aA
Dėmesio centre atsidūrusios Seimo narės Gretos Kildišienės naudojamas turtas bei apdarai įplieskė karštas diskusijas. Pirmiausia buvo pastebėtas jos vairuojamas prabangus „Range Rover“ automobilis, o kiek vėliau – dėvimi kailiniai. DELFI išsiaiškino, kad Valstiečių ir žaliųjų partijai priklausanti Greta dėvi kelis tūkstančius eurų kainuojančius kailinius, siūtus iš ruonio kailio. Paaiškėjo, kad šio gyvūno kailių patekimas į Europos Sąjungos šalis jau kelerius metus ribojamas.
Greta Kildišienė
Greta Kildišienė
© DELFI / Kiril Čachovskij

DELFI kalbintas sostinės kailių salono „Karališkas tigras“ savininkas Mečislovas Subelis įvardijo, kad G. Kildišienės kailiniai pasiūti iš ruonio kailio, puošti lapės apykakle. „Gal konkrečiau ne ruonio, o Baikalo nerpos, tačiau tai tiesiog ruonio rūšis, – įvardijo M. Subelis. – Tiesa, manau, kad jie kažkur siūti, o ne pirkti salone.“

Ruonių kailių importas į Europos bendriją (toliau – EB) ribojamas jau kelerius metus. DELFI susisiekus su Gyvosios gamtos leidimų skyriaus vedėju Dariumi Mikelaičiu, šis tai patvirtino.

Anot pašnekovo, produktų iš ruonių importą ir pateikimą į rinką be kitų teisės aktų papildomai reglamentuoja net keli Europos Parlamento ir Tarybos Reglamentai.

Greta Kildišienė
Greta Kildišienė
© DELFI / Kiril Čachovskij

„Vadovaujantis minėtų reglamentų nuostatomis, ruoniais pripažįstami bet kurios rūšies (Phocidae, Otariidae ir Odobenidae) irklakojai, o produktams iš ruonių priskiriami visi perdirbti arba neperdirbti iš ruonių kilę arba gauti produktai, – DELFI kalbėjo D. Mikelaitis. – Užtikrinant, kad minėtuose reglamentuose numatytos suderintos taisyklės būtų visiškai veiksmingos, šios taisyklės taikomos ne tik EB pagamintiems produktams iš ruonių, bet ir tiems, kurie įvežami į EB iš trečiųjų šalių.“

Tiesa, yra kelios išlygos, pagal kurias į EB galima importuoti ruonių kailius. „Medžioklė yra neatsiejama čiabuvių bendruomenių kultūros ir jų narių identiteto dalis ir yra pripažįstama Jungtinių Tautų deklaracijoje dėl vietos gyventojų teisių. Vadovaujantis Reglamento (ES) Nr. 1007/2009 3 straipsnio 1 dalies nuostatomis ir siekiant apginti pagrindinius ekonominius ir socialinius inuitų bendruomenių, kurios medžioja ruonius pragyvenimo tikslais, interesus, į rinką leidžiama pateikti tik ruonių produktus, pagamintus iš inuitų ir kitų čiabuvių bendruomenių sumedžiotų ruonių ir atitinkančius minėtame straipsnyje nustatytas sąlygas“, – teigė Gyvosios gamtos leidimų skyriaus vedėjas.

Greta Kildišienė
Greta Kildišienė
© DELFI / Kiril Čachovskij

Importuoti produktus iš ruonių taip pat leidžiama, kai importas yra atsitiktinis ir importuojamos tik keliautojų arba jų šeimos narių asmeninėms reikmėms naudojamos prekės. Tiesa, šiam importui taip pat taikomi reikalavimai.

„Į Lietuvos Respubliką draudžiama komerciniais tikslais, pardavimui ar gamybai, įvežti grenlandinio ruonio (Pagophilus groenlandica) ir ruonio kuoduočio (Cystophora cristata) gyvus jauniklius, taip pat neapdorotas, išdirbtas ar kitaip apdorotas odas, neapdorotus ir apdorotus jų kailius bei visų rūšių dirbinius iš jų. Šis draudimas netaikomas produktams, kurie yra šiaurės tautų tradicinės medžioklės rezultatas“, – teigė pašnekovas.

Greta Kildišienė
Greta Kildišienė
© DELFI / Kiril Čachovskij

DELFI pasidomėjus, ar į draudžiamų importuoti ruonių kailinių sąrašą įeina ir Baikalo nepros kailis, kuriuo puošiasi Seimo narė Greta Kildišienė, D. Mikelaitis tai patvirtino. „Ruoniais pripažįstami bet kurios rūšies irklakojai, o produktams iš ruonių priskiriami visi perdirbti arba neperdirbti iš ruonių kilę arba gauti produktai, – pakartojo specialistas. – Jeigu kalbame apie baikalinį ruonį Pusa sibirica, tai taip, minėtų reglamentų nuostatos taikomos ir šios rūšies egzemplioriams.“

Tiesa, kaip jau minėta anksčiau, reglamente numatyta išimtis, jog importas leidžiamas tuomet, kai jis yra atsitiktinis ir importuojamos tik keliautojų arba jų šeimos narių asmeninėms reikmėms naudojamos prekės

Ekspertas įvardijo kailinių vertę

DELFI kalbintas sostinės kailių salono „Karališkas tigras“ savininkas Mečislovas Subelis įvardijo, kad G. Kildišienės kailiniai pasiūti iš ruonio kailio, puošti lapės apykakle.

Pasidomėjus, kiek gali kainuoti šie kailiniai, ekspertas pabrėžė, kad labai svarbu, kuriuo sezonu G. Kildišienė juos įsigijo. „Mano salone tokius Baikalo nerpos kailinukus galima įsigyti už 2200 eurų, tačiau šiuo metu žiemos prekėms taikome nuolaidą, tai jie tekainuoja apie 1,5 tūkst. Tačiau aš kalbu apie trumpesnių kailinių kainą, – kalbėjo M. Subelis. – Manau, kad jos kailinių kaina turėtų būti nuo 1 iki 2 tūkst. eurų, nors svarbu, ar ji juos pirko, ar kažkur siuvosi. Greičiausiai apie du tūkstančius.“

Greta Kildišienė
Greta Kildišienė
© DELFI / Kiril Čachovskij

„Ruonio kailis šiek tiek pigesnis už audinės, bet mūsų orams labai tinkamas. Jis – vandens gyvūnas ir jei kailis gerai išdirbtas – kailiai tarnaus ilgai. Dėvėti juos patarčiau iki didžiųjų šalčių, na, tokiu oru, koks yra dabar, iki 10 laipsnių žemiau nulio. Temperatūrai nukritus iki 30 laipsnių žemiau nulio, reiktų rimtesnio kailio, nors ruonio kailinius lietuvės mėgsta, nes jie elegantiški, dažniausiai puošiami lapės apykakle“, – kalbėjo pašnekovas.

Kailinių kaina, anot M. Subelio, labai priklauso nuo sezono. „Jei juos pirko iki Naujųjų metų, tai buvo viena kaina, jei po Naujųjų – kita. Dar kita kaina galėjo būti vasarą“, – verslo subtilybes atskleidė M. Subelis.

Susisiekti su G. Kildišiene DELFI nepavyko.

DELFI
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Stano pasisakė apie aistras keliančią Stambulo konvenciją: joje yra dvi vietos, kurios išmuša iš vėžių (189)

Viešojoje erdvėje pastaruoju metu kyla nemažai diskusijų bei susipriešinimų dėl Stambulo...

Liucina ir Tadas Rimgailos laukia pirmagimio (83)

Verslininkė Liucina Rimgailė ir jos sutuoktinis, šokėjas Tadas Rimgaila laukia šeimos...

Jautri Dominyko Vaitiekūno patirtis: liūdna ir skaudu, kad mes laikomi grėsme tradicinei šeimai

Aktorius Dominykas Vaitiekūnas žengė drąsų žingsnį ir pasidalijo jautriu laišku, kuriame...

Vaikelio besilaukianti buvusi „Olialia“ mergaitė Ieva pasidalino atostogų akimirkomis: iš jokios kelionės nebuvau grįžusi tokia purvina (101)

Meksika šiuo metu tapo didele traukos vieta saulės, šilumos ir atostogų išsiilgusiems žmonėms....

Fotografo Mariaus Jovaišos močiutei – 100: įvardijo, kokie faktoriai padėjo sulaukti garbingo amžiaus (13)

Fotografo, verslininko Mariaus Jovaišos šeimoje – didelė šventė. Vos prieš kelias dienas...

Top naujienos

Vyriausybė apsisprendė vis dėlto švelninti karantiną: laisvės bendravimo ribojimai (316)

Ministrų kabinetas trečiadienį apsisprendė keisti visą eilę dabar galiojančio karantino...

Šimonytė apie galimus judėjimo ribojimus po kovo 15 dienos: sies su situacija savivaldybėse (7)

Ministrų kabinetas trečiadienį apsisprendė nuo šeštadienio keisti visą eilę karantino...

Dulkys iš pareigų atleidžia NVSC vadovą Petraitį (7)

Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys pranešė iš pareigų nuo kito trečiadienio...

Plečiant bandomąjį projektą, Vilniui leista grąžinti pradinukus ir į kitas mokyklas (23)

Vyriausybė leido Vilniaus savivaldybei grąžinti pradinukus ir į kitas pasirinktas mokyklas, taip...

Tiesioginė transliacija / Tiesiogiai – iš Kauno: po verslininko Stonio sulaikymo įtarimai dar 4 asmenims

Kauno apygardos prokuratūros ir FNTT Kauno apygardos valdybos vadovų spaudos konferencija apie...

Ekspertai: Kremlius rado ginklą Navalnui palaužti (180)

Iki praėjusios savaitės netoli Maskvos esantį provincijos miestelį Pokrovą su sovietinių laikų...

Vyriausybė nustatė prievolę atvykstant į Lietuvą turėti neigiamą COVID-19 testą (37)

Vyriausybė trečiadienį posėdyje nutarė, kad visi į Lietuvą grįžtantieji ar atvykstantieji...

„Sodra“ ragina pasitikrinti savo paskyras: atnaujinta informacija apie sukauptą stažą ir taškus pensijai (1)

„ Sodra “ praneša, kad prisijungus prie asmeninės paskyros jau galima pasitikrinti, kokį...

Vilniuje vidurdienį „Volvo“ sudaužiusiam ir stulpą nuvertusiam vairuotojui nustatytas sunkus girtumas

Trečiadienį, apie 12.30 val., Vilniuje, Šiaurės g., automobilio „Volvo C30“ nesuvaldė...