aA
Prasidėjus 2018-iesiems metams, įsigaliojo daug diskusijų sukėlę alkoholio ribojimai. Nuo šiol alkoholį Lietuvoje gali vartoti ir įsigyti asmenys, sulaukę dvidešimties. DELFI pasidomėjo, ką apie tai mano pramogų pasaulio atstovai.
Ignas Lelys, Iglė Bernotaitytė, Audrius Janonis
Ignas Lelys, Iglė Bernotaitytė, Audrius Janonis
© DELFI montažas

Pašnekovų nuomonė gerokai išsiskyrė. „X Faktoriuje“ dalyvavusi Iveta Svilainytė teigia, jog tai pirmas žingsnis, kurį dabar reiktų tvirtinti švietimu, o štai Iglės Bernotaitytės nuomone, ribojimai nesustabdys tų, kurie tikrai norės paragauti velnio lašų. Savo nuomonę išsakiusioms merginoms – po aštuoniolika.

23-ejų Ignas Lelys teigiamai žvelgia į tokius pokyčius ir tikina, jog vartoti alkoholį ir taip nebemadinga. Dvidešimtmetė M. Pettersson teigia, jog draudimai - blogiausias auklėjimo būdas, o štai dainininko A. Janonio nuomone, kovoti reikia su kaimo vietovėse klestinčiu alkoholizmu.

I. Svilainytė džiaugiasi, tačiau mato spragų

„X Faktoriuje“ sužibėjusi Iveta Svilainytė netrukus švęs devynioliktąjį gimtadienį. „Visi supranta, kad alkoholis ir jo vartojimas neteikia jokios naudos mūsų visuomenei, o ypač – jaunimui. Deja, būtent alkoholio vartojimas šiais laikais stipriai paplitęs tarp jaunų žmonių“, – teigia Iveta.

O kaip ji vertina naujus alkoholio ribojimus? „Atsižvelgiant į tai, kad jauni žmonės yra kur kas lengviau paveikiami nei suaugę, į šio įstatymo priėmimą reiktų žiūrėti teigiamai ir tikėtis, kad alkoholio vartojimas tokiu būdu sumažės, – nuomone dalijosi Iveta. – Taip pat galima mąstyti ir taip, kad šio įstatymo priėmimas gali tapti puikiu įspėjimo ženklu, kuris skatintų jaunus žmones koncentruotis į įvairesnius laisvalaikio praleidimo būdus nei vien alkoholio vartojimas. Kita vertus, suprantama, kad šiais laikais, jeigu aštuoniolikmetis norės įsigyti alkoholio, jis tai ir padarys ir tokiu atveju nesvarbu, kad jam nebus suėję dvidešimt metų.“

Iveta Svilainytė
Iveta Svilainytė
© Algis Kriščiūnas

Dainininkės nuomone, tie, kurie norės, tikrai ras būdą, kaip nelegaliai įsigyti alkoholio. „Apėjimo būdas be papildomo švietimo, atsižvelgiant į dabartinę situaciją, yra labai akivaizdus ir tikėtinas. Todėl, mano nuomone, geriau reiktų taisyti esamą situaciją, analizuojant priežastis, dėl kurių alkoholio vartojimas vis didėja, o ne tik nustatinėjant griežtus draudimus, kuriuos, kaip minėjau, apeiti gana paprasta, todėl tokia priemonė nėra itin veiksminga“, – kalbėjo I. Svilainytė.

I. Bernotaitytė žvelgia skeptiškai

Gerokai pesimistiškiau buvo nusiteikusi 18-metė dainininkė Iglė Bernotaitytė. „Nemanau, kad kas paisys tuos nurodymus“, – teigė mergina.

Iglė Bernotaitytė
Iglė Bernotaitytė

Iglės nuomone, tie, kurie norėjo, alkoholio įsigydavo ir neturėdami aštuoniolikos. „Negąsdino žmonių, kai jie dar neturėjo 18 metų, manau, negąsdins ir dabar“, – nuomone dalijosi I. Bernotaitytė.

I. Lelys mano, kad vartoti alkoholį yra nebemadinga

„Radistų“ laidos redaktorius Ignas Lelys tikina, kad alkoholis ir taip nebemadingas. „Ribojimai yra gerai, jie verčia susimąstyti, kad alkoholis yra blogai. Ir anksčiau atsiradę ribojimai, kad uždraudė degalinėse jo nusipirkti ar apribojo valandas, kai parduotuvėse jo buvo galima įsigyti, privertė jaunimą kitaip žiūrėti į alkoholį. Jis daugeliui tapo nebemadingas, žmonės renkasi sportuoti, mokytis ar siekti karjeros“, – pasakojo Ignas.

Ignas Lelys
Ignas Lelys
© Fotogenijai

Vaikinui šiuo metu 23-eji, tačiau jis pats puikiai pamena, kaip jo bendraamžiai elgdavosi vos sulaukę pilnametystės. „Pirmame kurse gyvenau bendrabutyje ir mačiau, kaip visi geria kiekvieną dieną, o aš kiekvieną vakarą eidavau į ZIP'ą ir galvodavau, kad elgiuos teisingai, – pasakojo vaikinas, anksti pradėjęs dirbti. – Taip ir atsitiko. Aš vis labiau siekiau savo karjeros, o tie, kurie tik gėrė, ir tebegeria. Bet tai darė vis mažiau mano pažįstamų. Kalbu apie gėrimų vartojimą visiškai be saiko.“

Pats Ignas neneigia vartojantis alkoholį, tačiau tai daro retai ir saikingai. „Išgeriu, kai būna proga ar nuėjęs su draugais į barą. Bet viskam yra savas laikas, tad norisi tikėti, kad tie apribojimai ir kiek įmanoma sustabdys tą nesveiką gėrimą tiek suaugusiųjų, tiek jaunimo tarpe“, – šyptelėjo pašnekovas.

M. Petterson abejoja, kad tai geriausias būdas blaivinti Lietuvą

Dizainerės Aušros Haglund dukra Melani Pettersson jau atšventė dvidešimtąjį gimtadienį, tad, jos tikinimu, šis įstatymas neturės įtakos jos gyvenimui, tačiau ji apie tai turi savo nuomonę.

„Niekada netikėjau tokiu auklėjimo būdu – kažką uždrausti. Kuo labiau žmogui kažko neleidi, tuo labiau jis to nori“, – tikino mergina.

Melani Pettersson
Melani Pettersson
© Fotogenijai nuotr.

Ji apie šiuos ribojimus nepasisakė nei griežtai teigiamai, nei griežtai neigiamai. „Nebūtinai sutinku, jog tai yra geriausias būdas „blaivinti’’ Lietuvą. Alkoholio vartojimo kultūra, kaip ir visos kitos, ateina iš šeimos, – teigė mergina. – Reikia keisti žmonių mąstymą ir mentelitetą,o ne vėlinti amžiaus cenzą ir tikėtis, jog jauniuoliai nesugalvos, kaip apeiti įstatymus.“

A. Janonio nuomone, reikia kovoti su kaimo vietovėse klestinčiu alkoholizmu

22-ejų dainininko Audriaus Janonio įsitikinimu, alkoholio vartojimo kultūrą reikia keisti ne didžiuosiuose miestuose, o mažesniuose miesteliuose, kaimuose. „Kadangi pats alkoholį vartoju labai retai, šie įstatymo pakeitimai didelės įtakos mano gyvenimui nepadarys“, – šyptelėjo pašnekovas.

Vis dėlto jis pasidalijo savo nuomone, kurioje išryškėja ir teigiamų, ir neigiamų dalykų. „Labai gerai, kad buvo pavėlintas rytinis alkoholio įsigijimo laikas. Manau, kad sumažės tų, kurie mėgsta taurelę išlenkti prieš darbo pradžią. Tiesa, nelabai supratau, kodėl buvo pasirinkta 20 metų amžiaus riba, kuomet žmogui bus galima įsigyti ar vartoti alkoholį. Ar buvo remtąsi kokiais nors moksliniais tyrimais, įrodančiais tokį amžiaus pasirinkimą? Ar per šventes išgeriantis jaunimas yra didžiausia Lietuvos problema? Mano nuomone, reikėtų kovoti su kaimo vietovėse klestinčiu alkoholizmu, bedarbiais, kurie valstybės skiriamą paramą išleidžia svaigalams“, – savo nuomone dalijosi Audrius.

Audrius Janonis
Audrius Janonis

Jis pakartojo tą patį, apie ką kalbėjo ir I. Lelys – vartoti alkoholį tampa nebemadinga. „Naujausios tendencijos rodo, kad vis didesnė jaunimo dalis linkusi pasirinkti sveiką gyvenimo būdą, atsisako produktų, kenkiančių sveikatai. Manau, pačių žmonių požiūriui ir kartai pasikeitus, pasikeis ir svaigiųjų gėrimų vartojimo kultūra“, – teigė dainininkas.

DELFI primena, jog nuo sausio pirmosios įsigaliojo šie alkoholio ribojimai:

– Draudžiama alkoholinius gėrimus parduoti jaunesniems nei 20 metų asmenims.

– Alkoholinių priemonių pardavėjai turės teisę reikalauti dokumentų iš visų pirkėjų, o, jei kyla abejonių, kad asmuo jaunesnis nei 25 metai, tuomet reikalauti dokumento privaloma.

– Bus ribojamas alkoholio prekybos laikas: mažmeninė prekyba alkoholiniais gėrimais ir prekyba gėrimais kavinėse išsinešti bus leidžiama pirmadieniais–šeštadieniais 10–20 val., o sekmadieniais 10–15 val.

– Seimas uždraudė bet kokią alkoholinių gėrimų reklamą. Tačiau reklama nebūtų laikoma prekių ženklai, informacija apie gamintoją ir panašiai.

– Stacionarios kavinės, turinčios licenciją verstis alkoholio prekyba, galės aptarnauti lankytojus lauko sąlygomis ne didesniu nei 40 metrų atstumu nuo stacionarios kavinės.

DELFI
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Buvusiame Vilniaus taksi parke vyksta 23-ioji „Mados infekcija“: į festivalį susirinko madai ir stiliui neabejingi svečiai (30)

„ Mados infekcija “, be konkurencijos ryškiausias mados įvykis Lietuvoje, 2021 metų, spalio 23...

Vilniuje susituokė grupės „8 kambarys” narys Deividas Alejūnas ir jo mylimoji Jonė: tarp gausaus sveikintojų būrio – ir žinomi veidai (56)

Vilniaus santuokų rūmuose spalio 23-iosios popietę susituokė populiarios grupės „8 kambarys”...

LGBT bendruomenę palaikanti Erica Jennings sukritikavo prezidentą: man labai nepatinka, ką jis kalba ir daro (400)

Simono Daukanto aikštėje šeštadienį per pietus susirinko LGBT+ bendruomenei priklausančio...

Šalia sužadėtinio ir Jungtinės Karalystės premjero pozavusi Asta Valentaitė sutvisko elegancija (425)

Modelis Asta Valentaitė sutvisko elegantiškame renginyje Oksfordšyre. ​Blenheimo rūmuose...

Garsenybės įkainojo savo dėmesį: už Pikul ar Užkalnio sveikinimą teks pakloti šimtus, Savickas teprašo 29 eurų (225)

Ko gero, kiekvienas žinomas žmogus bent kartą yra susidūręs su prašymu sukurti sveikinimą ....

Top naujienos

Po naujausių pranešimų apie Kinijos karinius pajėgumus – nerimas JAV: neturime žalio supratimo, kaip jiems tai pavyko (150)

Spalio 16 d. britų laikraštis „The Financial Times“ (FT) pranešė, kad Kinija išbandė...

Automobilių pramonės krizė kirto ir lietuvių gamintojams: darbuotojai – vėl prastovose (5)

Europoje viena po kitos užsidaro automobilių gamyklos , nuolat girdime apie lustų , žaliavų ir...

Karštus nuotykius išdavė feisbukas: 15-metė tapo motina, vaiko tėvas – nuteistasis (76)

Dvidešimtmečio vilniečio naktinės linksmybės su penkiolikmete mergina baigėsi ne taip, kaip...

Pavojingą bakteriją turi kone kas trečias – kol žmogus nieko nejaučia, kiti sėkmingai užsikrečia (59)

„Epidemijos ir pandemijos prasideda ir baigiasi, vienintelė tuberkuliozė yra amžina“, –...

Tokių vaizdų Lietuva nematė jau seniai: podiumu žingsniavo ir pusnuogiai, ir apsirengę (105)

Ryškiausias mados įvykis Lietuvoje – „ Mados infekcija “, vienam vakarui atvėrė buvusio...

Vytautė Merkytė | D+

Po baisiausios visų laikų aviacijos katastrofos Tenerifėje pritrūko karstų: iš pradžių niekas nesuvokė, kaip ant pakilimo tako galėjo susidurti du lėktuvai (3)

Kanarų salos yra pamilta lietuvių ir kitų europiečių atostogų vieta. Dar prieš pandemiją...

Į ringą grįžęs Maslobojevas po atkaklios kovos įveikė Abeną (58)

Po daugiau nei metų pertraukos į profesionalų ringą grįžęs pasaulio kikbokso čempionas...

Agnė Kulitaitė: mane apsvaigino ir išprievartavo. Mano istorija – viena iš milijono? (102)

Rugpjūčio mėn. „Delfi Plius“ publikuotas Agnės Kulitaitės tekstas su skausmingomis moterų...

Projektą „Šok su žvaigžde“ paliko dar viena pora (38)

Šeštadienio vakarą LRT televizijos eteryje su žiūrovais jau trečią savaitę sveikinosi pasaulį...