Žinoma architektė Audra Kaušpėdienė neseniai uždarė erdvų „Jungtinių pajėgų“ biurą Kauno senamiestyje ir persikėlė į gerokai kuklesnes patalpas šalia Maironio paminklo. Čia žinoma moteris ne tik dirba architekte, bet ir reguliariai rengia savitarpio pagalbos grupių narių susitikimus. „Kuo žmogus plačiau žinomas, tuo atkakliau jis spraudžiamas į skurdų žurnalų formatą. Nenoriu tokio lėkšto gyvenimo, esu išbadėjusi tikrų patirčių“, - DELFI sakė A. Kaušpėdienė.
Audra Kaušpėdienė
© Asmeninio archyvo nuotr.

- Kaip atsitiko, kad jūs, išdidi, nepriklausoma ir ambicinga dama, atsidūrėte savitarpio pagalbos grupėje? Gal ištiko kažkokia krizė?

- Ginuosi nuo pilkumos. Įprastas gyvenimas, kuriame vyrauja dvimatiškumas, ima slėgti, jis neskatina augti. Eini tarsi į priekį, pasisukioji kažkur į šalis, bet norisi trečio išmatavimo – gylio. Kad pajustum trečią matmenį, reikia ieškoti ypatingų vietų, ypatingų žmonių. Nors pažinčių kiekiu tikrai negaliu skųstis ir bendravimo nestinga, tačiau jaučiu, kad dažnai žmonės bendrauja tarsi ne su manimi, bet su mano visuomeniniu statusu, su mano kauke, kurią netgi ne pati sukūriau. Tai tuščia ir absurdiška. Grupėje galiu būti savimi. Prisipažinsiu: būna, kad mes ir verkiame, ir juokiamės. Juokiamės apsivalymo juoku, kai problemos tarsi iškosėjamos, iškvatojamos ir ateina palengvėjimas.

- Atrodo, kad jums įgriso vadinamosios žiurkių lenktynės dėl gardesnio kąsnio ir įspūdingesnio blizgučio. Tačiau gerokai neįprasta, kad pasirinkote savitarpio pagalbos grupę. Manau, daugelis įsivaizduoja, kad į tokias grupes renkasi alkoholikai, gyvenimo palaužti žmonės, o jūs į palaužtą visiškai nepanaši ir, kiek prisimenu, niekada net iš tolo panaši nebuvote...

- Tam tikra prasme mes alkoholikai – geriame gyvenimą ir naujas patirtis. Deja, dažnai įsivaizduojama, kad į savitarpio pagalbos grupes renkasi žmonės, kuriems reikia paramos ir kurie geria vaistus. Galiu pasakyti, kad mūsų grupes sudaro intelektualūs žmonės, sukūrę savo verslus, pasiekę profesinių aukštumų, ieškantys prasmės. Sakyčiau, tai yra aukštoji lyga.

- Ar gali ateiti žmogus, kuris yra ne intelektualus, bet, pavyzdžiui, tik labai nuoširdus?

- Manyčiau, kad ne. Bendraujant grupėje labai svarbi introspekcija, o neintelektualus žmogus to, deja, neturi.

- Kalbėjote apie naujas gyvenimo patirtis, kurias geriate tarsi alkoholikai. Kokios tos patirtys?

- Vieną grupę sudaro dešimt žmonių ir visi ateina ne šiaip sau pasikalbėti, bet gilintis į kiekvieną grupės nario pasakytą mintį, išreikštą jausmą, papasakotą problemą. Ir renkasi ne dūsauti ar tiesiog kartoti kažkokius įprastus palaikymo žodžius – „Mes su tavimi“ ir panašiai. Patikėkite, nėra jokiu „bla bla bla“. Atvirkščiai. Grupėje atsiduri tarsi devynių veidrodžių karalystėje ir kiekviename veidrodyje pamatai kartais labai neįprastą, kartais šokiruojanti ar net gąsdinantį savo atspindį. Tie veidrodžiai – tai žmonių nuomonės apie tave. Tave čia mato tokią, kokia esi, o ne tokią, kokia esi pateikiama žurnaluose. Tos nuomonės dažnai negailestingai sugriauna tai, kas, galvojai, yra tavo privalumai. Būna skaudu, liūdna, kartais norisi kaukti, tačiau vėliau supranti, kad tai ugdo tikrą savivertę, nes niekas grupėje nieko nenori sumenkinti, tiesiog nori kalbėti tikrais, o ne apsimestiniais žodžiais. Kai kurie tokio išgryninto paprastumo neatlaiko ir pasitraukia. Manau, taip atsitinka tiems žmonėms, kurie per daug prisirišę prie savo puikybės ir yra įsitikinę, kad jie verti gyvenimu mėgautis kaip grietinėle ant torto.

- Bet argi atviras bendravimas neįmanomas, pavyzdžiui, šeimoje.

- Kadangi bendravimas grupėse vyksta metus, po kurio laiko tuos žmones, atrodo, imi pažinti geriau negu šeimos narius. Ir tai, manau, labai natūralu, nes šeimos nariai dažnai vienas į kitą yra atsisukę tam tikrais kampais, kurie mažiau braižo. O grupėje nėra ko slėpti, nes būtent ir atėjai į ją siekdamas atvirumo, o ne paguodos ar problemas paviršutiniškai užglaistančių žodžių. Labai svarbu, jog neabejodamas žinai, kad tie žmonės iš tikrųjų pasiryžę tave išklausyti, suprasti ir patarti. O su draugais, kaip žinome, gerokai sunkiau: turėtum juos kažkaip parengti, pareikalauti specialaus dėmesio. Juk nėra geras tonas savo artimuosius „užgrūzinti“ sunkiomis problemomis.

- Ar nebaisu būti atviru su nepažįstamais žmonėmis – manau, toks jausmas, kad nuogas šoktum į dilgėles.

- Labai sunku ištraukti iš savęs problemas ir drąsiai prabilti. Mes juk linkę tvirtinti: aš esu stiprus, pats viską išsiaiškinsiu, kodėl turėčiau eiti su kažkuo bendrauti... Labai sunku nusiimti puikybės kaukę, ateiti ir visiems pasakyti: žmonės, aš kažko nežinau...

- Ar būna, kad grupę sudarantys žmonės neturi vienas kitam ką pasakyti?

- Kartais būna tylos minutės. Nėra kažkokio atsakymo. Tada vedantysis klausia: ką jauti? Aš sakau – pagalvosiu. „Tu jausk, o ne galvok“, - rėžia man. Reikia išmokti labai aiškiai ir aštriai pajusti savo jausmus.

- Ar iš bendravimo savitarpio pagalbos grupėje pasisėmėte kokių nors praktinių dalykų, pavyzdžiui, kaip geriau bendrauti su projektų užsakovais, statybininkais?

- Anksčiau, bendraudama su užsakovais, naudodavau daug visokių manevrų, atsitraukimų, viražų, nuo kurių, manau, abi pusės tik pavargdavo. Dabar stengiuosi kalbėti tiesiai, be užuolankų, labai tiksliai.

Metus lankiusi savitarpio pagalbos grupę, A.Kaušpėdienė dabar pati prisideda prie tokių grupių organizavimo – ji tapo Vyrų ir moterų santykių instituto projektų Kaune vadovė.

„Kiekvieną savaitę važinėdavau į Vilnių. O paskui toptelėjo: kodėl turiu važinėti į Vilnių, jei tai galima daryti ir Kaune. Taip sutapo, kad instituto bendrasavininkė Aušra Griškonytė man pasiūlė bendradarbiauti. Tiesa sakant mane suglumino instituto pavadinimas. Jis tikrai nėra tikslus. Veikiau, tai žmogaus santykių institutas, nors ir tai skamba ne visai adekvačiai“, - teigė A. Kaušpėdienė.

Architektės biuro patalpose, kur rengiami savitarpio pagalbos grupių užsiėmimai, vykusiame pokalbyje dalyvavo instituto direktorius Mindaugas Jančiauskas ir A. Griškonytė.

Pasak M. Jančiausko, Vakaruose bendravimas savitarpio pagalbos grupėse jau senokai suvokiamas kaip būdas, padedantis asmenybei augti ir tobulėti.

„Vakarietis, pagalvojęs, kad užstrigo kažkuriame gyvenimo etape ir kad norėtų naujų perspektyvų, nelaiko to liga. Jis drąsiai ieško pas specialistą postūmio laimingesniam gyvenimui“, - tvirtino instituto vadovas.

Pasak A.Griškonytės, bendravimo grupė - tarsi mažas visuomenės modelis. Ji pabrėžė, kad yra griežta kontrakto sąlyga – per bendravimo metus negalima megzti jokių grupės narių draugysčių už jos ribų.

„Jei toks ryšys atsirastų, grupė tai iš karto pajus. Kai visi paskutinį kartą užveria grupės duris, bičiuliautis galima į valias. Jau susikūrė savotiškos grupių „baigimo diplomą“ turinčių žmonių bendruomenės. O kartais žmonės pasako „ačiū“ už buvimą kartu ir išsiskiria visiems laikams“, - sakė psichoterapeutė.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Oksana Pikul – atvirai apie lemtingą rytą, iškeltą sąlygą Simui ir šoko ištiktą sūnų (1204)

Sekmadienio rytą Jasaičių šeimą sukrėtęs skandalas turi ir kitą pusę. Tėvų kivirčą matė...

55-erių Ingeborga Dapkūnaitė parodė su surogatine motina susilauktą sūnų (148)

Garsi aktorė Ingeborga Dapkūnaitė parodė savo atžalą. Visuomenė nedelsiant sureagavo į žinią...

Užkalnis gina linčiuojamą Jagelavičiūtę: ji viena iškiliausių šių dienų asmenybių (120)

Agnei Jagelavičiūtei pasirodžius reklaminiuose Lietuvos 100-mečio sveikinimų stenduose bei vaizdo...

Gintarė Gurevičiūtė ant raudonojo kilimo vilkėjo 30 eurų kainavusią suknelę: spindėkime pasitikėjimu savimi, išmintimi ir ramybe (131)

Sekmadienio vakarą į pramogų pasaulio apdovanojimus „Žmonės 2018“ rinkosi daugybė šalies...

Oksana Pikul: iš vyro patiriu psichologinį ir fizinį smurtą (842)

Drama Jasaičių šeimoje prasidėjo sekmadienio rytą. Į policijos pareigūnų rankas pakliuvęs...

Top naujienos

Nušalusias kojas pastebėjo tik pavasarį: galūnės amputavosi pačios kokia odos spalva - pavojingiausia (14)

Šiemet į kai kurias Lietuvos gydymo įstaigas žmonės dėl nušalusių kūno dalių nesikreipė –...

Rusijos priglaustas perversmo Lietuvoje veikėjas nerimsta: žada sukilimą ir teismą Grybauskaitei (390)

Sausio 13-ąją savi šaudė į savus. Tankai žmonių netraiškė, tai tebuvo provokacija, kurią...

Nuolatiniai teismai atlyginti žalą dėl duobėtų kelių padiktavo sprendimą (21)

Panevėžio miesto savivaldybė patvirtino tvarką, pagal kurią gyventojams, juridiniams asmenims...

Kinijoje pramogavusi mergina atsidūrė tragikomiškoje situacijoje: galiu būti pirma lietuvė, kuriai taip nutiko (84)

Lietuvė Ieva Koncevičiūtė patyrė neeilinį nuotykį Kinijos regione Makao - tragikomiška...

Antrąkart įkliuvo Aurimas Didžbalis: šįkart teigiamas dopingo testas – pasaulio čempionato metu (230)

Tarptautinė Sunkiosios atletikos federacija pranešė, kad praėjusių metų pasaulio vicečempionas...

Įvertino situaciją Jasaičių šeimoje: problema gali būti kur kas didesnė (131)

Savaitgalį šalyje nuvilnijo Jasaičių šeimos drama. Nors Lygių galimybių plėtros centro...

Gyvai / Už „Vytauto“ vairo stojęs LaVaras vadovauja ekipai draugiškame mače su „Dzūkija“ tiesioginė vaizdo transliacija (18)

Nuo 21 val. Prienų-Birštono „Vytautas“ su broliais Ballais žaidžia penktąsias draugiškų...

Po skandalo Vokietijoje dėl chemikalų iš alaus – Lietuvos ūkininkų sprendimas (106)

Lietuvos ūkininkų sąjungai (LŪS) priklausantys grūdininkai po ilgų diskusijų sutiko prieš...

Nesaugūs maisto produktai, kurie vos nepasiekė Lietuvos parduotuvių lentynų (2)

Pernai Lietuvoje uždrausta prekiauti daugiau kaip 1 900 t nesaugių ar nekokybiškų maisto...

Vos 5 minučių darbas prieš miegą gali labai pagerinti jo kokybę (1)

Beiloro universiteto mokslininkai atskleidė, kad vos 5 minutes trunkantis darbas prieš miegą gali...