Prestižinėje sostinės vietoje įsikūrusiose gyvenvietėje iš viso yra pastatyti keturi namai, turintys vieną uždarą kiemą. Jame stūkso vaikų žaidimų aikštelės, auga berželiai, tačiau, kaip tikina čia gyvenantys žmonės, visus šiuos privalumus aptemdo nederamas ir aplinkinių negerbiantis vieno kaimyno elgesys. Anot gyventojų, ramybės A. Tumėnas neduoda ne tik savo namui, bet ir aplink esančioms šeimoms, mat iš jo buto langų dažnai skamba tranki muzika, o privačioje teritorijoje dažnai galima išvysti agresyviai nusiteikusių nepažįstamųjų.

„Jis yra neadekvatus ir pavojingas visuomenei. Vienintelis būdas mums kovoti su juo, kaip mus informavo policija, yra rašyti pareiškimus, po kurių pareigūnai surenka parodymus, liudijimus iš kaimynų ir išrašo baudą. Tačiau viskas tuo ir pasibaigia. Jis baudų nemoka. Užburtas ratas. Per dvi dienas į mūsų kiemą atvyko jau penktas policijos automobilis. Gyvename tarsi laidoje „24 valandos“, – DELFI pasakojo anonime norėjusi likti kaimynė.

Arnas Tumėnas

Buvęs advokatės S. Proninos žentas perpildė kantrybės taurę

Neįvardijama A. Tumėno kaimynė (moters vardas ir pavardė DELFI žinomi), kuri savo vardo neatskleidžia dėl šeimos saugumo, pasakoja, kad ilgą laiką besitęsiančios išgertuvės ir atvykstantys policijos pareigūnai jau spėjo tapti niūria jų namo kasdienybe.

„Turime tokį kaimyną – Arną Tumėną, kuris turi didelių problemų dėl alkoholio ir, kiek žinau, jo elgesiu yra nepatenkinti visi kaimynai. Skaičiuojame jau antrą mėnesį, kuomet jis geria diena iš dienos. Tokie nuopoliai jam užeina ciklais. Ir tų nuopolių metu mes, kaimynai, kenčiame dėl nuolatinio triukšmo, dėl neaiškių personų, kurios nuolat ateina į mūsų namą. Tai yra didžiulis diskomfortas. Bandėme kreiptis ir asmeniškai, ir kaip bendruomenė – policija kviesta tikrai ne kartą. Atvažiavę pareigūnai, mums bepasakojant nusiskundimus, iškart klausia, ar tik ne apie Arną Tumėną mes kalbame. Pavirtinus šį faktą, pareigūnai tik nusijuokia ir sako, kad nieko negali padaryti – jie išrašo jam baudą, tačiau jis jų nemoka“, – pasakoja moteris.

Ši gyvenvietė yra išskirtinė tuo, kad čia gyvena šiek tiek aukštesnes pajamas turintys žmonės, jaunos šeimos ir aktyvi, darni bendruomenė, dedanti daug pastangų į visų gyventojų komfortą, ramybę. Tačiau šis asmuo labai trukdo visai bendruomenei. Jis yra toks vienintelis. Jo dėka nuolat į mūsų kiemą patenka neaiškūs asmenys, kurie šlaistosi neblaivūs ir dienos metu. Arnas, kuomet jis būna išgėręs, būna gana agresyvus, todėl kaimynai su juo vengia kontakto. Jis atrodo nestabilus, neadekvatus žmogus. Manau, kad kiekvienas iš mūsų virstų tokiu, jei kasdien vartotų alkoholį – juk tai tikrai prie gero nepriveda“, – priduria ji.

Kaimynė tikina, kad jos minimas namo gyventojas jau yra žinomas visuomenei ir policijai dėl praeityje sukeltų eismo įvykių, kurių metu buvo sunkiai sužaloti žmonės.

„Tuomet buvo vartojama kodinė frazė jį apibūdinant – „buvęs Svetlanos Proninos žentas“. Darau prielaidą, kad jo pavardė yra žinoma tik dėl jo dėdės ir tėčio pasisekimų verslo pasaulyje. Jie yra tikrai įtakingi žmonės, turintys lėšų. Arno tėtis – „Pirklių klubo“ vadovas, o dėdė kažkada, jei neklystu, turėjo sulčių gamyklos „Sandora“ akcijų, kurias vėliau pardavė „PepsiCo“ įmonei. Tokie sandoriai leidžia daryti išvadas, kad šie žmonės yra finansiškai stabilūs ir, kiek žinau, viską kompensuoja šiam giminaičiui“, – spėja ji.

Kartu su kaimynais šia tema pabendraujanti moteris sako apie A. Tumėną prisiklausiusi įvairiausių istorijų, o kai kuriose jai teko neva sudalyvauti ir pačiai.

„Iki mūsų ateina įvairių atsiliepimų, teigiama, kad toks jo elgesys neva tęsiasi jau nuo pat vaikystės, jog jį tėvai bandydavo drausminti, skirti bausmę, tačiau tuo pačiu jam padėdavo išsisukti. Net ir dabar, kiek teko girdėti, tėvai jam labai padeda, nors jis skendi alkoholio liūne. Jau keli mėnesiai nematau ir jo antros žmonos – matyt, jau yra pabėgusi. Jų šeimoje esu girdėjusi apie smurtą artimoje aplinkoje – ėjome kartu su kitais kaimynais žiūrėti, ar jo žmonai yra viskas gerai“, – pamena pašnekovė.

Anot namo gyventojos, paskutinis su A. Tumėnu susijęs incidentas įvyko praėjusią savaitę, kuomet jo buto duris galimai apgadino jo paties pusbrolis.

„Šis įvykis buvo kulminacija. Kiek man su kaimynais teko išsiaiškinti, Arnas šiuo metu gyvena vienas be žmonos, ji išsikraustė ir dabar pas jį buvo apsigyvenęs jo pusbrolis. Tas pusbrolis sakė nevartojęs alkoholio, neva jis atvyko kaip priežiūra jam, nors iš tikro jokios priežiūros ten nebuvo. Atrodo, kad blaivus žmogus, tačiau irgi neadekvatus, baugu susitikti laiptinėje. Nuolat girdėdavome triukšmą, vykstančius vakarėlius, buvo ir policija kviečiama, tačiau paskutinė situacija baigėsi konfliktu.

Apgadintos buto durys

Vakare vyko vakarėlis, atvyko Arno draugai, tačiau viskas baigėsi kivirču, po kurio pusbrolis išėjo iš buto, o likusieji užsirakino viduje ir jo nebeįleido. Viskas vyko 12 val. nakties. Jis sugebėjo apgadinti šarvuotas duris, jose išmušti skylę. Taip pat išlupo akutę, sugadino spyną. Kartu su Arnu bute buvę žmonės jam iškvietė policiją“, – sako ji.

Kaip tikina kaimynė, tai yra ne vienintelis konfliktas, į kurį įsivėlė kartu su A. Tumėnu gyvenęs jo pusbrolis.

„Buvo dar viena situacija. Mes su kaimynais nusprendėme, kad vienoje vietoje namo kieme negalima palikti automobilių, nes ten yra gaisrinės vandens punktas. Tačiau Arno pusbrolis ten pastatė automobilį. Jį pamatęs kaimynas sušuko ir paprašė patraukti mašiną, tačiau jis numojo ranka ir atsakė kažką panašaus į „neaiškink“. Kaimynas nusileido į kiemą su juo pasikalbėti, netrukus pusbrolis užsipuolė šį namo gyventoją, atvažiavo policija. Tiesa, šitas žmogus ne pėsčias, jis irgi iškvietė policiją ir sakė, kad jį neva mūsų kaimynas užpuolė, todėl rašys pareiškimą. Visą šį incidentą mačiau pro savo buto langą. Dar vienas įdomus faktas, kad įrengtos vaizdo kameros kažkodėl neveikia tik mūsų namui“, – pasakoja moteris, kuri įtaria galimai įvykusią vagystę.

„Prieš keletą dienų neapsikentę triukšmo su kaimynais nusprendėme tam butui išjungti elektrą. Muzika buvo tokia garsi, kad kaimynai namuose negalėjo niekaip užmigdyti savo kūdikio. Nebeturėjome, ko imtis. Vėliau laiptinėje sutikome tą pusbrolį, kuris leidosi žemyn įjungti elektros saugiklių. Tame elektros punkte buvo ir detalė, kuri buvo galimai pavogta, o dėl jos neveikė vaizdo kameros kieme. Manome, kad toji detalė buvo pavogta būtent tada, kai jis leidosi žemyn. Negana to, mus laiptinėje sutikęs jis leptelėjo, kodėl mes čia išjunginėjam, juk pas juos „upsai“ (UPS – nepertraukiamo maitinimo šaltiniai) stovi“, – įvykį pamena pašnekovė.

Anot kaimynės, pasakojimus apie A. Tumėną jai teko išgirsti vos ji atsikraustė į šią gyvenvietę.

„Vos atsikrausčius kaimynai perspėjo, kad tai yra baisu, jog geriau niekur nesikreipčiau ir nieko nedaryčiau, liepė visa tai ignoruoti. Gyventojai minėjo, kad nieko nepasieksiu, nes jis yra turtingų tėvų vaikas ir buvęs advokatės S. Proninos žentas. Arnas yra gana neadekvatus žmogus, jo kaimynai prisibijo, vengia. Šiuo metu yra planuojama rašyti bendrą pareiškimą prieš šį gyventoją policijai, nes nebeįmanoma gyventi. Toks žmogus yra pavojus ir grėsmė. Jo dėka kieme nuolat šlaistosi įtartini asmenys, vyksta vagystės – tiesiog per daug sutapimų, kad tikėti atsitiktinumais“, – pasakoja ji.

Pasiteiravus, ar vis neigiamai minimas kaimynas turi darbą ar veiklą, kuri galėtų grąžinti jį į įprastas vėžes, namo gyventoja tikina, kad vienintelis Arno užsiėmimas yra vakarėliai.

„Nieko panašaus. Arba vakarėliai namuose, arba išeina vakarėlių tęsti į miestą, po kurių grįžta dar blogesnės stadijos. Ir tai vyksta ne tik savaitgaliais, o ir įprastomis dienomis. Atvažiavusi policija mums tik palinki kantrybės ir išreiškia gailestį, kad toks žmogus yra šalia. Matyt, toks asmuo turėtų būti išvežtas ne į areštinę, o į ligoninę, kurioje gydytųsi dėl alkoholizmo ir psichologinių problemų“, – mano kaimynė.

DELFI susisiekė ir su minimos gyvenvietės pirmininku Ričardu Jasmontu, kuris patvirtino, kad namo gyventojai dėl jau minėtų problemų kreipėsi ir į jį patį.

„Pastarąjį mėnesį sulaukiau daugybės susirūpinusių gyventojų skambučių dėl šio asmens garsiai klausomos muzikos, riksmų, įtartinų asmenų, kurie pas jį lankosi, vaikštinėja po bendrijos patalpas ir teritoriją. Kaimynai sunerimę dėl savo saugumo. Daryčiau prielaidą, kad tie patys įtarimą keliantys asmenys gali būti susiję su brangios technikos vagyste iš bendrijos patalpų“, – DELFI situaciją komentavo R. Jasmontas.

Nederamą kaimyno elgesį paveikė netektis šeimoje

Interviu metu anonime norėjusi likti kaimynė tikino, kad Arnas buvo užsiminęs, jog į alkoholizmo liūną jis įklimpo ne iš gero gyvenimo ir puse lūpų užsimindavo apie įvykusią tragediją. Tą DELFI patvirtino ir jo tėtis J. Tumėnas.

Pasirodo, A. Tumėnas gyvena jo tėčiui priklausančiame bute, todėl kaimynų skundai pasiekė ir žymų verslininką.

„Ši situacija man yra žinoma. Paprasčiausiai niekas neanalizuoja, nesidomi viso to priežastimi. Galiu pasakyti tik tiek, kad jo bėdos su alkoholiu prasidėjo, kai jis palaidojo savo šeimos narį. Tai nėra eilinis alkoholizmo variantas. Labai norėčiau pamatyti, kaip oriai su tokia tragedija susigyvena kiti žmonės“, – pasakojo J. Tumėnas.

Verslininkas patikino žinantis ir tai, kad jo sūnaus elgesys itin trukdo name gyvenančioms jaunoms šeimoms.

„Ką aš galiu padaryti, kaip jo tėvas? Galiu tik stengtis bandyti jį iškelti gyventi kitur. Apatiniai kaimynai turi mažą vaikutį, todėl jiems tai yra labai rimta problema, netgi dienos metu, jei būna paleistas garsiau televizorius ar muzika. Jūs nesupraskite manęs klaidingai, aš neginu savo sūnaus, bet aš visada žiūriu į priežastį, kodėl apskritai tai vyksta“, – teigė pašnekovas.

„Pas vienus toks elgesys pasireiškia iš gero gyvenimo, pas kitus – dėl netekties, po kurios jie negali susitvarkyti. Manau, kad mūsų medicina ir valstybė prieš tokius asmenis šiandien yra bejėgė. Juk kažkada buvo keliamas klausimas apie priverstinį tokių žmonių gydymą, bet kurioje vietoje jis liko? Jis kažkur užstrigo nepabaigtas, neįvykdytas. Aš, kaip jo tėvas, ryžčiausi tam, kad padėčiau žmogui. Tai nėra jokia apsileidimo liga, tai yra psichinė liga. Jeigu būtų tvarka, sistema, kaip padėti tokiems žmonėms ir būtų matomi rezultatai – aš mielai to imčiausi. Aš, kaip jo tėvas, kaip Lietuvos pilietis, tikrai noriu, kad mūsų šalis būtų valstybė be alkoholio“, – tikino jis.

Arnas Tumėnas

Pasiteiravus, kaip dažnai jis sulaukia skundų dėl savo sūnaus, J. Tumėnas sako, kad gana dažnai. Nepaisant to, būsimiems pokyčiams reikia šiek tiek laiko.

„Skambino kaimynai, kalbėjausi su pirmininku, man tai nėra naujiena, bet aš jiems jau pasakiau, kad greitai, staigiai per vieną dieną šio klausimo aš neišspręsiu. Aš kaip tėvas bandysiu jį izoliuoti nuo tokios bendruomenės, kurioje jis yra šiandien, pasistengsiu, kad jis gyventų ten, kur niekam netrukdytų. Bet kokiu atveju, aš tikrai apie tai rimtai galvoju. Juk tai yra mano šeimos problema, mano šeimos nelaimė. Nežinau, ką galėčiau atiduoti, jeigu man šiandien kažkas pasakytų, kad nuo rytojaus mano sūnus nebegers“, – DELFI atvirauja verslininkas.

Juozas pasakoja, kad jis sūnų bandė paprotinti ir pamokyti tėviškai su juo pasikalbėdamas, tačiau kol kas tokios pastangos yra bevaisės.

„Teko ne kartą bandyti kalbėtis. Ką galiu pasakyti... Arnas iki šiol į kapines važiuoja penkis kartus per savaitę. Ką aš galiu kaip tėvas dėl to padaryti? Žinau, kad praėjo jau ne diena ir ne mėnesis po tos nelaimės, tačiau ši tragedija jį sukrėtė. Tai gali suprasti tik tie žmonės, kurie turi vaikų“, – sako jis.

Paklausus, ar Arnas nebandė kreiptis į specialistus, kurie galbūt galėtų suteikti psichologinę pagalbą jo sūnui, J. Tumėnas liūdnai atsidūsta.

„Žinote, ką jums pasakysiu? Manau, kad aš pritrūkčiau psichiatrų ir psichologų pavardžių, pas kuriuos jis nebūtų lankęsis, ligoninių, kuriose jis nebūtų gulėjęs. Paskutinį kartą jis buvo vežtas į Čekijoje esančią sanatoriją, kur su juo irgi buvo dirbama. Tai vyko dar šiais metais. Nėra taip, kad Arnas yra paliktas likimo valioje ir žiūrima, kada įvyks dar viena baisi tragedija, kaip su a. a. Vytautu Šapranausku ir rasime jį negyvą. Juk ir tai yra įmanoma. Jeigu V. Šapranauskui būtų ištiesta ranka anksčiau, to nebūtų įvykę“, – tiki pašnekovas.

„Mes galvojame, ką padaryti, kad tai neįvyktų, kokios tam yra priemonės. Pradėjau domėtis apie priverstinį gydymą, tačiau jis yra labai sudėtingas su psichiatrų komisijomis ir t. t. Akivaizdu, kad mes ir toliau einame ta linkme, kad kiekvienas pilietis būtų kuo mažiau liečiamas ir kuo mažiau būtų kišamasi į jo asmeninį gyvenimą“, – socialinę problemą įvardija jis.

Verslininkas taip pat pridūrė, kad šiuo metu jo bute gyvena tik sūnus.

„Tą pusbrolį jisai išprašė. Šioje istorijoje ir aš įsikišau. Pasakiau, kad artimiausiu metu tu vis tiek iš čia išeisi ir gyvensi kitur, tad tų giminaičių čia tikrai nereikia. Žinau, kad galimai buvo kažkoks tarp jų konfliktas. Aš mačiau tik duris, daugiau apie tai nieko nežinau, tačiau pusbrolis ten nebegyvens. Ten nebegyvens ir Arnas. Tiesa, negaliu pasakyti ar persikraustymas įvyks šią savaitę, ar kitą. Viskas priklausys, kaip man operatyviai pavyks imtis šio klausimo“, – sakė A. Tumėno tėvas.

J. Tumėnas DELFI dar kartą pabrėžė, kad pakeisti savo sūnaus gyvenamąją vietą šiuo metu jam yra vienas didžiausių prioritetų.

DELFI bandė susisiekti ir su pačiu A. Tumėnu, tačiau tąkart jis neturėjo laiko ilgesniam interviu ir patikino, kad visos problemos, dėl kurių skundžiasi jo kaimynai, netrukus bus išspręstos, o dėl paskutinio galimo konflikto kaltas yra neva jo pusbrolis.

A. Tumėnas – žinomas asmuo kelių policijai

A. Tumėnas išgarsėjo dėl avarijos, nutikusios dar 2012 m. balandžio 28 d., kai apie 18.05 val. Vilniuje, Geležinio Vilko g., važiuodamas sostinės centro link, neatsižvelgė į kelyje iškilusias kliūtis ir esant grėsmei nesulėtino savo vairuojamo automobilio „Mercedes Benz“, jis rėžėsi į šalikelėje stovėjusį policijos automobilį, o šis nuo smūgio trenkėsi į kitą policijos pareigūnų sustabdytą mašiną.

Eismo įvykio metu buvo sužaloti trys policijos pareigūnai ir du civiliai žmonės.

Šioje byloje apklausti liudytojai teigė, kad A. Tumėno vairuojamas automobilis skriejo labai dideliu greičiu – kai kurie jų įvardijo, jog net 150 km/val.

Buvo įtariama, kad A. Tumėnas eismo įvykio metu buvo neblaivus, nors tai nepavyko nustatyti jokiais medicininiais dokumentais – po kraupios avarijos vairuotojas pasišalino. Tiesa, dalis avariją mačiusių žmonių teisme tvirtino, jog A. Tumėnas buvo neblaivus.

Tai ne pirmoji A. Tumėno avarija – dar prieš 12 metų pareigūnai nutraukė ikiteisminį tyrimą, kurio metu žuvo jo draugas. Tada konstatuota, kad A. Tumėnas padarė neatsargų nusikaltimą – eismo įvykio metu buvo blaivus, o jis su nukentėjusiaisiais susitaikė.

Paskutinį kartą į policijos akiratį A. Tumėnas buvo patekęs 2017 m. lapkritį. Buvo įtariama, kad neturėdamas teisės vairuoti vyras vėl sėdo prie vairo ir net nepakluso jį stabdžiusių policininkų nurodymui sustoti.

A. Tumėnas kategoriškai neigė, kad sėdėjo prie „Audi A7“ vairo, o tuo metu, kai vyko gaudynės, jis esą kuo ramiausiai miegojo tėvų namuose.

Pagalba turintiems priklausomybių
Norėdami gauti pagalbos kreipkitės į savo šeimos gydytoją ar artimiausią Priklausomybės ligų centrą:
RPLC Vilniaus filialas 8(52)137808 registratura@rplc.lt P. Širvio g. 5
RPLC Kauno filialas 8(37)333255 registratura.kaunas@rplc.lt Giedraičių g. 8
RPLC Klaipėdos filialas 8(46)415025 registratura.klaipeda@rplc.lt Taikos pr. 46
RPLC Šiaulių filialas 8(41)455644 registratura.siauliai@rplc.lt Daubos g. 3
RPLC Panevėžio filialas 8(45)582673 registratura.panevezys@rplc.lt Elektronikos g. 6
Anoniminių alkoholikų draugija +370 685 05191 info@aalietuvoje.org
Pilnų namų bendruomenė +370 698 73005 info@pnb.lt
Pagalbos telefonai:
Psichologinės pagalbos tarnyba Telefono numeris Darbo laikas
Jaunimo linija Budi savanoriai konsultantai 8 800 28888 I-VII, visą parą
Vaikų linija Budi savanoriai konsultantai, profesionalai 116 111 I-VII, 11:00 - 23:00
Linija Doverija (rusų kalba paaugliams ir jaunimui) Emocinę paramą teikia: savanoriai moksleiviai 8 800 77277 II–VI, 16.00 - 20.00
Pagalbos moterims linija Pagalbą teikia: savanoriai ir psichikos sveikatos profesionalai 8 800 66366 I-VII, visą parą
Vilties linija Pagalbą teikia: savanoriai ir psichikos sveikatos specialistai 116 123 I-VII, visą parą
Krizių įveikimo centras Konsultacijos teikiamos per Skype arba atvykus į Krizių įveikimo centrą (Antakalnio g. 97, Vilnius, http://www.krizesiveikimas.lt) 8 640 51555 I-V 16.00–20.00, VI 12.00–16.00
Skambučius į visas linijas apmoka SADM iš Valstybės biudžeto lėšų.
„Sidabrinė linija“ – draugystės pokalbiai, emocinė ir informacinė pagalba vyresnio amžiaus žmonėms. Budi profesionalūs konsultantai 8 80080020 www.sidabrinelinija.lt pasikalbekime@sidabrinelinija.lt I-V 8.00-22.00, VI-VII 11.00-19.00
Emocinė parama internetu
„Vaikų linija“ Registruotis ir rašyti svetainėje: http://www.vaikulinija.lt Atsako per 36val.
„Jaunimo linija“ Registruotis ir rašyti svetainėje: https://jaunimolinija.lt/lt/pagalba/pagalba-pokalbiais-internetu/ Pokalbiai internetu (angl.chat) Kasdien nuo 18 iki 24 val. Emocinė parama elektroniniais laiškais "Jaunimo linijoje" neteikiama
„Vilties linija“ Rašyti svetainėje: http://paklausk.kpsc.lt/contact.php arba vilties.linija@gmail.com Atsako per 3 darbo dienas
„Pagalbos moterims linija“ Rašyti el. paštu: pagalba@moteriai.lt Atsako per 3 darbo dienas
Psichologinės konsultacijos Rašyti el. paštu: psyvirtual@psyvirtual.lt.Daugiau informacijos svetainėje: http://www.psyvirtual.lt Atsako per 2 darbo dienas
Pagalba nusižudžiusių artimiesiems Rašyti el. paštu: laukiam@artimiems.lt Atsako per 2-3 darbo dienas
Krizių įveikimo centre (Antakalnio g. 97, Vilnius, www.krizesiveikimas.lt) budi psichikos sveikatos specialistai, su kuriais galite pasikonsultuoti atėję arba per Messenger ar Skype be išankstinės registracijos ir nemokamai. Į budinčius psichologus bus galima kreiptis darbo dienomis 16-20 val., šeštadieniais 12-16 val. Visa papildoma informacija – puslapyje www.krizesiveikimas.lt. Pagalba nusižudžiusių artimiesiems: savitarpio pagalbos grupė, dažniausiai užduodami klausimai, literatūra ir kita naudinga informacija puslapyje artimiems.lt Vaikų ir paauglių krizių intervencijjos skyrius. Veikia visą parą. (8-5) 275 75 64.
Šaltinis
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
DELFI
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (939)