aA
Prie kampanijos #WelcomeToLithuania prisijungęs atlikėjas, Kolumbijos garbės konsulas bei daugelio visuomeninių akcijų iniciatorius Jurgis Didžiulis teigia, jog užsieniečių vakarietiškomis pramogomis ir prabanga nenustebinsime - unikalų Lietuvos pasakojimą galime sukurti iš daugybės mažų istorijų.
Jurgis Didžiulis
Jurgis Didžiulis
© Asmeninis albumas

Praėjusiais metais buvai išrinktas svetingiausiu Vilniaus piliečiu. Ar galėtum pasidalinti, kaip galėtume būti svetingesni turistams atvykstantiems į Lietuvą?

Labai tikiu visuomeniškumo galia. Šiais laikais yra tiek daug žmonių su skirtingomis nuomonėmis, kad vieno naratyvo apie šalį neužtenka. Žmonės ieško unikalumo ir autentiškų įspūdžių. Stambūs naratyvai nesugeba parodyti unikalumo, kurį vertina žmonės, to, kas yra tikra, paprasta ir unikalu. Dėl to kiekvienas žmogus gali kurti ir dalintis savo pasakojimu lyg darytų turistinę kampaniją saviems, tai yra, žmonėms, kuriems patinka tie patys dalykai: panaši muzika, aprangos stilius.

Kiekvienas žmogus gali papasakoti pačią gražiausią istoriją saviems žmonėms bei taip padaryti geriausią reklamą savo šaliai - geriau nei valstybės institucijos.

Ar socialiniai tinklai gali būti tinkama platforma kviesti žmones apsilankyti Lietuvoje?

Socialiniai tinklai gali būti galingi, jei atsiranda rezonuojantys taškai. Naudodami vieną hashtag’ą (grotažymę), kaip šios akcijos atveju #WelcometoLithuania, lengviau rasime informaciją, nuotraukas, istorijas bei skirtingas akimirkas. Visa tai leis atskleisti skirtingas perspektyvas ir nupiešti spalvingą bei įvairialypį Lietuvos paveikslą.

Bendra grotažymė taip pat padeda atrasti bendras, panašias akimirkas. Panašiai, kaip ir dėliojant taisyklingą gramatiką bei sakinio struktūrą, naudodamiesi socialine medija kitiems galime perteikti sutartinę reikšmę. Tereikia susitarimo.

Jei mūsų tikslas bus dalintis asmeninėmis istorijomis apie Lietuvą, beliks susitarti kaip jas apjungsime. Manau, kad hashtag’as #WelcomeToLithuania galėtų tam pasitarnauti.

Kas turėtų mus motyvuoti dalintis istorijomis apie Lietuvą?

Užsieniečiai beveik nieko nežino apie Lietuvą. Žinutės apie tai, kad lietuviai kažką išrado ar pasiekė, yra smulkmena palyginus su kitomis valstybėmis, kurios labai daug metų vieningai kuria savo įvaizdį ar turi gerai pažįstamą istoriją. Pavyzdžiui, Prancūzija yra siejama su vynu ar sūriu labai seniai, o Lietuva yra lyg baltas popieriaus lapas.

Plačiai atpažįstamų simbolių ar istorijos neturėjimas gali mums trukdyti pristatyti Lietuvą užsieniečiams, bet aš manau, kad lygiai taip pat gali ir suteikti šansą sukurti unikalų pasakojimą apie mūsų šalį. Kol nėra dominuojančio Lietuvos naratyvo, šalies įvaizdį galime formuoti pasitelkdami mūsų pačių balsus ir istorijas, kurios galiausiai sudarys visumą kitų sąmonėje.

Jei tau reikėtų pasigirti Lietuva, kokią istoriją pasakotum?

Man asmeniškai patinka tai apie Lietuvą, kas dar pakankamai plačiai neskamba. Pavyzdžiui, šimtų, o gal ir tūkstančių metų istorija apie tai, kad turime senas krašto tradicijas suburti labai skirtingus žmones. Kai Europa buvo paskendusi barbarizme ir karuose, mes sugebejome suvienyti žmones. Net būdas išplėsti Lietuvos žemes iki Juodosios jūros reikalavo daug diplomatijos ir žmonių, kurie sugebėjo susitapatinti su mumis. Nes turi dvi galimybes - arba užkariauti tautas arba juos gali užkrėsti mintimi ir ideja. Labai svarbu, kokią istoriją mes papasakosime apie save. Ta tautų draugystė mumyse tikrai svarbi. Man dar labai svarbus momentas istorijoje - mūsų daininga revoliucija.

Taip pat pasakočiau, kad anksčiau buvome ir dabar tebesame tauta, sauganti savo tradicijas, pagoniškumą.

Kiekvienas turime savų pasakojimų ir reikia jais dalintis, nes jei kursime vieną šabloną, tai atrodys kaip turistinė reklama - reklamai žmonės darosi atsparūs. Jie nenori “viskas įskaičiuota”, nori išskirtinumo, unikalumo. Bet jei mes nesugebėsime tų mažų autentiškų dalykų parodyti, atrodys, kad nieko ir neturime.

O kas tau yra lietuviški unikalūs dalykai?

Gamta. Tai, kad Lietuva yra maža. Švara. Tai, dėl ko mes dažnai patys kompleksuojame: gražūs mediniai nameliai, bobutės, sekančios pasakas, galimybė apsistoti kažkokioje 50 metų neremontuotoje troboje. Šie dalykai mums gali nepatikti ir atrodyti baisūs, bet užsieniečiams tai kuria išskirtines patirtis. Esu įsitikinęs, kad išvardintus dalykus užsieniečiai įvertintų kaip vertus jų laiko ir apie juos norėtų papasakoti savo draugams.

Nuo lėktuvo iki viešbučio per 30 minučių yra puikus #WelcomeToLithuania pavyzdys. Kur dar taip pasaulyje yra? Kur iki ežero gali nulėkti per 10 minučių? - #WelcomeToLithuania. Kur gali per naktį pereiti per 30 barų? Tiktai Lietuvoje. Didžiausias koplyčių vienam gyventojui skaičius yra Vilniuje - #WelcomeToLithuania iems, kuriems svarbi dvasinė energetika Lietuva yra unikali - #WelcometoLithuana.

Kas tavo sutiktiems Lietuvos svečiams daro didžiausią įspūdį?

Paprastumas, žalios zonos ir tai, kad viskas neužstatyta. Daro įspūdį, kad yra šiek tiek laukiškumo, kad yra senų medinių namelių ir kad tą pačią dieną gali apsilankyti KGB muziejuje bei čia pat pamatyti sovietinį paveldą.

Lietuvoje taip pat galima rasti aukšto lygio meno. Puiki kultūra, kur vos ne tą pačią dieną, o ne prieš 6 mėnesius, gali rasti bilietų į renginius. Čia galima labai skaniai ir nebrangiai pavalgyti. Užsieniečiams šie dalykai daro įspūdį, o mums tai yra kasdienybė, kurios dažniausiai nevertiname.

Daug lietuvių gyvena užsienyje. Kaip manai, kas jiems Lietuvoje įdomiausia, kai jie grįžta į tėvynę?

Išeiviai nori pajusti ryšį su Lietuva ir jos gamta. Jie nori tikro lietuviškumo, nebūtinai modernaus. Galime džiaugtis ir parodyti, kad laikomės tradicijų, tuo pačiu pristatydami ir inovacijas.

Smagu, kad atsiranda daug veiklų, leidžiančių patirti mūsų kultūrą, mokančių apie istoriją, kalbą, papročius ir manieras. Tiesa, jos irgi turi būti subalansuotos: rodyti tai, kas buvo aktualu anksčiau ir kas yra aktualu XXI a. kontekste, kad jaunimas galėtų pasakoti ir dalintis savo teigiamomis patirtimi su kitais užsienyje gyvenančiais lietuviais bei draugais užsieniečiais. Pavyzdžiui apie pabuvimą gamtoje - baidares, stovyklavimą - tos patirtys iš pažiūros paprastos, bet gali būti labai unikalios.

Mes bandome parodyti modernaus pasaulio atrakcijas vakariečiams, kurių jos nebedomina, nes jie jau gyvena post-modernistinėmis vertybėmis, kur patirtys vertinamos labiau už visame pasaulyje jau susivienodinusią prabangą.
Mes, deja, dažnai per daug kompleksuoti, kad suprastume savo unikalumą ir jį apkabintume.

TripAdvisor duomenimis, lietuviai prasčiausiai vertina savo šalį iš visų pasaulio šalių: suteikia tik 3.8 balo įvertinimą, nors Lietuvą lankantys turistai ją vertina kur kas palankiau. Ar iš tavo minėtų kompleksų ir atsiranda dažna kritika savo šaliai?

Aplinkos vertinimas dažnai priklauso nuo mūsų potyrių. Juk galime žiūrėti į remontuojamą šaligatvį ir apibūdinti tai skirtingai: atkreipti dėmesį į tai, kiek daug aplinkui sutrupėjusių šaligatvių arba pasidžiaugt, kaip miestas tvarkosi. Nuo žinutės, kurią apie save skleidžiame, priklauso tai, kaip mus matys kiti.

Turime išmokti pamilti save. Gal mums dabar reikėtų tiesiog apie save kalbėti taip, lyg jau turėtume visus tuos dalykus, kurių trokštame. Tai nereiškia, kad reikia meluoti, bet reikia mokytis išryškinti gražius aspektus, sekti gražias pasakas, juk tikrai turime kuo pasigirti - tereikia stengtis žiūrėti į viską pozityviau.

Net ir Lietuvoje neseniai apsilankęs Forbes žurnalistas klausė, kodėl dažnai lietuviai save nuvertina, nenoriai giriasi tuo, kas iš tiek labai puiku ir unikalu.

Tikriausiai dėl to, kad mes vadovaujamės moderniomis vertybėmis, kai pasaulis stabiliai žingsniuoja į postmodernizmą. Mums reikia suprasti, kad džiaugsmas nėra vien materialiuose dalykuose ir nereikia koncentruotis į prabangą. Kai giriamės naujausiomis mašinomis, užsieniečiui gali atrodyti, kad tai - nereikalingas pinigų švaistymas. Prabanga nėra unikali, tad reikia džiaugtis tuo, ką turime, ar kaip Anthony Bourdain yra sakęs - iš gerų ingredientų bet kas gali skaniai pagaminti, bet turint nedaug, galima sukurti kažką ypatingo. Dėl to reikia didžiuotis: “čia pienas iš mano karvės”, kaip kad italai labiausiai didžiuojasi pica, kuri yra kepta mamos.

Jei mes save nuvertiname, mes negalime pasiekti savo potencialo nei kaip žmonės, nei kaip bendruomenė, nei kaip šalis, nei kaip turizmo traukos objektas.

Reikia sekti pasakas apie save - nereikia kažko grandiozinio.

Žmonės nevertina savo laisvės. Pats turi laisvę priimti sprendimą kaip gali įtakoti aplinką bei kitus žmones. Nuo pasakymo “labas” gatvėje ir šypsenos iki parodymo, kas tau yra gražu - visa tai gali labai pakeisti užsieniečių įspūdį apie šalį. O reikia tiek nedaug, kad pradėtume formuoti įprotį apie save kalbėti gražiai.

Frazė #welcometolithuania juk tavo buvusios grupės In Culto kurtos dainos priedainis. Ar manai, kad tai jog ši frazė naudojama vienyti istorijas apie meilę Lietuvai atitinka tai ką norėjote pasiekti kuriant dainą?

Kai mes kūrėme tą dainą, juokėmės iš tada populiarių “Sveiki atvykę į neįtikėtiną Indiją” (“Welcome to Incredible India”) arba “Malaizija - tikroji Azija” (“Malaysia Truly Asia”) reklamų, kurios buvo labai grandiozinės irkurios nebūtinai atitiko realybę, dėl ko žmonės turėtų atvažiuoti į tavo šalį. Mes su jumoru, šiek tiek sarkastiškai dainavome, kad mūsų panos gražios - turint omenyje, kad mūsų žmonės yra gražūs - kad tai yra mūsų turtas, “gražių žmonių šalis” (“Land of beautiful people”). Jei sakysim, kad mes esam gražūs ir garsiai tai sakysim, žmonės tuo tikės. Tai aš džiaugiuosi, kad daina dar gali tarnauti ir tam tikra prasme padaryti tai, kam ji buvo skirta - sekti pasaką apie mus kitiems žmonėms. Kaip Eurovizijoje į mus reaguodavo - “O, tai Lietuva, gražių moterų šalis” (“Oh, it’s Lithuania - land of beautiful ladies”). O šiuo atveju užduotis pabaigti frazę #welcometolithuania yra skirta JUMS.

APIE #WELCOMETOLITHUANIA: #welcomelithuania akcija (video) skatina lietuvius tapti savo šalies ambasadoriais. Įrašykite savo socialiniuose tinkluose, kodėl jums Lietuva yra brangi ir pakvieskite draugus apsilankyti! Galite savo nuožiūra pridėti nuotraukų ar video bei #WelcometoLithuania grotažymes.

DELFI
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Sostinėje – iškilmingas JAV Nepriklausomybės dienos minėjimas: šventės nepraleido ir Linas Kojala su žmona (1)

Amerikos verslo rūmai Lietuvoje ( American Chamber of Commerce in Lithuania ) pakvietė dalyvauti...

Vaikystę ligoninėse leidęs Arūnas Valinskas turi ypatingą Donoro kortelę: šiuo pavyzdžiu pasekė visa šeima

Televizijos laidų ir renginių vedėjas Arūnas Valinskas nemažą dalį savo vaikystės praleido...

Mirė garsus Lietuvos muzikos prodiuseris Jevgenij Dalnikov

Mirė garsus muzikos prodiuseris Jevgenij Dalnikov, dirbęs su vienais žymiausių vardų Lietuvos...

Vakarėlio prie Baltojo tilto nepraleido būrys garsenybių, tarp jų – ir retai viešumoje matomi žmonės (5)

Vilniaus Baltajame tilte įsikūrusi nauja maisto halė sukvietė garsenybes į išskirtinį vakarą....

Į vasarišką vakarėlį atvykusi Monika Kvietkutė: mums ne tik svarbu kaip atrodome, bet ir kokia yra to kaina (1)

Antradienio vakarą žymiausi Lietuvos vizažo meistrai, svečiai iš užsienio ir garsūs Lietuvos...

Top naujienos

Žvilgsniai krypo į politikų aprangą – ekspertas tikina, kad tai aiškus signalas Putinui (10)

Bavarijoje pasibaigus G7 susitikimui viena nuotrauka ir vienas juokelis bus laikomas svarbiausiu...

Jei pastebite tinimą – kuo greičiau išgerkite mineralinio vandens: nespėjus to padaryti pasekmės gali būti liūdnos

Į Lietuvą atkeliavę karščiai neskuba trauktis. Nors poilsiautojams toks oras kelia džiaugsmą,...

Kaitrą savaitgalį liūtys tik šiek tiek prigesins: gaivesnės permainos – nuo pirmadienio

Penktadienio dieną trumpas lietus su perkūnija bus fiksuojamas vakariniame šalies pakraštyje,...

Mykolas – elite: Deimantinės lygos varžybose Stokholme Alekna diską nusviedė beveik 70 metrų naujas asmeninis rekordas

19-metis Lietuvos disko metikas Mykolas Alekna pirmą kartą savo jėgas išbandė...

Didelė avarija Vilniuje: į stulpą rėžėsi automobilis, gelbėtojai vadavo prispaustus žmones (1)

Bendrasis pagalbos centras informavo, kad Vilniuje, važiuojant O. Milašiaus gatve Kareivių g. link,...

JT Saugumo taryboje – Zelenskio atkirtis įsismarkavusiam Rusijos atstovui (5)

Ukrainos vidaus reikalų ministerija pranešė, kad Kremenčuko prekybos centro griuvėsiuose...

Karas Ukrainoje. Po sėkmingos ukrainiečių atakos Rusijos pajėgos pasitraukė iš Gyvačių salos (2)

Maskvos sąjungininkė Sirija trečiadienį pripažino dviejų Rytų Ukrainos separatistinių...

Įspūdingai kovojęs Berankis laimėjo setą, bet savo pranašumą Vimbldone įrodė Nadalis

Geriausias Lietuvos tenisininkas Ričardas Berankis gerokai patampė nervus Ispanijos teniso...

Gatvės stilius: per karščius vilniečiai apsinuogino ir rinkosi ryškias spalvas Su nuotraukų galerija

Pastarąją savaitę Lietuvoje – įspūdingi karščiai . Pliaže išeitis paprasta – maudymosi...