirtumų: partiškumas – tik vienas iš jų (118)

Abu antrajame rinkimų ture esantys kandidatai į Prezidentus Ingrida Šimonytė ir Gitanas...

Kas turi būti mažo vaiko lėkštėje: dienos meniu, kuris patenkins net išrankiausius

Visa šeima kartu prie stalo – tai viena iš maloniausių dienos akimirkų daugelyje namų, ypač...

Situacija Vilniuje jau kelia nerimą ir ekspertams: šie sektoriai – tikra taršos bomba (79)

Remiantis Europos Komisijos duomenimis , nuosavi automobiliai išskiria 10 proc. viso ES...