Televizijos laidų vedėjas, žodžio kišenėje niekuomet neieškantis Algis Ramanauskas – Greitai yra vienas problematiškiausių pašnekovų žurnalistams. Ne kartą nuo visuomenės informatorių lingvistinės savivalės nukentėjęs vyras niekuo nebepasitiki ir kas kartą duodamas interviu paprašo poros, atrodytų, visai nesudėtingų dalykų: neredaguoti originalios vyro kalbos ir parengtą straipsnį būtinai atsiųsti patvirtinimui. Paklaustas, kur slypi tokio elgesio šaknys, Algis patikino, jog jo kantrybės taurė buvo tiesiog perpildyta.
© DELFI / Audrius Solominas
„Tu pasakai viena, o pamatai, jog parašyta visai kas kita. Būtų labai keista, jei aš su tuo taikstyčiausi. Paskutinis lašas, perpildęs mano kantrybės taurę, buvo vieno populiaraus leidinio žurnalisto principinė klaida: po ilgų pasižadėjimų nekoreguoti mano kalbos, žurnale pasirodė pataisytas mano interviu. Nieko ten žiauraus nebuvo, bet tai yra principo reikalas. Erzina, kai tu pasakai žodį, o tas žodis, būdamas „nelietuviškas“, įdedamas į kabutes. Tada gauname ironiją, tarsi žodelį „atseit“ prieš apkabutintą žodį. Mažesnė nesąmonė, kuomet toks žodis užrašomas kursyvu, bet mes įpratę, kad šis kursyvas yra skirtas akcentuoti, pabrėžti... Paniškai bijoma žargono, netgi tokio nekalto kaip „fainas“, - piktinosi vyras.

„Būna: šneki su žurnalistu, atrodo normalus žmogus, pasižada nieko netaisyti, o po to... Aš kartais net patariu, jei „kalbininkų“ normos neleidžia, rašykite visą mano kalbą į kabutes kaip citatą ir prirašykite, kad tekstas netaisytas mano pageidavimu, tačiau net tokiu atveju kalba būna išdarkoma, nes mat „tokio žodžio lietuvių kalboje nėra“, o kad mano kalboje toks žodis yra, ir kad nieko blogo nėra žodžių žaisme, tai jiems kažkaip nesuvokiama. Spaudinių kalbos redaktorės dažniausia yra silpnaprotės – mes gyvenam didžios beraštijos laikais. Ką daryti, jei jau metaforas deda į kabutes“, - tęsė kritikos nestokojantis A.Ramanauskas.

Pasak humoristo, nepasitikėjimas žurnalistais jį paskatino “sukurpti sutartį”, kurią pasirašyti vyras siūlo prieš daugumą interviu: „Neseniai pradėjau bandyti įgyvendinti sutarties prieš interviu praktiką, bet dar nė vienas žurnalistas nieko nepasirašė, susitardavome, kaip ir dabar su jumis. Yra keletas žurnalistų, kuriais aš pasitikiu, kurie jau įrodė, kad gali netaisyti mano kalbos. Aišku, jiems aš nekišu tos sutarties, tačiau yra kiti žurnalistai, kuriems nors kuolą tašyk ant galvos, jie apsigimę melagiai, nes visuomet iškraipo tavo kalbą; tai ši sutartis yra savotiškas apsisaugojimo ir drauge atsifutbolinimo pagudravimas. Aš jau senas ir greitai mirsiu, todėl kai vidury baltos dienos man paskambina mergaitė, kuri ką tik pradėjo dirbti kokioje nors redakcijoje ir klausia manęs: „Ponas Algi, kokia jūsų nuomonė apie blondines?“, tuomet aš ir pasiūlau sutartį“.

A.Ramanauskas pokalbio metu prisipažino nuoširdžiai nerimaujantis dėl lietuvių kalbos likimo: „Aš nelaikau savęs labai švariai lietuviškai kalbančiu žmogumi, bet šį bei tą tikrai išmanau ir skaudžiai išgyvenu, kai matau grėsmę mūsų kalbai iš ortodoksinio kalbininkų sparno. Mūsų kalba, vaizdžiai šnekant, yra įvyniota į tramdymo marškinius. Iš mūsų atima teisę į manevrą, į žodžių žaismą, į progresą. Kodėl „slash“ jie „keičia“ į „pasvirusis brūkšnys“, puikiai žinodami, kad tokia griozdiška forma niekada neprigis, nes ji neprigis po šimts niekada? Kodėl ne vien. ar dviskiemenis žodis, kad ir „svirtis“, pavyzdžiui?.. Kam dar ta įvardžiuotinė forma „-sis“? Forma, kuri turėjo šansų tapti žymymuoju artikeliu, bet paprasčiausiai patyrė semantinę infliaciją, nes visur, kur reikia ir kur nereikia, ji yra „vartotina“. Aš jums pasakysiu, kodėl. „Kalbininkai“ irgi yra postsovietinės erdvės homosovietikusai, jie irgi yra chaltūrščikai. Ir jie taip pat už dyką gauna algas. Man dėl tokių dalykų skauda širdį, ir aš nesimaivydamas tai sakau, nes man tai rūpi“.

(Tekstas suredaguotas pagal A.Ramanausko pageidavimus, - aut. past)

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Italijoje atostogavęs Martynas Kavaliauskas su mylimąja dalijasi įspūdžiais: deginomės ant kalno virš debesų (4)

Vos prasidėjus metams Martynas Kavaliauskas su mylimąja Rusne susikrovė lagaminus ir išvyko...

Projekte „Kelias į žvaigždes 2“ išgarsėjęs Vilius dabar džiaugiasi meditacija, darbu bibliotekoje ir planuoja rašyti knygą (13)

Vilius Krivickas, geriau žinomas kaip atlikėjas, išgarsėjęs projekte „ Kelias į žvaigždes...

Trečiuoju „Radistu“ vadinamas Ignas Lelys: norėdamas papulti į šou verslą, sutikau dirbti be atlyginimo (9)

„Norėjau atsidurti šou versle, bet nežinojau, kaip ten patenkama. Todėl nuėjau ir pats save...

Žinomi žmonės ieškojo šypsenos paslapčių (3)

Šią savaitę Lietuvoje atidaryta jau dešimtoji aukščiausius gydytojų ir pacientų reikalavimus...

Po paslaptingos modelio žūties Klaipėdos viešbutyje – sukrečiantis pokalbis (273)

Praėjusių metų lapkričio pabaigoje Lietuvą sukrėtė netikėta merginos žūtis – Klaipėdoje,...

Top naujienos

Susipliekė dėl lengvesnio užsieniečių įdarbinimo (35)

Ką daryti, kad kai kurių specialybių darbuotojų Lietuvoje netruktų – didinti atlyginimus ir...

Šie specialistai taps aukso vertės (65)

Pastarąjį pusmetį įsibėgėjusios intensyvios diskusijos apie idėjas, kurios į Lietuvą...

Daugėja ženklų, kad Lietuvoje gyvenimas blogėja (513)

Beveik trečdalis šalies gyventojų teigia 2017-aisiais gyvenę prasčiau nei ankstesniais metais....

Spustels šįmet dar neregėtas šaltis (93)

Kitos savaitės pradžioje Lietuvoje prognozuojamas iki šiol rekordinis šią žiemą šaltis.

Širdį verianti šeimos drama: po tragiškos avarijos mokslų daktaras seka aktoriaus Dimšos pėdomis (259)

Vietoj atsiprašymo – įnirtinga gynyba. Tokia, kokią buvo pasirinkęs avarijoje dviratininką...

Putinas toliau demonstruoja mačo įvaizdį (503)

Ketvirtadienį Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas nusirengė iki maudymosi glaudžių ir...

Sąmonę praradęs legendinis futbolininkas Pele – ligoninėje (9)

77-erių metų Pele savaitgalį turėjo vykti į Londoną, kur jo garbei Futbolo žurnalistų...

Lenkija kuria nacionalinę kriptovaliutą (21)

Lenkijos blockchain technologijos akseleratorius (PATB) , kurį globoja skaitmeninių technologijų...

Nusausinus ežerą netoli Aušvico – netikėtas radinys (17)

Lenkų karpių augintojas, nusausinęs savo ežerą, esantį netoli nacių laikų Aušvico- Birkenau...

Ar „Facebook“ pokyčiai padės atsikratyti priklausomybės nuo socialinių tinklų

Markas Zuckerbergas tvirtina sieksiąs, kad „Facebook“ padėtų kurti žmonių gerovę. Deja, jo...