aA
Ji atėjo ne viena. Su žavia, dar penkerių metukų neturinčia ilgaplauke mergyte - dukryte Liepa. Ši nesibaimino nepažįstamų vyrų, o, mamai nuėjus fotografuotis, demonstravo spalvinimo knygelę, žaislinį zebriuką Hugo, prisipažino, kad nori tapti balerina, po to pradėjo piešti.
Livija Gradauskienė
© LNK
“Myliu labai”, - apsidairiusi ir pasiteiravusi, ar greitai grįš mama, vietoje nenustygstanti Liepa šiuos žodžius skyrė mamai - TV laidos “Myli nemyli” vedėjai. Mama netrukus grįžo, meiliai paglostė dukrą, užsakė jai kopūstų sriubos, sulčių ir tiriamai nužvelgė atvykėlius iš Kauno. Liepa piešė, tačiau išorinė ramybė buvo apgaulinga: ji kaskart reikalavo dėmesio.

- Tai, be abejonės, kol kas didžiausias Jūsų gyvenimo stebuklas, - pažvelgiau į mergytę. Ši, tarsi supratusi, kad kalbama apie ją, pakėlė akis ir krestelėjo ilgais plaukais.

- Kokie kiti stebuklai?

- Taip - tai stebuklas, o stebuklas numeris du? Visi kiti, - Livija dukrelei atidaro klijų tūbelę. - Dukryte, leisk mums pakalbėti.

- Ji visuomet tokia aktyvi ar tik šiandien?

- Naktimis nemiegodavo, - sukryžiuoja pirštus, ant kurių puikuojasi sidabriniai žiedai. - Ji ne iš ramiųjų vaikų, neribotos fantazijos, - meiliai šypteli. - Gimė vakare, tačiau nemanau, kad tai, kaip, beje, ir Zodiako ženklas, turi didelės įtakos.

- Tačiau kažkokias savybes jau galite išskirti?

- Hm... - pasiremia ranka, susimąsto, tarsi naujai pažvelgia į prie stalo piešiančią dukrelę. - Kūrybinga, valdinga, energinga, jautri... Mama apie dukrą gali ilgai kalbėti.

- Vaikystėje mama taip pat, atrodo, buvo aktyvi ir pasiutusi.

- O mes vaikystėje buvome susipažinę? - šypteli, persibraukia tamsius garbanotus plaukus. - Buvau rami, nesiveržianti į priekį, netgi labai drovi. Vienintelis vaikas šeimoje. Dėmesio netrūko, bet nebuvau išlepinta.

- Beje, kada Livija neteko savo labai ilgų plaukų? Mačiau nuotraukose, jog vaikystėje jie buvo beveik iki juosmens.

- Nebuvo jie tokie ypatingi, - kalba neskubėdama, apgalvodama žodžius. - Nusikirpau trečiame kurse. Jei būčiau 40 metų ir dar ilgaplaukė, norėčiau, kad kas nors lieptų plaukus nusikirpti. Nemanau, kad tai tinkamas amžius ilgiems plaukams.

- Bijote 40-mečio?

- Pagalvoju apie tai. Tačiau kol kas džiaugiuosi, kad man ne 16 ir ne 18. Nenorėčiau grįžti į mokyklą. Pamenu, kai pirmoje klasėje “laidojome” Brežnevą. Sunku pasakyti, ar tai buvo linksmi laikai.

- Mama, pažiūrėk... - vėl į pokalbį įsiterpė Liepa, demonstruodama savo kūrinėlį.

- Jūs jai dažnai sekate pasaką apie Buratiną?

- Hm... - nustebusi. - Jau spėjo papasakoti? Tačiau ši pasaka man naujiena. Būdama dvejų metukų Liepa pati kūrė pasakas, - supratusi, kad kalbama apie ją, mergytė nustojo piešti. - Ji sugalvojo personažus: voverytę Mėsytę, peliuką Julių, mergaitę Draugę, baubą Bliūdą, kiškį Pūkelį. Kažkur užsirašiau. Pamenu, kad voverytė Mėsytė susižeisdavo, ją galėdavo pagydyti tik kiškis Pūkelis, parduotuvėje nupirkęs visus čiulpinukus. Ji turi, neslėpsiu, begalę žaislų, tačiau kiekvienas turi vardą.

- Šuniukas Ko-gun-dis, - patenkinta vėl įsiterpė į pokalbį Liepa. - Zebriukas Hu-gas, klounas Kra-bo-babas, briedis Kar-bo-na-das, šuniukas Kuncas...

- Yra ir šuniukas Paksas, - šyptelėjo Livija, o Liepa kartoja kitus vardus ir čia pat fantazuoja naujus. - Tačiau prisiekiu, kad ji tą vardą sugalvojo dar prieš Rolandui Paksui tampant prezidentu...

Padavėjas atneša kopūstienės. Ant stalo - žaislai, knygutės, vaikiškas laikrodis, stilingas prašmatnus Livijos mobiliojo ryšio telefonas “Nokia” - dovana.

- Karšta? - maitina dukrytę. - Palauk... Ar man patinka būti stilingai? Ką reiškia būti stilingam? Jei tai atspindi gyvenimo būdą - nėra blogai. O jei tai tik brangus drabužis, daiktas, rodo ne skonį, bet tai, ar tu gali nusipirkti, ar ne. Neskiriu daug dėmesio drabužiams ar daiktams. Gal tai praėjusių laikų įtaka, kai turėjome kitas vertybes, o vaikystėje didelį džiaugsmą teikdavo kad ir iš Lenkijos atvežta kramtomoji guma “Donald” su spalvotais popieriukais? Dabar “kramtoškių” - milijonai. Vaikas nori vienos, bet nevalgo, nori kitos... Puiku, kad ekonominė situacija Lietuvoje pagerėjo, bet nereikia įsisukti į daiktų karuselę.

- Kas dabar Livijos vertybė?

- (Susimąsto.) Dvasinė būsena. Tai sukelia labai daug dalykų. Manau, kad rimtai reikia žiūrėti į sveikatą, artimųjų gerovę. Banalūs, bet pamatiniai dalykai. Puikią nuotaiką sukeldavo ir baliukas savoje kompanijoje prie butelio raudono vyno, sūrio ir šokolado. Dabar smulkmenos vis mažiau mus džiugina, o tai - blogai.

- Dabartiniai Livijos superbaliai - teminiai vakarėliai. Livija virsta Paltiniene ar Egipto karaliene?

- Būna tokių vakarėlių, - linkteli galvą. - Tai priklauso nuo draugų, kompanijos. Kartais nuotaiką pakelia rimtas pokalbis, kartais - atviravimas ir prisiminimas, kartais - šėlsmas ir dainos.

- Livija save galėtų pagirti?

- Keistai jaučiuosi atsakydama į šį klausimą. Pavyzdžiui, pasitikėjimas savimi Lietuvoje - teigiamas ar neigiamas bruožas?

- Hm... Manau, kad teigiamas, tačiau galbūt kai kas tai gali sutapatinti su išdidumu, “pasikėlimu”...

- ...Būtent. Tas negatyvus požiūris įsikerojo giliai, - paglosto ją vėl pradėjusią “kibinti” dukrelę. Liepa vėl nurimsta. - Turbūt ir manyje įsikerojo nuomonė, kad nelengva save vertinti pozityviai. Ypač jei kalbėtume apie išvaizdą.

- Bent moteriškiausią savo savybę galėtumėte pasakyti?

- Viską galėčiau padaryti dėl savo vaiko.

- Hm... O vyras neliko nuskriaustas?

- Kaip atsakyti? - susimąsto. - Taip, ši riba egzistuoja. Man vaikas - svarbiausia ir dėmesį dalyti vienodai sunku ir fiziškai, ir emociškai. Gal nemoku abiejų “apšokinėti” vienodai? Natūralu, kad pirma atkreipiu dėmesį į vaiką, o nė į suaugusį vyrą.

- Bet vyrai, kaip sako, dideli vaikai.

- Bijau, kad taip, - šypteli. - Tam tikrais aspektais. Manau, kad moteris turi protingai sudėlioti prioritetus tarp didelio ir mažo vaiko ir pasistengti, kad sėkmingai veiktų šeimos sistema.

- O kokia vyriškiausia Livijos savybė?

- Esu stipri ir valinga. Bet ar tai tik vyriškos savybės? - pakelia dailias dideles akis. - Turbūt dabar nėra ribos tarp vyriškų ir moteriškų savybių. Pusiau juokais galiu pasakyti, kad man labai patinka futbolas.

- Atleiskite, futbolas ar futbolininkai?

- Nesu didelė sporto gerbėja ir dabar sulauksiu lietuvių pasmerkimo, bet futbolas man įdomesnis už krepšinį. Ten daug gražių vyrų. Futbole daugiau vyriškumo, artistiškumo. Vos priliečia, vyras krenta vaitodamas, sulipę ant veido šlapi ilgi plaukai, emocijos...

- Jums turi didelę įtaką detalės, vaizdas?

- Taip. Tiesa, reikėtų kalbėti konkrečiau - kas būtent? Bet išorė nemažai pasako apie žmogų ar daiktą.

- Dabar - ne apie grožį. Apie baimę. Livija turbūt jau žino, kur žemėlapyje yra Chakasijos Respublika?

- (Šypsosi...) Visų pirma tai buvo labai įdomu. Ar kada važiuotumėte į turistinę kelionę Sibire? Kvaila nepasinaudoti tokia galimybe. Galima tik sėdėti ir nuolat galvoti apie pasekmes, blogus dalykus. Tačiau kam tuomet gyventi? Kaip pamatuoti gyvenimiškas vertybes, dalykus?

Ten labai gražu. Šou įspūdingas. Žiūrėdamas per televizorių galbūt to nesuvoki, bet laidos biudžetas nerealus: vienos, sakė rusai, - apie 90 tūkstančių dolerių! Mačiau, kaip lėktuvais į Sibirą ar taigą gabenama daug technikos. Pritrenkia ir rusiška dvasia, arba egzotika, kai išvakarėse nesuvokiamais kiekiais geriama degtinė, o ryte dirbama... - purto galvą ir šypsosi. - Patikėkit, net ir pats ištvermingiausias vyras šioje rungtyje jiems pralaimėtų.

- Livija, suvalgiusi kirmėles pomidorų padaže, taip pat gėrė degtinę, tiesa, gurkšneliais, elegantiškai it likeriuką.

- Nes aš beveik negeriu. O protingam žmogui aiškinti mano veiksmo nereikia. Tai buvo puiki dezinfekuojanti priemonė. Ir manau, kad nesąmonė teigti, jog Gradauskienė mėgsta degtinę.

- Na, žinoma, taip negalima teigti, nes tuomet galime pasakyti, kad Gradauskienė mėgsta kirminus. Beje, patenkinkite smalsumą: teko ragauti keptų žiogų, svirplių, bet kirminų - ne. Koks jų skonis?

- Joks, - per šiaudelį gurkšteli sulčių. - Reikia tik valios ir dvasinės ramybės. Reikia tik psichologinio nusiteikimo ir atsipalaidavimo. Mes reaguojame stereotipais, nes tai mums šlykštu. Kažkur tai delikatesas, o kitiems mūsiškiai vėdarai gali sukelti tą patį šleikštulį.

- O kas Lietuvoje pasimėgavo Jūsų dovanų gauta skardine su kirminais?

- Ji buvo tuščia. Tačiau su kirminais man pasisekė, nes buvo baisesnių užduočių. Tikrai nežiūrėjau, kai kitiems teko valgyti žalią išdorotą elnią. Močiutės sukramtyti kotletai? Na, logiškai aišku, kad močiutė su vienu auksiniu dantimi jų nekramtė - tai tik psichologinis žaidimas.

Tas pats, kai siautėjant SARS skridome į Tailandą. Psichologija. Kas yra keli šimtai susirgusiųjų iš keliasdešimt milijonų?! Tačiau kilo masinė psichozė, kuri privertė atpiginti bilietus. Mes tuo pasinaudojome.

- Dabar keliausite į Maldyvus ir Šri Lanką?

- Tai kiti mastai. Rizika taip pat turi būti pamatuota...

- ... Keliausime į Turkiją!.. - išgirdusi, jog kalbama apie keliones nušvito Liepa. - Noriu val-gy-ti!

- O Jūsų baimės suvokimas pasikeitė?

- Aš likau ir buvau tokia pati, nes ten būčiau nevažiavusi. Pasikeitė kai kurių žmonių požiūris į mane, - Livija nuo kito stalo atneša atvėsusios sriubos. - Valgyk, zuiki...

- Esate ištekėjusi moteris, mama. Kaip įpareigoja šis statusas: ko norisi, bet negalite?

- Negaliu neatsižvelgti į šeimą. Pavyzdžiui, vakar filmavome antrą dieną iš eilės iki vėlumos. Filmavimo grupė nutarė važiuoti pavakarieniauti. Norėjau kartu, bet žinojau, kad vyras vienas su vaiku praleido savaitgalį, manęs pasiilgo ir laukia. Tad skubėjau namo.

- Taip pat negalite “pakibinti” ir Jums žavų vyrą?

- Kokia prasme? - sumirksi ilgomis blakstienomis. - Tai nereiškia, kad negaliu bendrauti ir domėtis žaviais vyrais. Jie egzistuoja.

- Tiesa, kad Livija labai susižavėjusi laidos “Myli nemyli” partneriu Leo? O gal jis - ja?

- Mes abu vienas kitu labai susižavėję...

- Toliau - daugtaškis?

- Kas tik norite, - nusikvatoja.

- Ar turi pagrindo kalbos, kad Jums simpatizuoja verslininkas Benas Gudelis?

- Palaukite, palaukite... - po to artistiškai: - Ai, po “mis” konkurso, kurį vedžiau, sulaukiau iš jo daug komplimentų. Tai tariu artistiškai, nes ar tai - ne artistiška situacija? Benas - žavingas ir savitą požiūrį į gyvenimą turintis žmogus.

- Esate Dvynys. Tai leidžia spėti, kad Jumyse - du žmonės: juodas ir baltas, tai, kad vieną valandą esate rami, o kitą - audringa, ar tai, kad turite daug kaukių ir esate veidmainė?

- Esu stabilus žmogus, į kraštutinumus nepuolu ir vidinė ramybė man nėra svetimas jausmas. Veidmainystė - viena baisiausių, net šlykščiausių savybių. Geriau tegul žmogus būna piktas ar dar koks nors.

- Jums, be abejonės, būtų skaudžiau, jei kas nors pasakytų “kvaila” nei “bjauri”.

- Žinoma! Be to, būkime atviri, išorinis grožis nėra mano stiprioji pusė. Ir, deja, turbūt jau nebus, - šypteli. - Ir komplimentai dažnai yra mandagumo forma. O bjauri galiu būti, kai mane kas nors įsiutina arba matau neteisybę, piktybinę kvailystę.

- Kokia tikrai nesate? Turbūt Jus pykdo sukurtas įvaizdis, kad Livija - tik pleputė.

- Tas jau taip nusibodo... - akivaizdžiai matyti, kad Livijai ne kartą teko apie tai kalbėti, aiškinti, įrodinėti. - Tai tarsi aktorius atliktų vieną, pavyzdžiui, “Madagaskare” - gėjaus, vaidmenį. Ar tai reiškia, kad jis gėjus?! “Tarp mūsų, mergaičių” - mūsų su Asta - plepučių vaidmuo. “Myli nemyli” - kitoks vaidmuo.

- Beje, apie “Myli nemyli”. Turbūt Livija mielai ten pasikviestų jai patinkančius Banderą, Briusą Vilį...

- Oooo, taip, šie vyrai žavūs. Ką pasikviesti trečią ir prašmatnų? Ne, ne, iš Lietuvos - išvengsiu kompromato... - pasisuka į jos raudoną megztinį tampančią Liepą. - Zuiki, nurimk, valgyk, juk sakei, kad labai išalkai... Į kelionę Egiptan su Banderu? - prunkšteli. - Pagalvokime realiai: ką aš su juo veikčiau?

- Jūs visą laiką save kontroliuojate?

- Aš derinuosi prie situacijos, bet nesu save iš paskutiniųjų kontroliuojanti psichopatė, kuri gali ką nors nužudyti, - šypteli. - Kontroliuoju save kalbėdama su žurnalistu, nes žinau, kad mano žodžiai taps vieši.

- Indėnai žmonėms suteikdavo žvėrių, paukščių totemus. Su kuo galėtumėte palyginti save?

- Man labai sunku atsakyti į tokius klausimus, - pažvelgia į dukrą, o ši ramiai piešia, klijuoja ir, skambant Pugačiovos dainai, nežymiai linguoja į taktą. - Gal pasireiškia mano dvilypumas? Parduotuvėje sunkiai išsirenku muilą: vienas man kvapnus, kitas - pigus, trečias - geras.

- Sakėte, kad stengiatės pasinaudoti likimo progomis, nes jis gali nubausti. Ar yra tai, kuo Livija nepasinaudojo?

- Neverta gailėtis to, kas įvyko, nes taip reikėjo. Stengiuosi nesigręžioti į praeitį. Jei elgsiesi teisingai, sulauksi atpildo.

- Lazda turi du galus?

- Tam tikra prasme - taip, - Liepa jau nenustygsta vietoje ir švelniai glaudžiasi prie mamos, po to iš nugaros čiumpa už rankos korespondentui, kvatojasi, vėl čiumpa.

- Viskas, daugiau Jūsų nekankinsiu, nes ir Liepa nekantrauja. Paskutinis, lengvas klausimas. Tarkime, Livija pagauna ne auksinę, bet sidabrinę žuvelę, kuri išpildys ne tris, bet tik du jos norus...

- (Šypteli, atsilošia nepatogioje medinėje kėdėje...) Vaikystėje turėjau tokią paprastą formulę. Visada sakydavau, kad jei pagaučiau auksinę žuvelę man užtektų tik vieno noro: paprašyčiau stebuklingos burtų lazdelės. Štai kur sprendimas!

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Dominykas Vaitiekūnas stebina ryškiais išvaizdos pokyčiais: džiaugiasi įspūdingais raumenimis ir svoriu (38)

Sportu susidomėjęs žinomas aktorius Dominykas Vaitiekūnas dabar gali pasigirti įspūdingais...

Netyla kalbos apie Rasos Arlauskienės ir gerokai jaunesnio atlikėjo Petro Daunio santykius: įrodymas – ir paviešinti kadrai? (121)

Jau kuris laikas netyla kalbos, kad žinoma renginių organizatorė Rasa Arlauskienė vis dažniau...

„Man-go“ narei Rimai Klaipėdoje atlikta operacija: sudėtingas medikamentinis gydymas rezultato nedavė (5)

Įgimta nosies pertvaros deformacija ir dainuoti trukdantis lėtinis rinosinusitas – tokią...

Žmona papasakojo apie patikslintą Vido Antonovo vėžio diagnozę: ligos stadija – ne vienintelė bloga žinia (151)

Mafijos tėvu vadinamo Vido Antonovo šeimoje vyrauja neramios nuotaikos. Dar ne per seniausiai...

Vitulskių sūnaus pirmasis rimtas jubiliejus įvyko „kosmose“ – su interaktyviais žaidimais ir robotais (41)

Drabužių kūrėjos Erikos Vitulskienės ir operos solisto Merūno Vitulskio šeimoje – didelė...

Top naujienos

Gaujų šaudynėmis ir laukinio kapitalizmo prabanga garsėjusi Kauno legenda sulaukė liūdnos pabaigos (4)

Laukinio kapitalizmo metais prabanga garsėjęs, Kaune, Jonavos gatvėje veikęs šešėlinio pasaulio...

Rusijos picų karalius užkariauja pasaulį: konkurentus lenkia dėl slapto ingrediento, kuris net nevalgomas (2)

Jei jau įsigudrini užsidirbti pristatydamas karštas picas Arktyje, kur sūrio blokai atkeliauja ant...

Ginekologė – apie Sinickio pasirinkimą pasidaryti vazektomiją: žmonai jis padarė paslaugą (523)

Daugiau vaikų su žmona nebeplanuojantis Tomas Sinickis garsiai pareiškė, kad jam yra atlikta...

Meksikos gatvėse – tikras karas: pareigūnai puolė „El Chapo“ sūnų, gatves nusėjo aibė lavonų po mūšio Guzmanas paleistas (91)

Šiaurinėje Meksikos dalyje įvyko intensyvūs susirėmimai, kai saugumo pajėgos sučiupo vieną...

Šio vaikino situacija ypač sudėtinga: ligos atvejis Lietuvoje – toks vienintelis, o prieinamo gydymo nėra (101)

Iš Pajūrio kilęs 18-metis Jonas (vardas pakeistas dėl asmeninio šeimos noro - DELFI) vengia...

Slėpkite paltus: šiluma nė neketina trauktis

Šiandien per šalį keliaus mažai aktyvus atmosferos frontas. Lietaus jis atneš labai mažai,...

Kuzminsko ir Kemzūros „Olympiakos“ po pratęsimo krito prieš Plazos treniruojamą „Zenit“ (5)

Antrąją nesėkmę Eurolygos pirmenybėse patyrė Pirėjo „Olympiakos“ (1-2) krepšininkai....

Teniso deive vadintos Suzanne Lenglen gyvenimas apgaubtas paslaptimi. Kaip ir mirtis (4)

Prieš 100 metų Suzanne Lenglen debiutavo Vimbldono turnyre ir iškart užkariavo ne tik teniso...

LNK: Kauno klinikose ligonei vietoje vaistų sulašino dezinfekcinio skysčio (355)

Absurdas Kaune – vietoje vaistų paauglei į veną sulašino dezinfekcinio skysčio, praneša LNK...

Proveržis vėžio gydymo srityje: nauja technologija net ir paslėptas vėžio ląsteles išduoda imuninei sistemai (12)

Imunoterapijos ateityje gali tapti efektyviausiu vėžio gydymo būdu. Paprastai tariant,...