aA
Internete jau galima pamatyti internetinės televizijos „Amarachi tv“ laidą „Meno detektorius“ (aut. Ligita Juknevičiūtė ir Remigijus Ruokis) su disidente, vienuole, Laisvės premjos laureate seserimi Felicija Nijole Sadūnaite. Iškirtiniame interviu vienuolė atvirai papasakojo ne tik savo gyvenimo istoriją, patirtus nuotykius, kaip ji veikė prieš KGB pogrindyje, apie susitikimą su popiežiumi Jonu Pauliumi II ir JAV prezidentu Ronaldu Reiganu, bet ir pasidalino įžvalgomis apie šiandieninę Lietuvos situaciją, rezonansinius įvykius, Rusijos agresiją Ukrainoje, atskleidė laimės receptus.
Nijolė Sadūnaitė /Foto: Amarachi tv

„Šiam interviu ruošiausi kelerius metus, vasarą nutapiau N. Sadūnaitės 80-mečio proga jai portretą dovanų. Juk tai herojiškiausia Lietuvos moteris, kuria žavisi visas pasaulis. Apie seserį N. Sadūnaitę yra sukurti spektakliai, televizijos laidos, pernai italai sukūrė dokumentinį filmą, neseniai pas ją vienuolyne lankėsi filmavimo grupė iš Kanados, jos knygos apie disidentinę veiklą ir KGB dar sovietmečiu buvo išverstos į daugiau nei 7 kalbas. Kolega R. Ruokis po interviu ją taikliai pavadino lietuviškuoju Džeimsu Bondu. Tiesa, ir šiandieninėje Lietuvoje yra tokių, kurie ją mielai užčiauptų. Mane labiausiai žavi šios moters drąsa ir optimizmas, humoro jausmas. Tardymus KGB kalėjime ji vadina romantika ir laimingiausia savo gyvenimo patirtimi, nes tuomet ypač stipriai jautė Dievo palaikymą ir savo kovos prasmę. Ji niekada neprarado vilties, nepaisydama nieko, gina nuskriaustuosius.

Deja, N. Sadūnaitės kalbos Laisvės premijos įteikimo metu atsirado tokių, kurie ją pasmerkė, o Saulius Skvernelis jos kalbą pavadino melu, nors vienuolė citavo Šventąjį Raštą.

Interviu metu palietėme įvairias temas, taip pat ir nepatogias. Tikiuosi, kad N. Sadūnaitė nebus nustumta į žiniasklaidos paraštes, gal net sulauksime meninio filmo ar serialo apie jos gyvenimą, kol to nepadarė Holivudas“, – viliasi laidos autorė žurnalistė Ligita Juknevičiūtė.

„Vienuole tapau sulaukusi 18 metų, bet tėveliai, nors ir labai tikintys, netikėjo, kad ilgai išbūsiu vienuolyne, nes buvau labai aktyvi, sportavau, turėjau siuntimą į Kūno kultūros institutą. Bet Dievas mane pasirinko ir pasodino į šiltnamį-vienuolyną. Ar buvau kada nors įsimylėjusi? O taip, žinoma, juk Dievas mus sukūrė meilei, bet kai esi padaręs skaistybės įžadą, vengi to žmogaus, gali tik melstis už jį. Tad ir man teko vengti to žmogaus. Bet juk ir vedę žmonės įsimyli, tuomet juk irgi reikia išsaugoti skaistybę ir pažadą išrinktajam“, - švelniai juokaudama savo istoriją pradeda sesuo N. Sadūnaitė.

Ši moteris sovietmečiu už „Katalikų kronikos“(pogrindžio laikraščio, rašiusio apie sovietų nusikaltimus prieš tikinčiuosius ir žmogaus teises), spausdinimą ir platinimą, gavo 6 metus kalėjimo ir tremties. Po suėmimo 1974 metais N. Sadūnaitė buvo 9 mėnesius kalinama KGB kalėjime Vilniuje, sėdėjo toje pačioje kameroje, kurioje buvo nukankintas ir Lietuvos didvyris partizanų vadas Adolfas Ramanauskas Vanagas.

„Kai mane nuteisė, išvežė traukiniu į Mordoviją, vienutėje mane saugojo kareivis su automatu. Tam pačiam vagone vežami kaliniai ėmė klausinėti, ką aš padariau, kad esu taip saugoma? Jie pasakojo, kad yra teisiami šeštą kartą, septintą, bet jų taip nesaugo, o mane už ką su automatais lydi? Tai aš, mėgėja pajuokauti, kad pasikelčiau nuotaiką , sušukau jiems – „Podvodnuju vodku ugnala“! („Povandeninį laivą nuvariau“!). Mano bendrakeleiviai recidyvistai tuo patikėjo, juk ant mano bylos buvo parašyta, kad esu ypatingai pavojinga nusikaltėlė.

Netrukus tapau jų autoritetu, jie man suorganizavo saldainių, popieriaus, pieštuką, ir tuomet aš atkūriau savo paskutinį žodį, pasakytą teisme Vilniuje. Nors tai atrodė neįmanoma, su Dievo pagalba tą kalbą pavyko perduoti kovų draugams ir išplatinti per visą pasaulį,“ -prisimena N. Sadūnaitė.

Net po šešerių metų kalėjimo ir tremties, N. Sadūnaitei sugrįžus į Lietuvą, ji vėl buvo apkaltinta nusikaltimu, kurio nepadarė. Jaunai moteriai grėsė nelaisvė, tad ji nusprendė slapstytis pogrindyje. Buvo nuolat sekama saugumiečių, bet vistiek platino „Katalikų kroniką“, o kad nebūtų sugauta, N. Sadūnaitė išmoko slėptis po perukais, neatpažįstamai keisti išvaizdą.

„Turėjau tris perukus, kartais dažydavau baltai plaukus. Iš Vokietijos draugai buvo atvežę paltuką, kurio viena pusė buvo tamsiai mėlyna, kita-žydra. Tai jį išvertusi, galėdavau pabėgti nuo seklių.

Kartais užsimaskuodavau močiute - viena senutė vienuolė po mirties buvo palikusi savo varganus batus, paltą, akinius...

Jei reikėdavo, iššokdavau per langą ar kitaip pasprukdavau nuo brolių kgbistų. Kodėl vadinu juos broliais? Nes jie irgi yra Dievo vaikai, bet labai suklydo, linku, kad dar spėtų prisipažinti apie savo nusikaltimus ir atgailauti“.

Unikaliu humoro jausmu ir energija trykštanti moteris prisipažino, kad mėnesiai, praleisti KGB kalėjime, jai buvo patys laimingiausi ir prasmingiausi.

„Žmogus, kuris tiki, yra neplaužiamas. Aš KGB kalėjime visiškai pasitikėjau Dievu, žinojau, kad jis man padės ištverti viską. Nepaisant to, kad mane saugumiečiai paslapčia švitino rentgeno spinduliais, netekau jėgų, nuslinko plaukai, aš buvau rami ir linksma - kasdien dariau mankštą, kad padrąsinčiau kitus kalinčiuosius, kartais uždainuodavau savo kūrybos dainą.

Broliai kgbistai negalėjo patikėti, kad aš nepalūžtu, neišduodu draugų, grasindavo, kad uždarys mane į psichiatrinę, nukankins. Tuomet aš atsakydavau: „Ačiū, kokia man garbė būtų ir laimė, jei jūs mane nužudytumėt, juk tuomet aš, kaip kankinė, ekspresu keliaučiau į dangų“.

Jie tuomet pasiusdavo iš pykčio ir, pažadėję, kad nedarys iš manęs kankinės, kuriam laikui palikdavo ramybėje.

Vienuolė laidoje „Meno detektorius“ pasidalino savo laimės receptu: „Jei tik atsikeli blogos nuotaikos, skubėk padaryti kam nors gera, ir iškart pralinksmėsi. Net jei esi netikintis, visada gali prašyti Dievo pagalbos ar atgailauti.

Mano gyvenime buvo ne vienas stebuklas. Prieš teismą, pamenu, grėsė treji metai kalėjimo, nes buvau labai jauna, neteista, bausnė turėjo būti santykinai nedidelė. Bet kgbistai įspėjo - nedrįsk sakyti teisme jokios ginamosios kalbos, jei tylėsi - paleisim.

Pasakiau – aš ne spekuliantė, su nusikaltėliais nesideru. Naktį prieš teismą susapnavau savo jau mirusį tėvelį. Jis atvažiavo šešiais juodais , keistais pakinkytais žirgais ir sako: „Turim laikinai išvažiuoti“.

Kitą dieną buvo teismas - be liudininkų ir advokato, už 6 mašinraščius „Katalikų kronikos“ ir tą garsiąją kalbą teisme, kurioje kgbistus išvadinau nusikaltėliais ir žmogžudžiais, gavau 6 metus kalėjimo ir tremties.

Laidoje „Meno detektorius“ žurnalistė Ligita Juknevičiūtė ne tik kalbino herojiškąją vienuolę, bet ir nutapė jos portretą, o muzikantas ir prodiuseris Remigijus Ruokis uždavė keletą netikėtų humoristinių klausimų.

R. Ruokis bandė vienuolę įkalbėti pasidaryti tatuiruotę, klausinėjo apie gėjus vienuolius, netikėjimą Dievu, o laidos finale pasiūlė seseriai N. Sadūnaitei investuoti jos pernai gautą Laisvės premiją į bitkoinų kasybą, pažadėjęs, kad gautą pelną skirs labdarai.

Bet vienuolė nepasimetė ir nuramino smalsų provokatorių, kad jos Laisvės premija jau seniai investuota į „komunizmą“. Taip juokais N. Sadūnaitė vadina Švč. Nekaltosios Mergelės Marijos tarnaičių kongregaciją, kuriai ir pati tarnauja nuo aštuoniolikos metų.

Visą laidą su N. Sadūnaite galite pamatyti čia:

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Vilniuje su mylimuoju susituokė žinomas modelis Justina Kazlauskytė: sužadėtuvės truko dvejus metus (172)

Iš Biržų kilęs modelis Justina Kazlauskytė šiuo metu išgyvena tikrą meilės pasaką....

Jubiliejinis Birutės Petrikytės koncertas baigėsi skandalu: scenos grandai jaučia kartėlį (322)

Penktadienio vakarą Palangos koncertų salėje įvykęs jubiliejinis dainininkės Birutės...

Skandalingasis „Flying Saucer Gang“ lyderis – apie nežinomą praeitį: darbas restorane ir tikroji pažinties su Karolina istorija (90)

„Tiesiog buvome bičai , kurie norėjo studijoje eksperimentuoti. Turėjome kompiuterį, mikrofoną...

Rolandas Mackevičius papasakojo apie netipišką gimtadienį ir tai, kaip šeimos santykius pakeitė dukra Meilė (17)

„Radistas“ Rolandas Mackevičius penktadienį švenčia 35-ąjį gimtadienį. Vos prabudusį...

Evelina Anusauskaitė pranešė netekusi šuns: širdį išliejo atsisveikinimo laiške (153)

JAV gyvenanti ir tarptautinės karjeros siekianti atlikėja Evelina Anusauskaitė -Young šiuo metu...

Top naujienos

Lietuvoje – lemtinga diena: renkame valstybės vadovą ir savo atstovus Europos Parlamente nuolat atnaujinama (154)

Sekmadienį, gegužės 26 d., Lietuva renka šalies Prezidentą ir 11 Europos Parlamento narių.

Lietuvio gyvenimas – deimantais klotas: jaunas vyras sukasi klestinčiuose versluose per du žemynus (53)

Jaunas Lietuvos žydas Patrikas Ribas šiandien gali džiaugtis itin sėkmingu šeimos verslu. Nuo...

Nesuvokiamos skerdynės: dėl 10 km plyno lauko galvas padėjo per milijoną karių (94)

Somos mūšis , buvo vienas didžiausių Pirmojo pasaulinio karo mūšių. Jis vyko nuo 1916-ųjų...

Princesės Dianos žūties liudininkais tapusi amerikiečių pora bijo dėl savo gyvybių: parodymai atskleidė netikėtas detales (88)

Kaip sako 1997 metų rugpjūčio 31 dieną princesės Dianos žūties Paryžiuje liudininkais...

Paaugliai žaislus keičia į ginklus: buriasi į grupes, smurtauja, vagia ir nieko nebijo (173)

Vagia automobilius, peilius naudoja kaip grasinamuosius įrankius, apiplėšinėja, spardo, muša ir...

Labiausiai neraminantys dalykai dėl „Titaniko“ tragedijos nėra tie, kuriuos parodė legendiniame filme

Visi neabejotinai žino „Titaniko“ nuskendimo istoriją, net jei jūsų galvoje ši tragedija...

Patikrinę iš JAV į Lietuvą atvežtą „Volvo“ visureigį konstatavo: gerai, kad ne dyzelinis (142)

Vieša paslaptis, sako autoservisų specialistai, kad dažniausiai benzininiai automobiliai genda...

Nemaloni tiesa: šie baisuokliai gyvena ant jūsų veido ir kasnakt rengia puotas (45)

Nepulkite į paniką, bet ant jūsų veido veikiausiai yra kelios dešimtys voragyvių, gyvenančių...

Į kovą dėl Davieso parašo jungiasi „Barcelona“: pasiūlymas gerokai pelningesnis nei kitų (12)

Kauno „Žalgirio“ lyderis Brandonas Daviesas – dar vieno Eurolygos grando radare. Pasak...

Kodėl daliai žmonių sunkiau pajusti orgazmą ir ką jiems daryti (22)

Žmonės nepatiria orgazmo taip dažnai, kaip rodoma Holivudo filmuose ar kalbama prie savaitgalio...