Prie kampanijos #WelcomeToLithuania prisijungęs atlikėjas, Kolumbijos garbės konsulas bei daugelio visuomeninių akcijų iniciatorius Jurgis Didžiulis teigia, jog užsieniečių vakarietiškomis pramogomis ir prabanga nenustebinsime - unikalų Lietuvos pasakojimą galime sukurti iš daugybės mažų istorijų.
Jurgis Didžiulis
© Asmeninis albumas

Praėjusiais metais buvai išrinktas svetingiausiu Vilniaus piliečiu. Ar galėtum pasidalinti, kaip galėtume būti svetingesni turistams atvykstantiems į Lietuvą?

Labai tikiu visuomeniškumo galia. Šiais laikais yra tiek daug žmonių su skirtingomis nuomonėmis, kad vieno naratyvo apie šalį neužtenka. Žmonės ieško unikalumo ir autentiškų įspūdžių. Stambūs naratyvai nesugeba parodyti unikalumo, kurį vertina žmonės, to, kas yra tikra, paprasta ir unikalu. Dėl to kiekvienas žmogus gali kurti ir dalintis savo pasakojimu lyg darytų turistinę kampaniją saviems, tai yra, žmonėms, kuriems patinka tie patys dalykai: panaši muzika, aprangos stilius.

Kiekvienas žmogus gali papasakoti pačią gražiausią istoriją saviems žmonėms bei taip padaryti geriausią reklamą savo šaliai - geriau nei valstybės institucijos.

Ar socialiniai tinklai gali būti tinkama platforma kviesti žmones apsilankyti Lietuvoje?

Socialiniai tinklai gali būti galingi, jei atsiranda rezonuojantys taškai. Naudodami vieną hashtag’ą (grotažymę), kaip šios akcijos atveju #WelcometoLithuania, lengviau rasime informaciją, nuotraukas, istorijas bei skirtingas akimirkas. Visa tai leis atskleisti skirtingas perspektyvas ir nupiešti spalvingą bei įvairialypį Lietuvos paveikslą.

Bendra grotažymė taip pat padeda atrasti bendras, panašias akimirkas. Panašiai, kaip ir dėliojant taisyklingą gramatiką bei sakinio struktūrą, naudodamiesi socialine medija kitiems galime perteikti sutartinę reikšmę. Tereikia susitarimo.

Jei mūsų tikslas bus dalintis asmeninėmis istorijomis apie Lietuvą, beliks susitarti kaip jas apjungsime. Manau, kad hashtag’as #WelcomeToLithuania galėtų tam pasitarnauti.

Kas turėtų mus motyvuoti dalintis istorijomis apie Lietuvą?

Užsieniečiai beveik nieko nežino apie Lietuvą. Žinutės apie tai, kad lietuviai kažką išrado ar pasiekė, yra smulkmena palyginus su kitomis valstybėmis, kurios labai daug metų vieningai kuria savo įvaizdį ar turi gerai pažįstamą istoriją. Pavyzdžiui, Prancūzija yra siejama su vynu ar sūriu labai seniai, o Lietuva yra lyg baltas popieriaus lapas.

Plačiai atpažįstamų simbolių ar istorijos neturėjimas gali mums trukdyti pristatyti Lietuvą užsieniečiams, bet aš manau, kad lygiai taip pat gali ir suteikti šansą sukurti unikalų pasakojimą apie mūsų šalį. Kol nėra dominuojančio Lietuvos naratyvo, šalies įvaizdį galime formuoti pasitelkdami mūsų pačių balsus ir istorijas, kurios galiausiai sudarys visumą kitų sąmonėje.

Jei tau reikėtų pasigirti Lietuva, kokią istoriją pasakotum?

Man asmeniškai patinka tai apie Lietuvą, kas dar pakankamai plačiai neskamba. Pavyzdžiui, šimtų, o gal ir tūkstančių metų istorija apie tai, kad turime senas krašto tradicijas suburti labai skirtingus žmones. Kai Europa buvo paskendusi barbarizme ir karuose, mes sugebejome suvienyti žmones. Net būdas išplėsti Lietuvos žemes iki Juodosios jūros reikalavo daug diplomatijos ir žmonių, kurie sugebėjo susitapatinti su mumis. Nes turi dvi galimybes - arba užkariauti tautas arba juos gali užkrėsti mintimi ir ideja. Labai svarbu, kokią istoriją mes papasakosime apie save. Ta tautų draugystė mumyse tikrai svarbi. Man dar labai svarbus momentas istorijoje - mūsų daininga revoliucija.

Taip pat pasakočiau, kad anksčiau buvome ir dabar tebesame tauta, sauganti savo tradicijas, pagoniškumą.

Kiekvienas turime savų pasakojimų ir reikia jais dalintis, nes jei kursime vieną šabloną, tai atrodys kaip turistinė reklama - reklamai žmonės darosi atsparūs. Jie nenori “viskas įskaičiuota”, nori išskirtinumo, unikalumo. Bet jei mes nesugebėsime tų mažų autentiškų dalykų parodyti, atrodys, kad nieko ir neturime.

O kas tau yra lietuviški unikalūs dalykai?

Gamta. Tai, kad Lietuva yra maža. Švara. Tai, dėl ko mes dažnai patys kompleksuojame: gražūs mediniai nameliai, bobutės, sekančios pasakas, galimybė apsistoti kažkokioje 50 metų neremontuotoje troboje. Šie dalykai mums gali nepatikti ir atrodyti baisūs, bet užsieniečiams tai kuria išskirtines patirtis. Esu įsitikinęs, kad išvardintus dalykus užsieniečiai įvertintų kaip vertus jų laiko ir apie juos norėtų papasakoti savo draugams.

Nuo lėktuvo iki viešbučio per 30 minučių yra puikus #WelcomeToLithuania pavyzdys. Kur dar taip pasaulyje yra? Kur iki ežero gali nulėkti per 10 minučių? - #WelcomeToLithuania. Kur gali per naktį pereiti per 30 barų? Tiktai Lietuvoje. Didžiausias koplyčių vienam gyventojui skaičius yra Vilniuje - #WelcomeToLithuania iems, kuriems svarbi dvasinė energetika Lietuva yra unikali - #WelcometoLithuana.

Kas tavo sutiktiems Lietuvos svečiams daro didžiausią įspūdį?

Paprastumas, žalios zonos ir tai, kad viskas neužstatyta. Daro įspūdį, kad yra šiek tiek laukiškumo, kad yra senų medinių namelių ir kad tą pačią dieną gali apsilankyti KGB muziejuje bei čia pat pamatyti sovietinį paveldą.

Lietuvoje taip pat galima rasti aukšto lygio meno. Puiki kultūra, kur vos ne tą pačią dieną, o ne prieš 6 mėnesius, gali rasti bilietų į renginius. Čia galima labai skaniai ir nebrangiai pavalgyti. Užsieniečiams šie dalykai daro įspūdį, o mums tai yra kasdienybė, kurios dažniausiai nevertiname.

Daug lietuvių gyvena užsienyje. Kaip manai, kas jiems Lietuvoje įdomiausia, kai jie grįžta į tėvynę?

Išeiviai nori pajusti ryšį su Lietuva ir jos gamta. Jie nori tikro lietuviškumo, nebūtinai modernaus. Galime džiaugtis ir parodyti, kad laikomės tradicijų, tuo pačiu pristatydami ir inovacijas.

Smagu, kad atsiranda daug veiklų, leidžiančių patirti mūsų kultūrą, mokančių apie istoriją, kalbą, papročius ir manieras. Tiesa, jos irgi turi būti subalansuotos: rodyti tai, kas buvo aktualu anksčiau ir kas yra aktualu XXI a. kontekste, kad jaunimas galėtų pasakoti ir dalintis savo teigiamomis patirtimi su kitais užsienyje gyvenančiais lietuviais bei draugais užsieniečiais. Pavyzdžiui apie pabuvimą gamtoje - baidares, stovyklavimą - tos patirtys iš pažiūros paprastos, bet gali būti labai unikalios.

Mes bandome parodyti modernaus pasaulio atrakcijas vakariečiams, kurių jos nebedomina, nes jie jau gyvena post-modernistinėmis vertybėmis, kur patirtys vertinamos labiau už visame pasaulyje jau susivienodinusią prabangą.
Mes, deja, dažnai per daug kompleksuoti, kad suprastume savo unikalumą ir jį apkabintume.

TripAdvisor duomenimis, lietuviai prasčiausiai vertina savo šalį iš visų pasaulio šalių: suteikia tik 3.8 balo įvertinimą, nors Lietuvą lankantys turistai ją vertina kur kas palankiau. Ar iš tavo minėtų kompleksų ir atsiranda dažna kritika savo šaliai?

Aplinkos vertinimas dažnai priklauso nuo mūsų potyrių. Juk galime žiūrėti į remontuojamą šaligatvį ir apibūdinti tai skirtingai: atkreipti dėmesį į tai, kiek daug aplinkui sutrupėjusių šaligatvių arba pasidžiaugt, kaip miestas tvarkosi. Nuo žinutės, kurią apie save skleidžiame, priklauso tai, kaip mus matys kiti.

Turime išmokti pamilti save. Gal mums dabar reikėtų tiesiog apie save kalbėti taip, lyg jau turėtume visus tuos dalykus, kurių trokštame. Tai nereiškia, kad reikia meluoti, bet reikia mokytis išryškinti gražius aspektus, sekti gražias pasakas, juk tikrai turime kuo pasigirti - tereikia stengtis žiūrėti į viską pozityviau.

Net ir Lietuvoje neseniai apsilankęs Forbes žurnalistas klausė, kodėl dažnai lietuviai save nuvertina, nenoriai giriasi tuo, kas iš tiek labai puiku ir unikalu.

Tikriausiai dėl to, kad mes vadovaujamės moderniomis vertybėmis, kai pasaulis stabiliai žingsniuoja į postmodernizmą. Mums reikia suprasti, kad džiaugsmas nėra vien materialiuose dalykuose ir nereikia koncentruotis į prabangą. Kai giriamės naujausiomis mašinomis, užsieniečiui gali atrodyti, kad tai - nereikalingas pinigų švaistymas. Prabanga nėra unikali, tad reikia džiaugtis tuo, ką turime, ar kaip Anthony Bourdain yra sakęs - iš gerų ingredientų bet kas gali skaniai pagaminti, bet turint nedaug, galima sukurti kažką ypatingo. Dėl to reikia didžiuotis: “čia pienas iš mano karvės”, kaip kad italai labiausiai didžiuojasi pica, kuri yra kepta mamos.

Jei mes save nuvertiname, mes negalime pasiekti savo potencialo nei kaip žmonės, nei kaip bendruomenė, nei kaip šalis, nei kaip turizmo traukos objektas.

Reikia sekti pasakas apie save - nereikia kažko grandiozinio.

Žmonės nevertina savo laisvės. Pats turi laisvę priimti sprendimą kaip gali įtakoti aplinką bei kitus žmones. Nuo pasakymo “labas” gatvėje ir šypsenos iki parodymo, kas tau yra gražu - visa tai gali labai pakeisti užsieniečių įspūdį apie šalį. O reikia tiek nedaug, kad pradėtume formuoti įprotį apie save kalbėti gražiai.

Frazė #welcometolithuania juk tavo buvusios grupės In Culto kurtos dainos priedainis. Ar manai, kad tai jog ši frazė naudojama vienyti istorijas apie meilę Lietuvai atitinka tai ką norėjote pasiekti kuriant dainą?

Kai mes kūrėme tą dainą, juokėmės iš tada populiarių “Sveiki atvykę į neįtikėtiną Indiją” (“Welcome to Incredible India”) arba “Malaizija - tikroji Azija” (“Malaysia Truly Asia”) reklamų, kurios buvo labai grandiozinės irkurios nebūtinai atitiko realybę, dėl ko žmonės turėtų atvažiuoti į tavo šalį. Mes su jumoru, šiek tiek sarkastiškai dainavome, kad mūsų panos gražios - turint omenyje, kad mūsų žmonės yra gražūs - kad tai yra mūsų turtas, “gražių žmonių šalis” (“Land of beautiful people”). Jei sakysim, kad mes esam gražūs ir garsiai tai sakysim, žmonės tuo tikės. Tai aš džiaugiuosi, kad daina dar gali tarnauti ir tam tikra prasme padaryti tai, kam ji buvo skirta - sekti pasaką apie mus kitiems žmonėms. Kaip Eurovizijoje į mus reaguodavo - “O, tai Lietuva, gražių moterų šalis” (“Oh, it’s Lithuania - land of beautiful ladies”). O šiuo atveju užduotis pabaigti frazę #welcometolithuania yra skirta JUMS.

APIE #WELCOMETOLITHUANIA: #welcomelithuania akcija (video) skatina lietuvius tapti savo šalies ambasadoriais. Įrašykite savo socialiniuose tinkluose, kodėl jums Lietuva yra brangi ir pakvieskite draugus apsilankyti! Galite savo nuožiūra pridėti nuotraukų ar video bei #WelcometoLithuania grotažymes.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Draugas papasakojo apie Grafininos parodytas kaukes: jei ji gyva ir stebi šią situaciją – jai tai brangiai kainuos (94)

Paskelbus be žinios dingusios Sandros Grafininos paiešką, suimtas jos vyras Nigelas Westas. Šią...

Karolinos Meschino sėkmės istorija: kaip patyčias kentęs vaikas virto „Instagram“ žvaigžde (162)

Dirbti „Instagram“ tinkle. Sakysite, nesąmonė?! Karolina Meschino irgi nedrįsta taip apie...

Mantas Petruškevičius prakalbo apie smurtaujančius savo draugių sutuoktinius: būsite šokiruoti (234)

Mantas Petruškevičius socialiniame tinkle "Facebook" paliko įrašą apie smurtaujančius savo...

Monika Šalčiūtė turi žinutę vieno kambario butus Vilniuje išnuomoti bandantiems žmonėms (266)

Socialinių tinklų žvaigždė Monika Šalčiūtė piktinasi aukštomis būsto nuomos kainomis...

Brangiai kainavęs automobilio plovimas Viktorijai Siegel apkarto – teko eiti ieškoti teisybės (101)

Verslininko Danieliaus Bunkaus mylimoji Viktorija Siegel apsilankė „Cirkle K“ autoplovykloje....

Top naujienos

„Žalgiris“ – tikras fenomenas: kodėl žaliai baltas kraujas taip masina Eurolygos turčius? lyderis – pagal du rodiklius (89)

Jau tapo įprasta, kad kasmet į kovą prieš galingiausias Europos krepšinio armijas stojantis Kauno...

Azovo jūroje – naujas karštasis taškas: turime būti pasiruošę (308)

Vieną vasaros rytą keturi Ukrainos pakrančių apsaugos pareigūnai greitaeigiu patruliavimo...

Vitrinų spindesy labdara netiko

Prie didžiausio Panevėžyje prekybos centro nebematyti čia penketą metų stūksojusio labdaros...

Kelyje po Europą: džiaugsmas piniginei, laisvėje gyvenančios beždžionės ir laimingi žmonės (19)

Įspūdžius apie mūsų kelionę reikia skaityti vienu įkvėpimu. Tai – kaip greitas veiksmo...

10 ingredientų, kurių sriubai geriau nenaudoti (1)

Sriuba yra ne tik skanus ir maistingas, bet ir figūrai naudingas patiekalas. Tačiau daugelis...

Draugas papasakojo apie Grafininos parodytas kaukes: jei ji gyva ir stebi šią situaciją – jai tai brangiai kainuos (94)

Paskelbus be žinios dingusios Sandros Grafininos paiešką, suimtas jos vyras Nigelas Westas. Šią...

Užkalnis: kaip jums paaiškinti, kad jūsų restoranas blogas? (301)

Žinau, kad daug kas galvoja, kad man patinka kritikuoti restoranus ir visaip prie jų kabinėtis....

Johnny Deppas kaltina buvusią žmoną pasibjaurėtinu elgesiu: teigia savo lovoje radęs jos ekskrementų (15)

Johnny Deppas kaltina savo buvusią žmoną nederamu elgesiu – esą po konflikto ji specialiai...

Septyneri metai namo statyboms: pora atskleidė, kas atėmė daugiausia laiko ir pinigų (198)

Namo statybos – ilgai trunkantis ir nelengvas procesas, kuris gali trukti keletą metų ar net...

Gailina pusę metų jautėsi pavargusi kol pagaliau rado ligą: buvo priversta gerti 15 tablečių per dieną (19)

Dusulys , drebulys, augantis svoris ir nuolatinis nuovargis – sutrikusios skydliaukės simptomai,...