aA
Pirmadienį, rugsėjo 16 d. Lietuvoje startavo paramos akcija – „Vienos kėdės istorija“, skirta padėti užbaigti Vilniuje statomus „Mamų unijos Šeimos namus“ ir atkreipti visuomenės dėmesį į sunkumus, su kuriais susiduria visa vėžiu sergančio vaiko šeima.
Diana Nausėdienė
Diana Nausėdienė
© DELFI / Domantas Pipas

Projektą atidarė Lietuvos pirmoji ponia Diana Nausėdienė, žymūs Lietuvos žmonės, projekto rėmėjai, idėjos autoriai iš Rumunijos – kūrybinės studijos „Jazz Communiacation“ ir organizacijos „MagiCamp“ atstovai. Surinkus trūkstamas lėšas, jau kitų metų pradžioje „Šeimos namuose“ įsikurs pirmosios šeimos.

„Man labai svarbi mamų vienybės idėja, labai svarbi pilietiškumo ir bendruomeniškumo idėja. Man labai svarbi – viltis ir žmonių pastangos veikti. Tai, ko nepasiekia valstybė, gali pasiekti pilietis ir visuomenė. Kiekvienas iš mūsų galime padaryti kažką, pavyzdžiui, atsisėsti į šią kėdę, pamąstyti, pagalvoti, ką šiandien galime padaryti vardan to, kad greta esančiam, likimo nuskriaustam būtų šilčiau ir lengviau“, – kalbėjo D. Nausėdienė, pirmoji prisėdusi ant kėdės.

Prie „Vienos kėdės istorijos“ akcijos prisijungęs Arūnas Valinskas taip pat išreiškė viltį, jog šis projektas padės surasti atjautos vieni kitiems ir parodys, kad svetimo skausmo nebūna. Jis renginio metu pažadėjo vasarą „Šeimos namams“ paskolinti keletą alpakų, kurios džiugintų sergančius vaikus bei jų šeimas.

Projektu „Vienos kėdės istorija“ skatinama atkreipti dėmesį į sunkumus, su kuriais susiduria šeimos, išgyvenančios sunkią ligą, ir padėti surinkti trūkstamas lėšas „Šeimos namų“, kurių jos taip laukia, statybų užbaigimui. Šie namai pradėti statyti dar 2016 metais, į juos jau investuota 2 mln. eurų, tačiau trūksta 500 tūkst. eurų, kad centras būtų pabaigtas. Visas projektas įgyvendinamas tik privačiomis lėšomis, t.y. žmonių ir verslo aukomis.

„Vienos kėdės istorija“ – tai tarsi priminimas ir raginimas atkreipti dėmesį į tai, kaip atrodo šeimos gyvenimas, slaugančios vėžiu sergantį vaiką. Vilniaus Katedros aikštėje vieną mėnesį stovės imitacinė palata, kurioje bus tik lova ir kėdė. Pasak akcijos organizatorių, būtent ant kėdės didžiąją laiko dalį praleidžia sergančių vaikų tėvai ir artimieji. Įrengtoje palatoje ant kėdės sės savanoriai – žmonės, galintys ir norintys paaukoti savo laiko bei taip prisidėti prie paramos akcijos. Atsisėsti ant kėdės bent valandai galės visi pilnamečiai, iš anksto užsiregistravę „Mamų unijos“ svetainėje.

Padės šeimoms būti kartu

Anot „Mamų unijos“ steigėjos ir prezidentės Eglės Mėlinauskienės, „Šeimos namų“ poreikį padiktavo ilgametė patirtis bendraujant su sunkią ligą išgyvenančiomis šeimomis.

„Liga paliečia visus šeimos narius. Nors sergantis vaikas ligoninėje yra gydomas ir jam suteikiama visa reikalinga medicininė pagalba, tačiau to nepakanka, kad visa šeima jam galėtų padėti ir būti drauge. Buvimas kartu yra ypač svarbus tiek vaiko sveikimui, tiek visai šeimai“, – akcentuoja E. Mėlinauskienė.

Pasak jos, tokio atsiskyrimo padariniai kartais būna labai skaudūs: likę namuose kiti šeimos nariai sunkiai išgyvena artimųjų atsiskyrimą, kartais sveiki vaikai, likę namuose be mamos ar tėčio ištisus mėnesius, jaučiasi nereikalingi, sugniuždyti. Yra situacijų, kuomet bandyta susigrąžinti prarastą tėvų dėmesį pakeliant prieš save ranką.

„Tam, kad atsirastų esminis pokytis – pagalba visai šeimai, ėmėmės šio projekto“, – sako E. Mėlinauskienė. Pabaigus namų statybas, įrengtuose apartamentuose su atskirais įėjimais vienu metu galės įsikurti 11 šeimų.

„Nesiekiame atkartoti gydymo įstaigų paslaugų. „Šeimos namuose“ bus teikiamos reabilitacijos paslaugos visai šeimai, vaikai drauge su šeima čia galės pabūti ir dienos metu, tarp chemoterapijos seansų. Ištrūkti iš ligoninės aplinkos bent pusdieniui ar kelioms valandoms yra labai svarbu“, – sako „Mamų unijos“ vadovė. Ji pasakoja, kad „Šeimos namuose“ vyks muzikos, dailės terapijos, kaniterapijos ir įvairūs kiti užsiėmimai, bus teikiama psichologinė pagalba visai šeimai.

„Šeimos namus“ statančios bendrovės „Conresta“ vadovo Luko Laukaičio teigimu, tai yra vienas kilniausių projektų, prie kurių jiems pasisekė prisidėti ir kuris realiai padės spręsti itin svarbias bei jautrias problemas.

Nepakils tol, kol nesurinks reikiamos pinigų sumos

Tikimasi, kad akcija padės atkreipti visuomenės dėmesį. Surinkus trūkstamą pinigų sumą, jau kitų metų pradžioje į „Šeimos namus“ galės įsikelti pirmosios šeimos. Pasak paramos akcijos „Vienos kėdės istorija“ generalinio rėmėjo, bendrovės CRAMO vadovo Dariaus Norkaus, padėti sunkioje padėtyje atsidūrusiems žmonėms – visos visuomenės pareiga.

„Negalime žinoti, kada vienam iš mūsų gali prireikti pagalbos. Labai džiaugiamės, galėdami prisidėti prie šios kilnios akcijos ir pasirūpinti imitacinės palatos įrengimu Katedros aikštėje. Tikimės, kad šis projektas padės užbaigti „Šeimos namų“ statybas. Tuo pačiu raginame visus prisijungti ir padėti tuo, kuo gali“, – sako D. Norkus.

„Kviečiame aktyviai registruotis ir taip solidarizuotis su sunkiai sergančių vaikų tėvais. Realybėje toks sėdėjimas vyksta mėnesiais, metais, o mes ketiname tęsti šį sėdėjimą tol, kol surinksime trūkstamas lėšas. Norime, kad sunkiai sergančių vaikų tėvai turėtų daugiau nei vieną kėdę palatoje. Tai didelis iššūkis, bet tikime, kad Lietuvos žmonės yra geri ir suprantantys, kad be pagalbos pasiekti tikslo bus neįmanoma“, – neabejoja E. Mėlinauskienė.

Paaukoti lėšas šeimos namų statyboms galima trumpąja žinute 1344 (auka 5 eurai) arba pavedimu, taip pat skiriant periodinę paramą.

DELFI
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(15 žmonių įvertino)
4.4667

Vaikelio besilaukianti buvusi „Olialia“ mergaitė Ieva pasidalino atostogų akimirkomis: iš jokios kelionės nebuvau grįžusi tokia purvina (98)

Meksika šiuo metu tapo didele traukos vieta saulės, šilumos ir atostogų išsiilgusiems žmonėms....

Fotografo Mariaus Jovaišos močiutei – 100: įvardijo, kokie faktoriai padėjo sulaukti garbingo amžiaus (11)

Fotografo, verslininko Mariaus Jovaišos šeimoje – didelė šventė. Vos prieš kelias dienas...

Ieva Zasimauskaitė – apie problemas ieškant antrosios pusės, kai esi žinomas: žmonės mane dažnai įsivaizduoja kaip motiną Teresę (134)

Bundant pavasariui permainų norisi kaip vandens. Vieni pajunta romantikos, kiti – naujų mados...

Sniego namelį su langais ir baldais pasistačiusi Aistė Lasytė nustebo sulaukusi didžiulio dėmesio: papasakojo, kaip kilo idėja (26)

Karantino laikotarpis neabejotinai privertė mus tapti kūrybingesniais ir išsiilgtas pramogas...

Top naujienos

Šimonytė: kol nepradėtas masinis visuomenės skiepijimas, privilegijų gavusieji skiepą neturėtų gauti (57)

Ministrė pirmininkė Ingrida Šimonytė antradienį teigė, kad iki „žaliojo paso“...

„Sodra“: atlyginimai vidutiniškai augo 110 eurų, „į rankas“ gaunama apie 935 eurus (78)

Gyventojų vidutinės darbo pajamos paskutinį praėjusių metų ketvirtį, palyginus su tokiu pačiu...

Šauktinis atsisakė tarnauti kariuomenėje: aš geriau miške dirbsiu (1149)

Į privalomąją karo tarnybą pašauktas, tačiau nurodymų nevykdęs ir į komplektavimo tarnybą...

Prieš atleidimą – politikus nustebinę Čaplinsko veiksmai (124)

Pirmadienį pranešta, kad, pasibaigus Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) vadovo Sauliaus...

Investicijų indeksas: 2020 metais akcijos galutinai nukarūnavo būstą nuomai (5)

Praėjusiais metais Lietuvos įmonių akcijos uždirbo 14,7 proc. grąžą, kai būstas nuomai...

Situacija nedžiugina – pirmu etapu į mokyklas grįš tik dvi moksleivių grupės (132)

Dabartinė COVID–19 situacija, anot Vyriausybės , neleidžia svarstyti karantino atlaisvinimų,...

Transliacija / Delfi tema. Kas daro didžiausią žalą mūsų širdžiai?

Laidoje dalyvauja: Santaros klinikų kardiologas profesorius Pranas Šerpytis ir VU Medicinos...

Pandemijos kaltininkas gali slypėti ne Kinijoje: mokslininkai ieško COVID-19 ištakų – rado užuominų (4)

Kambodžos ir Tailando mokslininkai neseniai mažuosiuose pasagnosiuose šikšnosparniuose aptiko...

Sekant pinigus: iš ko gyvena Lietuvos viešosios erdvės paraščių veikėjai (310)

Dezinformaciją Lietuvoje skleidžiančius asmenis galima suskirstyti į kelias grupes, tačiau kai...

Kol nepradėtas masinis visuomenės skiepijimas, privilegijų skiepą gavę neturėtų gauti (24)

Ministrė pirmininkė Ingrida Šimonytė antradienį teigė, kad iki „žaliojo paso“ įgyvendinimo...