aA
Liepos 27-ąją Lietuvą pasiekė liūdna žinia – mirė Gražina Balandytė. „Auksinę gervę“ už viso gyvenimo nuopelnus pelniusi legendinė aktorė pasižymėjo kuklumu, tačiau jos meistriškumas ir talentas amžinai išliks gerbėjų širdyse. Gražinos kolegos negaili gražių žodžių anapilin iškeliavusiai bičiulei ir su Delfi dalijasi šiltais prisiminimais.
Algimantas Puipa, Gražina Balandytė, Gražina Baikštytė / Foto: Delfi ir iš asmeninio archyvo
Algimantas Puipa, Gražina Balandytė, Gražina Baikštytė / Foto: Delfi ir iš asmeninio archyvo

Algimanto Puipos režisuotas filmas „Edeno sodas“ buvo vienas paskutiniųjų, kuriame nusifilmavo G. Balandytė. Žinomas režisierius prisimena akimirką, kai pirmą kartą pamatė aktorę.

„Su Gražina susidūriau dar būdamas moksleivis – mokydamasis aštuntoje ar devintoje klasėje. Buvau kino mėgėjas, tad mane giminės per pažįstamus išleido į paviljoną, kur vyko „Laiptų į dangų“ filmavimas. Sėdėjau kampe ir stebėjau. Ten buvo ir G. Balandytė, supratau, kad ji – kino žvaigždė“, – atsiminimais apie legendinę aktorę dalijosi A. Puipa.

Gražinos Balandytės gedintys kolegos pasidalijo jautriomis istorijomis: neįvykęs skambutis, pirma pažintis ir tai, kas liks amžiams
© DELFI / Andrius Ufartas

Kitą kartą su G. Balandyte Algimantas susidūrė praėjus daugeliui metų.

„Turėjau įsivedęs į telefoną Gražinos numerį. Jis buvo šalia kitos aktorės, Gražinos Baikštytės telefono numerio. Tad skambinant Baikštytei atsiliepdavo Balandytė, – prisimena A. Puipa. – Tada pasijuokdavome.“

Po kiek laiko garsus režisierius pakvietė G. Balandytę suvaidinti savo režisuotame filme „Edeno sodas“. Algimantas sako, kad tuo metu aktorė į sceną jau žengdavo gerokai rečiau.

„Ji jau būdavo namuose, taip pat nemažai laiko su draugėmis praleisdavo Palangoje, – Delfi sako Algimantas. – Tos kelios dienos filmavimo buvo labai šiltos. Ji suprato, kad tai – nedidelis vaidmuo, tačiau buvo jai artimas. Pamenu, ji buvo su labai gražiu peruku. Tačiau filmuojant vieną sceną paprašiau peruką nusiimti.“

Algimantas pasakoja, kad tuomet nepamatė nieko bauginančio, – po peruku slypintys plaukai buvo gana ilgi ir, pasak režisieriaus, nenusileidžiantys peruko grožiui.

„Tačiau iš jos pusės tas žingsnis buvo drąsus, o mes nufilmavome labai gražią ir jautrią sceną, – pasakoja A. Puipa. – Vėliau skambindavau jai per gimimo dieną, ji dėkodavo. Tad pirmasis mūsų susitikimas buvo tada, kai buvau vaikas, o paskutinysis – filmavimo aikštelėje.“

Bendravardė aktorė Gražina Baikštytė apie skaudžią netektį sužinojo viešėdama Latvijoje. Moteris neslepia, kad perskaičius liūdną žinią jai suspaudė širdį. Nepaisant to, G. Balandytę pašnekovė prisimena su šypsena.

„Ką tik perskaičiau šią žinią. Labai liūdna. Tiesą sakant, paskutiniais metais mes bendravome kiek mažiau. Žinau, kad ji sunkiai sirgo. Kaip tik neseniai pagalvojau, kad štai, artėja jos gimtadienis, reiktų paskambinti, bet, deja, to nepadariau. O dabar va, kokia žinia“, – apmaudo neslėpė G. Baikštytė.

Gražina Baikštytė
Gražina Baikštytė
© DELFI / Karolina Pansevič

„Anksčiau mes dažniau palaikėme ryšį. Tiesa, nedrįsčiau teigti, kad buvome labai artimos, bet, aišku, bendravome. Tas ryšys niekur nedingo. Esu atostogavusi pas ją Palangoje ne kartą ir šiaip susiskambindavome be jokios priežasties, tiesiog viena kitą prisiminusios. Tai buvo geniali aktorė ir labai šiltas žmogus“, – pridūrė ji.

G. Balandytę daugelis atsimena ne tik kaip gražią, bet ir profesionalaus meistriškumo aktorę. Šiuos žodžius antrina ir G. Baikštytė.

„Labiausiai man patiko jos humoro jausmas. Ji turėjo puikų charakterį, į viską žiūrėjo per linksmumo prizmę. Apskritai buvo įdomu su ja bendrauti. Anksčiau, kai vykdavo „Kino dienos“, drauge važinėdavome po Lietuvą. Buvo susibūręs toks mergaitiškas kolektyvas: G. Balandytė, Vaiva Mainelytė ir aš. Mes leisdavome laiką kartu ir mums būdavo be galo smagu. Nereikėjo net vyriškos kompanijos. Po visų renginių pasidarydavome dar mini spektaklių sau. Ji buvo labai žaisminga moteris“, – prisimena pašnekovė.

Pirmieji G. Baikštytės susitikimai su legendine aktore įvyko dar tada, kai ji tik pradėjo savo aktorystės kelią.

„Tai įvyko labai seniai. Tuo metu dar nebuvau aktorė, bet mane kviesdavo filmuotis iki karjeros piko. Atsimenu, kartą pakvietė į Taliną, Estijos kino studiją, kur važiavau aš, G. Balandytė ir Vytautas Tomkus. Buvome trys lietuviai. Dabar neatsimenu, koks tai buvo filmas, bet filmuotis priėmė tik V. Tomkų, o mūsų su Gražina – ne. Tačiau tai nebuvo esmė. Esmė buvo tai, kad tuomet pirmą kartą ją pamačiau. Susitikome oro uoste ir kartu skridome lėktuvu iš Vilniaus į Taliną. Aš ją, kaip aktorę, jau žinojau, man buvo be galo didžiulė garbė būti šalia tokio žmogaus, labai žavėjausi ja. Man ji buvo nepaprasto grožio aktorė. Buvau tikrai susijaudinusi, nes galėjau šalia jos pabūti“, – Delfi pasakojo ji.

„Labai šiltai bendraudavome. Ateidavau aš pas ją į teatrą. Kartą, prieš mūsų glaudesnę pažintį, atėjau tiesiog su ja pasimatyti. Pasiprašiau budinčio durininko, kad mane priimtų, nes norėjau pamatyti aktorę G. Balandytę. Gražina vėliau pasakodavo šią istoriją su šypsena. Klausdavo, ar prisimenu, kaip atėjau pas ją. Tuomet buvau dar visai mergaitė, su kasomis, mokykline uniforma. Nežinau, iš kur tiek drąsos turėjau. Bet taip susipažinome artimiau. Ji man jau seniai buvo ypatinga, o vėliau mus suvedė pats likimas“, – pridūrė aktorė.

Klaipėdos jaunimo teatro vadovas ir režisierius Valentinas Masalskis, ilgus metus kartu su G. Balandyte dirbęs Kauno dramos teatre, aktorę sako buvus kompanijos siela, visuomet su šypsena.

„Su ja labai ilgą laiką dirbau Kauno dramos teatre. Mano pirmieji žingsniai buvo ten, tai Gražina man tokia yra – ne tik man, bet ir visiems turbūt buvo – teatro nuotykis, teatro pokštas, teatro širdis, teatro linksmybė, teatro netikėtumas, teatro staigmena“, – BNS sakė V. Masalskis.

Valentinas Masalskis
Valentinas Masalskis
© DELFI / Tomas Vinickas

„Tai buvo šypsena, kompanijos žmogus – visos premjeros pasibaigdavo dažniausiai jos namuose“, – pridūrė jis.

Jo teigimu, aktorė G. Balandytė scenoje buvo ypač paslanki, žaisminga, imli.

„Būtent tokią aš ją prisimenu, ir tai yra mums didžiulė netektis, bet mes visi po truputį išeiname, tai turbūt natūralu“, – tvirtino teatro režisierius.

V. Masalskis taip pat pažymėjo, kad su aktore visuomet buvo galima kalbėtis apie rimtas profesines problemas, be kita ko, išskyrė ir kelis jos labiausiai įsiminusius vaidmenis.

„Biografija: vaidinimas“ – jos vaidmuo buvo didžiulis (...) Man jos ir kine darbai patiko – labai grakšti, labai fotogeniška ji buvo“, – kolegę prisiminė V. Masalskis.

Režisierius Aidas Giniotis išskiria G. Balandytę kaip ypatingo reiklumo sau pačiai, aristokratiško humoro jausmo aktorę.

„Labiausiai norėčiau išskirti jos aristokratinį humoro jausmą – labai subtilų, labai aštrų. Bendraudama su pasauliu ji turėjo tai, ką mes vadindavom mėlynojo kraujo lygiu. Kai kartu repetuodavom, prie jos visada reikėdavo pasitempti, turėdavai truputėlį sureguliuoti savo kalbą ir mintis, kad jos būtų tauresnės, tikslesnės“, – BNS sakė režisierius Aidas Giniotis.

Aidas Giniotis
Aidas Giniotis
© DELFI / Tomas Vinickas

Prisimindamas G. Balandytę režisierius taip pat minėjo jos išskirtinį teisingumo jausmą, ypatybę lengvai pastebėti netikrumą.

„Ji buvo kaip lakmuso popierėlis – ar nėra falšo, nėra neteisybės. Ji turėjo labai gerą teisybės pojūtį; jei tik kas ne taip, viena akim žiūrėdamas į Gražiną galėjai suprast, kad reikia dar pasistengt, padirbėt su sprendimais“, – kalbėjo A. Giniotis.

Režisierius Raimundas Banionis, kurio režisuotuose filmuose „Vaikai iš „Amerikos“ viešbučio“ ir „Mano mažytė žmona“ vaidino G. Balandytė, aktorę prisimena kaip artistišką, šiltą ir nuoširdžią asmenybę.

„Artistė labai gera, be abejo, labai gera, tai jau nekvestionuojama. Rami, gili, graži ir aistringa. Čia – ne pagyrimai, čia konstatavimas fakto, kad buvo tikrai neeilinė asmenybė mūsų teatro ir kino pasaulyje“, – BNS sakė R. Banionis.

„Visada labai artistiška, labai miela, labai geras, šiltas ir nuoširdus žmogus buvo. Neatsakydavo niekada, su didžiausiu noru ir pagalba net ir nedidelius vaidmenis sutikdavo atlikti“, – teigė režisierius.

Apie išskirtinį aktorės humoro jausmą kalbėjo ir teatro režisierius Gintaras Varnas, jis Gražiną Balandytę atsimena kaip itin charizmatišką ir šmaikščią asmenybę.

Gražinos Balandytės gedintys kolegos pasidalijo jautriomis istorijomis: neįvykęs skambutis, pirma pažintis ir tai, kas liks amžiams
© Dmitrijus Matvejevas

„Gražina buvo, jei taip trumpai, visko siela. Teatro, spektaklio, baliuko, ji visada buvo visko centras. Tryško entuziazmu, visada su puikiu humoro jausmu, labai šmaikšti – bet kokioje situacijoje surasdavo frazę, kad situacija taptų juokinga“, – BNS sakė jis.

„Ji tikrai buvo žavinga savo charakteriu, savo charizma. Visada besišypsanti, kad ir kas ten būtų. Net ir po insulto ji vis tiek šypsodavosi, vis tiek juokaudavo. Ji tokia nenustygstanti, nenuorama, padauža gal net“, – sakė G. Varnas.

Kino ir teatro aktorė G. Balandytė po ligos mirė pirmadienį, jai buvo 83 metai.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(97 žmonės įvertino)
4.5361

Kulinaru tapęs buvęs grupės „B‘Avarija“ narys Jonas Jonušas – apie ypatingą Joninių dovaną ir specialų šventinį receptą

Kulinaras ir atlikėjas Jonas Jonušas šiais metais Jonines sutiks Palangoje. Žinomas vyras...

Tėčio netektį išgyvenanti Vaida Genytė – apie lemtingus jo žodžius ir norą gyventi: jis mirė dar šviesaus proto (41)

Vaida Genytė išgyvena netektį – Anapilin iškeliavo jos tėtis šviesaus atminimo visuomenės...

Savo mylimąją vedė projekte „Šok su žvaigžde“ sužibėjęs šokėjas Ligitas Bernatavičius (11)

Žinomam šokėjui Ligitui Bernatavičiui – ypatinga diena. Jis ir jo išrinktoji Sigita sumainė...

Monake susituokė pasaulyje garsus „F-1“ pilotas Nico Hülkenbergas ir lietuvė drabužių kūrėja Eglė Ruškytė (118)

Pasaulyje žinomas F-1 pilotas Nico Huelkenbergas vedė lietuvaitę mylimąją drabužių prekės...

„WoW University“ diplomų teikimo šventėje – ir žinomi veidai (7)

Vienintelis Lietuvoje moterų universitetas internete „WoW University“ tradicijos surengti...

Top naujienos

Raminta Rakauskė | D+

Šeimos paskaičiavo išlaidas maistui: per mėnesį susidaro nemenka suma, įspėjama – kainos kils

Lietuviai maistui prekybos centruose per mėnesį išleidžia gana apvalias sumas. „Luminor“...

Naujausia apklausa parodė Nausėdos vertinimą: klojasi kelią antrajai kadencijai, tačiau kokia to kaina (460)

Nepaisydamas kritikos ir politinio karo su valdančiaisiais konservatoriais prezidentas Gitanas...

Šalyje praėjusią parą nustatyti 54 COVID-19 atvejai, nemirė nei vienas sergantis

Praėjusią parą Lietuvoje diagnozuoti 54 koronavirusinės infekcijos atvejai, pranešė...

Lukašenka užsipuolė Vokietijos užsienio reikalų ministrą, išvadino jį nacių įpėdiniu „nesitikėjome Vokietijos dalyvavimo“ (348)

Baltarusijos prezidentas Aliaksandras Lukašenka per 80-ąsias Adolfo Hitlerio įsiveržimo į...

Įspėja: Lietuvos link slenka audringi orai (40)

Nuo šiandien daugelyje vietovių lankysis trumpų liūčių debesys, o nuo Joninių slops ir...

Poilsiautojai plūsta į pajūrį: patrauklūs pasiūlymai nyksta beregint – nuomos kainos nuo 50 iki 600 eurų už parą (98)

„Jei bus šilta ir švies saulė poilsiautojams užteks tik smėlio ir jūros. Ir vien dėl to jie...

Lietuvai nepavyks greitai pakeisti baltarusių krovinių, įmonėms gali prireikti paramos (108)

Europos Sąjunga i (ES) rengiantis uždrausti Baltarusijai eksportuoti kalio trąšas per...

Įvardijo, kodėl sprendimas „kaupti“ atostogas, yra didelė klaida: dėl to bus blogiau tik jums patiems (3)

Prieš akis – dar du vasaros mėnesiai, tačiau ne visi darbuotojai noriai naudojasi įstatymo...

Perkate automobilį? Patarė, kur patikrinti, ar SDK galioja ir kaip neapsigauti

Nauja transporto priemonių savininkų apskaitos sistema startavo gegužės pirmąją ir per mažiau...

Tėčio netektį išgyvenanti Vaida Genytė – apie lemtingus jo žodžius ir norą gyventi: jis mirė dar šviesaus proto (41)

Vaida Genytė išgyvena netektį – Anapilin iškeliavo jos tėtis šviesaus atminimo visuomenės...