Į posėdį atvyko dešimt maldos namuose per incidentą buvusių liudytojų, tarp jų du kunigai, parodymus davė Šalčininkų rajono administracijos direktorius.

Posėdyje dalyvavo ir visi kaltinamieji – aktoriai Vitalijus Cololo, Mindaugas Papinigis, Ainis Storpirštis ir režisierius Emilis Vėlyvis.

Kaltinamieji kaltės nepripažino. E. Vėlyvis yra sakęs, kad pasirodymu norėjo atkreipti dėmesį į dvasininkijos problemas.

Aktoriai ir režisierius kaltinami sąmoningu apeigų bažnyčioje sutrikdymu per praėjusių metų rugpjūtį vykusią Žolinės šventę. Šie maldos namai Šalčininkų rajone yra gausiai lankomi lenkų tautybės tikinčiųjų.

Į Turgelių miestelyje esančią bažnyčią užėjo trys dvasininkais persirengę vyrai – aktoriai V. Cololo, M. Papinigis ir A. Storpirštis.

Jie lenkų kalba pasakojo apie „Siemens" arenoje vyksiantį renginį „Zero live show", į pamaldas susirinkusiems tikintiesiems siūlė ir dalino netikras suktines.

Tuo metu bažnyčioje vyko bendra tikinčiųjų rožinio malda, išpažinčių klausymas.
Už trukdymą atlikti religines apeigas ar iškilmes gali būti baudžiama viešaisiais darbais arba bauda, arba laisvės apribojimu, arba areštu.

„Tokio masto išpuolio mūsų krašte dar nebuvo"

Parodymus duodamas Šalčininkų rajono savivaldybės administracijos direktorius Josifas Rybakas neslėpė nuoskaudų dėl incidento.

Jis teigė, kad aktoriai sutrikdė vieną iš didžiausių švenčių krašte.

„Žolinės yra viena didžiausių švenčių mūsų krašte. (...) Šokas, nerimas. Turėjau raminti aplink sėdinčius žmones. Tokio masto išpuolio mūsų krašte dar nebuvo", – pažymėjo jis.

Anot jo, šalia maldos namų yra scena, kur aktoriai turėjo visas galimybes žmones kviesti į renginį.
„Staiga iš nugaros pasigirdo triukšmas. (...) Pirmas įspūdis, kad čia gal vyskupas atvažiavo. Bet vėliau iš kaukių ir rūbų keistų galima buvo suprasti, kad čia ne aukštų dvasininkų vizitas", – prisimindamas įvykį sakė J. Rybakas.

Jis aktorių elgesį įvertino kaip pasityčiojimą iš bendruomenės ir civilizacijos, ir sakė nemanantis, kad pasirodymas galėjo padėti pedofilijos problemas bažnyčioje.

„Manau, kad ši žinutė nieko nepasiekė, nebent kelis aplinkinius kaimus", – tvirtino J. Rybakas.
Po šio įvykio daug žmonių skambino policijai, greitai buvo nustatytas automobilis su kuriuo aktoriai atvyko. Kol vyko performansas bažnyčioje buvo ir klebonas Janas Mackevičius, tuo metu į pamaldas atvyko ir dar vienas kviestas kunigas.

Administracijos direktorius teigė, kad iš pradžių jis ir dauguma bažnyčioje buvusių žmonių nesuprato šios akcijos tikslo, aktoriai tuo metu nekalbėjo apie jokias problemas bažnyčioje.

Norėjo atkreipti dėmesį į dvasininkijos problemas

Skandalu ir nemalonumais su teisėsauga pasibaigusi provokacija žinomiems kino industrijos atstovams apkarto ilgam, o teismo duris teko varstyti beveik metus. Tačiau dar antradienį šiame teisme pasirodę vyrai tikino, jog savo kaltės neįžvelgia ir dėl nieko nesigaili.

Primename, kad ikiteisminis tyrimas pradėtas po to kai 2018 m. rugpjūčio 15 dieną minint Žolinės šventę, į Turgelių miestelyje esančią bažnyčią užėjo trys dvasininkais persirengę aktoriai Vitalijus Cololo, Mindaugas Papinigis bei Ainis Storpirštis. Jie lenkų kalba pasakojo apie spalio mėnesį „Siemens" arenoje vyksiantį renginį „Zero live show", į pamaldas susirinkusiems tikintiesiems siūlė ir dalino suktines, taip galimai sutrikdydami religinės bendruomenės apeigas. Skandalu pasibaigusios provokacijos metu bažnyčioje vyko bendra tikinčiųjų rožinio malda, išpažinčių klausymas.

Kaltinamajame akte nurodoma, kad reklaminės akcijos organizatoriai ir vykdytojai sąmoningai rengėsi sutrikdyti religines apeigas būtent šioje bažnyčioje. Anot prokuratūros atstovų, savo veiksmais jie „galimai viešai pasityčiojo iš laisvės išpažinti ir praktikuoti katalikų religiją".

Už trukdymą atlikti religines apeigas ar iškilmes gali būti baudžiama viešaisiais darbais arba bauda, arba laisvės apribojimu, arba areštu. Praėjusių metų spalį prokuratūra skelbė ikiteisminį tyrimą nutraukianti, nes nenustatyta, kad padaryta nusikalstama veika, tačiau konstatuota, jog reklaminės akcijos organizatoriams ir atlikėjams galėtų būti taikoma administracinė atsakomybė.

Tuomet prokurorai konstatavo, kad aktorių veiksmai nebuvo nukreipti prieš religinės bendruomenės narių teisę dalyvauti religinėse apeigose, jų tikslas buvo ne sutrikdyti mišias, o suplanuota komercinio renginio reklama. Nurodyta, kad aktorių veiksmai nebuvo korektiški ir atitinkantys moralės normas, tačiau jais nebuvo rodoma didelė nepagarba aplinkiniams, nebuvo akivaizdžiai pažeisti visuomenės interesai. Vėliau aukštesnysis prokuroras panaikino sprendimą nutraukti šį ikiteisminį tyrimą.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (456)