aA
Kaip ir kiekvienais metais, taip ir šiemet šauktinių sąrašai šalyje sukėlė nemažai sumaišties. Daug dėmesio šioje situacijoje sulaukė Londone gyvenantis translytis modelis Zofija Palenta, kuri į karo tarnybą kviečiama Egidijaus vardu.
Šauktinių sąraše – Zofija Palenta / Foto: DELFI, asm. archyvo
Šauktinių sąraše – Zofija Palenta / Foto: DELFI, asm. archyvo

Iš Kybartų kilusi tinklaraštininkė šauktinių sąraše pažymėta 3240-uoju numeriu. Translytės dokumentuose vis dar įrašytas vyriškas vardas, todėl Zofija ir buvo pašaukta.

„Momentas, kai gyvenimas užsimano pajuokauti ir atsiunčia tau kvietimą į privalomąją karo tarnybą“, – taip į likimo siunčiamus pokštus reagavo modelis.

Išskirtinė situacija šauktinių istorijoje greitai sulaukė susidomėjimo. Vieni tikino, kad šaukimas į karo tarnybą translyčiam asmeniui yra diskriminacija, kiti teigė, jog pašauktasis turėtų paisyti Lietuvos įstatymų.

„Pateiksiu atšaukimo į kvietimą tarnauti šaliai, kurioje negyvenu ir esu translytė moteris, o ne vyras, formą, o jei reikės – grįšiu iš Londono ir bendrausime su psichologais arba advokatais. Aš nieko nekaltinu, nes Lietuvos dokumentuose esu užvadinta „vyru“, bet man apmaudu, jog su tuo tenka susidurti tokiems pat žmonėms kaip man, bet jie yra daug jautresni“, – DELFI teigė Zofija.

„Kryptingai noriu eiti dokumentų keitimo link, bet tam reikia laimėti teismą Lietuvoje, prieš Lietuvą ir Konstituciją“, – pridūrė translytė.

Pasiteiravus, ar bent yra menkiausia galimybė Zofiją išvysti kariuomenėje, ji patikino, kad jai tai visai ne prie širdies.

„Deja, į karo tarnybą eiti nenorėčiau ir savęs tame išbandyti taip pat. Nors ir gerbiu visas moteris bei jų pasirinkimą, aš nesijaučiu ta, kuri galėtų būti imituojamo karo lauke, kaip ir tuo labiau – nepalaikau karo idėjos jokiu būdu“, – kalbėjo ji.

Daugiau apie Zofiją ir jos neeilinę istoriją skaitykite paspaudę čia.

DELFI susisiekė su Krašto apsaugos ministerija (KAM), kuri klausimą perdavė Karo prievolės ir komplektavimo tarnybai (KPKT) ir šia tema pateikė oficialų komentarą.

„Atlikti karo prievolę yra Lietuvos Respublikos konstitucijoje numatyta pareiga visiems vyrams, šiuo metu šaukiamiems nuo 18 iki 23 metų.

Jeigu Lietuvos Respublikos pilietis turi asmens dokumentą, kuriame įvardinta, kad jis yra vyras, todėl ir visos teisinės nuostatos galioja kaip vyrui. Tad ne išimtis yra ir karo prievolės klausimai. Asmenys, išoriškai atrodydami kaip moterys, negali savaime nuspręsti, kad jiems nereikia atlikti karinės įskaitos procedūrų. Tai nėra savaiminio atleidimo ar atidėjimo faktas ir tokios tarnybos atidėjimo priežasties nėra numatyta Lietuvos Respublikos Karo prievolės įstatyme“, – DELFI teigė KPKT Viešųjų ryšių ir verbavimo skyriaus vedėja Giedrė Kazlauskienė.

Pasak atstovės, panašių atvejų yra pasitaikę, tačiau visi karo prievolininkai vykdė šaukimo procedūras ir buvo paskirti į karinę medicinos komisiją. Deja, rezultatų atskleisti ji negalėjo, kadangi tai jau būtų asmens duomenų saugumo pažeidimas.

Pasak KPKT, tinkamumas tikrajai karo tarnybai vertinamas individualiai Karinės medicinos ekspertizės komisijos medicinos specialistų, iš anksto pasakyti, ar karo prievolininkas tinkamas ar netinkamas karo tarnybai negalima.

Be to, G. Kazlauskienė pateikė atleidimo nuo karo tarnybos atvejus ir situacijas, kai šauktinis gali tarnybą atidėti.

Nuo karo prievolės atleidžiami:

 1. asmenys, kurie nustatyta tvarka pripažinti neveiksniais arba ribotai veiksniais;
 2. neįgalieji;
 3. asmenys, kurie karinės medicinos ekspertizės komisijos, sudarytos ir veikiančios Lietuvos Respublikos Vyriausybės (toliau – Vyriausybė) nustatyta tvarka, dėl sveikatos būklės pripažinti netinkami privalomajai karo tarnybai;
 4. asmenys, įstatymų nustatyta tvarka perkelti į dimisiją;
 5. pagrindinio karinio parengtumo neįgiję asmenys, kai jiems sukanka 60 metų;
 6. moterys, išskyrus tas, kurios raštu pareiškė norą tapti karo prievolininkėmis ir (ar) yra baigusios aukštojoje mokykloje medicinos, slaugos ar akušerijos studijų programas.

Tarnyba atidedama individualia tvarka:

 1. ne vyresniems kaip 21 metų bendrojo lavinimo ir profesinio mokymo mokyklų mokiniams;
 2. aukštųjų mokyklų studentams – vieną kartą vienam studijų laikotarpiui pagal pirmosios pakopos (profesinio bakalauro ir bakalauro) studijų programą arba vientisųjų studijų programą, pagal antrosios pakopos studijų programą arba vientisųjų studijų programą, pagal laipsnio nesuteikiančią studijų programą, pagal studijas doktorantūroje;
 3. Seimo, Vyriausybės, Europos Parlamento ir savivaldybių tarybų nariams;
 4. teisėjams;
 5. prokurorams;
 6. vidaus tarnybos sistemos pareigūnams, išskyrus finansų ministro valdymo srities statutinių įstaigų pareigūnams;
 7. Valstybės saugumo departamento sistemos pareigūnams;
 8. Specialiųjų tyrimų tarnybos pareigūnams;
 9. įtariamiems ir kaltinamiems baudžiamajame procese arba atliekantiems bausmę, dėl kurios jie negali atlikti privalomosios pradinės karo tarnybos, taip pat atlikusiems laisvės atėmimo bausmę.
 10. vieniems auginantiems nepilnametį vaiką arba jeigu jiems suteiktos atostogos vaikui prižiūrėti, kol vaikui sueis treji metai;
 11. nėščiosioms, pateikusioms medicinos pažymą apie nėštumą;
 12. teisės aktų nustatyta tvarka paskirtiems vieninteliu neįgalaus asmens globėju ar ribotai veiksnaus asmens rūpintoju;
 13. juridinio asmens teises turinčių Lietuvos religinių bendruomenių ar bendrijų nariams, kurie šių religinių bendruomenių ar bendrijų kanonų, statutų ar kitų normų nustatyta tvarka yra išrinkti ar paskirti atlikti pastoracinį darbą tose religinėse bendruomenėse ar bendrijose;
 14. krašto apsaugos ministro nustatyta tvarka – atliekantiems privalomąją pradinę karo tarnybą būtų padaryta neproporcingai didelė žala jo asmeniniams ar visuomeniniams interesams, kurios būtų galima išvengti, jeigu karo prievolininkas privalomąją pradinę karo tarnybą atliktų kitu metu.

Pažymima, kad daliai karo prievolininkų privalomoji pradinė karo tarnyba neatidedama, jeigu jie raštu pareiškė norą atlikti privalomąją pradinę karo tarnybą.

Patekę į šaukiamųjų sąrašus, jaunuoliai turi atvykti į regioninius karo prievolės ir komplektavimo skyrius ar poskyrius (arba susisiekti jeigu nėra galimybių atvykti) ir atlikti visas nurodytas procedūras. Jeigu neatsiranda neproporcingai didelės žalos ar kitų tarnybos atidėjimo ar atleidimo nuo jos atvejų, tai karo prievolininkas yra siunčiamas į karinę medicinos komisiją ir joje nustatomas jo tinkamumas tarnybai.

Karo prievolininkų, šaukiamų į privalomąją karo tarnybą ir asmenų, stojančių į tikrąją karo tarnybą, sveikatos tikrinimo, atrankos pagal sveikatos būklę tvarką reglamentuoja Karinės medicinos ekspertizės nuostatai, patvirtinti LR Vyriausybė, 2002 m. liepos 12 d. nutarimu Nr. 1125 „Dėl Karinės medicinos ekspertizės nuostatų patvirtinimo“ ir LR krašto apsaugos ministro ir sveikatos apsaugos ministro 2008 m. lapkričio 24 d. įsakymas Nr. V-1142/V-1139 „Dėl sveikatos būklės įvertinimo principų, metodikos ir tinkamumo karo ar civilinei krašto apsaugos tarnybai pagal sveikatos būklę kriterijų patvirtinimo“.

DELFI primena, kad šiemet į šauktinių sąrašus taip pat pakliuvo socialinių tinklų garsenybės Karolinos Meschino mylimasis Dominykas Ježerys-OG Version bei „Flying Saucer Gang“ narys Germanas Daškevičius. Apie tai skaityti galite čia.

DELFI
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(46 žmonės įvertino)
3.2391

Vasario 16-ąją emigrantams koncertavęs Stano liko sujaudintas: nustebino, kas įvyko pasigirdus dainai (124)

Vasario 16 -ąją dainininkas Stanislavas Stavickis-Stano praleido Jungtinėje Karalystėje ....

Įspūdingą šventę sūnui surengusi Inga Stumbrienė pasidalijo išskirtinėmis akimirkomis (266)

Verslininkė Inga Stumbrienė garsėja išradingomis idėjomis rengiant šeimos šventes. Kiekvienas...

Antrojo dukrelės gimtadienio šventę suorganizavusi Viktorija Siegel pasidalijo privataus renginio nuotraukomis (54)

Savaitgalį socialinių tinklų žvaigždės Viktorijos Siegel ir jos sužadėtinio verslininko...

Goda Alijeva įsiamžino fotosesijoje be drabužių: dainininkė didžiuojasi po nėštumo ir gimdymo pakitusiu kūnu (307)

Dainininkė Goda Alijeva pasidovanojo sau intymią fotosesiją. Moteris sako, kad viskas įvyko...

Top naujienos

Automobilių taršos mokestis dar neįsigaliojo, bet jau veikia: rinkoje pastebima pokyčių (116)

„Kalbos apie automobilių taršos mokestį galimai šiek tiek prisidėjo prie pokyčių Lietuvos...

Apklausa: kokių vaiko pinigų tikisi ir daug, ir mažai uždirbantys tėvai (99)

Didžioji dalis Lietuvos gyventojų palaiko vaiko pinigus, ir tik mažesnioji mano, kad vietoj jų...

Gauti Kinijoje viešėjusio lietuvio mėginio rezultatai (49)

Pirmadienį į Kauno klinikinę ligoninę iš Alytaus atvežtas Kinijoje lankęsis vyras, kuriam buvo...

Londono Sičio perspektyvas po „Brexit“ temdo konfliktas (2)

Diskusijoms apie Europos kapitalo rinkų ateitį po „ Brexit “ iš esmės pavyko išvengti...

The Economist

Mokslininkai sudarė išsamiausią iki šiol genetinį vėžio žemėlapį

Jis atskleidžia, kaip sunku bus perprasti auglius.

Deda tašką mistikai, kuri gaubia Bermudų trikampį (11)

Identifikavus beveik prieš šimtmetį pradingusio laivo nuolaužas buvo paneigta populiari sąmokslo...

Dėl koronaviruso Rusijoje pabrango daržovės (17)

Chabarovsko krašte ir Žydų autonominėje srityje dėl koronaviruso pabrango daržovės .

Paaiškino, kodėl sovietmečiu buvo drastiškai perauklėjami kairiarankiai ir kokios to pasekmės (40)

Visi, kurių moksleiviški metai sutapo su sovietmečiu, puikiausiai žino vieną keistenybę, kurią...

Po tyrimo paaiškėjo: ką daryti, kad laimėtumėte papildomus 10 metų be ligų (5)

Naujas tyrimas parodė – pakoregavus gyvenseną ir įgijus sveikų įpročių, moterims garantuoti...

Psichologė nuolat skubantiems tėvams: nesitikėkite, kad pavyks „multitaskinti“ ir vaikas savaime gerai elgsis (2)

Nors patarimų, kaip auginti ir auklėtis vaikus, netrūksta ir lietuvių autorių knygose, įvairovė...

|Maža didelių žinių kaina