aA
Kaip ir kiekvienais metais, taip ir šiemet šauktinių sąrašai šalyje sukėlė nemažai sumaišties. Daug dėmesio šioje situacijoje sulaukė Londone gyvenantis translytis modelis Zofija Palenta, kuri į karo tarnybą kviečiama Egidijaus vardu.
Šauktinių sąraše – Zofija Palenta / Foto: DELFI, asm. archyvo
Šauktinių sąraše – Zofija Palenta / Foto: DELFI, asm. archyvo

Iš Kybartų kilusi tinklaraštininkė šauktinių sąraše pažymėta 3240-uoju numeriu. Translytės dokumentuose vis dar įrašytas vyriškas vardas, todėl Zofija ir buvo pašaukta.

„Momentas, kai gyvenimas užsimano pajuokauti ir atsiunčia tau kvietimą į privalomąją karo tarnybą“, – taip į likimo siunčiamus pokštus reagavo modelis.

Išskirtinė situacija šauktinių istorijoje greitai sulaukė susidomėjimo. Vieni tikino, kad šaukimas į karo tarnybą translyčiam asmeniui yra diskriminacija, kiti teigė, jog pašauktasis turėtų paisyti Lietuvos įstatymų.

„Pateiksiu atšaukimo į kvietimą tarnauti šaliai, kurioje negyvenu ir esu translytė moteris, o ne vyras, formą, o jei reikės – grįšiu iš Londono ir bendrausime su psichologais arba advokatais. Aš nieko nekaltinu, nes Lietuvos dokumentuose esu užvadinta „vyru“, bet man apmaudu, jog su tuo tenka susidurti tokiems pat žmonėms kaip man, bet jie yra daug jautresni“, – DELFI teigė Zofija.

„Kryptingai noriu eiti dokumentų keitimo link, bet tam reikia laimėti teismą Lietuvoje, prieš Lietuvą ir Konstituciją“, – pridūrė translytė.

Pasiteiravus, ar bent yra menkiausia galimybė Zofiją išvysti kariuomenėje, ji patikino, kad jai tai visai ne prie širdies.

„Deja, į karo tarnybą eiti nenorėčiau ir savęs tame išbandyti taip pat. Nors ir gerbiu visas moteris bei jų pasirinkimą, aš nesijaučiu ta, kuri galėtų būti imituojamo karo lauke, kaip ir tuo labiau – nepalaikau karo idėjos jokiu būdu“, – kalbėjo ji.

Daugiau apie Zofiją ir jos neeilinę istoriją skaitykite paspaudę čia.

DELFI susisiekė su Krašto apsaugos ministerija (KAM), kuri klausimą perdavė Karo prievolės ir komplektavimo tarnybai (KPKT) ir šia tema pateikė oficialų komentarą.

„Atlikti karo prievolę yra Lietuvos Respublikos konstitucijoje numatyta pareiga visiems vyrams, šiuo metu šaukiamiems nuo 18 iki 23 metų.

Jeigu Lietuvos Respublikos pilietis turi asmens dokumentą, kuriame įvardinta, kad jis yra vyras, todėl ir visos teisinės nuostatos galioja kaip vyrui. Tad ne išimtis yra ir karo prievolės klausimai. Asmenys, išoriškai atrodydami kaip moterys, negali savaime nuspręsti, kad jiems nereikia atlikti karinės įskaitos procedūrų. Tai nėra savaiminio atleidimo ar atidėjimo faktas ir tokios tarnybos atidėjimo priežasties nėra numatyta Lietuvos Respublikos Karo prievolės įstatyme“, – DELFI teigė KPKT Viešųjų ryšių ir verbavimo skyriaus vedėja Giedrė Kazlauskienė.

Pasak atstovės, panašių atvejų yra pasitaikę, tačiau visi karo prievolininkai vykdė šaukimo procedūras ir buvo paskirti į karinę medicinos komisiją. Deja, rezultatų atskleisti ji negalėjo, kadangi tai jau būtų asmens duomenų saugumo pažeidimas.

Pasak KPKT, tinkamumas tikrajai karo tarnybai vertinamas individualiai Karinės medicinos ekspertizės komisijos medicinos specialistų, iš anksto pasakyti, ar karo prievolininkas tinkamas ar netinkamas karo tarnybai negalima.

Be to, G. Kazlauskienė pateikė atleidimo nuo karo tarnybos atvejus ir situacijas, kai šauktinis gali tarnybą atidėti.

Nuo karo prievolės atleidžiami:

 1. asmenys, kurie nustatyta tvarka pripažinti neveiksniais arba ribotai veiksniais;
 2. neįgalieji;
 3. asmenys, kurie karinės medicinos ekspertizės komisijos, sudarytos ir veikiančios Lietuvos Respublikos Vyriausybės (toliau – Vyriausybė) nustatyta tvarka, dėl sveikatos būklės pripažinti netinkami privalomajai karo tarnybai;
 4. asmenys, įstatymų nustatyta tvarka perkelti į dimisiją;
 5. pagrindinio karinio parengtumo neįgiję asmenys, kai jiems sukanka 60 metų;
 6. moterys, išskyrus tas, kurios raštu pareiškė norą tapti karo prievolininkėmis ir (ar) yra baigusios aukštojoje mokykloje medicinos, slaugos ar akušerijos studijų programas.

Tarnyba atidedama individualia tvarka:

 1. ne vyresniems kaip 21 metų bendrojo lavinimo ir profesinio mokymo mokyklų mokiniams;
 2. aukštųjų mokyklų studentams – vieną kartą vienam studijų laikotarpiui pagal pirmosios pakopos (profesinio bakalauro ir bakalauro) studijų programą arba vientisųjų studijų programą, pagal antrosios pakopos studijų programą arba vientisųjų studijų programą, pagal laipsnio nesuteikiančią studijų programą, pagal studijas doktorantūroje;
 3. Seimo, Vyriausybės, Europos Parlamento ir savivaldybių tarybų nariams;
 4. teisėjams;
 5. prokurorams;
 6. vidaus tarnybos sistemos pareigūnams, išskyrus finansų ministro valdymo srities statutinių įstaigų pareigūnams;
 7. Valstybės saugumo departamento sistemos pareigūnams;
 8. Specialiųjų tyrimų tarnybos pareigūnams;
 9. įtariamiems ir kaltinamiems baudžiamajame procese arba atliekantiems bausmę, dėl kurios jie negali atlikti privalomosios pradinės karo tarnybos, taip pat atlikusiems laisvės atėmimo bausmę.
 10. vieniems auginantiems nepilnametį vaiką arba jeigu jiems suteiktos atostogos vaikui prižiūrėti, kol vaikui sueis treji metai;
 11. nėščiosioms, pateikusioms medicinos pažymą apie nėštumą;
 12. teisės aktų nustatyta tvarka paskirtiems vieninteliu neįgalaus asmens globėju ar ribotai veiksnaus asmens rūpintoju;
 13. juridinio asmens teises turinčių Lietuvos religinių bendruomenių ar bendrijų nariams, kurie šių religinių bendruomenių ar bendrijų kanonų, statutų ar kitų normų nustatyta tvarka yra išrinkti ar paskirti atlikti pastoracinį darbą tose religinėse bendruomenėse ar bendrijose;
 14. krašto apsaugos ministro nustatyta tvarka – atliekantiems privalomąją pradinę karo tarnybą būtų padaryta neproporcingai didelė žala jo asmeniniams ar visuomeniniams interesams, kurios būtų galima išvengti, jeigu karo prievolininkas privalomąją pradinę karo tarnybą atliktų kitu metu.

Pažymima, kad daliai karo prievolininkų privalomoji pradinė karo tarnyba neatidedama, jeigu jie raštu pareiškė norą atlikti privalomąją pradinę karo tarnybą.

Patekę į šaukiamųjų sąrašus, jaunuoliai turi atvykti į regioninius karo prievolės ir komplektavimo skyrius ar poskyrius (arba susisiekti jeigu nėra galimybių atvykti) ir atlikti visas nurodytas procedūras. Jeigu neatsiranda neproporcingai didelės žalos ar kitų tarnybos atidėjimo ar atleidimo nuo jos atvejų, tai karo prievolininkas yra siunčiamas į karinę medicinos komisiją ir joje nustatomas jo tinkamumas tarnybai.

Karo prievolininkų, šaukiamų į privalomąją karo tarnybą ir asmenų, stojančių į tikrąją karo tarnybą, sveikatos tikrinimo, atrankos pagal sveikatos būklę tvarką reglamentuoja Karinės medicinos ekspertizės nuostatai, patvirtinti LR Vyriausybė, 2002 m. liepos 12 d. nutarimu Nr. 1125 „Dėl Karinės medicinos ekspertizės nuostatų patvirtinimo“ ir LR krašto apsaugos ministro ir sveikatos apsaugos ministro 2008 m. lapkričio 24 d. įsakymas Nr. V-1142/V-1139 „Dėl sveikatos būklės įvertinimo principų, metodikos ir tinkamumo karo ar civilinei krašto apsaugos tarnybai pagal sveikatos būklę kriterijų patvirtinimo“.

DELFI primena, kad šiemet į šauktinių sąrašus taip pat pakliuvo socialinių tinklų garsenybės Karolinos Meschino mylimasis Dominykas Ježerys-OG Version bei „Flying Saucer Gang“ narys Germanas Daškevičius. Apie tai skaityti galite čia.

DELFI
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(46 žmonės įvertino)
3.2391

Dalia Ibelhauptaitė apie serą Eltoną Johną ir nuotykį jo namuose: tai man visada primins, kad galiausiai visi esame tiesiog žmonės (4)

Šokiai su Anglijos karaliene, draugystė su Johnu Lennonu , Freddie Mercury ir George’u...

Legendinės Benjamino Gorbulskio istorijos: svetimos žmonos pagrobimas, asmeninis 13-tas kabliukas ir „juodojo“ namų kambariuko paslaptys (37)

Scenos vilkais vadinamų Lietuvos žvaigždžių iki skausmo tikros gyvenimo istorijos primena dramų...

Žinomus žmones išjudino Galimybių pasas: įžvelgė žeidžiančių spragų ir valdžiai iškėlė nepatogių klausimų (231)

Nuo gegužės 24 dienos Lietuvoje pradės veikti Galimybių pasas . Tokį sprendimą priėmė...

Neįprastą vardą dukrelei išrinkusi Justina Partikė neslepia džiaugsmo: ji verta kiekvieno skausmo, kurį patyrėm (57)

Lietuviškąja Kim Kardashian vadinama Justina Partikė gegužės 5 dienos vakarą su sutuoktiniu...

Lietuviškąja Kim Kardashian vadinama Justina Partikė su vyru susilaukė atžalos: esame patys laimingiausi (40)

Lietuviškąja Kim Kardashian vadinama Justina Partikė su sutuoktiniu plaukų stilistu Vyteniu...

Top naujienos

Šalia Ukmergės plento planuojamos 370 butų kvartalo statybos: dėl kamščių bus tariamasi (59)

Ukmergės plento pašonėje, Bendoriuose, planuojama statyti naują daugiabučių namų kvartalą,...

Valdančiųjų gretose tylios grumtynės: su didžiuoju partneriu po kilimu kovoja visai ne Laisvės partija (143)

Vienybę valdančiųjų gretose atskirais klausimais vis paskaldo konkurencinės grumtynės. Po...

Pasitikrinkite: jei esate alergiškas šiems komponentams, galite būti alergiškas vakcinai (142)

Viena iš didžiausių žmonių baimių dėl COVID-19 vakcinų – galimos alerginės reakcijos....

Regimantas Dima | D+

Lenkų maršalo Juzefo Pilsudskio meilės romanai Lietuvoje: pradėjęs nuo vyresnių, vėliau pirmenybę teikė tik jaunystei ir grožiui

Autorius šiuo metu vaikštinėja po Druskininkus ir apylinkes. Reabilituojasi. Vėlyvo pavasario...

Netrukus sulauksime tikro orų lūžio: mėgausimės +25 laipsnių šiluma (10)

Šalta ir drėgna gegužės mėnesio pradžia daug kam jau įgriso, o tikras pavasariškas oras vis...

JK pataria jaunesniems nei 40 metų žmonėms ieškoti alternatyvos „AstraZeneca“ vakcinai papildyta (16)

Jungtinės Karalystės vakcinavimo programą prižiūrintis mokslo komitetas penktadienį...

Kėdainių progimnazijoje įtariamas maistinės infekcijos protrūkis, keli vaikai ligoninėje

Lietuvos sporto universiteto Kėdainių „Aušros“ progimnazijoje įtariamas maistu plintančios...

Įrodyta mokslo: „Pfizer“ vakcina neturi neigiamos įtakos spermai, o koronavirusas turi (31)

„Pfizer/BioNTech“ vakcina neturi neigiamos įtakos spermai. Vakcinos saugumu abejojančių...

71-erių močiutė tapo jėgos trikovos čempione: senolei priklauso štangos „mirties traukos“, štangos spaudimo ir pritūpimo su štanga rekordai

Jėgos trikovės tarptautine čempione tapusi močiutė sako, kad dabar atrodo ir jaučiasi geriau nei...

Mitą „kas sveika, tas neskanu“ griaunantys sutuoktiniai parodė, kaip pasigaminti pavasariškai spalvingus ir sveikus kokteilius (1)

Sutuoktiniai Mantas ir Indrė Jokšai pasakoja, kad įkūrus barą „Temperatūra“ pagrindinis...