Darbą Lietuvoje baigianti Prancūzų kultūros centro direktorė Dominique de Boisjolly ragina nesibaiminti kosmopolitizmo. Jis reiškia atvirumą: galimybę parodyti save kitiems, o patiems praturtėti svetima patirtimi. Vis daugiau atvirumo pasauliui ji pastebi ir Lietuvoje.
Dominique de Boisjolly
Dominique gimė Dižone, Burgundijos sostinėje. Ji sako labai mylinti savo šalį, tačiau likimas lėmė, kad teko gyventi klajoklišką gyvenimą, dirbti skirtinguose pasaulio kraštuose. Tai puikiai atsispindi Dominique de Boisjolly biografijoje.

Karjeros vingiai

Literatūros dėstytoja Jeano Mermozo licėjuje, kultūros patarėja Prancūzijos ambasadoje Kamerūne, Prancūzų instituto Škotijos miestuose Edinburge ir Glazge direktorė. Ji buvo ir Prancūzijos Kultūros ministerijos tarptautinių santykių departamento direktoriaus pavaduotoja, o prieš ketverius metus karjeros posūkis atvedė į Lietuvą.

D. de Boisjolly pripažįsta, kad tuomet Lietuva buvo mažai žinoma jos šalyje. Prieš atvykdama čia moteris buvo girdėjusi dvi lietuvių pavardes: Vytauto Landsbergio (kurį Prancūzijoje, anot jos, žino daugelis) ir M. K. Čiurlionio – matė jo tapytus darbus d‘Orsay muziejuje Paryžiuje.

Galimybė praturtinti save ir kitus

D. de Boisjolly sako, kad šiandien į Lietuvą atvykusiam prancūzui šalis paliktų visai kitus įspūdžius nei tuomet, kai čia persikėlė ji su vyru. Lietuva tapo daug atviresnė. Daugybė Lietuvos jaunimo jau yra lankęsi Prancūzijoje, o mūsų šalies gatvėse šiandien galima išgirsti įvairiakalbę užsieniečių minią.

„Lietuva grįžta į kosmopolitišką erdvę, kurioje jau buvo prieš tuos nemalonius istorijos įvykius. Žodis kosmopolitizmas nėra žeminamas. Dažnai manoma, kad atsivėrus pasauliui mus persmelks svetimi papročiai. Iš tiesų kosmopolitizmas – galimybė parodyti save, o priimant tai, ką vertinga duoda kiti – būdas praturtėti pačiam. Tai tinka ir kultūros sričiai. Nuo tokių mainų savitumas nenukenčia“, – mano D. de Boisjolly

Pasak ponios Dominique, šiandien Lietuva ir jos kultūrinis gyvenimas Prancūzijoje žinomi daug geriau. Ji pamini Normandijoje, Kano mieste vykusį festivalį, kur daugybė žmonių galėjo susipažinti su ten dalyvavusių Lietuvos menininkų darbais. Atsakydama į klausimą apie dabar geriausiai Prancūzijoje žinomus Lietuvos kūrėjus D. de Boisjolly vardija garsųjį avangardistą Joną Meką, režisierių Oskarą Koršunovą, dalyvavusį ne viename Avinjono teatro festivalyje. Puikiai ten žinomas ir režisierius Eimuntas Nekrošius. Šie lietuvių menininkai jau tapo bendra Europos nuosavybe.

Menininkų aktyvumas, publikos apetitas

Abejojantiesiems dėl savo, kaip mažos šalies kūrėjų, vertingumo ar kultūrinio gyvenimo provincialumo, ponia Dominique pateikia pavyzdį iš Prancūzijos TV5 kanalo. Čia prieš žinias rodomuose trumpuose intarpuose kasdien – vis kitas pasaulio miestas, o apačioje bėga ta pati eilutė: pasaulio centras yra visur.

D. de Boisjolly sako Lietuvoje sau atradusi daugybę talentų, labai turtingas pasirodė Lietuvos dailės, teatro, literatūros gyvenimas. Tiesa, su pastarąjį nemokant kalbos suvokti sunkiau, o į prancūzų kalbą vertimų nedaug.

Beje, spaudoje teko skaityti D. de Boisjolly, iš profesijos literatūrologės, nusistebėjimą, kad lietuvių literatūroje vyrauja gamtos motyvai, daugelio novelių veiksmas vyksta kaime, pabrėžiama mirties tema. Kita vertus, tai yra šios literatūros savitumas.

Ponia Dominique sako, kad vienu iš didžiausių atradimų mūsų šalyje jai ir jos vyrui tapo Lietuvos dailininkų darbai. Pora ypač pamėgo Sigito Staniūno kūrybą. Prancūzų kultūros centro vadovei didžiulį įspūdį padarė ne tik kultūrinio gyvenimo gyvybingumas, menininkų aktyvumas, bet ir publikos apetitas kultūros renginiams. Tuo, pasak pašnekovės, galima įsitikinti kad ir nuėjus į bet kurį parodos Šiuolaikinio meno centre atidarymą, kur susirenka šimtai jaunų žmonių. O juk paprastai tai būna sudėtingos parodos, kurioms suprasti reikia tam tikrų pagrindų.

Tiesa, ji pripažįsta, kad jauniems talentams Lietuvoje sunkoka dėl piniginių priežasčių, nes kultūros finansavimas nėra pastovus ir dažniausiai grįstas rėmėjų pinigais. Tačiau ši problema egzistuoja ir kitur.

Sėkmingi renginiai

Per ketverius metus Prancūzų kultūros centre buvo gausybė renginių. Iš jų D. de Boisjolly išskirtų didelio pasisekimo sulaukusias fotografijos parodas. 2003 m. Vilniuje surengta vieno garsiausių šiuolaikinių prancūzų fotografų Henri Cartier-Bressono retrospektyva net buvo pavadinta metų kultūros įvykiu. Sėkmės sulaukė ir kito garsaus fotografo Jacques‘o-Henri Lartique‘o nuotraukų paroda.

Labai populiari kasmet organizuojama prancūzų trumpametražių filmų naktis „Lietuvos“ kino teatre, bilietai į ją kaipmat išgraibstomi. Gerų atsiliepimų sulaukė iš pradžių net kolegų skeptiškai vertinta idėja surengti programą tema „Afrika Lietuvos širdyje“. Pagal ją Lietuvoje lankėsi Senegalo choreografė Germaine Acogny, viena ryškiausių šiuolaikinio šokio figūrų Afrikoje. Rodytas Afrikos kinas, klausytojus sužavėjo labai garsaus Prancūzijoje muzikanto Ba Cissoko koncertas.

Žada grįžti

Baigiantis pokalbiui, Prancūzų kultūros centro direktorė mosteli praviro lango link. Pro jį matyti žavus vidinis kiemelis su žaliuojančiais medžiais. „Vilnius yra nuostabus miestas. Rasti sostinę su tiek žalumos labai sunku“, – sako ponia Dominique. Gyvendama mūsų šalyje ji atrado Neringos grožį, lankėsi Palangoje, rengė iškylas prie Molėtų ežerų. „Sakote, kad Lietuva labai maža. Bet ji labai įvairi, nes čia yra ir jūra, ir ežerų. Dar galėtų būti ir kalnų, bet aš jų nemėgstu, man jų visai netrūksta“, – šypsosi D. de Boisjolly ir priduria, kad jiedu su vyru tapo tikrai gerais mūsų šalies turizmo agentais. Visi jų pažįstami ir draugai dabar žino, kur ir kas yra Lietuva, čia ne kartą buvo atvykę.

Grįžusi Prancūzijon ponia Dominique po kiek laiko vėl kils užsienin. Bet žada neužmiršti ir Lietuvos, kur turi daugybę pažįstamų. Be to, Lietuva nėra pasaulio pakrašty: pora valandų lėktuvu ir jau esi čia.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Negailestingas Oksanos Pikul kirtis paatviravusiai buvusiai Jasaičio žmonai: paviešino daug klausimų sukėlusią nuotrauką (226)

Vėlyvą sekmadienio rytą paaiškėjo, jog rytas Jasaičių šeimoje buvo neramus. Po to, kai...

Jazzu – dvejose televizijose vienu metu, nors abi transliacijos pažymėtos ženkleliu „Tiesiogiai“ (45)

Sekmadienio vakarą LNK eteryje buvo transliuojami pramogų pasaulio apdovanojimai „Žmonės...

Tiesioginiame eteryje – Justino Jankevičiaus akibrokštas (47)

Sekmadienio vakarą pramogų pasaulio atstovai susirinko į apdovanojimus „Žmonės 2018“.

Ant raudonojo kilimo žengusi Gabrielė Martirosianaitė sužavėjo seksualiu įvaizdžiu (25)

Į apdovanojius „Žmonės 2018“ išsiruošusi Gabrielė Martirosianaitė savo įvaizdį patikėjo...

Žilvinas Grigaitis nustebino puošniu drabužiu iš Singapūro: chalato nenorėjau, bet kimono – kodėl ne? (54)

Žilvinas Grigaitis į apdovanojimus „Žmonės 2018“ atvyko vos spėjęs atsigauti po 32 valandas...

Top naujienos

Rinkimų į prezidentus prognozė: naujas favoritas šovė į viršų (1242)

Gruodžio mėnesio „Spinter tyrimų“ duomenys dėl galimų kandidatų į prezidentus vertinimo...

Jei susirgote ne laiku, rizikuojate prarasti pinigų (48)

Jeigu netyčia susirgote ir ligos laikotarpiu jums sumokami pinigai už anksčiau atliktus darbus,...

Dakaro atgarsiai: dvigubas lietuvių rekordas velniškai sunkiame maratone

Dakaras baigėsi, prasideda Dakaras. Tai – Benedikto Vanago frazė, puikiai iliustruojanti...

Šalčio dar bus, bet permainos ne už kalnų (4)

Savaitės pradžioje žiemiški orai iš Lietuvos nesitrauks – pirmadienį ir antradienį dar spaus...

Turkija pradėjo antžeminę operaciją: prie sienos – tankų kolona (12)

Turkijos kariai ir tankai sekmadienį judėjo į Siriją tęsti puolimo prieš kurdų kovotojus po...

Sveikatos apsaugos ministras linkęs drausti, o ne šviesti (390)

Sveikatos apsaugos ministras, regis, rezultatui pasiekti pripažįsta tik vieną priemonę –...

5 charakterio savybės, galinčios jums labai pakenkti darbe ir sukelti pavojingą sindromą (7)

Ne vienas žmogus yra patyręs jausmą, kai intensyviai dirbant dingsta visos jėgos, kiekviena darbo...

Dėl „megažvaigždės“ iš Šiaurės Korėjos – tikra isterija (42)

Pietų Korėją sekmadienį apėmė tikra isterija dėl šalyje besilankančios įžymybės iš...

Simo Jasaičio ir Oksanos Pikul-Jasaitienės konfliktas areštine nesibaigė: krepšininkui – nauji nemalonumai (478)

Sekmadienį daugelį sukrėtė netikėta žinia: sekmadienio rytą areštinėje atsidūrė neblaivus...

Patikrinau Berlyno kainas – kurie produktai įspūdį padarė Kainų galerija (120)

Kainos Lietuvoje apipintos legendomis ir kas antras lietuvis įsitikinęs, kad viskas pas mus kur kas...