Serijoje „The Way Ahead“, kuri buvo parodyta praėjus maždaug dviem mėnesiams po to, kai jis galiausiai tapo karaliumi, aktoriai Dominicas Westas ir Olivia Williams atkūrė intymųjį 1989 m. telefoninį pokalbį tarp princo Charleso ir Camillos, kuris buvo įrašytas neteisėtai, paskui paviešintas ir parodijuotas visame pasaulyje.

Vieni asmenys šį skandalą vadino „Camillageitu“, kiti „Tampongeitu“, skelbia vanityfair.com.

„Dieve, kaip norėčiau jausti tave iš vidaus, visą tavo kūną, aukštyn ir žemyn, – sako aktorius D. Westas, pažodžiui remdamasis pokalbio stenogramos ištraukomis. – O kad galėčiau gyventi tavo kelnėse, gerokai palengvėtų.“

„Kuo pavirstum, – juokdamasi klausia Camillą įkūnijanti aktorė O. Williams. – Kelnaitėmis?“

„O gal tamponu, – šmaikštauja Charlesas. – Juk gali ir nepasisekti“.

Penktasis serialo sezonas jau sulaukė kritikos, nes buvo pradėtas rodyti vos po dviejų mėnesių nuo karalienės Elžbietos II mirties. Be to, 10 naujų serijų yra skirtos karališkosios šeimos gyvenimui 1991–1997 m. nušviesti, todėl greičiausiai visuomenei vėl primins keletą nemalonių skandalų.

Aktorė Judi Dench paragino kiekvienos serijos pradžioje parodyti pranešimą, kad joje pateikiami įvykiai yra dramatizuoti. („Netflix“ pridėjo šią informaciją prie penktojo sezono anonso aprašo.)

Kritikams gali ypač užkliūti serija „The Way Ahead“, kurioje riba tarp tikrovės ir pramanų pasidaro visai nežymi: kai kurie incidento elementai yra išgalvoti (tokie kaip tas faktas, kad Camillos vyras Andrew Parkeris Bowlesas atsiliepia į princo Charleso skambutį), bet, pavyzdžiui, pokalbio turinys atkartotas praktiškai pažodžiui.

Keletą bestselerių parašiusi karališkosios šeimos biografė Sally Bedell Smith, skandalingąjį princo Charleso ir Camillos pokalbį paminėjusi knygoje „Prince Charles: The Passions and Paradoxes“, telefonu davė interviu „Vanity Fair“ ir pareiškė: „Man išties pasirodė labai ironiška, kad, nors tiek daug seriale rodomų dalykų yra išgalvoti (dialogai, scenos), kartais visgi nusprendžiama remtis faktais ir žeminti karališkąją šeimą. Taigi, dabar turime atvejį, kai serialo kūrėjai pasitelkė realią informaciją, iš tikrųjų pasakytus žodžius, nes jie parodo karališkosios šeimos atstovus iš ne itin gražios perspektyvos.“

Tiesa, anot S. B. Smith, už nepadorios leksikos slypi šis tas įdomaus – šis pokalbis atskleidžia įdomių naujų niuansų apie princo Charleso ir Camillos romaną.

„Mane labiausiai sudomino ne visus šokiravusi seksualinio turinio kalba, bet meilužių dinamiškumas, t. y. kad Camilla buvo įžvalgi ir gudri, suvokė, kas motyvuoja kitus ir kad net jos socialinio rato žmonės lenkėsi ir pataikavo Charlesui dėl jo statuso, – aiškino rašytoja. – Taip pat ji iš tikrųjų suvokė, kad Charlesą reikia nuolatos raminti, nes jis jautėsi labai pažeidžiamas... Ji su juo elgėsi labai motiniškai, o jį kamavo netikrumas. Būtent šiuos dalykus bandžiau pabrėžti savo knygoje. Bet, mano nuomone, atkūrus šiuos žodžius jie įgauna visiškai naują ir potencialiai žalingą atspalvį... Taip, aš irgi citavau jųdviejų pokalbį, tačiau stengiausi jį pateikti užuojautos kupinama kontekste.“

Originalusis telefoninis pokalbis turėjo būti privatus. 1989 m. gruodžio mėnesį Parker Bowles gyveno savo šeimos name ir vakarais kalbėdavosi su princu Charlesu. Jos vyras daug dirbdavo ir mažai būdavo namie, tačiau vaikai sugrįžo praleisti atostogų su tėvais. Tą vakarą princas Charlesas, kuris buvo neseniai grįžęs iš sekinančios kelionės, Camillai paskambino iš savo draugės Vestminsterio kunigaikštienės Anne Grosvenor namų. Kažkokiu keistu būdu (ši paslaptis taip ir nebuvo įminta) jųdviejų telefoninis pokalbis buvo perimtas.

Remiantis oficialia versija, radijo mėgėjas netyčia nugirdo pokalbį naudodamas radijo bangų diapazonų skenavimo įrangą. Tačiau „LA Times“ atkreipė dėmesį į tai, kad įrašas pasirodė viešumoje praėjus mėnesiui nuo privataus princesės Dianos pokalbio įrašo paviešinimo, be to, garso kokybė buvo gera. Todėl buvo iškelta hipotezė, kad „nagus galėjo prikišti Jungtinės Karalystės (JK) žvalgybos agentūros, dėl nežinomų priežasčių perdavusius padarytus įrašus žiniasklaidai“.

1993 m. sausio mėnesį, praėjus vos keletui savaičių nuo Elžbietos II „siaubingųjų metų“ pabaigos, JK laikraščiai „Sunday Mirror“ ir „People“ išspausdino visą skambučio stenogramą. Tarsi to dar būtų negana, buvo atidaryta speciali telefono linija, kuria paskambinę gyventojai galėdavo išgirsti pokalbio įrašą. Taip pat atsirado šaržų ir parodijų – laidos „Saturday Night Live“ metu aktorius Dana Carvey pasišaipė iš princo Charleso, apsirengęs tamponą primenantį kostiumą. Kalbėdama apie šio skandalo poveikį princo Charleso ir Camillos reputacijai, S. B. Smith sakė: „Buvo padaryta didžiulė žala. Jo populiarumas smuko, o žmonės pradėjo abejoti, ar jis gali būti karaliumi.“

1993-iaisiais „The Observer“ parašė: „Ar vyras, kuris juokais nori pavirsti savo meilužės tamponu, vieną dieną gali tapti Anglijos karaliumi? Ar jis ir Britanijos monarchija gali ištverti tą faktą, kad šios asmeninės paslaptys išlindo į viešumą ir kad jas sužinojo visas pasaulis?“

„The Evening Standard“ pareiškė savo nuomonę: „Po 40 metų trukusių uolių pastangų ir po 10 ar 15 metų, praleistų tarnaujant visuomenės interesų labui, princui tikriausiai labai nesmagu suvokti, kad visuomenė, ko gero, atsimena tik dvi jo frazes: pasiūlyto plano modernizuoti Nacionalinę galeriją palyginimą su „siaubinga piktvote“ ir norą reinkarnuotis į P. Bowles tamponą.“

„Los Angeles Times“ irgi turėjo ką pasakyti šiuo klausimu: „Vyras, kuris vieną dieną sėdės Jungtinės Karalystės soste, privalo atsiriboti nuo sąsajų su neištikimybe ir juokelių apie tamponus.“

Įdomu tai, kad princą Charlesą viešai gynė princesės Dianos netikra močiutė Barbara Cartland.

„Siaubinga, kad žmonės galvoja, jog šis skandalas supurtė monarchijos pamatus, – sakė ji. – Visas šitas pseudokonstitucinis šaršalas yra kvailystė. Charlesas bus puikus karalius.“ Kalbėdama apie garsųjį Dianos interviu, duotą žurnalistui Andrew Mortonui, moteris pridūrė: „Dabar gana akivaizdu, kad [Diana] iš tikrųjų bendradarbiavo su žiniasklaida. Už karališkosios šeimos narių ištekėję žmonės turėtų elgtis kaip karališkosios šeimos nariai. Visi girdėjo jos istoriją, bet niekas negirdėjo Charleso. Labai nesąžininga.“

S. B. Smith pastebėjo, kad intymus princesės Dianos pokalbis – su Jamesu Gilbey, džino prekių ženklo „Gilbey’s Gin“ savininko sūnumi – buvo perimtas tais pačiais metais kaip ir princo Charleso ir Camillos. Jųdviejų pokalbio, kurio stenogramą „The Sun“ išspausdino 1992 m., metu J. Gilbey princesę vadino „minkštute“. 1992 m. „The Evening Standard“ šį pokalbį reziumavo taip: „Dianos ir Gilbey tarpusavio bendravimas kardinaliai skiriasi nuo Charleso ir Camillos, kurie kalbasi kaip lygiaverčiai asmenys ir nebijo nepadoriai pajuokauti, tuo tarpu Diana daugiausia kalba apie save, pokalbyje aiškiai juntama jos savigaila, pasipiktinimas ir noras atkeršyti tiems, kurie nepakankamai įvertino jos labdaringą veiklą.“ Beje, J. Gilbey vis bandė pakreipti kalbą kita linkme, bet Diana neleido to padaryti.

Kita vertus, atsižvelgiant į princo Charleso ir Camillos pokalbio turinį, jų nepadorus pasišnekučiavimas tapo kur kas didesne sensacija. Tiesą sakant, Dianos ir J. Gilbey pokalbis net neminimas „Karūnos“ naujajame sezone. Serialo kūrėjas Peteris Morganas gynė savo sprendimą įtraukti keletą kontraversiškų istorijų: „Manau, kad visi turime pripažinti tą faktą, jog XX a. dešimtasis dešimtmetis buvo nelengvas karališkajai šeimai. Neabejoju, kad Karolis III turi keletą skausmingų prisiminimų apie tą laikotarpį. Bet tai nereiškia, kad istorija jam ar monarchijai bus žiauri. Serialas tikrai toks nėra. Aš nepaprastai užjaučiu tokį postą užimantį asmenį, tikrai, užjaučiu visą karališkąją šeimą. Žmonės yra supratingesni ir labiau užjaučiantys, nei kartais iš jų tikimės.“

Karališkosios šeimos biografė S. B. Smith pažymėjo, kad tuo metu, kai įvyko skandalas, princas Charlesas „nė žodeliu apie jį neužsiminė“, tačiau padarė vieną dalyką: „Savo persirengimo kambaryje pakabino ženklą su užrašu „Būk kantrus ir viską ištverk.“ Tikriausiai tai buvo jo mantra.“

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją