aA
Penkiakovininkas Andrejus Zadneprovskis, iš olimpiados parsivežęs bronzą, ilsisi, aktyviai nesportuoja. Rugsėjo 1-ąją jis su drauge Marija ir dukrele Anastasija žingsniavo į Klaipėdos M.Gorkio mokyklą: šešiametė pradėjo lankyti pirmą klasę.
Andrejus Zadneprovskis
Andrejus Zadneprovskis
© DELFI (K.Čachovskio nuotr.)
"Labai norėjo į mokyklą. Iš anksto ėjom susipažinti su mokytoju. Jis talentingas, kiek teko girdėti. Džiaugiuosi, kad Anastasija pateko pas jį. Kartu apžiūrėjome mokyklą. Aiškinome dukrai, kad jau reikės ruošti pamokas, mokytis, rimčiau į viską žvelgti nei iki šiol darželyje", - pasakojo Marija.

Paklausta, ar dukrai pasakojo mokyklinius nuotykius, skaudžias pamokas, pirmokės mama sakė to daryti neskubėjo - dar bus progų, kai mergaitė pati patirs ką nors panašaus. Andrejus apskritai mažai kalba apie savo mokyklinius laikus, mieliau pasakoja apie vaikystės kiemo draugus.

"Normalu, kad prieš olimpiadą Andrejui ne dukters rugsėjo pirmoji rūpėjo", - pasakoja moteris, pasirūpinusi, kad duktė turėtų kuprinę, reikalingus daiktelius mokyklai.

Dukra kaip tėtis

Andrejus Zadneprovskis
© Reuters/Scanpix

Pora aštunti metai kartu. Susipažino tuomet, kai Marijos šeima persikraustė į naujus namus - į butą Andrejaus tėvų kaimynystėje. Jųdviejų tėvai ir dabar kaimynai - bičiuliauja. Ir varžybas, kai penkiakovininkas kovojo dėl medalio, stebėjo visi drauge Marijos namuose.

Atstumas jiems - ne kliūtis. Kol Andrejus treniruojasi Vilniuje, stengiasi kiekvieną savaitgalį grįžti į uostamiestį.

Dukra Anastasija, sekdama Andrejaus pavyzdžiu, taiko į sportą, lanko meninę gimnastiką. "Jos charakteris panašus į Andrejaus: yra labai užsispyrusi ir siekia tikslo iki galo. Mes kiekvienas kažką aukojame, kad pasiektume aukštumų", - apie šešerių metų atžalą pasakojo mama, nebijanti, kad ir dukrai teks daug aukoti dėl sporto. Marija ir pati ragavo sportinių išmėginimų - vienuolika metų šoko pramoginius šokius. Dabar savo malonumui lankosi baseine.

Marija pasakoja penkiakovininkų kovą Pekine stebėjusi audringai. Kad nieko nepraleistų, darbe susikeitė su kolege. "Su dukra nuo pat devintos valandos ryto iki ketvirtos vakaro nesitraukėme nuo televizoriaus. Aš žinau, ką tai reiškia Andrejui. Mažai kas supranta, kiek pastangų jis įdėjo. Bronza - labai brangus apdovanojimas", - sakė Marija, uostamiestyje dirbanti kosmetologe. Moteris buvo tiesiog perėmusi visą priešolimpinį jaudulį.

Penkiakovininko mama Tatjana irgi stebėjo transliaciją, kai sūnus kovėsi dėl medalio. Nesikuklina, atvirai sako, kad tikėjosi Andrejui aukso. Vis dėlto įdėtas ne vienerių metų sunkus darbas. Eina dvidešimti metai, kaip Andrejus sportuoja. Mama buvo to liudininkė. Atsakingo vaikino niekada nereikėjo raginti, pats veržėsi sportuoti, dirbo sąžiningai.

Prieš išvykstant sūnui į Pekiną, mama laikėsi nuostatos: "Kaip bus, taip bus" ir jokių savo nuojautų ar "užsakymų" Andrejui neperdavė. Tiesiog džiaugėsi, kad jis vyksta į tokį renginį.

Andrejus Zadneprovskis
© Reuters/Scanpix

Kaip pasakojo brolis Vladimiras, bronzos laimėtojo sutikti buvo visa šeima: tėvai, dėdė, Andrejaus dukrelė Anastasija ir jos motina Marija. "Tai, kad prieš ketverius metus buvo sidabras, dabar bronza, neturi reikšmės. Čia nepaprasta pergalė", - teigė Andrejaus brolis Vladimiras. 23 metų vaikinas aštuonerius metus gyvena Vilniuje. Čia ir mokyklą baigė, neakivaizdžiai studijuoja kūno kultūrą Vilniaus pedagoginiame universitete. Viskas "per brolį", kuris jaunėlį pakvietė į Vilnių mokytis ir sportuoti. Vladimiras irgi siekia sportininko karjeros - žaidžia futbolą, nors kol kas traumos sportininkui neleidžia įsibėgėti.

Sportininko auka

Jis žino, kad sportininkai privalo daug aukoti. Taip ir Andrejus: rečiau susitinka su tėvais, Marija ir dukra. Patiriamos traumos, įtampa atsiliepia sveikatai.

Su broliu sportininkas susitinka dažnai, kalbasi apie penkiakovę, futbolą, treniruotes, traumas. "Geresnio autoriteto negalėčiau turėti. Man pasisekė, kad turiu tokį brolį", - sako Vladimiras. Jis žavisi ne vien vienuolika metų vyresnio brolio sportine karjera, pasiekimais, bet ir asmenybės savybėmis: ryžtu, kantrybe, dosnumu, paslaugumu. Prisimena, kaip jis negailėjo savo automobilio - nors Vladimiras buvo visai mažas, leido jam pasimokyti vairuoti. Mama yra pasakojusi kitokių istorijų: atsitikdavo ir taip, kad Andrejus, išsivežęs brolį vežimėlyje, palikdavo lifte. Vladimirą mamai grąžindavo kaimynai.

Nors Andrejus treniruodavosi ir mokydavosi iš pradžių Kaune, vėliau Vilniuje, Klaipėdoje likęs Vladimiras nesijautė apleistas - penkiakovininkas dažnai grįždavo namo, kviesdavo jaunėlį pramogauti, leisti laiką su savo draugais.

"Jei brolis pasako pastabą, stengiuosi jo klausyti, niekada neprieštarauju", - sako Vladimiras. Pirmus metus Vilniuje jis gyveno su broliu, vėliau persikraustė ir iki šiol gyvena vienas.

Gimė Kaliningrade

Andrejus Zadneprovskis
© Reuters/Scanpix

A.Zadneprovskio tėvai ne visada gyveno Klaipėdoje. Jų istorija prasidėjo Kaliningrade. Tatjana ir Viačeslavas susipažino šiame mieste, ten jiems gimė pirmasis sūnus. Adrejaus tėvas taip pat buvo sportininkas, penkiakovininkas. Jis penkis kartus tapo Lietuvos čempionu, laimėjo dvi spartakiadas, buvo Sovietų Sąjungos rinktinės narys. 1974 metais tuometinis Klaipėdos vadovas Alfonsas Žalys V.Zadneprovskį pakvietė gyventi ir sportuoti Lietuvos uostamiestyje.

Viačeslavą treniravo treneris Edmundas Margevičius, vėliau auklėjęs ir Andrejų. Bet pirmasis jaunojo penkiakovininko mokytojas ir pavyzdys buvo tėvas.

Sportininko mama prisimena, kad būdamas vos vienerių Andrejus jau smagiai pliuškendavosi tuometiniame "Dinamo" baseine. Rimtesnis sportas, žinoma, jaunuolį užvaldė vėliau. Kai sulaukė penkiolikos, pirmą kartą teko rinktis. Andrejaus treneris išvyko gyventi į Kauną. Matydamas perspektyvų jaunuolį, nepaliko jo. Andrejus su treneriu Edmundu išvyko drauge ir tęsė treniruotes.

Dabar abu penkiakovininkus A.Zadneprovskį ir E.Krungolcą treniruoja Jurijus Moskvičiovas. Treneris pasakojo, kad po olimpiados ilsisi tik sportininkai, o jam tenka dirbti su jaunimu. "Rengiamės Londono olimpiadai", - sakė J.Moskvičiovas.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Žinomi žmonės ruošiasi raliui: „apšilo“ kartingų trasoje ir papasakojo apie aštriausias savo baimes (1)

Išsiilgę viešų renginių, bičiulių ir naujų potyrių žinomi žmonės jau kuždasi apie tai,...

Fausta Marija Leščiauskaitė paaiškino, kodėl atsisakydavo interviu apie draugystę su Užkalniu: žinau, ką reiškia diskriminacija dėl santykių (68)

Vos žiniasklaidai paskelbus apie publicisto Andriaus Užkalnio romantiškus ryšius su žurnaliste...

Finansų analitikė Milda Dargužaitė susilaukė pirmojo vaikelio, jau išrinko vardą (19)

Finansų analitikė Milda Dargužaitė išgyvena pačias tyriausias ir pakiliausias emocijas –...

Žinomas žurnalistas Tomas Markelevičius vedė savo mylimąją: įvardijo medaus mėnesio planus (19)

Praėjusią vasarą susižadėję, panevėžietis žurnalistas Tomas Markelevičius ir jo mylimoji...

Žinoma stilistė Austėja Jablonskytė atsidūrė ligoninėje: šįkart man pasisekė, bet kitą kartą gali ir nebepasisekti (30)

Žinoma stilistė Austėja Jablonskytė atsidūrė ligoninėje – prieš mėnesį prastai...

Top naujienos

Net 27 Europos šalyse COVID-19 atvejai krenta, nesiseka tik Lietuvai ir Danijai: kokia vasara laukia (216)

Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro (ECDC) duomenimis, 17–18 savaitėmis, palyginti su...

1,5 milijono žmonių Galimybių pasu galės naudotis iškart: kokios papildomos paslaugos laukia (235)

Ekonomikos ir inovacijų minsiterija skaičiuoja, kad nuo pirmadienio startuosiančiu Galimybių pasu...

Analitikai: Rusija demaskuota, prie pabaigos artėja ištisa era (141)

6-ajame praeito amžiaus dešimtmetyje pačiame Rusijos sostinės centre pastatyta milžiniška ir...

Aiškėja tragedijos Liolių miestelyje detalės: mergytės žuvo greičiausiai netyčia įkritusios į tvenkinį (121)

Kelis šimtus gyventojų turintį Liolių miestelį Kelmės rajone pirmadienio vakarą sukrėtė...

The Economist | D+

Paviešino protu sunkiai suvokiamą COVID-19 statistiką: tai parodo tikrąją pandemijos kainą

Praėjusią savaitę „The Economist“ paskelbė apytikrius duomenis, kiek, jų skaičiavimu,...

Verslas apie siūlomus karantino pakeitimus: būtų išlyginti klientų srautai, padidėtų saugumas

Vyriausybei trečiadienį ketinant svarstyti leidimą atidaryti prekybos centrus ir savaitgaliais bei...

2021 metų vestuvinių suknelių trendai: štai kas bus madinga šiais metais

Gyvenam nenuspėjamu laiku, kai viskas labai stipriai keičiasi ir verčia susimąstyti apie...

Nuotolinių posėdžių kuriozai nesibaigia: vonioje kamerą įjungęs pusnuogis Kęstutis Masiulis sutrikdė kolegas (96)

Nuotolinių Seimo komitetų posėdžių kuriozai – nesibaigia. Antradienio rytą vykusio Seimo...

Šįvakar „Euroviziją“ atidarysiantys „The Roop“ išlydėti į areną: prie viešbučio laukė užsienio žiniasklaida ir gerbėjai (3)

Vėlų antradienio vakarą prasidėsiančią pirmojo pusfinalio transliaciją atidarysiantys „ The...

KT teisėju paskirtas Mizaras: Partnerystės įstatymo projektas nesikėsina į konstitucinę šeimos sampratą (150)

Šiuo metu derinamas Partnerystės įstatymo projektas nesikėsina į santuokinę vyro ir moters...