Jie vertybe laiko absoliučiai viską, kas tik susiję su šio atlikėjo kūryba, gyvenimu ir, žinoma, ankstyva tragiška mirtimi.

Trokštamiausiais artefaktais vis dėlto lieka niekada neišleisti muzikanto įrašai, ranka rašytas raštelis, raudonas odinis švarkas, kuriuo apsirengęs M. Jacksonas filmavosi vaizdo klipe dainai „Thriller“, lovos, kurioje mirė, galvūgalio lenta ar dainininko taip pamėgta juoda medicininė kaukė su jo plaukų sruoga.

M. Jacksono ranka tuometei žmonai Lizai Mari Presli pakeverzotas raštelis buvo sensacingiausias iš visų dainininko daiktų, kuriuos ketino parduoti Los Andželo „Julien’s Auctions“ aukcionų namai. Bet labai greitai išbraukė iš parduodamų artefaktų sąrašo, kad nesugadintų santykių su Preslių klanu. Dabar vienas Dievas težino, kiek už jį būtų sumokėjęs koks pakvaišęs gerbėjas (aukcionas tikėjosi, jog galutinė suma pasieks 1 200 JAV dolerių).

Raštelis, manoma, parašytas kažkada tarp 1993-iųjų ir 1996-ųjų, iš jo turinio tampa aišku, kad M. Jacksono nemigos problemos prasidėjo daug, labai daug metų iki mirties.

Žinutė, kurią popkaralius adresavo savo pirmajai žmonai, labai trumpa, bet kupina nevilties: „Liza, man labai reikia pailsėti, aš nemiegojau keturias dienas iš eilės. Man reikia pabūti kur nors, kur nėra telefonų ir agentų. Pirmiausia turiu rūpintis savo sveikata. Beprotiškai tave myliu.“

1995 m. gruodį pora paskelbė, kad skiriasi.

Skyrybos įvyko 1996 m. rugpjūtį, kai jiedu pareiškė, jog „abu kartu sutarė eiti skirtingais keliais“, tačiau nusprendė „likti gerais draugais“

Šventasis Gralis – pirštinė

Į brangiausiai kada nors parduotų Michaelo Jacksono atminimo daiktų sąrašą būtų galima įtraukti… pirštinę. Na, nepaprastą pirštinę. Kalnų krištolo akmenimis nusagstytą žėrinčią pirštinaitę popkaralius dėvėjo, kai 1983 m. atliko savo pirmąjį pasirodymą „moonwalk“ – vieną garsiausių savo šokių žingsnelių, tapusį Michaelo Jacksono vizitine kortele.

Praėjus tik keliems mėnesiams po M. Jacksono mirties, ikoninė pirštinė buvo įtraukta į žymiausių popžvaigždės daiktų aukcioną. Jį tąkart laimėjo Honkongo verslininkas Hofmanas Ma, už išskirtinį aksesuarą paklojęs 420 tūkst. JAV dolerių (įskaitant 25 proc. pirkėjo priemoką).

Michaelo Jacksono pirštinė

Iš garsenybės garsenybei

M. Jacksono daiktus aukcione susišlavusių laimėtojų sąraše yra ir garsioji dainininkė Lady Gaga. 2012 m. aukcione hitų kūrėja įsigijo ne vieną, o 55 popkaraliaus drabužius ir kostiumus. Į šią partiją įtraukta striukė, kurią muzikantas vilkėjo per savo „Bad“ turą, taip pat kostiumas, su kuriuo jis pasirodė 1990 m. lankydamasis Baltuosiuose rūmuose. Vėliau Lady Gaga pastebėta vilkinti tą patį kostiumą Hillary Clinton politiniame mitinge 2016 metais.

Manoma, kad Lady Gaga už tokį atlikėjo palikimą sumokėjo šimtus tūkstančių dolerių ir, žinoma, gerbėjams pažadėjo tinkamai juo pasirūpinti.

Kalėdų proga daugelis vaikų tikisi dovanų, pavyzdžiui, gauti lėlę Barbę ar lego kaladėlių. Tačiau jei jūsų mama yra realybės šou žvaigždė Kim Kardashian, per šventes galite tikėtis kažko šiek tiek ekstravagantiškesnio. 2019-aisiais K. Kardashian nupirko du prestižinius Jacksono kolekcijos kūrinius kaip Kalėdų dovaną tuomet šešiametei dukrai Nort.

Į šventinį paketą įtraukta aksominė striukė, kurią Michaelas Jacksonas vilkėjo per Elizabet Taylor 65-ąjį gimtadienį, taip pat skrybėlė, kurią jis dėvėjo muzikiniame vaizdo klipe „Smooth Criminal“.

Karalių duetas

Sykį „Queen“ gitaristas Bryanas May prasitarė, kad likę gyvi grupės nariai gavo M. Jacksono palikimo tvarkytojų leidimą išleisti lig šiol legenda laikytus popkaraliaus ir velionio „Queen“ lyderio Freddy Mercurio duetų įrašus. Anot B. May, kai tik grupė gastroliuodavo Jungtinėse Valstijose, M. Jacksonas visuomet užsukdavo su jais susitikti. Jiedu su Freddy Mercuriu greitai tapo artimais draugais – tokiais artimais, kad Michaelo namuose kartu įrašytų kelias dainas. Tie įrašai dar niekada nematė dienos šviesos.

Deja, dabartinis „Queen“ vadovas įspėjo abiejų velionių muzikantų gerbėjus pernelyg neįsiaudrinti ir nesitikėti, kad įrašai bus išleisti jau ryt poryt.

„Su tokiais dalykais nepaskubėsi“, – priminė roko veteranas.

Svetimi namai, svetimi daiktai

Jau minėtas „Julien‘s“ aukcionas Los Andžele iš parduodamų daiktų sąrašo išbraukė ir dar vieną M. Jacksonui priklausiusį daiktą, tik šįsyk dainininko turto tvarkytojų nurodymu. Tai buvo šis tas šiurpesnio nei dainininko raštelis žmonai – lovos, kurioje M. Jacksonas mirė, puošni galvūgalio lenta (čiužinį ir kitas lovos dalis konfiskavo policija – kaip įkalčius).

Tačiau likę daiktai, buvę paskutiniuose M. Jacksono namuose, sėkmingai parduoti aukcione ir už juos gauta beveik milijonas dolerių. Ne kažin kiek – tas tiesa. Bet greičiausiai dėl to, kad per didele stipraus anestetiko doze visiems laikams užmigdyto popkaraliaus vardas aukciono pavadinime net nefigūravo.

Kadangi namus, kuriuose mirė, M. Jacksonas tik nuomojo, dauguma interjero detalių juose buvo ne jo, o šeimininkų, taigi ir aukcionui jie pasiūlyti namo savininkų vardu.

Tačiau nuomininkai vis dėlto paliko savo pėdsaką ant kai kurių daiktų. Pavyzdžiui, viena iš miegamajame stovėjusių kėdžių buvo neva sutepta M. Jacksono grimu, o ant gaidžio formos lentelės, kabojusios virtuvėje, dainininko vaikai buvo kreidelėmis pakeverzoję „Aš (širdelė) tėtį. NUSI-ŠYPSOK – tai nieko nekainuoja“. Ir dar buvo vienas gana keistas baldas.

Veidrodėli, veidrodėli…

Dar vienas į aukcioną patekęs M. Jacksono artefaktas buvo drabužių spinta su veidrodžiu, ant kurio dainininkas užrašė žinutę pačiam sau. „Praktikuokis, tobulybe“ – tokia buvo viršutinė eilutė.

Apatinėje išvardyti mėnesiai – „kovas, balandis ir visa gegužė“. Taip M. Džeksonas greičiausiai norėjo priminti sau, kad būtina kuo skubiau susigrąžinti gerą fizinę formą, nes nenumaldomai artėja grandiozinis sugrįžimo koncertų maratonas Londone.

Deja, mirė iki jo likus vos porai savaičių.

Po užrašu M. Jacksonas nupiešė žmogutį iš pagaliukų. Atrodo, jam patiko tai daryti – visa serija tokių žmogeliukų jis buvo „dekoravęs“ vonios kambario suolelį (taip pat parduotą aukcione). Tačiau yra vienas keistas skirtumas: piešinyje ant drabužinės veidrodžio žmogeliuko galva atrodo nusvirusi, tarsi atspindėtų nuovargį, kamavusį atlikėją.

Juoda kaukė su juodu plauku

Ją aukcionui pateikė M. Jacksono asmens sargybinis Ericas Muhamas, prisiekinėjantis, jog tai toji pati medicininė kaukė, kurią popkaralius ryšėjo dieną prieš mirtį. Kaip teigiama aukciono parengtame daikto apraše, ant kaukės liko „aiškiai matomos grimo dėmės“ ir prikibęs „tamsus plaukas“. Kaip tas vienas vienintelis plaukas laikosi ant audinio gabalo ir nenukrenta, aukciono organizatoriai nedetalizavo.

Vienas iš dviejų

2012 metais „Julien’s Auctions“ pardavė vieną iš dviejų raudonos odos švarkelių, kuriais M. Jacksonas vilkėjo filmuodamasis vaizdo klipe dainai „Thriller“. Ir gavo už jį 1,8 mln. dolerių.

Tai buvo brangiausias kada nors šiuose aukciono namuose parduotas daiktas ir greičiausiai pats vertingiausias iš visų M. Jacksono artefaktų. Švarko dizainą sukūrė vaizdo klipo režisieriaus Johno Landiso žmona Debora.

Mirties namai

Holmbi Hilso rūmai Los Andžele, kur 2009-ųjų birželio 25 dieną užgeso M. Jacksono gyvybė, taip pat parduoti. Kalbama, jog dainininkas Robbie Williamsas buvo vienas pirmųjų, atvykusių apžiūrėti namo, kai tik tapo žinoma, kad jis parduodamas.

Tikėtina, britą nuo pirkinio atgrasė perspektyva gyventi drauge su būriais gedinčių popkaraliaus gerbėjų, kasdien it kokie sektantai stoviniuojančių prie vartų, – R. Villiamsui ir savų per akis. Vis dėlto Holmbi Hilsas, kaip nekilnojamasis turtas, buvo gardus kąsnelis ir parduotas už solidžius 18,1 mln. dolerių – tiek sutiko pakloti Stevenas Mayeris, privačios investicinės kompanijos generalinis direktorius.

Daugiau nei pusantro tūkstančio ploto dvare yra 7 miegamieji ir 13 vonios kambarių, taip pat kino teatras ir sporto salė.

Namas, kuriame mirė Michaelas Jacksonas

„Amerikos Jėzus“

Šį dailininko ir fotografo Deivido Lačapelės nutapytą paveikslą galima tik santykinai laikyti M. Jacksono artefaktu. Jis niekada nepriklausė dainininkui, mat buvo sukurtas jau po M. Jacksono mirties.

Kita vertus, tai retenybė, turinti labai įdomią istoriją. Paveikslo autorius ir M. Jacksono gydytojas dermatologas Arnoldas Kleinas susidraskė teisme dėl nuosavybės teisių į paveikslą – ginčytinos meninės vertės pietos parodiją, kurioje Jėzus ant kelių laiko M. Jacksoną taip, kaip Mergelė Marija turėtų laikyti Jėzų.

Žvaigždžių dermatologu vadinamas A. Kleinas tvirtina, kad D. Lačapelė padovanojo jam paveikslą vietoj užmokesčio už paslaugas. Paskui atsiėmė – neva tam, kad galėtų kai ką pataisyti – ir nebegrąžino pareiškęs, jog žadėtos dermatologo paslaugos jam taip niekada ir nebuvo suteiktos.

Kol interesantai pešasi, „Amerikos Jėzų“ saugo policija, vildamasi, jog abu meno mylėtojai pagaliau išsiaiškins santykius ir nebesuks pareigūnams galvos.