aA
Prasidėjus 2018-iesiems metams, įsigaliojo daug diskusijų sukėlę alkoholio ribojimai. Nuo šiol alkoholį Lietuvoje gali vartoti ir įsigyti asmenys, sulaukę dvidešimties. DELFI pasidomėjo, ką apie tai mano pramogų pasaulio atstovai.
Ignas Lelys, Iglė Bernotaitytė, Audrius Janonis
© DELFI montažas

Pašnekovų nuomonė gerokai išsiskyrė. „X Faktoriuje“ dalyvavusi Iveta Svilainytė teigia, jog tai pirmas žingsnis, kurį dabar reiktų tvirtinti švietimu, o štai Iglės Bernotaitytės nuomone, ribojimai nesustabdys tų, kurie tikrai norės paragauti velnio lašų. Savo nuomonę išsakiusioms merginoms – po aštuoniolika.

23-ejų Ignas Lelys teigiamai žvelgia į tokius pokyčius ir tikina, jog vartoti alkoholį ir taip nebemadinga. Dvidešimtmetė M. Pettersson teigia, jog draudimai - blogiausias auklėjimo būdas, o štai dainininko A. Janonio nuomone, kovoti reikia su kaimo vietovėse klestinčiu alkoholizmu.

I. Svilainytė džiaugiasi, tačiau mato spragų

„X Faktoriuje“ sužibėjusi Iveta Svilainytė netrukus švęs devynioliktąjį gimtadienį. „Visi supranta, kad alkoholis ir jo vartojimas neteikia jokios naudos mūsų visuomenei, o ypač – jaunimui. Deja, būtent alkoholio vartojimas šiais laikais stipriai paplitęs tarp jaunų žmonių“, – teigia Iveta.

O kaip ji vertina naujus alkoholio ribojimus? „Atsižvelgiant į tai, kad jauni žmonės yra kur kas lengviau paveikiami nei suaugę, į šio įstatymo priėmimą reiktų žiūrėti teigiamai ir tikėtis, kad alkoholio vartojimas tokiu būdu sumažės, – nuomone dalijosi Iveta. – Taip pat galima mąstyti ir taip, kad šio įstatymo priėmimas gali tapti puikiu įspėjimo ženklu, kuris skatintų jaunus žmones koncentruotis į įvairesnius laisvalaikio praleidimo būdus nei vien alkoholio vartojimas. Kita vertus, suprantama, kad šiais laikais, jeigu aštuoniolikmetis norės įsigyti alkoholio, jis tai ir padarys ir tokiu atveju nesvarbu, kad jam nebus suėję dvidešimt metų.“

Iveta Svilainytė
Iveta Svilainytė
© Algis Kriščiūnas

Dainininkės nuomone, tie, kurie norės, tikrai ras būdą, kaip nelegaliai įsigyti alkoholio. „Apėjimo būdas be papildomo švietimo, atsižvelgiant į dabartinę situaciją, yra labai akivaizdus ir tikėtinas. Todėl, mano nuomone, geriau reiktų taisyti esamą situaciją, analizuojant priežastis, dėl kurių alkoholio vartojimas vis didėja, o ne tik nustatinėjant griežtus draudimus, kuriuos, kaip minėjau, apeiti gana paprasta, todėl tokia priemonė nėra itin veiksminga“, – kalbėjo I. Svilainytė.

I. Bernotaitytė žvelgia skeptiškai

Gerokai pesimistiškiau buvo nusiteikusi 18-metė dainininkė Iglė Bernotaitytė. „Nemanau, kad kas paisys tuos nurodymus“, – teigė mergina.

Iglė Bernotaitytė
Iglė Bernotaitytė

Iglės nuomone, tie, kurie norėjo, alkoholio įsigydavo ir neturėdami aštuoniolikos. „Negąsdino žmonių, kai jie dar neturėjo 18 metų, manau, negąsdins ir dabar“, – nuomone dalijosi I. Bernotaitytė.

I. Lelys mano, kad vartoti alkoholį yra nebemadinga

„Radistų“ laidos redaktorius Ignas Lelys tikina, kad alkoholis ir taip nebemadingas. „Ribojimai yra gerai, jie verčia susimąstyti, kad alkoholis yra blogai. Ir anksčiau atsiradę ribojimai, kad uždraudė degalinėse jo nusipirkti ar apribojo valandas, kai parduotuvėse jo buvo galima įsigyti, privertė jaunimą kitaip žiūrėti į alkoholį. Jis daugeliui tapo nebemadingas, žmonės renkasi sportuoti, mokytis ar siekti karjeros“, – pasakojo Ignas.

Ignas Lelys
Ignas Lelys
© Fotogenijai

Vaikinui šiuo metu 23-eji, tačiau jis pats puikiai pamena, kaip jo bendraamžiai elgdavosi vos sulaukę pilnametystės. „Pirmame kurse gyvenau bendrabutyje ir mačiau, kaip visi geria kiekvieną dieną, o aš kiekvieną vakarą eidavau į ZIP'ą ir galvodavau, kad elgiuos teisingai, – pasakojo vaikinas, anksti pradėjęs dirbti. – Taip ir atsitiko. Aš vis labiau siekiau savo karjeros, o tie, kurie tik gėrė, ir tebegeria. Bet tai darė vis mažiau mano pažįstamų. Kalbu apie gėrimų vartojimą visiškai be saiko.“

Pats Ignas neneigia vartojantis alkoholį, tačiau tai daro retai ir saikingai. „Išgeriu, kai būna proga ar nuėjęs su draugais į barą. Bet viskam yra savas laikas, tad norisi tikėti, kad tie apribojimai ir kiek įmanoma sustabdys tą nesveiką gėrimą tiek suaugusiųjų, tiek jaunimo tarpe“, – šyptelėjo pašnekovas.

M. Petterson abejoja, kad tai geriausias būdas blaivinti Lietuvą

Dizainerės Aušros Haglund dukra Melani Pettersson jau atšventė dvidešimtąjį gimtadienį, tad, jos tikinimu, šis įstatymas neturės įtakos jos gyvenimui, tačiau ji apie tai turi savo nuomonę.

„Niekada netikėjau tokiu auklėjimo būdu – kažką uždrausti. Kuo labiau žmogui kažko neleidi, tuo labiau jis to nori“, – tikino mergina.

Melani Pettersson
Melani Pettersson
© Fotogenijai nuotr.

Ji apie šiuos ribojimus nepasisakė nei griežtai teigiamai, nei griežtai neigiamai. „Nebūtinai sutinku, jog tai yra geriausias būdas „blaivinti’’ Lietuvą. Alkoholio vartojimo kultūra, kaip ir visos kitos, ateina iš šeimos, – teigė mergina. – Reikia keisti žmonių mąstymą ir mentelitetą,o ne vėlinti amžiaus cenzą ir tikėtis, jog jauniuoliai nesugalvos, kaip apeiti įstatymus.“

A. Janonio nuomone, reikia kovoti su kaimo vietovėse klestinčiu alkoholizmu

22-ejų dainininko Audriaus Janonio įsitikinimu, alkoholio vartojimo kultūrą reikia keisti ne didžiuosiuose miestuose, o mažesniuose miesteliuose, kaimuose. „Kadangi pats alkoholį vartoju labai retai, šie įstatymo pakeitimai didelės įtakos mano gyvenimui nepadarys“, – šyptelėjo pašnekovas.

Vis dėlto jis pasidalijo savo nuomone, kurioje išryškėja ir teigiamų, ir neigiamų dalykų. „Labai gerai, kad buvo pavėlintas rytinis alkoholio įsigijimo laikas. Manau, kad sumažės tų, kurie mėgsta taurelę išlenkti prieš darbo pradžią. Tiesa, nelabai supratau, kodėl buvo pasirinkta 20 metų amžiaus riba, kuomet žmogui bus galima įsigyti ar vartoti alkoholį. Ar buvo remtąsi kokiais nors moksliniais tyrimais, įrodančiais tokį amžiaus pasirinkimą? Ar per šventes išgeriantis jaunimas yra didžiausia Lietuvos problema? Mano nuomone, reikėtų kovoti su kaimo vietovėse klestinčiu alkoholizmu, bedarbiais, kurie valstybės skiriamą paramą išleidžia svaigalams“, – savo nuomone dalijosi Audrius.

Audrius Janonis
Audrius Janonis

Jis pakartojo tą patį, apie ką kalbėjo ir I. Lelys – vartoti alkoholį tampa nebemadinga. „Naujausios tendencijos rodo, kad vis didesnė jaunimo dalis linkusi pasirinkti sveiką gyvenimo būdą, atsisako produktų, kenkiančių sveikatai. Manau, pačių žmonių požiūriui ir kartai pasikeitus, pasikeis ir svaigiųjų gėrimų vartojimo kultūra“, – teigė dainininkas.

DELFI primena, jog nuo sausio pirmosios įsigaliojo šie alkoholio ribojimai:

– Draudžiama alkoholinius gėrimus parduoti jaunesniems nei 20 metų asmenims.

– Alkoholinių priemonių pardavėjai turės teisę reikalauti dokumentų iš visų pirkėjų, o, jei kyla abejonių, kad asmuo jaunesnis nei 25 metai, tuomet reikalauti dokumento privaloma.

– Bus ribojamas alkoholio prekybos laikas: mažmeninė prekyba alkoholiniais gėrimais ir prekyba gėrimais kavinėse išsinešti bus leidžiama pirmadieniais–šeštadieniais 10–20 val., o sekmadieniais 10–15 val.

– Seimas uždraudė bet kokią alkoholinių gėrimų reklamą. Tačiau reklama nebūtų laikoma prekių ženklai, informacija apie gamintoją ir panašiai.

– Stacionarios kavinės, turinčios licenciją verstis alkoholio prekyba, galės aptarnauti lankytojus lauko sąlygomis ne didesniu nei 40 metrų atstumu nuo stacionarios kavinės.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Niekada nedirbusi ir su tėvais gyvenanti 30-metė Lina įpykdė lietuvius: pasakiau garsiai, ką galvoja kiekviena moteris (523)

Laidos „ Yra, kaip yra “ herojė savo pasisakymais apie pinigus ir vyrus kaip reikiant įkaitino...

40-metį atšventęs Vilius Tarasovas – apie (ne)tikrus „Bavarijos“ skandalus, pažintį su Violeta ir tai, ko niekada sau neleistų (34)

Penktadienis dainininkui Viliui Tarasovui buvo ypatingas. Gegužės 17-ąją jis atšventė prasmingą...

Vashos ir jos mamos Viktorijos Mauručaitės gyvenime – skaudi netektis: šie metai vieni nelaimingiausių (62)

Pastaruoju metu dainininkei, drabužių kūrėjai Gabrielei Rutkauskienei-Vashai tenka iškęsti...

Kulvinskytė apie jausmus gimus dukrai: bijojau iškristi iš darbo rinkos (2)

Motinystė kiekvienai moteriai yra ne tik dovana, bet ir naujas iššūkis. Kiekviena išgyvena...

Donata Gutauskienė-Laisva ryžosi krūtinės didinimo operacijai: žinau, kad būsiu kur kas laimingesnė (50)

Donata Gutauskienė-Laisva jau ne kartą buvo prabilusi apie svajonę pasididinti krūtis, tačiau...

Top naujienos

Kubilius apie Nausėdos dalyvavimą rinkimuose: Karbauskis buvo teisus papildyta Nausėdos štabo komentaru (276)

Šeštadienį konservatorius Andrius Kubilius savo socialinio tinklo „Facebook“ paskyroje...

Gediminas Jaunius. Geresnės „Eurovizijos“ ateities Lietuvos atlikėjams nebus, jei neišsklaidysime TV atrankų praeities šešėlių (40)

„Eurovizijos“ sezonas Lietuvai pasibaigė, deja, šįsyk nesėkmingai, į finalą nepatekome....

Išvykusi į komandiruotę, vilnietė neįtarė, kas dedasi jos bute: dabar sunku pažiūrėti kaimynams į akis (22)

Kartais nelaimės ištinka pačiu netinkamiausiu metu – tai gali įrodyti vilnietės Linos istorija....

Politologas: Zelenskis priėmė vienintelį įmanomą logišką sprendimą (20)

Parlamentą paleidžiantis naujasis Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis siekia jam...

„Valstiečių“ klausimų kandidatams į prezidentus sąrašas - be galimybės išsisukti (30)

„Valstiečiai“ paviešino sąrašą klausimų, į kuriuos laukia atsakymų iš kandidatų į...

Specialistai imasi už galvų: daugelis lietuvių klysta dėl jau šį sekmadienį įvyksiančių rinkimų (10)

Gegužės pabaigoje Europos Sąjungos piliečiai rinks vieną svarbiausių Bendrijos institucijų –...

Niekas statybose nebenori dirbti už 700 eurų: darbo rankų jau ieško visur tik ne Lietuvoje (161)

Jaunimas nenori eiti dirbti į statybas, todėl yra pastebima, kad vis labiau trūksta darbo jėgos,...

Prieš vasarą – kosmetinės revizija: kokias makiažo priemones reikėtų įsigyti

Makiažo gerbėjos žino, kad šiltėjantys orai reiškia kaitą ne tik kosmetinėse, bet ir dažymo...

Kaunietis užfiksavo nemalonią situaciją: automobilis kliudė žmones ir nė nesustojo (37)

„Kas vyksta Kaune“ redakciją pasiekė automobilio vaizdo registratoriumi užfiksuota medžiaga....

Juodos dienos „Huawei“: „Google“ apribojo prieigą prie „Android“ papildyta 11.10 (177)

Užsienio spauda praneša, kad „Google“ sustabdė bendradarbiavimą su Kinijos technologijų...