aA
Dėmesio centre atsidūrusios Seimo narės Gretos Kildišienės naudojamas turtas bei apdarai įplieskė karštas diskusijas. Pirmiausia buvo pastebėtas jos vairuojamas prabangus „Range Rover“ automobilis, o kiek vėliau – dėvimi kailiniai. DELFI išsiaiškino, kad Valstiečių ir žaliųjų partijai priklausanti Greta dėvi kelis tūkstančius eurų kainuojančius kailinius, siūtus iš ruonio kailio. Paaiškėjo, kad šio gyvūno kailių patekimas į Europos Sąjungos šalis jau kelerius metus ribojamas.
Greta Kildišienė
Greta Kildišienė
© DELFI / Kiril Čachovskij

DELFI kalbintas sostinės kailių salono „Karališkas tigras“ savininkas Mečislovas Subelis įvardijo, kad G. Kildišienės kailiniai pasiūti iš ruonio kailio, puošti lapės apykakle. „Gal konkrečiau ne ruonio, o Baikalo nerpos, tačiau tai tiesiog ruonio rūšis, – įvardijo M. Subelis. – Tiesa, manau, kad jie kažkur siūti, o ne pirkti salone.“

Ruonių kailių importas į Europos bendriją (toliau – EB) ribojamas jau kelerius metus. DELFI susisiekus su Gyvosios gamtos leidimų skyriaus vedėju Dariumi Mikelaičiu, šis tai patvirtino.

Anot pašnekovo, produktų iš ruonių importą ir pateikimą į rinką be kitų teisės aktų papildomai reglamentuoja net keli Europos Parlamento ir Tarybos Reglamentai.

Greta Kildišienė
Greta Kildišienė
© DELFI / Kiril Čachovskij

„Vadovaujantis minėtų reglamentų nuostatomis, ruoniais pripažįstami bet kurios rūšies (Phocidae, Otariidae ir Odobenidae) irklakojai, o produktams iš ruonių priskiriami visi perdirbti arba neperdirbti iš ruonių kilę arba gauti produktai, – DELFI kalbėjo D. Mikelaitis. – Užtikrinant, kad minėtuose reglamentuose numatytos suderintos taisyklės būtų visiškai veiksmingos, šios taisyklės taikomos ne tik EB pagamintiems produktams iš ruonių, bet ir tiems, kurie įvežami į EB iš trečiųjų šalių.“

Tiesa, yra kelios išlygos, pagal kurias į EB galima importuoti ruonių kailius. „Medžioklė yra neatsiejama čiabuvių bendruomenių kultūros ir jų narių identiteto dalis ir yra pripažįstama Jungtinių Tautų deklaracijoje dėl vietos gyventojų teisių. Vadovaujantis Reglamento (ES) Nr. 1007/2009 3 straipsnio 1 dalies nuostatomis ir siekiant apginti pagrindinius ekonominius ir socialinius inuitų bendruomenių, kurios medžioja ruonius pragyvenimo tikslais, interesus, į rinką leidžiama pateikti tik ruonių produktus, pagamintus iš inuitų ir kitų čiabuvių bendruomenių sumedžiotų ruonių ir atitinkančius minėtame straipsnyje nustatytas sąlygas“, – teigė Gyvosios gamtos leidimų skyriaus vedėjas.

Greta Kildišienė
Greta Kildišienė
© DELFI / Kiril Čachovskij

Importuoti produktus iš ruonių taip pat leidžiama, kai importas yra atsitiktinis ir importuojamos tik keliautojų arba jų šeimos narių asmeninėms reikmėms naudojamos prekės. Tiesa, šiam importui taip pat taikomi reikalavimai.

„Į Lietuvos Respubliką draudžiama komerciniais tikslais, pardavimui ar gamybai, įvežti grenlandinio ruonio (Pagophilus groenlandica) ir ruonio kuoduočio (Cystophora cristata) gyvus jauniklius, taip pat neapdorotas, išdirbtas ar kitaip apdorotas odas, neapdorotus ir apdorotus jų kailius bei visų rūšių dirbinius iš jų. Šis draudimas netaikomas produktams, kurie yra šiaurės tautų tradicinės medžioklės rezultatas“, – teigė pašnekovas.

Greta Kildišienė
Greta Kildišienė
© DELFI / Kiril Čachovskij

DELFI pasidomėjus, ar į draudžiamų importuoti ruonių kailinių sąrašą įeina ir Baikalo nepros kailis, kuriuo puošiasi Seimo narė Greta Kildišienė, D. Mikelaitis tai patvirtino. „Ruoniais pripažįstami bet kurios rūšies irklakojai, o produktams iš ruonių priskiriami visi perdirbti arba neperdirbti iš ruonių kilę arba gauti produktai, – pakartojo specialistas. – Jeigu kalbame apie baikalinį ruonį Pusa sibirica, tai taip, minėtų reglamentų nuostatos taikomos ir šios rūšies egzemplioriams.“

Tiesa, kaip jau minėta anksčiau, reglamente numatyta išimtis, jog importas leidžiamas tuomet, kai jis yra atsitiktinis ir importuojamos tik keliautojų arba jų šeimos narių asmeninėms reikmėms naudojamos prekės

Ekspertas įvardijo kailinių vertę

DELFI kalbintas sostinės kailių salono „Karališkas tigras“ savininkas Mečislovas Subelis įvardijo, kad G. Kildišienės kailiniai pasiūti iš ruonio kailio, puošti lapės apykakle.

Pasidomėjus, kiek gali kainuoti šie kailiniai, ekspertas pabrėžė, kad labai svarbu, kuriuo sezonu G. Kildišienė juos įsigijo. „Mano salone tokius Baikalo nerpos kailinukus galima įsigyti už 2200 eurų, tačiau šiuo metu žiemos prekėms taikome nuolaidą, tai jie tekainuoja apie 1,5 tūkst. Tačiau aš kalbu apie trumpesnių kailinių kainą, – kalbėjo M. Subelis. – Manau, kad jos kailinių kaina turėtų būti nuo 1 iki 2 tūkst. eurų, nors svarbu, ar ji juos pirko, ar kažkur siuvosi. Greičiausiai apie du tūkstančius.“

Greta Kildišienė
Greta Kildišienė
© DELFI / Kiril Čachovskij

„Ruonio kailis šiek tiek pigesnis už audinės, bet mūsų orams labai tinkamas. Jis – vandens gyvūnas ir jei kailis gerai išdirbtas – kailiai tarnaus ilgai. Dėvėti juos patarčiau iki didžiųjų šalčių, na, tokiu oru, koks yra dabar, iki 10 laipsnių žemiau nulio. Temperatūrai nukritus iki 30 laipsnių žemiau nulio, reiktų rimtesnio kailio, nors ruonio kailinius lietuvės mėgsta, nes jie elegantiški, dažniausiai puošiami lapės apykakle“, – kalbėjo pašnekovas.

Kailinių kaina, anot M. Subelio, labai priklauso nuo sezono. „Jei juos pirko iki Naujųjų metų, tai buvo viena kaina, jei po Naujųjų – kita. Dar kita kaina galėjo būti vasarą“, – verslo subtilybes atskleidė M. Subelis.

Susisiekti su G. Kildišiene DELFI nepavyko.

DELFI
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Ieva Zasimauskaitė – apie problemas ieškant antrosios pusės, kai esi žinomas: žmonės mane dažnai įsivaizduoja kaip motiną Teresę (130)

Bundant pavasariui permainų norisi kaip vandens. Vieni pajunta romantikos, kiti – naujų mados...

Sniego namelį su langais ir baldais pasistačiusi Aistė Lasytė nustebo sulaukusi didžiulio dėmesio: papasakojo, kaip kilo idėja (24)

Karantino laikotarpis neabejotinai privertė mus tapti kūrybingesniais ir išsiilgtas pramogas...

Jautrus Agnės Jagelavičiūtės kreipimasis į visuomenę: aš stoviu laukdama savo skiepo eilėje su viltimi, kad jūs stovite kartu (456)

Koronaviruso pandemija visą pasaulį sukausčiusi jau metus. Begalė griežtų draudimų ir...

Šefas Vylius Blauzdavičius nusirėžė dešimtmetį puoselėtą „vikingo“ barzdą: labiausiai pralinksmino vaikų reakcija (91)

Vasario 16-ąją Vylius Blauzdavičius oficialiai prisiekė savo meilę Lietuvai ir papildė...

Top naujienos

Naujausi pokyčiai dėl COVID-19 kelia susirūpinimą ekspertams: įvykių kryptis gali tapti nebenuspėjama (57)

Kai pirmoji „Astra Zeneaca“ COVID-19 vakcinų siunta vasarį atvyko į Pietų Afriką,...

Patvoryje auganti piktžolė – tikras sveikatos eliksyras, tačiau kai kam jos reikėtų vengti

Šių metų lietuviškiausiu vaistiniu augalu buvo išrinkta didžioji dilgėlė . Nors neretai ją...

Neryje pajudėjo ledai, bet blogiausias scenarijus dar nesipildo (71)

Gausus sniegas ir staiga atšilę orai Kauno rajono gyventojams sukėlė nemažai baimės, jog...

Rimvydas Valatka. Egzorcistai iš velnio malonės (49)

Kiekvienas vyras ir kiekviena moteris iki karantino pabaigos privalo padaryti tris darbus. Perskaityti...

Žurnalas „Tavo vaikas“ | D+

Pasitikrinkite, ar sukuriate pakankamą ryšį su savo vaiku? Pasakos ir pokalbiai važiuojant į darželį nesiskaito

Norite gero ryšio su vaiku? Kad visada galėtumėte susikalbėti, būti išgirstas ir suprastas bet...

Sunkumų patyrė daugiau nei tikėjosi: pusės Baltijos šalių smulkių ir vidutinių įmonių apyvarta sumažėjo (4)

Net pusė Baltijos šalių smulkių ir vidutinių įmonių (SVĮ) pernai patyrė apyvartos smukimą,...

Ekspertai daug pokyčių partijų pirmininkų rinkimuose nesitiki: yra tik viena intriga (65)

Šiais metais visos šešios parlamentinės partijos organizuos pirmininkų rinkimus. Tiesa,...

Vėluojant ES pirktoms vakcinoms, Čekija prašo rusiškos „Sputnik V“ vakcinos

Koronaviruso smarkiai paveikta Čekija kreipėsi į Rusiją dėl „ Sputnik V “ vakcinos,...

„Betsafe-LKL“ rungtynės: „Žalgiris“ – „Neptūnas“ tiesioginė vaizdo transliacija (6)

Kauno „Žalgiris“ (15-2) grįžta į „Betsafe-LKL“ pirmenybių kovas. Lietuvos čempionai...