Nauja kritikos banga dainininkę užplūdo antradienio vakarą, kai tinkaraštininkas Skirmantas Malinauskas socialiniuose tinkluose pasidalijo įrašu šia tema.

Opias problemas šalyje savo vaizdo įrašuose aptariantis vyras šįkart atkreipė dėmesį ne tik į patį dalyvavimo festivalyje faktą, bet ir į tai, ką ten nuveikusi kalba B. Petrikytė. Įrašo kalba netaisyta.

„Švenčionienė su Juraičių ima interviu iš Petrikytės Baltarusijoje. Prieš tai šie „Lietuvos žurnalistai ir visuomenės atstovai“ susitikinėja su Baltarusijos užsienio reikalų ministru ir pačiu tarakonu. Ne, čia Baltarusijos KGB tikrai niekaip nedalyvauja. Beje, dabar jie jau vyksta į Maskvą su huilo režimu draugiškų ryšių megzti.

Bet video ne apie juos. Atsakinėja Petrikytė apie SSRS. Buvom viena šeima, šiek tiek paskui persidalinom, bet koks skirtumas. Tik priminsiu, kaip mes ta šeima tapom. Per žuvusių partizanų ir jiems padėjusių žmonių kūnus, per ištremtas ir atskirtas šeimas, per lageriuose ir KGB rūsiuose nukankintus Lietuvos mokytojus, kunigus, kariškius.

Net ir tas „šiek tiek persidalinom“ įvyko per Loretos Asanavičiūtės ir kitų laisvės gynėjų gyvybes. Dabar Ukrainoje žudomi žmonės, o Petrikytė klausia: „kodėl mes visus skirstome į gerus ir blogus?“ Tai gal neskirstykim? Gal savo namus ginantys ukrainiečiai tokie pat kaip juos puolantys okupantai?

Petrikytė labai džiaugiasi artėjančiu šlagerių festivaliu ir visus ten kviečia. Man įdomu, kas suvažiuos pas ją rugpjūčio mėnesį pasilinksminti ir pakelti taures už huilo bei tarakoną (juk visi esam bendra šeima), už SSRS (kaip tada „buvo gerai“), už tautų draugystę (kam čia politikuoti, juk visi vienodi). Gal su Naisių festivaliu kooperuosis?

Kai viskas užfiksuota video, jokių viešų laiškų nebereikia, teisintis ir sapalioti, kaip menas nėra politika – viskas kaip ant delno. Garsas šūdinas, bet suprasti įmanoma. Puikiai tinka prie tokio pokalbio ir jo dalyvių“, – skelbė S. Malinauskas.

Įrašą ir interviu iškarpą įvertinę internautai neslėpė pykčio, nusivylimo. Griežtą nepritarimą tokiai retorikai S. Malinausko įrašo komentaruose išreiškė ir žinomi žmonės.

Kultūros ministras: priešas to ir siekia

Apie dėl atlikėjos dalyvavimo Lukašenkos remiamame festivalyje kilusį skandalą LNK „Žiniose“ pasisakė ir Lietuvos kultūros ministras Simonas Kairys. Jo pozicija šiuo klausimu – aiški.

„Mano požiūriu tai tik patvirtina, kad jeigu yra taisyklė, yra ir išimtis. O išimtis tik patvirtina taisyklę. Kad ir tarkim šiandien – visą pusdienį bendraujame tiek su ukrainiečiais, dirbančiais kartu su mūsų kultūros įstaigomis, taip pat ką tik esu iš susirinkimo su kultūros įstaigų vadovais, kur daug kalbame apie Ukrainą bei pagalbą jai. Aš tikrai matau didelį įsitraukimą, supratingumą. Turbūt taisyklė, kad Lietuva žino, kas yra kas, geba atskirti, kur yra renginiai, kuriuos išnaudoja propaganda. O vienas ar kitas nesusipratėlis visada atsiras. Tai veikiau išimtis, kuri patvirtina taisyklę, kad Lietuva supranta, apie ką kalba“, – tikino kultūros ministras.

Tiesa, atrankos tarp atlikėjų kultūros ministerija, pasak S. Kairio, daryti nesiima. Pasak politiko, šis veiksmas gali būti žalingas.

„Kultūros ministerija visada vengia tokio vaidmens, kad mes netaptume cenzoriais. Įvardinti, kas koncertuoti gali, o kas negali, manau, nėra prasmingas užsiėmimas, tuo labiau, kad esame demokratiška, vakarietiška valstybė. Ir mes tikrai mažai skirsimės nuo mūsų kaimynų rytuose, jei pradėsime įvedinėti baudas, sudarinėti juoduosius sąrašus – taip, mano galva, būtų netinkama daryti“, – LNK sakė politikas.

B. Petrikytės pavyzdys tik įrodo, kad propagandos mašina veikia. Pasak S. Kairio, priešas to ir siekia.

„Tiesioginės žalos išvis nėra. Kalbame apie pavienius atvejus, bet bėda, kai juos pasigauna priešo propaganda ir tai išnaudoja kaip neva didžiulę temą, didžiulį įvykį. Manau, kuo mažiau skirsime dėmesį į tokius nesusipratimus, tuo bus paprasčiau. Tokiu būdu mes kaip tik patenkame į propagandines žabangas“, – kalbėjo Simonas Kairys.

Dainininkė išplatino viešą laišką

Delfi primena, kad pati B. Petrikytė ankstų antradienio rytą išplatino laišką žiniasklaidai. Pateikiame neredaguotą jo versiją.

„Mielieji, noriu pasidalinti savo pozicija, vertybėmis ir detalesniu paaiškinimu kodėl dalyvavau Baltarusijoje vykstančiame festivalyje Slavianski Bazaar. Neiškomunikavau to laiku ir susijaudinusi nesugebėjau pilnai to paaiškinti netikėtai paskambinusiems žurnalistams. Suprantu, kodėl dalis jūsų sureagavote jautriai, nusivylėte ir kai kurie mane jau nuteisėte.

Visų pirma, prieš einant į detales, noriu labai aiškiai pabrėžti, kad šlykščiuosi ir visiškai smerkiu Rusijos vykdomą karą, kurį, deja, remia ir Lukašenkos režimas. Palaikau Ukrainą, verkiu skaitydama ir matydama kokį genocidą ten vykdo Rusija ir meldžiuosi, kad ugnis būtų kuo greičiau nutraukta.

Kalbant apie tarptautinį muzikos festivalį Slavianski Bazaar, į jį kaip atlikėja ir komisijos narė esu kviečiama jau daugybę metų. Dalyvavau jame daugybę kartų, kartu su puikiai žinomais Lietuvos atlikėjais ir muzikos žmonėmis. Šiais metais ypatingai svarsčiau, ar verta ten vėl važiuoti, žinant, kad festivalyje ant scenos gali užsukti pasireklamuoti Lukašenka ir žinant, kad Baltarusija nėra mūsų ir Ukrainos pusėje. Buvau nusprendusi, kad tikrai nevažiuosiu ir tai bus mano ženklas baltarusiams, kad nepalaikau jų vykdomos politikos. Nors ir daugybę metų ten dalyvaujant užkulisiuose nesu jautųsi politinio poskonio ar politinės atmosferos.

Tai sužinoję mano bičiuliai dalyvaujantys festivalyje, tiek baltarusiai, tiek iš kitų šalių atvykstantys muzikos profesionalai, pradėjo mane perkalbinėti. Dar visai neseniai, po neteisėtai laimėtų Lukašenkos rinkimų, didžiulės masės žmonių plūstelėjo į gatves kovodami už laisvos Baltarusijos idėją. Tuose mitinguose dalyvavo ir tie patys mano bičiuliai baltarusiai, vis dar tikintys, kad Baltarusija vieną dieną bus laisva. Jie manęs prašė, kad savo dalyvavimu bent kiek palaikyčiau Europinę jų idėją dabar jiems esant priespaudoje, kad įkvėpčiau ir niekuo nekaltus Baltarusijos vaikus, nes dalyvavau būtent tik vaikų, ne pagrindinio festivalio komisijoje.

Todėl vis dar tikėdama, kad Baltarusija vieną dieną bus laisva ir nepriklausoma, nusprendžiau palaikyti ir įkvėpti šviesius muzikos žmones savo dalyvavimu bei ypatingai vaikus, kurių konkurse ir dalyvavau. Gal tai ir skamba naiviai, bet noriu tikėti, kad bent toks mano ženklas ir pokalbiai užkulisiuose, prisidės prie jų vis dar rusenančios laisvos Baltarusijos idėjos. Prie Europinės idėjos, kurią galiu atstovauti ir palaikyti ten.

Pilnai suprantu, kokią asmeninę riziką prisiėmiau dalyvaudama ir kad Feisbuko teisėjai nesigilins į priežastis, o tik mane nuteis. Gyvenau sovietų okupuotoje Lietuvoje ir žinau, kaip svarbu buvo mūsų tuometinės estrados atlikėjams, įskaitant ir mane, palaikymas iš vakarų.

Kuomet senais laikais gavau kvietimą įsikurti ir dainuoti Maskvoje, kas tuo metu prilygo aukščiausiam įmanomam pasiekimui mūsų srityje, aš lengvai atsisakiau, nes žinojau, kad esu Lietuvos patriotė ir man pinigai bei kitų pripažinimas nėra svarbiausi dalykai. Tuo sprendimu didžiuojuosi iki dabar ir manyje rusena idėja, kad Baltarusija vieną dieną bus laisva, nors savo šiuo palaikymu surizikavau nuplauti visus savo iki dabar sukauptus darbus Lietuvai.

Visą gyvenimą buvau vedina meilės, drąsos, o ne baimės ar krūpčiojimo, taip ir šį kartą. Atsiprašau tų, kuriuos nuvyliau ir supykdžiau. Atsiprašau savo artimųjų, kurie šios mano idėjos nepalaikė. Mano ašaros nuplaus šį nuteisimo skausmą.

Slava Ukraini ir Žyvie Bielarus!“ – teigė B. Petrikytė.

Dalyvavimą sukritikavo ir garsus TV prodiuseris

Delfi primena, jog žinomas prodiuseris Dominykas Kubilius sureagavo ne tik į dainininkės sprendimą, bet ir jos LNK „Žinioms“ pasakytą komentarą, kad „muzika karui neatstovauja”.

Įrašą prodiuseris patalpino socialiniuose tinkluose, juo sutiko pasidalinti ir su Delfi.

„Noriu kreiptis į Lietuvos tarybų socialistinės respublikos žvaigždę Birutę Petrikytę.

(Esat dainavusi ne viename mūsų organizuotame renginyje-TV laidose, bet, deja, kitaip esamoje situacijoje jūsų identifikuoti nebegaliu).

Kas vyksta Ukrainoje tikrai neaiškinsiu ir jei esate adekvati, puikiai viską suprantate ir žinote.

Ar tikrai normalu:

būnant Lietuvos piliete vykti į teroristinės valstybės didžiausio bendrininko mylimiausią festivalį ir ten atstovauti Lietuvai,

vykti į festivalį, kurio metu diktatorius rėžia pažadą susigražinti Ukrainos žemes į slavų šeimą,

vykti į festivalį šalyje, kurioje žmonės už kitą nuomonę žudomi ir sodinami į kalėjimus,

vykti į festivalį, kuris vyksta raketų paleidimo žemėje, raketų, kurios iš Baltarusijos skrieja į Ukrainos gyvenamuosius rajonus, mokyklas ir ligonines,

ir dar kartą, ar normalu vykti į šalį, kurios „vadas” palaiko nė metų neturinčių kūdikių prievartavimus šalia esančioje Ukrainoje?

Kaip supratau iš LNK "Žinių“ žurnalistams duotų atsakymų – jums visgi tai yra norma.

Kaip sakėte, tai jūsų vyro gimtinė, sakėte tą nuvalkiotą ir valkatų teroristų sugalvotą – „muzika karui neatstovauja”. Bet, tarkim, priimkim šitą sovietinę klišę, bet jums kaip Lietuvos pilietei tai irgi išlieka norma?

Alio, jūs kokiam pasaulyje gyvenate?

Ar tai vis dar nenugalima ta sovietinių žvaigždžių liga, kuri pilna pagiežos, pavydo nepriklausomai naujai kartai, kupina nostaligijos su žvaidždės blatu gautiems sovietiniams bananams ir žirneliams?“, – rašė D. Kubilius.

Delfi primena, kad „Slavianskij bazar“ globėjas, Baltarusijos prezidentas Aliaksandras Lukašenka šiuo festivaliu didžiuojasi ir jo nepraleidžia. Čia jis atvyko ir šiemet, kur praėjusį ketvirtadienį pasakė atidarymo kalbą. Jis sakė, kad draugystės ir taikos troškimas įveikia bet kokias kliūtis, šeštadienio vakarą pranešė LNK „Žinios“.

A. Lukašenka prabilo ir apie rusų pradėtą kruviną karą Ukrainoje

„Labiausiai griaunantis smūgis suduotas prieš aštuonerius metus tiesiog į slaviško pasaulio širdį – Baltarusijos, Rusijos ir Ukrainos brolystę. Kad ir kaip šiandien bandytų apversti istoriją, mes praradome Ukrainą gerokai prieš specialiosios operacijos pradžią. Tada, kai jų politikai patys atsisakė slaviškos tapatybės“, – kalbėjo šalies prezidentas.

Baltarusijos mieste Vitebske pasirodė ir ne vienerius metus į šį festivalį vykstanti estrados primadona Birutė Petrikytė. Dainininkė teisėjavo vaikų konkurse bei teikė apdovanojimus.

LNK susisiekė su pačia B. Petrikyte ir pasiteiravo, kodėl ji ir šiemet, nepaisant Baltarusijos pozicijos kare prieš Ukrainą, dalyvavo garsiame festivalyje.

„Tai yra paprasčiausia festivalis, konkursas, į kurį aš važiuoju. Ir aš iš tikrųjų važiuosiu į jį. O visa kita... Aš neturiu daugiau, ką pridurti. Tai yra mano vyro gimtinė, tai ką man dabar reikia padaryt? Su vyru skirtis? Ar yra toks įstatymas?“, – kalbėjo ji.

Nepaisant to, Petrikytė tikino, kad į karą Ukrainoje žiūri neigiamai, tačiau teigė, kad muzika karui neatstovauja.

Situaciją LNK „Žinioms“ pakomentavo ir Seimo narys, operos dainininkas Vytautas Juozapaitis.

„Jeigu tai yra tiesa, o panašu, kad tai tiesa, aš turiu tik vieną žodį komentarui – apgailėtina“, – nedaugžodžiavo politikas.

Jis taip pat svarstė – gal Petrikytė nėra mačiusi karo Ukrainoje vaizdų?

„O jeigu yra mačiusi, tai neįsivaizduoju, kaip galima po to palaikyti santykius su valstybėmis, kurios griauna pasaulį“, – tikino jis.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
DELFI
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (14)